Jump to content

Καινούριο ενυδρείο 60lt


Danaesip

Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

1- για τα χρωματα:ειχα γραψει ,οτι οι φωτο εκανα με κινητο(εχω 3mpix)

2- δεν εγραφα ποτέ για χρωματα, αλλα για κατασταση των φυτων!,

3- για σκετο χαλικι η αμμο μιλαω ,οταν εχουμε φυτα,που δεν χρεαζονται κανονικο φυτεμα(moss, microsorum,anubias κ.α., που προτεινο απο την αρχη)

4- συγνωμη, δεν μπορω να απανταω πιο συχνα(εχω καποιες δουλιες μεχρι την κυριακη και τρεχω συνεχεια)

5- η  πολυ ομορφη  φωτο με Cuba &Alternatera του @Fred13 - δεν ειναι φυτεμενα στ αμμο(νομιζω aquasoil ειναι- να με διορθωσει ο fred , an den...)

Πράγματι , soil έχει κάτω. Το prodibio για την ακρίβεια που είναι ίδιας φιλοσοφίας με το αμαζόνια.

Παρόλα αυτά το συγκεκριμένο ενυδρείο είχε κανονικά co2 πολύ υψηλά (πάνω από 30ppm) , πολύ φως και καθημερινή λίπανση. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

1- για τα χρωματα:ειχα γραψει ,οτι οι φωτο εκανα με κινητο(εχω 3mpix)

2- δεν εγραφα ποτέ για χρωματα, αλλα για κατασταση των φυτων!,

3- για σκετο χαλικι η αμμο μιλαω ,οταν εχουμε φυτα,που δεν χρεαζονται κανονικο φυτεμα(moss, microsorum,anubias κ.α., που προτεινο απο την αρχη)

4- συγνωμη, δεν μπορω να απανταω πιο συχνα(εχω καποιες δουλιες μεχρι την κυριακη και τρεχω συνεχεια)

5- η  πολυ ομορφη  φωτο με Cuba &Alternatera του @Fred13 - δεν ειναι φυτεμενα στ αμμο(νομιζω aquasoil ειναι- να με διορθωσει ο fred , an den...)

Επειδη εχεις πολλα να μαθεις ακομα και επιμενεις σε λαθος πραγματα,ανοιξα θεμα για την αμμο και τα τα φυτα.Για να δεις οτι μια χαρα φυτεμενο φτιαχνεις και στην αμμο χωρις aquasoil,υποστρωματα και λοιπα!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Απο όσο γνωρίζω δεν παίζει ρόλο αν εχεις άμμο ή αλλου τύπου βυθό.

Μπορείς να κανεις φυτεμένο. Τα θρεπτικά που θα χρειαστούν τα φυτά από τη ρίζα, θα τα πάρουν ή από το εμπλουτισμένο υπόστρωμα ή από ταμπλέτες που θα βάλεις αν εχεις άμμο.

Φυσικά μιλάμε για δύσκολα φυτά. Αν βάλεις εύκολα, δεν χρειάζεται.

Έχω εχινοδωρους και κρυπτοκορινες σε άμμο και πάνε σφαίρα χωρίς ταμπλέτες και υπόστρωμα. Μονο ενα γενικό υγρο λιπασμα μια φορά τη βδομάδα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Ειναι βαμμες, ομως το χρωμα δεν καιγεται,δεν μυριζει. Δες αυτες(ειχα καποτε μια ροζ).Δεν ειναι PL δυστυχως, εχουν Ε 27(αν θυμαμαι καλα)

 

http://www.aquario.gr/fotismos/energy-saving.html

Δεν είναι έτσι οι δικιες μου

Link to comment
Share on other sites

On 16.02.2018 at 9:12 ΠΜ, το μέλος Fred13 έγραψε:

Πράγματι , soil έχει κάτω. Το prodibio για την ακρίβεια που είναι ίδιας φιλοσοφίας με το αμαζόνια.

Παρόλα αυτά το συγκεκριμένο ενυδρείο είχε κανονικά co2 πολύ υψηλά (πάνω από 30ppm) , πολύ φως και καθημερινή λίπανση. :)

Και τα φυτα φαινονται βομβα!!!!!!!!!!! Πετα το βιβλιο της χημιας, δεν σου ειναι χρησιμο!:):):)

Link to comment
Share on other sites

On 16.02.2018 at 1:33 ΜΜ, το μέλος Danaesip έγραψε:

Δεν είναι έτσι οι δικιες μου

Ξερω,οπως λεει ο @Antonis K - να πας να αλλαξεις. Βγαλε τ μπλε απο την θεση της (για να δειξεις στ μαγαζατορα , εκει που πουλανε ηλεκτρολογικα υλικα και λαμπες).

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Ξερω,οπως λεει ο @Antonis K - να πας να αλλαξεις. Βγαλε τ μπλε απο την θεση της (για να δειξεις στ μαγαζατορα , εκει που πουλανε ηλεκτρολογικα υλικα και λαμπες).

Ok μαζεύω λεφτά πάλι

Που να τοποθετήσω το ενυδρείο όμως;

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Ξερω,οπως λεει ο @Antonis K - να πας να αλλαξεις. Βγαλε τ μπλε απο την θεση της (για να δειξεις στ μαγαζατορα , εκει που πουλανε ηλεκτρολογικα υλικα και λαμπες).

Από ότι έμαθα επειδή είναι βαμμένη δεν θα έχω τόσο άλγη ισχύει;

Εξάλλου δεν φαίνεται καν το μπλέ

Πιο πολύ παγωμένο άσπρο φαίνεται

Έγινε επεξεργασία - Danaesip
Link to comment
Share on other sites

(έχω βάλει στοίχημα με Κάποιον που είναι σίγουρος πως άμα δω την παραμικρή άλγη θα μου πάρει αυτός τις λάμπες)

Βάση όμως δεν ξέρω που;

Έγινε επεξεργασία - Danaesip
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Danaesip έγραψε:

Ok μαζεύω λεφτά πάλι

Που να τοποθετήσω το ενυδρείο όμως;

Λαμπα PL 24w κοστιζει 2-5€(δεν χρεαζεται μα μαζευεις λεφτα). Το ενυδρειο να βαλεις καπου μακρια απο το παραθυρο(να μην πεφτει το φως του ηλιου πανω του) και μακρια απο  τ τηλεοραση (ησυχια θελουν:))

 

πριν 10 ώρες, το μέλος Danaesip έγραψε:

(έχω βάλει στοίχημα με Κάποιον που είναι σίγουρος πως άμα δω την παραμικρή άλγη θα μου πάρει αυτός τις λάμπες)

Βάση όμως δεν ξέρω που;

Θα χασει το στοιχημα αυτος, αλλα εσυ μετα τι θα κανεις; Μπορω για στοιχημα να κανω το δικο μου(που δεν εχει αλγη)- σουπα πρασινη μεσα σε μια εβδομαδα, δεν ειναι δυσκολο, γιατι αλγη υπαρχουν σ΄ολα τα ενυδρεια. Το θεμα ειναι τι θελεις να βλεπεις στο ενυδρειο σου ; - αλγη η φυτα; Τα φυτα θελουν ζεστο φως(χρησιμοποιούν και το μπλε, αλλα ...) Και κατι αλλο. Μπορεις να φανταστεις το πως θα φαινονται τα φυτα σου σ "κρυο" φως; - σαν να ηρθε ο χειμονας στο ενυδρειο!:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Λαμπα PL 24w κοστιζει 2-5€(δεν χρεαζεται μα μαζευεις λεφτα). Το ενυδρειο να βαλεις καπου μακρια απο το παραθυρο(να μην πεφτει το φως του ηλιου πανω του) και μακρια απο  τ τηλεοραση (ησυχια θελουν:))

 

Θα χασει το στοιχημα αυτος, αλλα εσυ μετα τι θα κανεις; Μπορω για στοιχημα να κανω το δικο μου(που δεν εχει αλγη)- σουπα πρασινη μεσα σε μια εβδομαδα, δεν ειναι δυσκολο, γιατι αλγη υπαρχουν σ΄ολα τα ενυδρεια. Το θεμα ειναι τι θελεις να βλεπεις στο ενυδρειο σου ; - αλγη η φυτα; Τα φυτα θελουν ζεστο φως(χρησιμοποιούν και το μπλε, αλλα ...) Και κατι αλλο. Μπορεις να φανταστεις το πως θα φαινονται τα φυτα σου σ "κρυο" φως; - σαν να ηρθε ο χειμονας στο ενυδρειο!:)

Χαχαχαχαχ ναι έχεις δίκιο..

Έχω ένα θεματικό..

Όλο το σπίτι φωτίζεται..

Και κάθε δωμάτιο έχει τηλεόραση...

Που να το βάλω στο μπάνιο;:hehe

Αλήθεια τώρα που;

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο θα το βαλεις οπως θες,αρκει να μην ειναι κοντα σε μπαλκονοπορτα για να μην το χτυπαει απευθειας το φως του ηλιου και εχεις θεμα με αλγες.

Κατα τα αλλα,οπου και αν το βαλεις δεν εχεις θεμα,ουτε με τηλεορασεις ουτε με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος rastafarian έγραψε:

Το ενυδρειο θα το βαλεις οπως θες,αρκει να μην ειναι κοντα σε μπαλκονοπορτα για να μην το χτυπαει απευθειας το φως του ηλιου και εχεις θεμα με αλγες.

Κατα τα αλλα,οπου και αν το βαλεις δεν εχεις θεμα,ουτε με τηλεορασεις ουτε με τιποτα.

Ναι απλά το σπίτι μέσα περιέχει πολλές μπαλκονόπορτες και η μεγαλύτερη είναι στο χολ (τραπεζαρία, κουζίνα, σαλόνι)

Η μητέρα μου μου πρότεινε στη σκάλα του σπιτιού αλλά δεν το θεωρώ καλή ιδέα

Και το μόνο σημείο που μπορώ να τη βαλω θα μεταφέρεται κάθε καλοκαίρι

Και έχει λεπτό ξύλο

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Danaesip έγραψε:

Ναι απλά το σπίτι μέσα περιέχει πολλές μπαλκονόπορτες και η μεγαλύτερη είναι στο χολ (τραπεζαρία, κουζίνα, σαλόνι)

Η μητέρα μου μου πρότεινε στη σκάλα του σπιτιού αλλά δεν το θεωρώ καλή ιδέα

Και το μόνο σημείο που μπορώ να τη βαλω θα μεταφέρεται κάθε καλοκαίρι

Και έχει λεπτό ξύλο

Παιδιά ή διπλή λάμπα πόσο λέτε να κάνει;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

Τοσο :)

Θα πάω στον ηλεκτρολόγο σήμερα ή αύριο

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Danaesip έγραψε:

Χαχαχαχαχ ναι έχεις δίκιο..

Έχω ένα θεματικό..

Όλο το σπίτι φωτίζεται..

Και κάθε δωμάτιο έχει τηλεόραση...

Που να το βάλω στο μπάνιο;:hehe

Αλήθεια τώρα που;

Στο μπανιο θα ηθελα να εχω ενα 300-400λ , αλλα δεν χωραει!:hehe

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Στο μπανιο θα ηθελα να εχω ενα 300-400λ , αλλα δεν χωραει!:hehe

Και εγώ το ίδιο:hehe

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν την παραγγελία την έκανα και περιμένουμε για την παρασκευή για να έρθει η Λάμπα

Link to comment
Share on other sites

On 21.02.2018 at 7:53 ΜΜ, το μέλος Danaesip έγραψε:

Λοιπόν την παραγγελία την έκανα και περιμένουμε για την παρασκευή για να έρθει η Λάμπα

"Αλλαξες τα φωτα" στο ενυδρειο σου;:) Πως παει;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

"Αλλαξες τα φωτα" στο ενυδρειο σου;:) Πως παει;

Ναι μια χαρά ο θερμοστάτης μου μένει και το στρώσιμο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 1/3/2018 at 8:37 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

"Αλλαξες τα φωτα" στο ενυδρειο σου;:) Πως παει;

Αύριο λογικά θα πάω για θερμοστάτη

Και χαλίκια μπας και βρω να μην είναι βαμμένα......(πώς θα ξεχωρίσω τα βαμμένα από τα κανονικά;)

Και ανάλογα τιμής μπορεί να πάρω και ρίζα

Επειδή δεν έβρισκα καμία κατάλληλη βάση το έβαλα στο δωμάτιο μου στο πάτωμα (μακριά από καλοριφέρ,ερκοντισιον, φασαρία και κρύβεται από τον ήλιο..καλά είναι;)

Κάποιες συμβουλές για να μη τα μπερδέψω εκεί!

 

Link to comment
Share on other sites

On 11.03.2018 at 7:50 ΜΜ, το μέλος Danaesip έγραψε:

Αύριο λογικά θα πάω για θερμοστάτη

Και χαλίκια μπας και βρω να μην είναι βαμμένα......(πώς θα ξεχωρίσω τα βαμμένα από τα κανονικά;)

Και ανάλογα τιμής μπορεί να πάρω και ρίζα

Επειδή δεν έβρισκα καμία κατάλληλη βάση το έβαλα στο δωμάτιο μου στο πάτωμα (μακριά από καλοριφέρ,ερκοντισιον, φασαρία και κρύβεται από τον ήλιο..καλά είναι;)

Κάποιες συμβουλές για να μη τα μπερδέψω εκεί!

 

Καλημερα! Απαντησα χθες, αλλα κατι εγινε και δεν βλεπω να υπαρχει εδω ουτε γραμμα:(.Χαλικι απο πετ σοπ να παρεις, (κοκκομετρια 1-3 χλσ.) αν εχουν Europet Bernina η Aquael - παρε, τα εχω δοκιμασει και οι τιμες ειναι περιπου 1€ το κιλο(συσκ. 5κg - 5-6 €) και δεν ειναι βαμμενα. Η παρε καποιο αλλο , απλα να γραφει φυσικο χαλικι και να μην εχει "τρελα" χρωματα:) Ακομα μια επιλογη οικοδομικά υλικά, αλλα μαντρες τις περισσοτερες φορες βρισκονται εξω απο την πολη και συσκευασιες για αμμοχαλικο ειναι απο 20 kg και πανω (με 5€ παιρνεις τσουβαλι:))

Ξεχασα! Μπολι να μην παρεις απο πετ σοπ(καλυτερα), συνεχεια ερχονται καινουρια ψαρια και ποιος ξερει τι μπορει να σου τυχει απο εκει.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

On 13/3/2018 at 8:51 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Καλημερα! Απαντησα χθες, αλλα κατι εγινε και δεν βλεπω να υπαρχει εδω ουτε γραμμα:(.Χαλικι απο πετ σοπ να παρεις, (κοκκομετρια 1-3 χλσ.) αν εχουν Europet Bernina η Aquael - παρε, τα εχω δοκιμασει και οι τιμες ειναι περιπου 1€ το κιλο(συσκ. 5κg - 5-6 €) και δεν ειναι βαμμενα. Η παρε καποιο αλλο , απλα να γραφει φυσικο χαλικι και να μην εχει "τρελα" χρωματα:) Ακομα μια επιλογη οικοδομικά υλικά, αλλα μαντρες τις περισσοτερες φορες βρισκονται εξω απο την πολη και συσκευασιες για αμμοχαλικο ειναι απο 20 kg και πανω (με 5€ παιρνεις τσουβαλι:))

Ξεχασα! Μπολι να μην παρεις απο πετ σοπ(καλυτερα), συνεχεια ερχονται καινουρια ψαρια και ποιος ξερει τι μπορει να σου τυχει απο εκει.

Πείρα πηγενε στο άλλο θέμα γρήγορα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...