Jump to content

Μερικές Απορίες


Recommended Posts

Γεια σας! Έχω μερικές απορίες για το ενυδρείο μου:umm::

ΠΡΟΒΛΗΜΑ 1: Ο εχινόδορος που έχω δε λέει να μεγαλώσει(εδώ και πολλές εβδομάδες τα φύλλα του παραμένουν στα ίδια εκατοστά) και πολλά από αυτά έχουν κιτρινίσει και έχουν πιάσει πολύ άλγη(τριχοειδή). Τι φταίει και πως ξεφορτώνομαι (αν γίνετε με απλές μεθόδους) την άλγη;

Αγόρασα επίσης πριν λίγες εβδομάδες μία βαλισνέρια και δυστυχώς παρατήρησα κι εδώ να κιτρινο-καφετίζουν τα πάνω μέρη των φύλλων της.... Εδώ ίσως αξίζει να σημειώσω ότι κατά την ανατολή και κατά την δύση του ηλίου μερικές ακτίνες χτυπάνε για λίγο το ενυδρείο.

ΠΡΟΒΛΗΜΑ 2: Ο μεγαλύτερος μου πονοκέφαλος είναι το τάισμα. Τα ψάρια είναι πολύ μικρά και μία μικροσκοπική νιφάδα αρκέι για να τα χορτάσει...έτσι, (εδώ γελάτε..:lol2:) προσπαθώ να τα'ί'σω ατομικά τα 8 ψάρια. Γενικά πώς τα τα'ί'ζουμε ώστε το ένα να μη σκάσει από το φαγητό και το άλλο να μη μέινει νυστικό;

ΠΡΟΒΛΗΜΑ 3: Οι ακαθαρσίες μερικών ψαριών ενώνονται πολλές φορές με κάτι άσπρες μακριές κλωστές. Πρέπει να ανησυχώ;

Παρακαλώ βοηθήστε με:help:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Αρχικα πες μας καποιες πληροφορίες για το ενυδρείο σου, όπως διαστάσεις, λίτρα, φωτισμό, κατοικους.

Αυτά τα συμπτώματα που περιγραφείς δείχνουν ελειψη στοιχείων και ισως λιγοστό φως 

Link to comment
Share on other sites

Ο εξωπλισμός μου είναι ο ακόλουθος: aquatlantis Advance LED 60 (60x30x34cm)-(54L) με Aquael Leddy 6W MARINE LED Light Module, sera air 110 plus και JBL ProTemp s 100. Το ενυδρείο έχει 8 cherry barbs και η θερμοκρασία είναι λίγο πιο πάνω από τους 23 βαθμούς. Δεν έχω σταθερό ωράριο φωτισμού, αλλά γενικά τον αφήνω 7-8 ώρες. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Γεια σας! Έχω μερικές απορίες για το ενυδρείο μου:umm::

ΠΡΟΒΛΗΜΑ 1: Ο εχινόδορος που έχω δε λέει να μεγαλώσει(εδώ και πολλές εβδομάδες τα φύλλα του παραμένουν στα ίδια εκατοστά) και πολλά από αυτά έχουν κιτρινίσει και έχουν πιάσει πολύ άλγη(τριχοειδή). Τι φταίει και πως ξεφορτώνομαι (αν γίνετε με απλές μεθόδους) την άλγη;

Αγόρασα επίσης πριν λίγες εβδομάδες μία βαλισνέρια και δυστυχώς παρατήρησα κι εδώ να κιτρινο-καφετίζουν τα πάνω μέρη των φύλλων της.... Εδώ ίσως αξίζει να σημειώσω ότι κατά την ανατολή και κατά την δύση του ηλίου μερικές ακτίνες χτυπάνε για λίγο το ενυδρείο.

ΠΡΟΒΛΗΜΑ 2: Ο μεγαλύτερος μου πονοκέφαλος είναι το τάισμα. Τα ψάρια είναι πολύ μικρά και μία μικροσκοπική νιφάδα αρκέι για να τα χορτάσει...έτσι, (εδώ γελάτε..:lol2:) προσπαθώ να τα'ί'σω ατομικά τα 8 ψάρια. Γενικά πώς τα τα'ί'ζουμε ώστε το ένα να μη σκάσει από το φαγητό και το άλλο να μη μέινει νυστικό;

ΠΡΟΒΛΗΜΑ 3: Οι ακαθαρσίες μερικών ψαριών ενώνονται πολλές φορές με κάτι άσπρες μακριές κλωστές. Πρέπει να ανησυχώ;

Παρακαλώ βοηθήστε με:help:

Kαλησπέρα φίλε,

 

Τα 6 w led δεν επαρκούν για τον εχινόδορο για αυτό τον βλέπεις στάσιμο.

Τι υπόστρωμα έχεις  ; O εχινόδορος αρέσκεται σε πλούσιο υπόστρωμα.

Το πρώτο λάθος που διακρίνω είναι μη σταθερή φωτοπερίοδο. Πάρε ένα time programmer με περίπου 10 ευρώ να συνδέσεις εκεί το φως και να στο αναβοσβήνει σταθερά κάθε μέρα.

 

Για το ταΊσμα , τι ψάρια έχεις ; Σε καμία περίπτωση δεν χρειάζεται να προσπαθείς να ταίζεις το κάθε ψάρι ξεχωριστά. Αν η νιφάδα είναι μεγάλη μπορείς να την τρίβεις στο χέρι σου ώστε να γίνεται θρυμματάκια και να πετάς. 

Κανένα ψάρι δεν θα σκάσει και κανένα δεν θα πεθάνει της πείνας.

Αν χορτάσουν επειδή πετάς περισσότερη τροφή απόση πρέπει θα την αφήσουν και η τροφή θα καταλήξει στον πάτο όπου εκεί θα αρχίσει να αποσυντίθεται (κακό αυτό).

Παίρνε 3-4 flake τρίβε τα στα χέρια σου και πέτα τα.

 

Οί άσπρες κλωστές στα κόπρανα των ψαριών συνήθως υποδηλώνουν δυσκοιλιότητα και λιγότερες φορές παράσιτο. 

Απότι καταλαβαίνω ταίζεις flake υψηλής πρωτείνης και λίπους. 

Δοκίμασε να πάρεις σπιρουλίνα ή να βράσεις μερικά μπιλάκια αποφλοιομένου αρακά. Αν είναι δυσκοιλιότητα θα φτιάξει το πρόβλημα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Ο εξωπλισμός μου είναι ο ακόλουθος: aquatlantis Advance LED 60 (60x30x34cm)-(54L) με Aquael Leddy 6W MARINE LED Light Module, sera air 110 plus και JBL ProTemp s 100. Το ενυδρείο έχει 8 cherry barbs και η θερμοκρασία είναι λίγο πιο πάνω από τους 23 βαθμούς. Δεν έχω σταθερό ωράριο φωτισμού, αλλά γενικά τον αφήνω 7-8 ώρες. 

Δεν καταλαβα γιατι Aquael Leddy 6W MARINE LED Light Module. Παρε  Plant! 

Και συμπληρωσε τη φορμα

 

Link to comment
Share on other sites

Αν τα φώτα σου βγάζουν μπλε απόχρωση είναι για θαλασσινό (marine) ενυδρείο και δεν κανουν. Πρεπει να τα αντικαταστησεις με λάμπα για φυτά (plant) . 

 

Link to comment
Share on other sites

Τη λάμπα την αγόρασα πριν λίγους μήνες 30 ευρώ (μου είχε χαλάσει η ενσωματωμένη του ενυδρείου και μου είπαν από το μαγαζί που ενδιαφερόμουν  να αγοράσω μία tube -μου πρότειναν Aquael και αυτή που αγόρασα ήταν ίσως η πιο συμφέρουσα διαθέσιμη - έχει άσπρο φως)....άρα για αγορά καινούργιας δε νομίζω δυστυχώς.. Τα ψάρια είναι 8 cherry barbs και τα 6 από αυτά είναι μικρά (περίπου 2 εκατοστά). Υπόστρωμα: Το μόνο που έχω στο βυθό είναι 5 κιλά γαλαζό-ασπρο χοντρόκοκο φυσικό χαλίκι...αυτό εννοείτε;  

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Και κάτι άλλο: Αυτούς τους χρονοδιακόπτες πού τους βρίσκουμαι;

 

Σε καταστηματα με ηλεκτρολογικα ειδη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Πως συμπληρώνουμε τη φόρμα;

Πιο πανω κοιτα. Εχει link πατας το βελακι(δεξια πανω), κανεις copy,paste.

Link to comment
Share on other sites

1. Δωσε τροφη στα φυτα σου( Α - καλο φως - το Marine tube ,που πηρες - ειναι για θαλλασινο ενυδρειο! και για 50λ δεν φτανει με τιποτα - θελεις ακομα ενα tube  plant 6w ,

Β - root sticks(Seachem Flourish tab η αλλο) να βαλεις κατω απο καθε ριζα.

2.Πότε τα φυτεψες; Σχεδων ολα τα φυτα για ενυδρεια πολουνται σε emersed μορφη(διλαδη αυτα τα φυτα δεν μεγαλωσαν κατω απο το νερο), τα παλια τα φυλλα θα "πεθανουν", θα βγουν τα "υποβρυχια"- για αυτο πιανουν αλγη τα φυλλα (τα παλια),θελουν κανα 2 εβδομαδες για να παρουν μπρος.

3. Για να παλευεις τα αλγη πρεπει να κανεις αλλαγη νερου κανα 2 φορες την εβδομαδα απο 40%-50% για ενα μηνα η μπορει και παραπανω.

4. γαλαζό-ασπρο χοντρόκοκο φυσικό χαλίκι - ειναι τι; Γαλαζιο χαλικι ... ειναι βαμμενο; Δεν καταλαβα... Μια φωτο θα βοηθουσε! πόσο χοντροκοκκο(3mm,6mm);

5. Aquili Liquid Fertilizer. - ποσο συχνα βαζεις;

Μια φωτο κανε ...

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Το χαλίκι οι φωτογραφίες το δείχνουν πιο φωτεινό από ότι είναι στην πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σίγουρα παρατηρήσατε υπάρχει ολόκληρο βασίλειο άλγης, οπότε μου ακούγετε κάπως υπερβολικό ότι θα φύγει με απλές αλλαγές νερού..:mellow: 

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει ότι η λάμπα μου είναι για θαλασσινό ενυδρείο;...Παντού ο ίδιος '΄ήλιος'' δεν υπάρχει;:blink:

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Τι σημαίνει ότι η λάμπα μου είναι για θαλασσινό ενυδρείο;...Παντού ο ίδιος '΄ήλιος'' δεν υπάρχει;:blink:

Ναι παντού ο ίδιος ήλιος υπάρχει, αλλά τα κοράλλια έχουν άλλες ανάγκες από τα φυτά και τραβάνε διαφορετικά στοιχεία του ίδιου ήλιου το καθένα.

Οι θαλασσινές λάμπες προσφέρουν αυτά που χρειάζονται τα κοράλια και οι άλλες τα αντίστοιχα για τα φυτά. Ειναι χωρισμένες δλδ σε δυο μεγαλες κατηγορίες,

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Η λαμπα που εχεις δεν κανει,χρειαζεσαι αλλη που να ειναι για γλυκο νερο,δηλαδη 6500 κελβιν.

Το χαλικι ειναι πολυ χοντρο και ακαταλληλο για φυτα,δεν νομιζω να καταφερεις να κρατησεις φυτα σε τοσο χοντρο χαλικι.

Αλλαγες νερου καθε ποτε κανεις?

Ποσα νο3 εχεις?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...