Jump to content

Διπλός θερμαντήρας, καλύτερη απόδοση? Θερμόμετρο?


Hustler

Recommended Posts

Διαβάζοντας άρθρα με το κιλό και συζητήσεις από διάφορα ξένα φόρουμ προσπαθώ να καταλήξω, αν 2 θερμαντήρες λίγο μικρότεροι σε watt είναι καλύτεροι από έναν με μεγαλύτερα watt.

Επίσης θερμόμετρο ενυδρείου ηλεκτρονικό ή μη ηλεκτρονικό ?
Κατέληξα ότι:

 

Ή μάλλον αυτές είναι οι αμφιλεγόμενες συζητήσεις περί θερμοστάτη στο ίντερνετ με τις απόψεις να διίστανται.
 

1) Η αξιοπιστία των μετρήσεων του θερμόμετρου του θερμαντήρα, είναι αμφίβολη διότι δεν μπορεί το θερμόμετρο του θερμοστάτη να ξέρει την θερμοκρασία του νερού 115 εκατοστά μακρύτερα. (Δηλαδή αν μπεί στην μια άκρη ο θερμοστάτης στην γυάλα μου που είναι 1.20 μήκος)

2) Θερμοστάτης με περισσότερα watt από αυτά που χρειάζεσαι σίγουρα εξοικονομεί ενέργεια γιατί δεν δουλεύει στο 100% και δεν ζορίζεται όσο ένας θερμοστάτης που είναι ακριβώς στα όρια για τα λίτρα σου.

3) Θερμοστάτης με περισσότερα watt ανοιγοκλείνει περισσότερες φορές από έναν θερμοστάτη λιγότερα watt και έχει περισσότερες πιθανότητες να καεί. (Αυτό γιατί ο θερμοστάτης πολλών watt πιάνει πιο γρήγορα την απαιτούμενη θερμοκρασία και σβήνει πάλι πιο γρήγορα. Η για να το πω μπακαλίστικα είναι όπως όταν αναβοσβήνεις τον διακόπτη μιας λάμπας πολύ γρήγορα και καίγεται.)

3) Θερμοστάτης με περισσότερα watt δεν συγχωρεί οποιοδήποτε σφάλμα, κόλλημα, (Αν δεν σταματήσει στην θερμοκρασία που το θες δηλαδή και συνεχίσει να ζεσταίνει, το ενυδρείο κάηκε απλά τα πράγματα.)

4) Δυό θερμοστάτες προσφέρουν μεγαλύτερη ασφάλεια καθώς αν σου καεί ο ένας ο άλλος συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά και έχεις και τον χρόνο να καταλάβεις ότι ο ένας κάηκε και γενικά να σώσεις την γυάλα σου.

5)Δύο θερμοστάτες ακριβώς για τα λίτρα σου καταναλώνουν παραπάνω ρεύμα από ένα μοναδικό θερμοστάτη μεγαλύτερων watt.
 

Πείτε μου την άποψη σας ρε παίδες, αυτή την στιγμή έχω ενυδρείο και φίλτρο. Τι θερμοστάτη - θερμοστάτες να πάρω και τι θερμόμετρο ηλεκτρονικό η μη?

Έγινε επεξεργασία - Hustler
Link to comment
Share on other sites

Οι περισσοτεροι εχουμε εναν θερμοστατη ενα θερμομετρο ενα φιλτρο ενα ενα ενα.... η αληθεια ειναι οτι αν τα ειχαμε ολα διπλα θα εξασφαλιζαμε σε μια περιπτωση βλαβης καλυτερα το ολο συστημα μας. Εχω χασει ψαρι επειδη χαλασε ο θερμοστατης και δεν ειχα δει την θερμοκρασια για λιγες μερες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Οι περισσοτεροι εχουμε εναν θερμοστατη ενα θερμομετρο ενα φιλτρο ενα ενα ενα.... η αληθεια ειναι οτι αν τα ειχαμε ολα διπλα θα εξασφαλιζαμε σε μια περιπτωση βλαβης καλυτερα το ολο συστημα μας. Εχω χασει ψαρι επειδη χαλασε ο θερμοστατης και δεν ειχα δει την θερμοκρασια για λιγες μερες.

 

Άσχετα με το τι θερμοστάτη ή θερμοστάτες θα πάρω, θέλω να τσεκάρω την θερμοκρασία από ξεχωριστό αξιόπιστο θερμόμετρο κι όχι από του θερμοστάτη το θερμόμετρο.
Γνωρίζεις κάποιο? Θα προτιμούσα ηλεκτρονικό αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστα σε σχέση με τα συμβατικά θερμόμετρα.

Link to comment
Share on other sites

Θερμοστάτη πόσα watt είναι ιδανικός για το ενυδρείο μου?(240 λίτρα) και τι μάρκα είναι αξιόπιστη για έναν θερμοστάτη?

Έγινε επεξεργασία - Hustler
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω αυτο απο το 2011 και ουτε μπαταρια δεν του εχω αλλαξει και βλεπω ταυτοχρονα και μεσα και εξω τη θερμοκρασια. Απο εκει και περα αντε να εχουν +- 1 βαθμο διαφορα ενα θερμομετρο απο καποιο αλλο. Και τα υδραργυρου και τα ηλεκτρονικα καλα ειναι λιγο χειροτερα τα αυτοκολλητα

Link to comment
Share on other sites

Εαν πας σε εναν θερμοστατη υπολογισε εναν 300 βατ και θα εισαι υπερκαλυμενος αλλιως δυο 150ριδες. Οι jager και οι schego ειναι κορυφη αλλα και μπελαλιδικοι.... σερα...τετρα κλπ απλοι και καλοι και πολλοι κινεζικοι στην αγορα οπου κανουν την δουλεια τους..... εχω πολλους και διαφορους....απλα οταν χαλασει τρωει σουτ και παμε για αλλον.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Οι jager και οι schego ειναι κορυφη αλλα και μπελαλιδικοι....

 

Μπελαλίδικοι γιατί?

Link to comment
Share on other sites

Οι jager θελουν ρυθμισμα.... τουλαχιστον ο δικος μου που τον εχω χρονια ....οι καινουργοι δεν ξερω εαν ακομη ειναι σαν τον δικο μου με αυτη την ιδιαιτεροτητα και οι schego θελουν εξτρα Ρυθμιστή Θερμοκρασίας TR 1000.

Link to comment
Share on other sites

Τα 300 watts για οικονομία στο ρεύμα και να μην ζορίζεται? Ρωτάω γιατί στην περιγραφή στην σελίδα αγοράς ο 300άρης λέει: Κατάλληλος για ενυδρεία 600-1000lit

Ενώ ο 250άρης: 400-600lit

 
Συμβατός με τα 240 λίτρα μου (Βάση περιγραφής) είναι ο 150άρης γιαυτό ρωτάω.
Link to comment
Share on other sites

 Ενας μικρος θερμοστατης εχει το μειονεκτημα οτι μπορει να βαραει υπερωριες για να κραταει την επιθυμητη θερμοκρασια εχωντας ετσι μεγαλυτερη φθορα στο χρονο και θα αργει περισσοτερο σε μια αυξομιωση θερμοκρασιας στο να ανεβασει την θερμοκ3ασια. Τα βατ ειτε ειναι μικρος ειτε μεγαλος ο θερμοστατης οπως και να εχει θα καψουν το ιδιο ρευμα αλλα σε διαφορετικο χρονικο διαστημα. Ο μικρος θα θελει μια ωρα πχ ενω ο μεγαλος μιση για να φτασει στην θερμοκρασια που θελουμε. Επισης παιζει ρολο εαν τοδωματιο που εχουμε το ενυδρειο ειναι ζεστο η κρυο εαν μενεις Αθηνα η φλωρινα...κλπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως θα σου προτεινα εναν θερμοστατη 300 watt για το ενυδρειο σου κ για θερμομετρο θα σου προτεινα εναν controller να βαλεις για να εισαι σιγουρος κ να δουλευει ο θερμοστατης χωρις να ανοιγοκλεινει συνεχεια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος dimitris1981 έγραψε:

Εγω παντως θα σου προτεινα εναν θερμοστατη 300 watt για το ενυδρειο σου κ για θερμομετρο θα σου προτεινα εναν controller να βαλεις για να εισαι σιγουρος κ να δουλευει ο θερμοστατης χωρις να ανοιγοκλεινει συνεχεια

Συμφωνώ απόλυτος.

Link to comment
Share on other sites

Η περσινή εμπειρία μου με τους θερμαντήρες έχει ως εξής:

Δύο 300άρηδες κλασικοί (γυάλινοι) δε μπορούσαν να κρατήσουν τη θερμοκρασία του RIO300 (~300lt) στο όριο που έθεσα -26°C- και ήταν συνεχώς αναμμένοι.

Το βράδυ επένδυα εξωτερικά τα τζάμια με φύλλα εξηλασμένης πολυστερίνης (DOW) για να μετριάζω την θερμική απώλεια.

Κι αυτό συνέβαινε γιατί μέσα στο καταχείμωνο η πολυκατοικία ξέμεινε από καυστήρα (μέχρι και σήμερα). Το να κρατάω έναν μεγάλο χώρο ζεστό μέσω του κλιματιστικού ήταν ασύμφορο και κατέληξα σε έναν schego 300W.

Έκτοτε και μαζί με τον ηλεκτρονικό ελεγκτή δεν ξαναασχολήθηκα με θερμαντήρες. Απλώς κοιτάω μόνο μην ξεχάσω να τον βάλω στην μπρίζα του ελεγκτή μετά από τις αλλαγές νερού.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος elatos έγραψε:

Η περσινή εμπειρία μου με τους θερμαντήρες έχει ως εξής:

Δύο 300άρηδες κλασικοί (γυάλινοι) δε μπορούσαν να κρατήσουν τη θερμοκρασία του RIO300 (~300lt) στο όριο που έθεσα -26°C- και ήταν συνεχώς αναμμένοι.

Το βράδυ επένδυα εξωτερικά τα τζάμια με φύλλα εξηλασμένης πολυστερίνης (DOW) για να μετριάζω την θερμική απώλεια.

Κι αυτό συνέβαινε γιατί μέσα στο καταχείμωνο η πολυκατοικία ξέμεινε από καυστήρα (μέχρι και σήμερα). Το να κρατάω έναν μεγάλο χώρο ζεστό μέσω του κλιματιστικού ήταν ασύμφορο και κατέληξα σε έναν schego 300W.

Έκτοτε και μαζί με τον ηλεκτρονικό ελεγκτή δεν ξαναασχολήθηκα με θερμαντήρες. Απλώς κοιτάω μόνο μην ξεχάσω να τον βάλω στην μπρίζα του ελεγκτή μετά από τις αλλαγές νερού.

Τον schego τον έχεις μέσα στο ενυδρείο ή σε sump;

Υπάρχει κανένα θέμα με τα ψάρια αν ακουμπήσουν πάνω του;

Τον καλύπτεις με κάτι;

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, avraamp said:

Τον schego τον έχεις μέσα στο ενυδρείο ή σε sump;

Υπάρχει κανένα θέμα με τα ψάρια αν ακουμπήσουν πάνω του;

Τον καλύπτεις με κάτι;

Ο θερμαντήρας βρίσκεται μέσα στο ενυδρείο (δεν έχω sump) και δεν τον αγόρασα με καλύπτρα.
Πρόσφατα έψαξα να βρω κάλυμμα αλλά δεν…

Λέγεται πως υπάρχει θέμα με τα ψάρια με τον συγκεκριμένο τύπο θερμαντικού,

αλλά δεν παρατήρησα κάτι με τα δικά μου κι έχω και τρεις ancistrus.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος elatos έγραψε:

Η περσινή εμπειρία μου με τους θερμαντήρες έχει ως εξής:

Δύο 300άρηδες κλασικοί (γυάλινοι) δε μπορούσαν να κρατήσουν τη θερμοκρασία του RIO300 (~300lt) στο όριο που έθεσα -26°C- και ήταν συνεχώς αναμμένοι.

Το βράδυ επένδυα εξωτερικά τα τζάμια με φύλλα εξηλασμένης πολυστερίνης (DOW) για να μετριάζω την θερμική απώλεια.

Κι αυτό συνέβαινε γιατί μέσα στο καταχείμωνο η πολυκατοικία ξέμεινε από καυστήρα (μέχρι και σήμερα). Το να κρατάω έναν μεγάλο χώρο ζεστό μέσω του κλιματιστικού ήταν ασύμφορο και κατέληξα σε έναν schego 300W.

Έκτοτε και μαζί με τον ηλεκτρονικό ελεγκτή δεν ξαναασχολήθηκα με θερμαντήρες. Απλώς κοιτάω μόνο μην ξεχάσω να τον βάλω στην μπρίζα του ελεγκτή μετά από τις αλλαγές νερού.

Φιλε δεν ξερω που μενεις....γεαφω απο κινητο...αλλα εγω εχω σε 500 απλο 500αρι σε δωματιο που φτανει τους 15  βαθμους και με καλυπτει. Εσενα μαλλον μιλαμε για ψυγειο κα4τασταση

 

Link to comment
Share on other sites

300αρι θερμοστατη σε 500αρι ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Rik said:

Εσενα μαλλον μιλαμε για ψυγειο κα4τασταση

Μπα, 17-18°C μέσος όρος, αλλά τι να πω, λες να έχει να κάνει με τους θερμαντήρες;

Link to comment
Share on other sites

Τη να σου πω φιλε....παντως δεν ειναι φυσιολογικο.....

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος elatos έγραψε:

Ο θερμαντήρας βρίσκεται μέσα στο ενυδρείο (δεν έχω sump) και δεν τον αγόρασα με καλύπτρα.
Πρόσφατα έψαξα να βρω κάλυμμα αλλά δεν…

Λέγεται πως υπάρχει θέμα με τα ψάρια με τον συγκεκριμένο τύπο θερμαντικού,

αλλά δεν παρατήρησα κάτι με τα δικά μου κι έχω και τρεις ancistrus.

Σε σχέση με τους απλούς θερμοστάτες βλέπεις διαφορά στην απόδοση και στην κατανάλωση ρεύματος;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω δυανύω μια δύσκολη στιγμή στο 60αρι μου....

Στο 60λιτρο Juwel με το εσωτερικό φίλτρο και τον ενσωματωμενο θερμαντήρα 50W όλα πήγαιναν καλά μέχρι που ο θερμαντήρας σταμάτησε να δουλεύει.

Πήρα τον Fluval E series 50 W αλλά αυτός δεν μπορούσε ούτε τους 20 βαθμούς να φτάσει μια βδομάδα τώρα.

Τον γύρισα πίσω και μου δώσανε ενα Jager 50W..... Σήμερα είναι η 2η μέρα που προσπαθώ να τον καλιμπράρω αλλά θέλει υπομονή.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που εβαλα  schego 300W περιμενα μεγαλυτερη αποδοση.παντως στα 650 λιτρα αν η θερμοκρασία δωματιου πεσει κατω απο 15 βαθμους ,βαζω κ ενα 200αρι στο σαμπ για να εχω 26 που θελω.οποτε  schego 300W στα 300 λιτρα μου φαινεται επαρκης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...