Jump to content

Μερικές Απορίες


Recommended Posts

πριν 9 ώρες, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Άμα αγοράσω λάμπα φθορίου(για παράδειγμα: Φθορίο Τ8 10W 33cm για φυτά - κόκκινο) πώς τη τοποθετώ στο καπάκι του ενυδρείου;

Δες το κουμπωμα, βαλε αυτο, που ταιριζει(Τ5,Τ8,LED). Απλα κανε αντικατασταση της marine με  plant.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα κουμπόματα είναι φτιαγμένα για μία συγκεκριμένη λάμπα που μου χάλασε(δεν ήταν plant) και η marine tube που αγόρασα δεν ταίριαζε με τίποτα, έκανα μία πατέντα (φωτο παρακάτω) για να μπει. Θα μπορέσει με τον ίδιο τρόπο να τοποθετηθεί μία λάμπα sylvania για παράδειγμα ή θέλει με την αγορά της επιπλέον εξωπλισμό;;;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

οκ. Όσο αναφορά τις λάμπες αυτές φθορίου...παρατήρησα ότι έχουν δύο πόλους στην άκρη...δίνουν στη συσκευασία και καλόδιο για να συνδεθούν με πρίζα;; 

Link to comment
Share on other sites

Καλώδιο παίρνεις έξτρα, αλλά χρειάζεσαι και άλλα πραγματάκια.

Σου ανεβάζω ένα βιντεάκι για σύνδεση της λάμπας φθορισμού για να πάρεις μια ιδέα κα να δεις τι χρειάζεται.

Πολύ προσοχή βέβαια, και καλό είναι η βοήθεια από κάποιον που να γνωρίζει.:)

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Βαλε μια φωτο απο την λαμπα που ειχε το ενυδρειο απο τη μανα του. Ισως επισκευαζεται, πριν μπλεξεις με φθοριου. Γιατι εκει πρεπει να κανεις κ στεγανοποιηση των επαφων.

Link to comment
Share on other sites

On 16.02.2018 at 9:06 ΜΜ, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

οκ. Όσο αναφορά τις λάμπες αυτές φθορίου...παρατήρησα ότι έχουν δύο πόλους στην άκρη...δίνουν στη συσκευασία και καλόδιο για να συνδεθούν με πρίζα;; 

Για Τ5 και Τ8 θα χρεαστεις και ενα ballast και αδιαβρ. ντουι και καλωδια. Παρε μια οπως εχεις στ φωτο Aquael Leddy Plant 6w και βιδωσε το με 2 clip για Τ8.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και συγγνώμη για το χρόνο που σας τρώω...είμαι άπειρος και έχω πλήθος αποριών(κακός έδωσα στο θέμα τον τίτλο ''ΜΕΡΙΚΕΣ απορίες'':wacko:). Βοηθήστε παρακαλώ όσο μπορείτε:

1) Πείτε μου αν μπορείτε τι ακριβώς(προΪόν-μάρκα) επιπλέον εξοπλισμό χρειάζεται να αγοράσω με τη λάμπα Φθορίο Sylvania Grolux T8 15W -για να μην την αγοράσω στο τέλος και να μου λείπουν βασικά πράγματα..

On 2/18/2018 at 9:17 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Παρε μια οπως εχεις στ φωτο Aquael Leddy Plant 6w και βιδωσε το με 2 clip για Τ8.

Η Aquael τελικά έχει πανάκριβες λάμπες και η παραπάνω νομίζω δεν κάνει για 50άρι ενυδρείο.

2) Τη φωτοπερίοδο την έχω στις 7,5 ώρες..καλά είναι;

3) Έκανα πρόσφατα μία μεγάλη βλακεία...είχα ξεχάσει μετά την αλλαγή νερού για 2 μέρες κλειστό το μηχάνημα του φίλτρου(κάνει και ανεπαίσθητο ήχο<_<)...Έχουν πεθάνει τα βακτήρια; Πρέπει να κάνω τώρα κάτι;

Έχω και άλλες ερωτήσεις, αλλά λίγες-λίγες..:rolleyes:^_^

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες φωτοπερίοδος τις περισσότερες φορές είναι αρκετά.

Για το φίλτρο αν είναι εσωτερικό μην κάνεις τίποτα, απλά βάλτο στη μπρίζα.

Αν είναι εξωτερικό, άδειασε το νερό του, ξέπλυνε τα υλικά με νερό ενυδρείου, και κάνε και μια καλή αλλαγή νερού.

Τάισμα κανα δυο μέρες με τσιγγουνιά, και εαν έχεις τεστάκι αμμωνίας μια μέτρηση δεν βλάπτει.:)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/17/2018 at 4:44 ΜΜ, το μέλος Antonis K έγραψε:

Βαλε μια φωτο απο την λαμπα που ειχε το ενυδρειο απο τη μανα του. Ισως επισκευαζεται, πριν μπλεξεις με φθοριου.

Παρόλο που πιστεύω ότι είναι χαμένη υπόθεση, ορίστε μία φωτογραφία.(Σημείωση: η λάμπα είναι έτσι εδώ και αρκετούς μήνες)

IMG_0324.JPG

Link to comment
Share on other sites

https://www.e-revma.gr/fwtismos/eksartimata-fwtismoy/lyxniolaves---ntoyi/-754736

πριν 17 ώρες, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και συγγνώμη για το χρόνο που σας τρώω...είμαι άπειρος και έχω πλήθος αποριών(κακός έδωσα στο θέμα τον τίτλο ''ΜΕΡΙΚΕΣ απορίες'':wacko:). Βοηθήστε παρακαλώ όσο μπορείτε:

1) Πείτε μου αν μπορείτε τι ακριβώς(προΪόν-μάρκα) επιπλέον εξοπλισμό χρειάζεται να αγοράσω με τη λάμπα Φθορίο Sylvania Grolux T8 15W -για να μην την αγοράσω στο τέλος και να μου λείπουν βασικά πράγματα..

Η Aquael τελικά έχει πανάκριβες λάμπες και η παραπάνω νομίζω δεν κάνει για 50άρι ενυδρείο.

2) Τη φωτοπερίοδο την έχω στις 7,5 ώρες..καλά είναι;

3) Έκανα πρόσφατα μία μεγάλη βλακεία...είχα ξεχάσει μετά την αλλαγή νερού για 2 μέρες κλειστό το μηχάνημα του φίλτρου(κάνει και ανεπαίσθητο ήχο<_<)...Έχουν πεθάνει τα βακτήρια; Πρέπει να κάνω τώρα κάτι;

Έχω και άλλες ερωτήσεις, αλλά λίγες-λίγες..:rolleyes:^_^

Aquael μια λαμπα δεν φτανει για 50λ, εχω 2Χ6w (μια plant, μια sunny στα 60λ) για ευκολα φυτα φτανουν, αλλα απο 30€Χ2=60€ - ακριβα.

1. - Μην παιρνεις Τ8, παρε Τ5 - αποδοση μεγαλυτερη και Χ2.

https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/303-fotismos/2349-sylvania-grolux-t5-f8w-5410288000268.html

2. Ballast εχω OSRAM14-35w, εσυ θα παρεις 4-16w(για μια λαμπα ) 2Χ4-16w(2λαμπες) για Τ5 η Τ8 αντιστοιχα.

Πηρα απο καταστημα ηλεκτρολογικου  εξοπλισμου(Καφκας, κ.α)

Ετσι ειναι το δικο μουosr.jpg.c4929955acdf87818e096327efb5a865.jpg

Δεν χρεαζεται εκκινητης ! Μονο μπαλαστ!  Στο video δεν ξερω γιατι υπαρχει εκκινητης(μαλλον μπαλαστ προ Χριστου χρησιμοποιουν)

3.- Στεγανα ντουι ειχα παρει απο https://www.e-revma.gr/fwtismos/eksartimata-fwtismoy/lyxniolaves---ntoyi/-754736

(ειναι Τ5, υπαρχουν και Τ8) μεσα σε μια μερα θα τα εχεις.Ετσι ειναι.Στην φωτο του μαγαζιου ειναι αλλο χρωμα(θα παρεις ασπρο ομως :))

lam.jpg.3b87874bf9dc1e267c7919970487183e.jpg

 

Εχω και εγω 2 Sylvania αλλα δεν μ΄αρεσουν και πολυ...

4.Καλωδια N 1.

5. Φις για πριζα(παιρνω με γειωση) με 3-α καλωδια. Τα καλωδια κουμπονουν και σ μπαλαστ και σ ντουι.

Ειναι λιγο φασαρια,αλλα γινεται.

Εχω κρεμαστο φωτιστικο, εσυ θα χρεαστεις ενα μικρο κουλερ να βαλεις κατω απο το καπακι(5-6€) απο παλιο υπολογιστη ας πουμε.

Αν εκανα καποιο λαθος, διορθωστε με.

P.S. Reflector μην ξεχασεις!Αν θα εχεις δυο λαμπες, μην παρεις 2 reflector, παρε ενα διπλάσιου  μήκος και κοψε στα δυο.

για παραδειγμα https://www.aquavivere.gr/fwtismos#/-juwel

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή βιάζομαι πάρα πολύ (μου έχει τελειώσει εδώ και 10 μέρες η τροφή για τα βακτήρια), να αγοράσω μαζί με την Φθορίο Sylvania Grolux T8 15W και Ballast TN-200 20W;; (Ballast για λάμπα t5 δεν είδα να υπάρχει και έτσι κατέληξα σε λάμπα t8.)

Οι ανακλαστήρες είναι απαραίτητοι;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

δεν είδα να υπάρχει

στο κατάστημα που ενδιαφέρομαι..

Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Επειδή βιάζομαι πάρα πολύ (μου έχει τελειώσει εδώ και 10 μέρες η τροφή για τα βακτήρια), να αγοράσω μαζί με την Φθορίο Sylvania Grolux T8 15W και Ballast TN-200 20W;; (Ballast για λάμπα t5 δεν είδα να υπάρχει και έτσι κατέληξα σε λάμπα t8.)

Οι ανακλαστήρες είναι απαραίτητοι;

Πρεπει να ταιριαζουν μπαλαστ με λαμπα( δηλ. 15w λαμπα και 15w μπαλαστ), εαν δεν γραφει πανω 4-16w, το οποιο ειναι για λαμπες απο 4 μεχρι 16w 

( δηλ.4,5,6,7,9... 16w). Αν γραφει οτι ειναι μονο για 20w ballast, τοτε και η λαμπα πρεπει να ειναι 20w. Σ΄αυτη τ περιπτωση μονο ενας ηλεκτρολογος μπορει να σου πει αν κανει 15w lampa με 20w ballast.

Γιατι θελεις να παρεις ενα κινεζικο;;;;; Παρε επωνυμα Osram, Philips. To δικο μου πηρα 9€(Οsram στ φωτο) μου το παρήγγειλε ο μαγαζατορας. Το δικο σου κανει 8,35€( enudreio.com;)

Ta reflectors καλυτερα να παρεις, μπορω να πω σχεδον απαραιτητα. Εγω θα επαιρνα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Γιατι θελεις να παρεις ενα κινεζικο;;;;;

Από την έρευνα που έχω κάνει στα ηλεκτρονικά καταστήματα, το enydreio.com νομίζω ότι έχει τις καλύτερες τιμές(τουλάχιστος για τα αναλώσιμα προΪόντα) και ήθελα να αγοράσω τα πάντα με τα μεταφορικά του ίδιου καταστήματος...

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Άρα να πάρω Ballast από αλλού;

https://www.kafkas.gr/proionta/fotismos-2/exartimata-lampas/metaschimatistes-fthorismou/fthorismou-ilektronikoi/osram-2-hl-niko-mpal-qt-eco-1x4-16w-220-240l_58870/

https://www.kafkas.gr/proionta/fotismos-2/exartimata-lampas/metaschimatistes-fthorismou/fthorismou-ilektronikoi/?AttributeProductClass-7146=1332&sort=Price-Ascending

Καλυτερα να παρεις ετοιμο https://www.aquavivere.gr/fwtismos#/-hagen

αλλα δεν ξερω αν θα βρεις για 15w, ειναι ακριβο,αλλα φασαρια μηδεν :)

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Τωρα βρηκα καλη φωτο απο το μπαλαστ, που θελεις να παρεις απο ιντερνετ. Ειναι ετοιμο για χρηση. Απλα μια λαμπα  δεν αρκει, πρεπει δυο να βαλεις!

360 lumen για 50λ ειναι λιγα.

Link to comment
Share on other sites

On 20/2/2018 at 10:42 ΜΜ, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Παρόλο που πιστεύω ότι είναι χαμένη υπόθεση, ορίστε μία φωτογραφία.(Σημείωση: η λάμπα είναι έτσι εδώ και αρκετούς μήνες)

 Οντως, απο οτι φαινεται εχει παρει και υγρασια και μαλλον δεν επισκευαζεται.

Να  ρωτησω κατι? Τη λαμπα (λαμπες) πως σκοπευεις να τις στερεωσεις στο καπακι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Τη λαμπα (λαμπες) πως σκοπευεις να τις στερεωσεις στο καπακι?

Πιο πάνω έχω αναρτήσει κάτι φωτογραφίες από το καπάκι του ενυδρείου μου...Κάπως έτσι φαντάζομαι, αλλά μπορεί να αγοράσω και tire up.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...