Jump to content

Συνύρπαξη Paradise fish & Betta fish


george@m

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, εχει δοκιμάσει ποτέ κανένας να τοποθετήσει σε ενυδρείο άνω των 120lt paradise μαζί με betta? και αν ναι να μου πει την γνώμη του για την συνύρπαξη τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δοκιμασει. Θεωρητικά όμως, θα έχεις θέμα, μοιάζουν παρα πολύ μορφολογικά και παίζει να πέφτει ξυλο. Πιο πιθανό να πετύχαινε με θηλυκούς μονομάχους, αλλά και πάλι όχι με σιγουριά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος george@m έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά, εχει δοκιμάσει ποτέ κανένας να τοποθετήσει σε ενυδρείο άνω των 120lt paradise μαζί με betta? και αν ναι να μου πει την γνώμη του για την συνύρπαξη τους.

Θα χτυπησει καθε ψαρι στο ενυδρειο. Ειναι χειροτερος και απο τον μονομαχο! Υπαρχει περιπτωση να μην κυνηγαει Danio , Barbus, γλυφτες ... Αλλα...

Οταν μεγαλωνει μαζι (απο 2μηνων) με κοπαδοψαρα δεν δινει πολυ σημασια , αλλιως ....:bigemo_harabe_net-89:

Link to comment
Share on other sites

αν θες να βάλεις Macropodus opercularis τότε κοίταξε καλύτερα τις θερμοκρασίες που θέλει το καθ'ενα 

 

 

http://www.seriouslyfish.com/species/macropodus-opercularis/

 

http://www.seriouslyfish.com/species/betta-splendens/

Link to comment
Share on other sites

Γενικά καλό είναι να μην βάζουμε ψάρια που είναι «ξαδελφάκια» μαζί. Νομίζω πως ένα κοπαδακι από μικροψαρα Ασίας θα ήταν η καλύτερη επιλογή. Τα macropodus opercularis υπάρχουν στο εμπόριο σε μικρή ηλικια 3-4cm. Εγώ πάντως πάλι τελευταία θα τα έβαζα...

Link to comment
Share on other sites

Τα paradise fish ειναι τα πιο επιθετικα ψαρια απο την οικογενεια των γκουραμι.Καποτε ειχα την ιδια ιδεα[της συγκατοικησης με μονομαχο]αλλα τελικα δεν το τολμησα!

Link to comment
Share on other sites

το αν είναι επιθετικά ή όχι δεν το ξέρω γιατί δεν είχα πότε,αλλά έτσι και αλλιώς δεν μπαίνουν μαζί γιατί είναι κρύου νερού,αν θες να βάλεις  Paradise Fish πιστεύω πως ένα κοπάδι  White Cloud Mountain Minnow θα ταίριαζε περισσότερο

 

 http://www.seriouslyfish.com/species/tanichthys-albonubes/

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το προφίλ του κάθε ψαριού είναι γνωστό, τα paradise τα χρεισιμοποιώ στα ενυδρεία μου για μεγαλο χρονικο διαστημα, δεν ειναι σχεδον καθολου επιθετικα ουτε προς αλλα ειδη ητε μικρα κοπαδοψαρα ητε gourami κτλ( εκτος τις περιοδους ζευγαρωματος), και κανενα απο αυτα τα ειδη δεν ειναι κρυου νερου οπως αναφερθηκε παραπανω, και το ειδος των μονομαχων betta ειναι και αυτο τροπικο ψαρι και με καλες απαιτησεις νερου... το ερωτημα ειναι αν εχει δοκιμασει ποτε κανεις τον συγκεκριμενο συνδιασμο συγκατηκοικισης μεσα σε ενυδρειο....

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος xristosa έγραψε:

το αν είναι επιθετικά ή όχι δεν το ξέρω γιατί δεν είχα πότε,αλλά έτσι και αλλιώς δεν μπαίνουν μαζί γιατί είναι κρύου νερού,αν θες να βάλεις  Paradise Fish πιστεύω πως ένα κοπάδι  White Cloud Mountain Minnow θα ταίριαζε περισσότερο

 

 http://www.seriouslyfish.com/species/tanichthys-albonubes/

ωραια η προταση σου αλλα εχω ηδη αρκετα κοπαδοψαρα και θα ηταν μια υπερβολη να βαλω αλλο ενα ειδος μεσα....

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Θα χτυπησει καθε ψαρι στο ενυδρειο. Ειναι χειροτερος και απο τον μονομαχο! Υπαρχει περιπτωση να μην κυνηγαει Danio , Barbus, γλυφτες ... Αλλα...

Οταν μεγαλωνει μαζι (απο 2μηνων) με κοπαδοψαρα δεν δινει πολυ σημασια , αλλιως ....:bigemo_harabe_net-89:

τα paradise βασικα εχω δοκιμασει την εισαγωγη ενηλικα  σε ενυδρειο με gourami dwarf και με κοπαδοψαρα διαφορων ειδων και δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα και συνεχιζουν να συνυπαρχουν μεταξυ τους ακομα και τωρα.... οποτε θα ελεγα οτι ειναι σχετικη η συπμεριφορα τους μεσα σε ενυδρειο και η εισαγωγη τους σε μικρη ηλικια οπως αναφερεις...

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος george@m έγραψε:

και κανενα απο αυτα τα ειδη δεν ειναι κρυου νερου οπως αναφερθηκε παραπανω

 

 

όπως είπα πιο πάνω δεν τα είχα ποτέ τα συγκεκριμένα ψάρια,το προφίλ του ψαριού διάβασα το οποίο γράφει 10-22C ( This species can be maintained in an unheated aquarium in most cases )

 

http://www.seriouslyfish.com/species/macropodus-opercularis/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 08.02.2018 at 8:33 ΠΜ, το μέλος george@m έγραψε:

τα paradise βασικα εχω δοκιμασει την εισαγωγη ενηλικα  σε ενυδρειο με gourami dwarf και με κοπαδοψαρα διαφορων ειδων και δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα και συνεχιζουν να συνυπαρχουν μεταξυ τους ακομα και τωρα.... οποτε θα ελεγα οτι ειναι σχετικη η συπμεριφορα τους μεσα σε ενυδρειο και η εισαγωγη τους σε μικρη ηλικια οπως αναφερεις...

Δοκίμασε... και θα μας πεις  το τι εγινε τελικα. Αλλα δυο  λεονταρια δεν χωρανε σε ενα κλουβι.(για betta VS paradise μιλαμε)

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...