Jump to content

Καινούριο ενυδρείο 60lt


Danaesip

Recommended Posts

Και δες και ενυδρειο φυτεμενο με αμμο
 
Σε κάποια σημεία του βίντεο έχει κοντινά και φαίνεται η κοκκομετρία της άμμου μου. Όπως αναφέρω στο θέμα, η ανάπτυξη των φυτών είναι πολύ καλή.

Δεν κολλάει και δεν έχω αναερόβιες περιοχές.
Link to comment
Share on other sites

Τι υπόστρωμα;
Ευχαριστώ [mention=26285]rastafarian[/mention]
Seachem flourite μπορείς να βάλεις.
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Αν νομίζεις πως σε/σας μπέρδεψα με τα γραφόμενα μου τότε μάλλον δεν ξέρω να γράφω και μάλλον είμαι εκτός της φιλοσοφίας αυτού του φόρουμ και των μελών του. 

Επειδή παρόμοιες παρεξηγήσεις έχουν γίνει αρκετές φορές στο παρελθων και πλέον έχω κουραστεί να προσπαθώ να αποδειξω τα αυτονόητα και για αυτό πλέον....

 

ΣΤΑΜΑΤΏ ΕΔΩ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ

 

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΠΟΣΤ ΠΟΥ ΠΕΡΔΕΥΟΥΝ ΤΑ ΜΕΛΗ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΤΗΣ ΕΥΡΗΘΜΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.

ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑ ΕΝΟΧΛΗΣΩ.

Παρεξηγήση..... Θεωρώ ότι ξέρεις πολλα πράγματα που βοηθάνε πολλούς που έχουν μπερδευτεί....απλά με αυτόν τον τρόπο μπορεί να μπερδευτεί κάποιος..

@SOTIRIS @Χρήστος

Όπως είπε και ο Σωτήρης το να μας λες σε βήματα αυτό που γράφεις είναι κατά την γνώμη μου η καλύτερη επιλογή

Link to comment
Share on other sites

Φιλε @Χρήστος μην το παιρνεις στο κρανιο! Μια χαρα ειναι τα φυτα σου. Δεν μιλαω μονο για θεωριες. Φωτο απο το ενυδρειο μου ειναι στην υπογραφη μου.

Και εγω πολλα χρονια  ειμαι στο χομπι.

Φιλη @Danaesip , μην ακους κανεναν απο μας. Δες τα κατω link - ειναι  μια απο τις 3ς πιο μεγαλες εταιριες στον κοσμο, που ασχολειται με φυτα ενυδρειου.

Τα υποστρωματα σ΄ολα αυτα τα scape ειναι με κοκκομετρια απο 0.8 mm μεχρι  2mm. (Διλαδη πρεπει να αγορασεις αμμο(χαλικακι) με τετοια κοκκομετρια και να μην ειναι ασβεστολιθικο(η).)

http://tropica.com/en/inspiration/layout/Layout106/19254

http://tropica.com/en/inspiration/layout/Layout104/18303

http://tropica.com/en/inspiration/layout/Layout19/4904

http://tropica.com/en/inspiration/layout/Layout71/5275

Σ΄αυτο το link υπαρχει και video για set up , και εχει "ευκολα " φυτα.

 

http://tropica.com/en/inspiration/layout/Layout68/5272

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Φιλε @Χρήστος μην το παιρνεις στο κρανιο! Μια χαρα ειναι τα φυτα σου. Δεν μιλαω μονο για θεωριες. Φωτο απο το ενυδρειο μου ειναι στην υπογραφη μου.

Και εγω πολλα χρονια  ειμαι στο χομπι.

Φιλη @Danaesip , μην ακους κανεναν απο μας. Δες τα κατω link - ειναι  μια απο τις 3ς πιο μεγαλες εταιριες στον κοσμο, που ασχολειται με φυτα ενυδρειου.

Τα υποστρωματα σ΄ολα αυτα τα scape ειναι με κοκκομετρια απο 0.8 mm μεχρι  2mm. (Διλαδη πρεπει να αγορασεις αμμο(χαλικακι) με τετοια κοκκομετρια και να μην ειναι ασβεστολιθικο(η).)

http://tropica.com/en/inspiration/layout/Layout106/19254

http://tropica.com/en/inspiration/layout/Layout104/18303

http://tropica.com/en/inspiration/layout/Layout19/4904

http://tropica.com/en/inspiration/layout/Layout71/5275

Σ΄αυτο το link υπαρχει και video για set up , και εχει "ευκολα " φυτα.

 

http://tropica.com/en/inspiration/layout/Layout68/5272

Ευχαριστώ σήμερα λογικά θα έρθει το ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Αγαπητοι φιλοι @Χρήστος, @rastafarian ολες τις ερωτησεις σας να κανετε στον κ. Takashi Amano! Αν νομιζετε, οτι ξερετε παραπανω απ΄αυτον - χαιρομαι πολυ, που ειστε τοσο προχωρημενοι! Τελικα εσεις "ανακαλυψατε Αμερικη" με το φυτεμα στην αμμο. Πρεπει να τα πειτε σε ολους τους κορυφαιους scapers

Απλα δεν μπορω να καταλαβω, γιατι ακομα χρησιμοποιουν aquasoil παρα την αμμο;:wacko:

P.S. αναεροβιες συνθηκες οντος λιγο δυσκολο να δημηουργησουμε σε στρωμα ψιλου αμμου 2-4 εκ. Παραπανω απο 6 εκ - ναι.(Μην ξεχασουμε και τα κακακια απο ψαρακια μας,τα οποια βουλωνουν τα κενα αναμεσα στους κοκκους της αμμου.)

 

Καλημερα!

Δεν καταλαβαινω τι προσπαθεις να αμφισβητησεις,τις φωτογραφιες του Χρηστου απο το ενυδρειο του με αμμο η το θεμα του μελους που σου εβαλα πιο πανω? Δεν πιστευεις οσα βλεπεις με χειροπιαστα παραδειγματα?

Δυστοιχως απ οτι βλεπω οι γνωσεις σου ειναι επιφανειακες και παπαγαλιζεις οτι βλεπεις σε βιντεο και οτι διαβαζεις στο ιντερνετ χωρις να το εχεις ψαξει.

Ολοι οι γνωστοι scapers που λες λοιπον,εχουν για χοριγους ολες τις μεγαλες εταιριες του χομπι και ειναι φυσικο και επομενο να χρησιμοποιουν τα προιοντα τους που τα παιρνουν και τζαμπα και τα διαφημιζουν κιολας.Και εσυ στη θεση τους το ιδιο θα εκανες ασχετα αν μπορεις να κανεις τη δουλεια σου με πιο απλα πραγματα.

Ενυδρειο φυτεμενο με σκετη αμμο μπορεις να στησεις πολυ ανετα και πολλοι το εχουν κανει με μεγαλη επιτυχια.

Ποια ειναι η διαφορα λοιπον απο το να στησει κανεις ενα φυτεμενο ενυδρειο με σκετο χαλικι χωρις υποστρωμα?

Μπορεις να μη συμφωνεις με αυτα που γραφουμε αλλα το κακο ειναι οτι μας ειρωνευεσαι οταν δεν εχεις επιχειρηματα να μας πεις.Εμεις τουλαχιστουν σου βαλαμε και φωτογραφιες για να δεις,εσυ ομως εχεις στο μυαλο σου τους γνωστους scapers και πας με αυτο.

Και κατι τελευταιο,το seachem flourite black sand  ξερεις τι ειναι? Πιστευεις οτι αν δεν μπορουσες να φυτευψεις φυτα σε αμμο,θα το εβγαζε η γνωστη αυτη εταιρια?

Καλο λοιπον ειναι να ακουμε και διαφορετικες αποψεις και ειδικα οταν οι αλλοι μας βαζουν και αποδειξεις,οπως και να ψαχνουμε λιγο παραπανω τα πραγματα και να μη μενουμε στο τι μας πασαρει ο Αμανο και ο καθε Αμανο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω εξαντλήθηκε το θέμα της άμμου, τι άλλο να ειπωθεί, το χρησιμοποιούμε και έχουμε επιτυχια με αποδείξεις :)

Το black sand της seachem πολύ καλό, θα το έβαζα!

Link to comment
Share on other sites

@Danaesip Υποστρωματα υπαρχουν πολλα,υπαρχουν αυτα που τα βαζεις κατω απο το χαλικι και υπαρχουν και χαλικια εμπλουτισμενα με λιπασματα που μπαινουν σκετα.

Το θεμα ειναι τι ακριβως θες να κανεις και ποσα λεφτα διαθετεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στη φωτό που επισυνάπτω είναι από το 1ο μου setup και κάτω έχει άμμο πούδρα. Το κόκκινο φυτό είναι perennis. Είχανε πάει σε γενικές γραμμές μια χαρά τα φυτάκια..

 

Δεν λέω ότι είναι το καλύτερο απλά παραθέτω και εγώ την άμμο-εμπειρία μου.

post-61846-0-50087300-1459182238.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Fred13 έγραψε:

Στη φωτό που επισυνάπτω είναι από το 1ο μου setup και κάτω έχει άμμο πούδρα. Το κόκκινο φυτό είναι perennis. Είχανε πάει σε γενικές γραμμές μια χαρά τα φυτάκια..

 

Δεν λέω ότι είναι το καλύτερο απλά παραθέτω και εγώ την άμμο-εμπειρία μου.

post-61846-0-50087300-1459182238.jpg

 

Τωρα σοβαρα , εισαι ευχαριστημενος για το πως φαινεται ludwigia; Πρεπει να ειναι ετσι 222.jpg.17662462eb9143fb90ed664bbd9b07c6.jpg

Απογευμα θα βγαλω φωτο απο τα δικα μου κοκκινα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

 

Τωρα σοβαρα , εισαι ευχαριστημενος για το πως φαινεται ludwigia; Πρεπει να ειναι ετσι 222.jpg.17662462eb9143fb90ed664bbd9b07c6.jpg

Απογευμα θα βγαλω φωτο απο τα δικα μου κοκκινα.

Αληθεια τωρα,νομιζεις οτι το ποσο κοκκινο ειναι ενα φυτο παιζει ρολο αν ειναι σε αμμο η υποστρωμα?

Θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε σε λιγο...

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος rastafarian έγραψε:

 

Καλημερα!

Δεν καταλαβαινω τι προσπαθεις να αμφισβητησεις,τις φωτογραφιες του Χρηστου απο το ενυδρειο του με αμμο η το θεμα του μελους που σου εβαλα πιο πανω? Δεν πιστευεις οσα βλεπεις με χειροπιαστα παραδειγματα?

Δυστοιχως απ οτι βλεπω οι γνωσεις σου ειναι επιφανειακες και παπαγαλιζεις οτι βλεπεις σε βιντεο και οτι διαβαζεις στο ιντερνετ χωρις να το εχεις ψαξει.

Ολοι οι γνωστοι scapers που λες λοιπον,εχουν για χοριγους ολες τις μεγαλες εταιριες του χομπι και ειναι φυσικο και επομενο να χρησιμοποιουν τα προιοντα τους που τα παιρνουν και τζαμπα και τα διαφημιζουν κιολας.Και εσυ στη θεση τους το ιδιο θα εκανες ασχετα αν μπορεις να κανεις τη δουλεια σου με πιο απλα πραγματα.

Ενυδρειο φυτεμενο με σκετη αμμο μπορεις να στησεις πολυ ανετα και πολλοι το εχουν κανει με μεγαλη επιτυχια.

Ποια ειναι η διαφορα λοιπον απο το να στησει κανεις ενα φυτεμενο ενυδρειο με σκετο χαλικι χωρις υποστρωμα?

Μπορεις να μη συμφωνεις με αυτα που γραφουμε αλλα το κακο ειναι οτι μας ειρωνευεσαι οταν δεν εχεις επιχειρηματα να μας πεις.Εμεις τουλαχιστουν σου βαλαμε και φωτογραφιες για να δεις,εσυ ομως εχεις στο μυαλο σου τους γνωστους scapers και πας με αυτο.

Και κατι τελευταιο,το seachem flourite black sand  ξερεις τι ειναι? Πιστευεις οτι αν δεν μπορουσες να φυτευψεις φυτα σε αμμο,θα το εβγαζε η γνωστη αυτη εταιρια?

Καλο λοιπον ειναι να ακουμε και διαφορετικες αποψεις και ειδικα οταν οι αλλοι μας βαζουν και αποδειξεις,οπως και να ψαχνουμε λιγο παραπανω τα πραγματα και να μη μενουμε στο τι μας πασαρει ο Αμανο και ο καθε Αμανο.

Σασ πειραξα λιγο,και εσεις κατευθειαν με αρπαξατε απο το λαιμο! :) Ο καθενας απο εμας θα κανει αυτο ,που νομιζει οτι ειναι σωστο. Ας ανοιξουμε ενα θεμα για φυτεμα σε αμμο. Πιστευω οτι γινεται, αλλα.. Φιλε @Χρήστος θα κατεβασω και εγω σημερα φωτο απο τα ενυδρεια μου να μην νομιζεις οτι ειμαι μονο "θεωρια" και επειδη ξερεις και μπορεις να μετρας και  redox potential , θα ηθελα να μαθω και για τα πειραματα σου(χωρις νευρα:))

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος rastafarian έγραψε:

Αληθεια τωρα,νομιζεις οτι το ποσο κοκκινο ειναι ενα φυτο παιζει ρολο αν ειναι σε αμμο η υποστρωμα?

Θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε σε λιγο...

Διαφορα, που φαινεται! Γη και ουρανος!:) Πιστευω οτι θα συμφωνησει ο @Fred13.Μπορει το φυτο να μεγαλωνει πιο καλα και να γινει και πιο ομορφο σε καταλληλο υποστρωμα. Το γραφω  φιλικα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Διαφορα, που φαινεται! Γη και ουρανος!:) Πιστευω οτι θα συμφωνησει ο @Fred13.Μπορει το φυτο να μεγαλωνει πιο καλα και να γινει και πιο ομορφο σε καταλληλο υποστρωμα. Το γραφω  φιλικα.

λοιπόν λέτε να βάλω black sand ή μπολι και για πιο λόγο;

Link to comment
Share on other sites

Μπολι θα βάλεις για το στρώσιμο έτσι κι αλλιώς η θα στρώσεις με την κλασική μέθοδο.

Σχετικά με τον βυθό, πρέπει πρώτα να καταλήξεις με την σύνθεση του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

 

Τωρα σοβαρα , εισαι ευχαριστημενος για το πως φαινεται ludwigia; Πρεπει να ειναι ετσι 222.jpg.17662462eb9143fb90ed664bbd9b07c6.jpg

Απογευμα θα βγαλω φωτο απο τα δικα μου κοκκινα.

Πρόσεξε να δεις, το φυτό που μου δείχνεις από την φωτογραφία της τρόπικα υποτίθεται πως είναι η καλύτερη κατάσταση που μπορεί να βρεθεί το συγκεκριμένο φυτό. Επίσης, η φωτογραφία είναι πολύ πιθανό να είναι και λίγο πειραγμένη και να έχουν δώσει 1-2 τόνους ακόμα χρώμα.

Η διαφορά που βλέπεις στο χρώμα δεν έχει καθόλου να κάνει με το υπόστρωμα. 

 

Το μεγάλωνα σε άμμο πούδρα, με γενικό λίπασμα μια φορά την εβδομάδα. Όπως καταλαβαίνεις δεν επαρκούσε η λίπανση που είχε. Πιστεύεις πως με περίσσεια θρεπτικών στη στήλη νερού θα είχε πρόβλημα να κοκκινίσει περισσότερο και θα έλεγε ''α όχι δεν μπορώ, έχω άμμο από κάτω μου και εγώ θέλω αμαζόνια''. Όχι ... Δεν θα έκανε διακρίσεις.

 

Αν είμαι ευχαριστημένος για το πως ήτανε το φυτό αυτό; Με άμμο πούδρα χωρίς ούτε ταμπλέτα , λίπανση 1 φορά την εβδομάδα και 2 λάμπες χωρίς ανακλαστήρα από πάνω λες να μην είμαι ευχαριστημένος για το πως ήταν ; Φυσικά και ήμουν, πάντα σε σχέση με τις απαιτήσεις που είχα στο συγκεκριμένο σεταπ.

 

Κανείς δεν λέει πως ένα πλούσιο σε θρεπτικά υπόστρωμα δεν είναι καλύτερο από την σκέτη άμμο. Αυτό που λέμε όλοι είναι πως η άμμος δεν είναι μόνο για διακοσμητική χρήση αλλά και σαν υπόστρωμα στο οποίο μπορείς να φυτέψεις.

 

Ψάξε το παλιό ενυδρείο του avraamp. Και δες ενυδρείο φουλ φυτεμένο σε άμμο να δεις τα φυτά πως μεγάλωναν και πόσο υγιή ήταν.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Danaesip said:

λοιπόν λέτε να βάλω black sand ή μπολι και για πιο λόγο;

Όταν σου λένε για "στρώσιμο" δεν μιλούν για το στρώσιμο ενός ενυδρείου με κάποιο υποστρωμα/χαλίκι/άμμο... Μιλούν για την διαδικασία που γίνεται προκειμένου η βιολογία του ενυδρειου (σφουγγάρια/siporax/μακαρονια) να είναι έτοιμη για να μπορείς εσύ να βάλεις ψάρια μέσα. Το μπόλι είναι βιολογικό υλικό ή βρώμα από το φίλτρο ενός ενυδρείου που τρέχει αρκετό καιρό το οποίο το βάζεις εσύ στο δικό σου φίλτρο προκειμένου να μπορέσεις να βάλεις ψάρια πιο γρήγορα μέσα. Διάβασε εδώ 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Fred13 έγραψε:

Πρόσεξε να δεις, το φυτό που μου δείχνεις από την φωτογραφία της τρόπικα υποτίθεται πως είναι η καλύτερη κατάσταση που μπορεί να βρεθεί το συγκεκριμένο φυτό. Επίσης, η φωτογραφία είναι πολύ πιθανό να είναι και λίγο πειραγμένη και να έχουν δώσει 1-2 τόνους ακόμα χρώμα.

Η διαφορά που βλέπεις στο χρώμα δεν έχει καθόλου να κάνει με το υπόστρωμα. 

 

Το μεγάλωνα σε άμμο πούδρα, με γενικό λίπασμα μια φορά την εβδομάδα. Όπως καταλαβαίνεις δεν επαρκούσε η λίπανση που είχε. Πιστεύεις πως με περίσσεια θρεπτικών στη στήλη νερού θα είχε πρόβλημα να κοκκινίσει περισσότερο και θα έλεγε ''α όχι δεν μπορώ, έχω άμμο από κάτω μου και εγώ θέλω αμαζόνια''. Όχι ... Δεν θα έκανε διακρίσεις.

 

Αν είμαι ευχαριστημένος για το πως ήτανε το φυτό αυτό; Με άμμο πούδρα χωρίς ούτε ταμπλέτα , λίπανση 1 φορά την εβδομάδα και 2 λάμπες χωρίς ανακλαστήρα από πάνω λες να μην είμαι ευχαριστημένος για το πως ήταν ; Φυσικά και ήμουν, πάντα σε σχέση με τις απαιτήσεις που είχα στο συγκεκριμένο σεταπ.

 

Κανείς δεν λέει πως ένα πλούσιο σε θρεπτικά υπόστρωμα δεν είναι καλύτερο από την σκέτη άμμο. Αυτό που λέμε όλοι είναι πως η άμμος δεν είναι μόνο για διακοσμητική χρήση αλλά και σαν υπόστρωμα στο οποίο μπορείς να φυτέψεις.

 

Ψάξε το παλιό ενυδρείο του avraamp. Και δες ενυδρείο φουλ φυτεμένο σε άμμο να δεις τα φυτά πως μεγάλωναν και πόσο υγιή ήταν.

Οκ!

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Danaesip έγραψε:

λοιπόν λέτε να βάλω black sand ή μπολι και για πιο λόγο;

Οπως λεει ο @KostasGr παρε αποφαση τουλαχιστον για τα φυτα. Αυτα που σου ανεφερα πανω ,δεν θελουν και καθολου υποστρωμα.

Ομως πρεπει να υπαρχει για πολλους λογους:)

Link to comment
Share on other sites

δυο φωτο απο τα δικα μου φυτα,οτι προλαβα να βγαλω με τηλ. πριν να κλεισει το  φως  στο ενυδρειο (δουλεια, παιδια κ.α. πολλα ομορφα πραγματα...). Αυριο αν θα εχω χρονο ...

123.thumb.jpg.0b3050b783a70352a171d43cb1f07b77.jpg1234.thumb.jpg.bc381a40ea87e055796cd021bf0e84c3.jpg12345.thumb.jpg.701b1137c8dd9823430912dcd0941d21.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Οπως λεει ο @KostasGr παρε αποφαση τουλαχιστον για τα φυτα. Αυτα που σου ανεφερα πανω ,δεν θελουν και καθολου υποστρωμα.

Ομως πρεπει να υπαρχει για πολλους λογους:)

Ok

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

δυο φωτο απο τα δικα μου φυτα,οτι προλαβα να βγαλω με τηλ. πριν να κλεισει το  φως  στο ενυδρειο (δουλεια, παιδια κ.α. πολλα ομορφα πραγματα...). Αυριο αν θα εχω χρονο ...

123.thumb.jpg.0b3050b783a70352a171d43cb1f07b77.jpg1234.thumb.jpg.bc381a40ea87e055796cd021bf0e84c3.jpg12345.thumb.jpg.701b1137c8dd9823430912dcd0941d21.jpg

 

msg-61846-0-33622600-1470227137.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλο!!!!!!!!!! Δικο σου;:) Εγω παλευω με diy CO2(μαγια+ ζαχαρη)

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

δυο φωτο απο τα δικα μου φυτα,οτι προλαβα να βγαλω με τηλ. πριν να κλεισει το  φως  στο ενυδρειο (δουλεια, παιδια κ.α. πολλα ομορφα πραγματα...). Αυριο αν θα εχω χρονο ...

123.thumb.jpg.0b3050b783a70352a171d43cb1f07b77.jpg1234.thumb.jpg.bc381a40ea87e055796cd021bf0e84c3.jpg12345.thumb.jpg.701b1137c8dd9823430912dcd0941d21.jpg

Να με συγχωρεις αλλα δεν βλεπω και τιποτα τρελα χρωματα που υποτηθετε οτι κατα τη γνωμη σου θα ειχες με το υποστρωμα...

Για να τελειωνουμε εδω αυτη τη κουβεντα που τραβιξε πολυ,σε αμμο μπορεις να φυτεψεις οτι φυτα θες,ακομα και πολυ δυσκολα απλα πρεπει να περιμενεις περισσοτερο καιρο για να πιασει η αμμος οργανικα.

Τα χρωματα των φυτων δεν εχουν να κανουν με καμια απολυτως σχεση με το αν εχεις υποστρωμα,αμμο η σκετο χαλικι.

Τα χρωματα των φυτων θελουν φως και λιπασματα στη στηλη του νερου για να τα πετυχεις και ειδικα σιδηρο.

Δεν πα να εχεις εσυ το καλυτερο υποστρωμα του κοσμου,αν δεν εχεις καλο φως και δεν ριχνεις υγρα,καλα χρωματα δεν θα δεις ποτε!

Σε ρωτησα και πιο πανω κατι αλλα ποτε δεν απαντησες..Τι διαφορα εχει το να φυτεψει καποιος σε σκετο χαλικι και σε σκετη αμμο.

Γιατι πιο πανω προτεινες σκετο χαλικι και οχι αμμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος rastafarian έγραψε:

Να με συγχωρεις αλλα δεν βλεπω και τιποτα τρελα χρωματα που υποτηθετε οτι κατα τη γνωμη σου θα ειχες με το υποστρωμα...

Για να τελειωνουμε εδω αυτη τη κουβεντα που τραβιξε πολυ,σε αμμο μπορεις να φυτεψεις οτι φυτα θες,ακομα και πολυ δυσκολα απλα πρεπει να περιμενεις περισσοτερο καιρο για να πιασει η αμμος οργανικα.

Τα χρωματα των φυτων δεν εχουν να κανουν με καμια απολυτως σχεση με το αν εχεις υποστρωμα,αμμο η σκετο χαλικι.

Τα χρωματα των φυτων θελουν φως και λιπασματα στη στηλη του νερου για να τα πετυχεις και ειδικα σιδηρο.

Δεν πα να εχεις εσυ το καλυτερο υποστρωμα του κοσμου,αν δεν εχεις καλο φως και δεν ριχνεις υγρα,καλα χρωματα δεν θα δεις ποτε!

Σε ρωτησα και πιο πανω κατι αλλα ποτε δεν απαντησες..Τι διαφορα εχει το να φυτεψει καποιος σε σκετο χαλικι και σε σκετη αμμο.

Γιατι πιο πανω προτεινες σκετο χαλικι και οχι αμμο.

Για αυτό έβαλα τη φωτό από πάνω απτο προηγούμενο ενυδρείο μου για να δει την αλτερναντθέρα. Ούτε εγω βλέπω την διαφορά που έλεγε..

msg-61846-0-33622600-1470227137.jpg

Έγινε επεξεργασία - Fred13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...