Jump to content

Ελλατωματικό ενυδρείο. Τι να κάνω, φτιάχνεται?


Hustler

Recommended Posts

ετσι ειναι οπως τα λεει ο Σωτήρης ειναι... ας αφησουν λιγο το μπακαλιστικο τροπο. το προιον αυτο ειναι ελαττωματικό κατα την παραδοση αρα ή μου κανεις γενναία εκπτωση και αν θελω το κρατάω ή παρτο πισω και φερε το οπως πρεπει, η εταιρια που τα μεταφέρει να ειναι ελεγχόμενη και απο το κατάστημα για αυτο συνεργάζονται και οχι να τα ριχνει ο ενας στον αλλο... αντε να βλεπουμε και κανενα επαγγελματία της προκοπής.....!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντος οταν πρωτοεφτιαξα το ενυδρειο μου, μου εστειλαν κατασπασμενο φιλτρο eheim ο κουβας ηταν λες και επεσεαπο τον 5 οροφο. Τωρα ποιος φταιει δε ξερω, υποπτευομαι η μεταφορικη.... Οι ανθρωποι μου εστειλαν καινουργιο αμεσως χωρις ερωτησεις κλπ. Μονο μου ζητησαν φωτο και να τους το ξαναστειλω πισω.

 

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα πως η κορνίζα του ενυδρείου μου πιάνει και κάτω από το ενυδρείο, όταν το βάλω πάνω στο έπιπλο το τζάμι δεν θα πατάει πάνω στο έπιπλο, δεν θα έχει πρόβλημα έτσι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Hustler έγραψε:

Παρατήρησα πως η κορνίζα του ενυδρείου μου πιάνει και κάτω από το ενυδρείο, όταν το βάλω πάνω στο έπιπλο το τζάμι δεν θα πατάει πάνω στο έπιπλο, δεν θα έχει πρόβλημα έτσι?

Οχι, τι προβλημα να εχει? Ετσι ειναι σχεδιασμενο

Link to comment
Share on other sites

On 2/9/2018 at 6:25 ΜΜ, το μέλος Fred13 έγραψε:

Θα σου πρότεινα επίσης να μην ανοίγεις 15 θέματα.  Καλύτερα να συγκεντρωθούν όλα σε 1 και όποιος θέλει να βοηθήσει θα μπορεί να ανατρέξει και πιο πίσω για να δει τι έχει συζητηθεί στο θέμα.

 

Ναι απλά θα έχει 240 λίτρα και το τζάμι στον πάτο θα πατάει στον αέρα?\\

27938872_10215391119757258_1149756013_n.jpg

Έγινε επεξεργασία - Hustler
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Hustler έγραψε:

 

Ναι απλά θα έχει 240 λίτρα και το τζάμι στον πάτο θα πατάει στον αέρα?\\

27938872_10215391119757258_1149756013_n.jpg

 

 

Μα δεν θα παταει στον αερα, θα ακουμπαει ετσι ωστε να μην παιρνει το βαρος το γυαλι, για ασφαλεια

Έγινε επεξεργασία - Oresths_S
Link to comment
Share on other sites

Οκ ρωταω απο ανησυχια, γιατι στο επιπλο θα παταει μονο η κορνιζα γυρω γυρω και το τζαμι που τα πιο πολλα κιλα ειναι στο κεντρο δεν θα παταει καπου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Hustler έγραψε:

Οκ ρωταω απο ανησυχια, γιατι στο επιπλο θα παταει μονο η κορνιζα γυρω γυρω και το τζαμι που τα πιο πολλα κιλα ειναι στο κεντρο δεν θα παταει καπου.

 

Καλα κανεις και ρωτας. Το περισσοτερο βαρος δεν ειναι στο κεντρο αλλα παντου, μιας και θα εχει νερο μεσα. Οπωτε ειναι ιδια φιλοσοφια με τα πλαινα τζαμια, τα οποια δεν εχουν καθολου κοντρες. Ουτε τα πλαινα ακουμπανε καπου, στον αερα ειναι αλλα δεν προκειτε να ανοιξουν. Επομενως, το κατω τζαμι δεν ειναι στον αερα, αλλα παταει στο υλικο γυρω γυρω (κορνιζα) που αυτο με τη σειρα τουπαταει στο επιπλο. Ετσι δεν ειναι στον αερα αλλα και δεν ακουμπαει αμεσα με το ξυλο του επιπλου, που θεωρητικα ειναι πιο επικυνδηνο και στηριζεται στην κορνιζα

Έγινε επεξεργασία - Oresths_S
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update στο Ελλατωματικο Ενυδρειο. ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ.

Χωρις να ξερω τι αντιμετωπιση ειχε ο καθενας απο το συγκεκριμενο καταστημα θα σας περιγραψω την δικη μου αναλυτικα.

(Επελεξα το συγκεκριμενο καταστημα επειδη εχει δωρεαν μεταφορικα σε σχεση με ολα τα υπολοιπα)

Στις 5/2/2018 πλήρωσα για το ενυδρειο μου Rehau 240 το οποιο ηρθε στις 9/2/2018. Ολα καλα.

Ηρθε ελλατωματικο.

Μετα απο κουβεντα στο τηλεφωνο μου ζητηθηκε αν γινεται να υπαρξει λυση χωρις να το στειλω πισω αν γινεται γιατι θα επιβαρυνθουν τα μεταφορικα και με καθυσηχασαν πως η κορνιζα του ενυδρειου ειναι καθαρα διακοσμητικη και αν την κολλησω με σιλικονι δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα οσο αναφορα την ανθεκτικοτητα του. Κακως μεν αλλα συμφωνησα να την κολλησω με την προυποθεση οτι η εγγυηση θα ισχυει κανονικα και το θελω σε γραπτο email απο αυτους. Τοτε η κουβεντα παγωσε και μου ειπε να μιλησει με τον προμηθευτη και να τον ρωτησει αν γινεται να με καλυψει η εγγυηση σε περιπτωση που το κολλησω μονος μου. Ηταν παρασκευη και απαντηση μου ειπε θα εχω δευτερα.
Στο σαββατοκυριακο που μεσολαβησε επειδη ειμαι πολυ ψιρας διαβασα ο,τι υπαρχει στο ιντερνετ για τους τροπους κατασκευη ενυδρειων και το οτι ειναι καθαρα διακοσμητικη δεν ισχυει σε καμια περιπτωση απο την στιγμη που η κατω κορνιζα δεν ειναι απλα γυρω γυρω αλλα ειναι και κατω απο το ενυδρειο και παταει πανω της.

Δευτερα περιμενα ενα τηλεφωνο να δω τι εγινε τελικα αν θα με καλυψει η εγγυηση η οχι, δεν με πηρανε ποτε κι ετσι τους πηρα εγω. Τελικα ο προμηθευτης δεν καλυπτει την εγγυηση σε περιπτωση που επεμβω εγω. Ηταν δευτερα μεσημερι και δεν προλαβαινα να το στειλω πισω και το εστειλα πισω την Τριτη 13/2/2018.

Απο οταν εστειλα το ενυδρειο πισω δηλαδη την Τριτη 13/2/2018 μου δοθηκε η εντυπωση οτι τους ζαλιζω οταν τους παιρνω τηλεφωνο (χωρις να τους παιρνω καθε μερα και ποτε πανω απο μια φορα την ημερα), τουλαχιστον απο τον εναν απο τους δυο μου δοθηκε αυτη η εντυπωση, ο οποιος δεν εβλεπε την ωρα να με ξεφορτωθει στο τηλεφωνο και ηταν παντα δυσανασχετισμενος.

Παρασκευη 16/2/2018 τους παιρνω τηλεφωνο να δω αν εφτασε το ενυδρειο μου κι αν μου στειλανε αλλο, θα τα πω λιγο χωριατικα πως γινανε τα πραγματα για να μην κουρασω:
"ελα φιλε ναι το ενυδρειο το πηραμε τωρα κοιταξε να δεις να το κοιταξουμε πρωτα να δουμε τι εχει και μετα να σου παραγγειλουμε αλλο"

Υπομονη λεω........................

Τριτη 20/2/2018 τους παιρνω τηλεφωνο επειδη επεφτε καθαρα δευτερα να δω τι γινεται με το ενυδρειο κι αν θα το εχω αυτη την εβδομαδα μεχρι την παρασκευη. Το ζουμι ηταν:
"Κοιταξε να δεις το εχω στειλει την εχω κανει την παραγγελια, θα ερθει αλλα και το φορτηγο πρεπει να γεμισει με φορτιο δε θα φερει μονο ενα ενυδρειο."

Σημερα Σαββατο 24/2/2018 τους παιρνω τηλεφωνο να δω τι εγινε με το ενυδρειο και το σηκωσε ο αλλος τυπος που εχει πιο πολυ ορεξη να μιλησει στο τηλεφωνο. Ναι λεω απο Λευκαδα τηλεφωνο για το Rehau 240 που ειχα στειλει για αντικατασταση τι εγινε εχουμε κανα νεο?? Θα σε παρω σε 5 λεπτα να δω τι εχει γινει και σε παιρνω να σε ενημερωσω.
Και οντως μετα απο 10 λεπτα με πηρε τηλεφωνο.

"Ελα φιλε κοιταξε ο προμηθευτης δεν εχει αλλο οποτε μη σε ταλαιπωρουμε στειλε μου ενα λογαριασμο να σου βαλω τα λεφτα σου"
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΑ ΤΟ ΜΑ....... 20 ΜΕΡΕΣ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΙ Ο ΦΙΛΑΡΑΚΟΣ ΣΟΥ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΟ ΕΣΤΕΙΛΕ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΓΕΜΙΣΕΙ ΤΟ ΦΟΡΤΗΓΟ, ΕΜΕΝΑ ΒΡΗΚΑΤΕ ΡΕ? @aquavivere.gr ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΑΝΤΕΡΑ, ΕΙΔΙΚΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΨΕΜΜΑΤΑ ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΕΔΩ, ΟΥΤΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ο μονος λογος που θα το τραβηξω λιγο το θεμα ειναι επειδη δεν εισασταν ειλικρινεις απεναντι μου και το ψεμα πηγαινε ψωμοτυρι σε πολλες περιπτωσεις που δεν εχω αναφερει παραπανω. (Δυστυχως ολα οσα γραφω μπορουν να αμφισβητηθουν απο μερους σας απο την στιγμη που δεν υπαρχουν γραπτα email καθως ολες οι συνομιλιες ηταν τηλεφωνικες παρολο που εγω σας ειχα στειλει και email. Το μονο email που δεχθηκα απο εσας ειναι σημερα 24/2/2018 και γραφει: "Έγινε η επιστροφή του ποσού."

 

Αν δεν μπορεις να επιβαρυνθεις τα μεταφορικα  σα μαγαζι σε περιπτωση αντικαταστασης τοτε δυο λυσεις υπαρχουν.

1) Βγαζεις την εγγυηση απο το ενυδρειο για να μη στα στελνουν πισω και επιβαρυνεσαι τα μεταφορικα και ενημερωνεις και τον κοσμο να το ξερει.

2) Παυεις να εχεις δωρεαν μεταφορικα.

Δε μπορεις να μου πετας εμενα το μπαλακι οτι θα επιβαρυνθεις τα μεταφορικα για το χαλασμενο ενυδρειο που μου εστειλες.


Την ημερα που σας πηρα για να στειλω πισω το ενυδρειο, (Ενω ειχα στειλει φωτογραφιες σε email με την ζημια που ειχε το ενυδρειο) ρωτησα τον τυπο που δυσανασχετουσε στο τηλεφωνο αν θα μου στειλει αλλο στα καπακια σε περιπτωση που το στειλω πισω και μου λες "Οχι μπα θα αργησει, θα ερθει πρωτα το δικο σου θα το δουμε θα το κοιταξουμε και μετα θα παραγγειλω αλλο να μου στειλουν και μολις ερθει θα στο στειλω, σκεψου το εγω σα μαγαζι παντως κι ας μη σε καλυπτει ο προμηθευτης θα σε καλυψω με ενα χρονο εγγυηση ηταν τα λογια σου" Εκανες οτι περνουσε απο το χερι σου για να με πεισεις να το κρατησω. Στο καπακι σου απανταω αν θυμασαι οχι θα στο στειλω αυριο πισω και μου λες καλα οκ οτι νομιζεις. ΚΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΗΤΑΝ ΣΑ ΝΑ ΤΟ ΗΞΕΡΕΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΑΛΛΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΑΦΗΝΕΣ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΑ ΜΜΜΜΜΜΜΜ

 

Σε ρωταω λοιπον ποσο καιρο πρεπει να περιμενω για να μου πεις φιλε μην περιμενεις αλλο δεν εχω ενυδρειο? Αν δεν επαιρνα τηλεφωνο σημερα θα περιμενα μεχρι δευτερα να σας παρω τηλεφωνο για να μου το πειτε και να παραγγειλω απο αλλου? Ημουν τυχερος που το σηκωσε ο αλλος τυπος με καλυτερη διαθεση και μου ειπε οτι δεν εχετε? Δηλαδη αν το σηκωνες εσυ υπαρχει περιπτωση να με τρεναρες κι αλλο με δικαιολογιες του τυπου το φορτηγο ειναι στο δρομο? Με καψωναρεις επειδη τελικα δεν κρατησα το χαλασμενο? Σπαστηκες, τι ? Ακουω @aquavivere.gr

Έγινε επεξεργασία - Hustler
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...