Jump to content

Μερικές Απορίες


Recommended Posts

πριν 14 ώρες, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Το χαλίκι οι φωτογραφίες το δείχνουν πιο φωτεινό από ότι είναι στην πραγματικότητα.

Δυστυχος, φιλε μου θα χρεαστει να αλλαξεις ολο το υποστρωμα, να προσθεσεις ακομα μια Plant λαμπα! Παρε χαλικακι 1-3 mm 5-6 kg και tetra complete substrate η Tropica growth substrate 1lt.

και σε βοηθαμε ολοι να φτιαξεις το ενυδρειο των ονειρων σου.

Και το πιο ΒΑΣΙΚΟ!!!!!!!!!!!!! Διαβασε αυτο! Ο φιλος μας @rastafarian εκανε πολυ καλη δουλεια!(μονο για το PH δεν εγραψε ακομα).

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τεστ NO3 δυστηχώς δεν έχω..., έχω όμως υγρά τεστ νιτρώδων και αμμωνίας και αυτά δεν μου έχουν δείξει ποτέ θετική ένδειξη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Τεστ NO3 δυστηχώς δεν έχω..., έχω όμως υγρά τεστ νιτρώδων και αμμωνίας και αυτά δεν μου έχουν δείξει ποτέ θετική ένδειξη.

Μαρκα;(εταιρια)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, σε σχέση με το υπόστρωμα αγοράζω απλώς ένα πιο λεπτό κανονικό χαλίκι και το προσθέτω;

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Τελικά, σε σχέση με το υπόστρωμα αγοράζω απλώς ένα πιο λεπτό κανονικό χαλίκι και το προσθέτω;

Το παλιο δεν κανει(πεταμα). Απλα θα εχει και καλα βακτηρια, μπορεις πριν να το πεταξεις, να το ξεπλενεις με νερο απο το ενυδρειο σου και να χρησιμοποιεις το θολο το νερακι για μπολι.Διλαδη πρεπει να βγαλεις ολα τα φυτα σου και πετρες απο το ενυδρειο.Δυστυχος ολα απο την αρχη...

P.s. Τα τεστ της  Aquilli μην παιρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Τί έχει το χαλίκι...και γιατί πρέπει να μπω σε τόση διαδικασία..(εξηγήστε μου παρακαλώ για να καταλάβω τι συμβαίνει):mellow:

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Γιώργος Ζαφ. said:

Τί έχει το χαλίκι...και γιατί πρέπει να μπω σε τόση διαδικασία..(εξηγήστε μου παρακαλώ για να καταλάβω τι συμβαίνει):mellow:

Το χαλίκι είναι πολύ χοντρό σε μέγεθος οπότε δεν βοηθάει τα φυτά να αναπτύξουν ένα καλό ρίζωμα. Ενας λόγος που η άλγη έχει πάρει το πάνω χέρι είναι γιατί τα φυτά σου μετά βίας κρατιούνται ζωντανά λόγω έλλειψης θρεπτικών συστατικών στο χαλίκι σου οπότε η άλγη τραβάει όλο το φως και αναπτύσσεται μόνο αυτή ενώ τα φυτά παραμένουν στάσιμα. Εάν σκοπεύεις να βάλεις και ψαράκια μέσα γενικά να ξέρεις ότι ο λευκός βυθός τα στρεσαρει οπότε εάν όντως αλλάξεις το χαλίκι σου όπως σου είπαν και τα παιδιά προτίμησε σκουρόχρωμα ή μαύρο και λεπτόκοκκο. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/10/2018 at 8:08 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

P.s. Τα τεστ της  Aquilli μην παιρνεις.

Τί έχουν τα προΪόντα της Aquili;;;..(Ρωτάω γιατί αγοράζω και αντιχλώριο και λίπασμα από αυτή την εταιρεία)

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Επίσης αγοράζω και προΪόντα της Easy Life...(Αν υπάρχει πρόβλημα πείτε μου):umm:

Με Easy life κανενα προβλημα. Τα τεστ της Αquilli - δεν ειναι αξιοπιστα (τουλαχιστον το NO3), το τσεκαρα με διαλυματα 10 ppm, 20 ppm, 40ppm - στα 10 και 20 ηταν διαφανο, στα 40- ηταν τοσο λιγο ροζ , σαν να εδειχνε 0 με 5ppm . Παρε API (δοκιμασμενα,αλλα κοστιζουν 17-20€).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να αποφύγω κι άλλες δυσάρεστες αγορές, δε πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα να σας ζητάω να μου εγκρίνετε τα πράγματα που θα αγοράζω;:D:D

Link to comment
Share on other sites

Για παράδειγμα σκοπεύω να κάνω μία μεγάλη αγορά: Να πάρω

Φυσική ρίζα Αζάλεα Φυσική ρίζα Αζάλεα 95650
 
12,65€ 12,65€
Aquili Multivitamin & Amino acids Aquili Multivitamin & Amino acids 
Επιλέξτε συσκευασία: 250ml
4439
 
3,29€ 3,29€
Aquili Liquid Fertilizer - υγρό λίπασμα Aquili Liquid Fertilizer - υγρό λίπασμα 
Επιλέξτε συσκευασία: 250ml
4435
 
3,29€ 3,29€
Easy Life EasyStart 100ml Easy Life EasyStart 100ml 
Επιλέξτε συσκευασία: 250ml
5006
 
6,47€ 6,47€

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Χρειάζεται να αγοράσω και φάρμακο για την άλγη;

Θα σου έλεγα ότι είναι προτιμότερο (και δυσκολότερο) να βρεις τι την προκαλεί ώστε να το διορθώσεις, παρά να αγοράζεις φάρμακα που είναι αμφίβολο το τι θα κάνουν.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/10/2018 at 1:25 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Δυστυχος, φιλε μου θα χρεαστει να αλλαξεις ολο το υποστρωμα

Να αγοράσω δηλαδή αυτό που ανέφερα παραπάνω (AquaEL Aqua Floran) ή δεν κάνει;

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Να αγοράσω δηλαδή αυτό που ανέφερα παραπάνω (AquaEL Aqua Floran) ή δεν κάνει;

Δεν το εχω δοκιμασει. Εχω δοκιμασει Tropica Aquasoil , Fluval stratum, χαλικακι 1-3 mm ( κατω απο το χαλικι μπαiνει Τropica Plant Growth).

Για λιγα φυτα, που εχεις και σκετο χαλικι φτανει, κανενα root stick κατω στ ριζες μονο, φτανει πιστευω.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορά έχουν οι Τ5 με τις Τ8;
Οι τ5 λάμπες έχουν μικρότερη διάμετρο και καλλίτερη απόδοση από τις τ8. Πάρε λάμπα που να ταιριάζει στο φωτιστικό σου και σε απόχρωση περίπου στο 6500Κ.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άμα αγοράσω λάμπα φθορίου(για παράδειγμα: Φθορίο Τ8 10W 33cm για φυτά - κόκκινο) πώς τη τοποθετώ στο καπάκι του ενυδρείου;

Link to comment
Share on other sites

Η αρχική λάμπα που πήγαινε μαζί με το ενυδρείο είχε κάτι εξοχές που εφάρμοζαν στη λάμπα(κάτι σαν συρταριέρα).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...