Jump to content

Καινούριο ενυδρείο 60lt


Danaesip

Recommended Posts

Λοιπόν παιδιά πείρα το ενυδρείο

Αλλά έχω δύο προβλήματα

 

1.Φιλτρο 

Μπενει με δύο τρόπους

•Με ενα μακρύ σωλήνα με τρύπες

•Με ένα μαλακό καλοδιακι

Πιο να βάλω;

2.Φως 

Η Λάμπα του είναι μισή μπλέ και μισή άσπρη

Αυτό είναι καλό ή κακό;

Τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Danaesip έγραψε:

Λοιπόν παιδιά πείρα το ενυδρείο

Αλλά έχω δύο προβλήματα

 

1.Φιλτρο 

Μπενει με δύο τρόπους

•Με ενα μακρύ σωλήνα με τρύπες

•Με ένα μαλακό καλοδιακι

Μια φωτο θα βοηθουσε

Πιο να βάλω;

2.Φως 

Η Λάμπα του είναι μισή μπλέ και μισή άσπρη

Αυτό είναι καλό ή κακό; 

Κατι μου λεει οτι ειναι λαμπα για θαλασσινο. Πες μας τι γραφει πανω κ  βαλε και απο αυτη μια φωτο.

Τι να κάνω;

Καλογεμιστο σου ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Antonis K έγραψε:

Καλογεμιστο σου ευχομαι!

Ευχαριστώ 

Πρώτα το φως...είναι το κανονικό του ενυδρείου...έψαξα φορούμε στο GAB και είδα ότι θέλει φυτά χωρίς CO2 και εύκολα γτ αλλιώς μαζεύει άλγη

Το φως φαίνεται πιο πολύ παγερό άσπρο παρά μπλέ @Antonis KIMG_20180215_162924.thumb.jpg.66049183401e23e0992cc7880c87cce5.jpgIMG_20180215_162822.thumb.jpg.fc48a465f13eab1300c38669cc61dbbc.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα για τον φωτισμό.

Δε ξέρω τι διάβασες αλλά αυτή η λάμπα δεν κάνει. Τη βγάζεις και παίρνεις μια αντίστοιχη από μαγαζί με ηλεκτρολογικο υλικο. Θα ζητήσεις μια λάμπα pl 24w (αν δεν κάνω λαθος- το γράφει πάνω της παντως) με χρώμα 6500Κ, στη χειρότερη αν δεν βρίσκεις 4000Κ. Οι κωδικοί ειναι pl 24w/865 και pl 24w/840 αντίστοιχα. Δείξε κ αυτή σαν δείγμα.

Για το φίλτρο. 

Η πρώτη περίπτωση ειναι για να παίρνει αέρα το σωληνακι (το βγάζεις έξω από το νερο) και να ανακατεύεται με το νερό στην έξοδο. Δεν θα το πρότεινα Γιατί κυρίως κάνει θόρυβο και δεύτερον μάλλον δε χρειάζεται. Οπότε πάμε στην δεύτερη περίπτωση. Βαζεις το σωλήνα με τις τρύπες (btw spray bar λεγεται) λίγο κάτω από την επιφάνεια του νερού και τον στριβεις ώστε οι τράπουλες να κοιτάνε ελαφρώς προς τα πάνω.  

Το φιλτρακι εκτός από σφουγγάρι έχει τίποτα άλλο μεσα? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Πρώτα για τον φωτισμό.

Δε ξέρω τι διάβασες αλλά αυτή η λάμπα δεν κάνει. Τη βγάζεις και παίρνεις μια αντίστοιχη από μαγαζί με ηλεκτρολογικο υλικο. Θα ζητήσεις μια λάμπα pl 24w (αν δεν κάνω λαθος- το γράφει πάνω της παντως) με χρώμα 6500Κ, στη χειρότερη αν δεν βρίσκεις 4000Κ. Οι κωδικοί ειναι pl 24w/865 και pl 24w/840 αντίστοιχα. Δείξε κ αυτή σαν δείγμα.

Για το φίλτρο. 

Η πρώτη περίπτωση ειναι για να παίρνει αέρα το σωληνακι (το βγάζεις έξω από το νερο) και να ανακατεύεται με το νερό στην έξοδο. Δεν θα το πρότεινα Γιατί κυρίως κάνει θόρυβο και δεύτερον μάλλον δε χρειάζεται. Οπότε πάμε στην δεύτερη περίπτωση. Βαζεις το σωλήνα με τις τρύπες (btw spray bar λεγεται) λίγο κάτω από την επιφάνεια του νερού και τον στριβεις ώστε οι τράπουλες να κοιτάνε ελαφρώς προς τα πάνω.  

Το φιλτρακι εκτός από σφουγγάρι έχει τίποτα άλλο μεσα? 

Ναι κάτι μαύρα πετραδάκια μάλλον άνθρακα

Λάμπα..μμμμ..οκ θα δω τι μπορώ να κανω

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεις τοτε και βιολογικο υλικο. Για το φιλτρο σου, ιδανικο ειναι το siporax mini, λογω μεγεθους. Αφου λοιπον στησεις το ενυδρειο, καλου κακου βαζεις τον ανθρακα στο φιλτρο για κανα 24ωρο και μετα τον πετας και στη θεση του βαζεις το βιολογικο και ξεκινας στρωσιμο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Θα χρειαστεις τοτε και βιολογικο υλικο. Για το φιλτρο σου, ιδανικο ειναι το siporax mini, λογω μεγεθους. Αφου λοιπον στησεις το ενυδρειο, καλου κακου βαζεις τον ανθρακα στο φιλτρο για κανα 24ωρο και μετα τον πετας και στη θεση του βαζεις το βιολογικο και ξεκινας στρωσιμο.

Ok αλλά για να το παραγγείλω από το ιντερνέτ τι θερμοστάτη θα χρειαστώ;

(60 lt) τουλάχιστον έτσι λέει

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήγα να βγάλω τη Λάμπα απτό το ενυδρείο και είδα ότι είναι βαμμένη

Μπλέ δλδ από την άλλη πλευρά είναι άσπρη...Τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Εχω βιολογικο στρωμενο καο λαμπα, σε ποια περιοχη εισαι;

Λαμία.......αλλά πρέπει να ταιριάζει και το μέγεθος

Τι εννοείς όμως;

Έγινε επεξεργασία - Danaesip
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος KostasGr έγραψε:

Εχω μεγεθος μικρο αλλα εισαι μακρυά

Δεν πειράζει....

Η Λάμπα η βαμμένη όμως θα πειράξει εε;

Και άμα την γυρίσω θα καεί;

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Δεν νομιζω να μπορεις να την βαλεις αλλιως

Δίκιο έχεις!

Θα υπάρξει πολύ πρόβλημα με την άλγη;

(Είμαι λίγο από money μετά την αγορά του ενυδρείου)

Το υπόστρωμα θα το κάνω με χαλίκι (όχι χρωματισμένο)

Και από φυτά  anubias

Και μια-δυο ρίζες-ξυλο

Από θερμοστάτη; Πόσα w;

Και για το φίλτρο

Αντιχλωριο έχω Ίδη

Τι άλλο θα χρειαστώ;

 

Link to comment
Share on other sites

Με τι είναι βαμμένη?

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Με τι είναι βαμμένη?

Δν έχω ιδέα

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Danaesip έγραψε:

Δν έχω ιδέα

Ετσι όπως την παρατηρώ δεν μου φαίνετε ότι είναι βαμμένη.

Είναι για θαλασσινό, και όπως καταλαβαίνεις το φάσμα του φωτός που βγάζει δεν είναι κατάλληλο για αυτό που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρη οι λαμπες αυτες εχουν μια μπλε επιστρωση στο γυαλι, ειναι συνηθως στα 10000Κ και ειναι και καλα για θαλασσινο.

Δαναη πηγαινε με το δειγμα στον Καυκα (ειναι αν θυμαμαι καλα στον κεντρικο πριν τη διασταυρωση για Στυλιδα, και παρε  αυτη τη λαμπα. Ιδανικα θα ηταν να εμπαινε μια 6500Κ αλλα απο αυτη που εχεις θα δειχνει καλυτερα. Και νομιζω το κοστος ειναι μικρο.

Για θερμαντηρα, πιστευω και 50W σε καλυπτει, αν εχεις μια σχετικα καλη θερμοκρασιαμ στο σπιτι, αλλιως 100W.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Σωτηρη οι λαμπες αυτες εχουν μια μπλε επιστρωση στο γυαλι, ειναι συνηθως στα 10000Κ και ειναι και καλα για θαλασσινο.

Δαναη πηγαινε με το δειγμα στον Καυκα (ειναι αν θυμαμαι καλα στον κεντρικο πριν τη διασταυρωση για Στυλιδα, και παρε  αυτη τη λαμπα. Ιδανικα θα ηταν να εμπαινε μια 6500Κ αλλα απο αυτη που εχεις θα δειχνει καλυτερα. Και νομιζω το κοστος ειναι μικρο.

Για θερμαντηρα, πιστευω και 50W σε καλυπτει, αν εχεις μια σχετικα καλη θερμοκρασιαμ στο σπιτι, αλλιως 100W.

Ευχαριστώ,και Σωτήρη έχεις δίκιο δεν φαίνεται αλλά ο πατέρας μου το παρατήρησε είναι μισή μπλέ,κάτι άλλο που είναι σημαντικό για το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος rastafarian έγραψε:

Να με συγχωρεις αλλα δεν βλεπω και τιποτα τρελα χρωματα που υποτηθετε οτι κατα τη γνωμη σου θα ειχες με το υποστρωμα...

Για να τελειωνουμε εδω αυτη τη κουβεντα που τραβιξε πολυ,σε αμμο μπορεις να φυτεψεις οτι φυτα θες,ακομα και πολυ δυσκολα απλα πρεπει να περιμενεις περισσοτερο καιρο για να πιασει η αμμος οργανικα.

Τα χρωματα των φυτων δεν εχουν να κανουν με καμια απολυτως σχεση με το αν εχεις υποστρωμα,αμμο η σκετο χαλικι.

Τα χρωματα των φυτων θελουν φως και λιπασματα στη στηλη του νερου για να τα πετυχεις και ειδικα σιδηρο.

Δεν πα να εχεις εσυ το καλυτερο υποστρωμα του κοσμου,αν δεν εχεις καλο φως και δεν ριχνεις υγρα,καλα χρωματα δεν θα δεις ποτε!

Σε ρωτησα και πιο πανω κατι αλλα ποτε δεν απαντησες..Τι διαφορα εχει το να φυτεψει καποιος σε σκετο χαλικι και σε σκετη αμμο.

Γιατι πιο πανω προτεινες σκετο χαλικι και οχι αμμο.

1- για τα χρωματα:ειχα γραψει ,οτι οι φωτο εκανα με κινητο(εχω 3mpix)

2- δεν εγραφα ποτέ για χρωματα, αλλα για κατασταση των φυτων!,

3- για σκετο χαλικι η αμμο μιλαω ,οταν εχουμε φυτα,που δεν χρεαζονται κανονικο φυτεμα(moss, microsorum,anubias κ.α., που προτεινο απο την αρχη)

4- συγνωμη, δεν μπορω να απανταω πιο συχνα(εχω καποιες δουλιες μεχρι την κυριακη και τρεχω συνεχεια)

5- η  πολυ ομορφη  φωτο με Cuba &Alternatera του @Fred13 - δεν ειναι φυτεμενα στ αμμο(νομιζω aquasoil ειναι- να με διορθωσει ο fred , an den...)

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Με τι είναι βαμμένη?

Ειναι βαμμες, ομως το χρωμα δεν καιγεται,δεν μυριζει. Δες αυτες(ειχα καποτε μια ροζ).Δεν ειναι PL δυστυχως, εχουν Ε 27(αν θυμαμαι καλα)

 

http://www.aquario.gr/fotismos/energy-saving.html

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Σωτηρη οι λαμπες αυτες εχουν μια μπλε επιστρωση στο γυαλι, ειναι συνηθως στα 10000Κ και ειναι και καλα για θαλασσινο.

Δαναη πηγαινε με το δειγμα στον Καυκα (ειναι αν θυμαμαι καλα στον κεντρικο πριν τη διασταυρωση για Στυλιδα, και παρε  αυτη τη λαμπα. Ιδανικα θα ηταν να εμπαινε μια 6500Κ αλλα απο αυτη που εχεις θα δειχνει καλυτερα. Και νομιζω το κοστος ειναι μικρο.

Για θερμαντηρα, πιστευω και 50W σε καλυπτει, αν εχεις μια σχετικα καλη θερμοκρασιαμ στο σπιτι, αλλιως 100W.

Antonis, εισαι σιγουρος, πως εχει 4 δοντακια(μπορει να  εχει 2); Μηπως καλυτερα να βγαλει τ λαμπα και να δειξει(να ταιριαζει και μακρος και δοντακια; για σιγουρια).

P.S.  50w θερμαντηρας ειναι οκ! 100 w μπορει σε υψος να μην παρει(εξαρταται απο μαρκα)

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...