Jump to content

Αγορά CO2 diffuser/reactor


Recommended Posts

καλησπέρα

ψάχνω για ενα καλό diffuser /reactor. τα μόνο που έχω βρει στο ίντερνετ ειναι της aquamedic inline diffuser/reactor 1000 και της Sera flore co2 active reactor 1000

της aquamedic λένε πως μειώνει την ροή του φίλτρου ενώ της sera σπάει η είσοδος του co2. ξέρει κανένας έναν reactor που να διασπά co2 σε βαθμό πάνω απο 95%? inline παντα

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Λογικά εδώ και ένα χρόνο θα έχεις αγοράσει ήδη (:)) αλλά να το αναφέρω εδώ και για τους υπόλοιπους που μπορεί να διαβάζουν, αγόρασα πρ'οσφατα τον μικρό εξωτερικό diffuser της ista και είναι εξαιρετικός. 

 

Δεν έχω ίχνος φυσαλίδας στο ενυδρείο και η διάχυση του CO2 φαίνεται να γίνεται με μεγάλη επιτυχία. 

 

Εδώ το πως γυρνάνε οι φτερωτές για να σπάσει το CO2

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα πολύ καλός inline είναι και τις JBL τον έχω 3 χρόνια και φέτος τον άνοιξα γιατι άρχισε να μην σπάει πολύ καλά το CO2 αλλά υπάρχει ανταλλακτικό κεραμικό και είναι πάλι καινούργιος!!!

Link to comment
Share on other sites

Για της jbl δεν έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. 

 

Εγώ προσωπικά έχω πολύ καλή εμπειρία με τον up aqua inline difusser. Υπερβολικά μικρές φυσαλίδες σχεδόν δεν τις έβλεπες και μηδενική επιρροή στην ροή του φίλτρου. Τιμή 40 ευρώ..

Δυνατό πλαστικό, ελάχιστες πιθανότητες διαρροής.

Στα μείον η τιμή και ότι δεν ανοίγει για να βάλεις άλλο κεραμικό.

 

Πολύ δυνατός inline difusser είναι και o παρακάτω.

https://www.co2art.eu/products/new-co2art-inline-co2-aquarium-atomizer-diffuser-system

 

Στα θετικά του είναι ότι έχει ανταλλακτικά για όλα και είναι πλήρως προσαρμόσιμος.

είναι όλος από μέταλλο και το co2 nipple που στους περισσότερους σπάει.

Ο rings για μηδέν διαρροές 

 

 

Για όποιον επιλέγει inline difusser έχω να προτείνω το εξής. Χρησιμοποιείτε μεγάλου μήκους σωλήνα ώστε να έχει χρόνο το co2 να διαλυθεί στο νερό. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα λιγότερες φυσαλίδες στο νερό και αισθητικά καθαρότερο ενυδρείο.

 

 

Έγινε επεξεργασία - Fred13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...