Jump to content

Βοήθεια σε επιλογή λάμπας uvb


Recommended Posts

Καλησπέρα.Εδώ και πολύ καιρό έχω ένα κοκκινο-μαγουλο χελωνακι (λογικά θηλυκό).Όπως είχα αναφέρει και σε προηγούμενο θέμα Έψαχνα για λάμπες uvb. Βρήκα κάποιες πολύ οικονομικές από το eBay και θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας με το πόσα βατ να αγοράσω. Έχω παρατηρήσει ότι στο πίσω μέρος του καβουκιού της χελώνας έχει αρχίσει μία διαφορετική υφή από το υπόλοιπο και αυτό με ανησυχεί(για αυτό θέλω και πιο πολύ την λάμπα). Θα ανεβάσω κάποιες φωτογραφίες και Αν μπορείτε πείτε μου τι χρειάζεται για να φύγει αυτή η εμφάνιση και η υφή. Ευχαριστώ

Screenshot_2018-02-12-15-30-27-509_com.ebay.mobile.png

IMG_20180212_153526.jpg

IMG_20180212_153530.jpg

Screenshot_2018-02-12-15-54-12-597_com.ebay.mobile.png

Έγινε επεξεργασία - MarinaStar
Link to comment
Share on other sites

Για την λαμπα που ειναι στην φωτογραφια δεν ξερω να σου πω (δεν την πολυεμπιστευομαι παντως ειδικα αν ειναι 2 σε 1 στυλ)

Εγω για να εχω το κεφαλι μου ησυχο πηγα σε επωνυμη εταιρεια εξειδικευμενη στα ερπετα και ειδα πολυ καλα αποτελεσματα και γρηγορα μαλιστα  οταν οι χελωνες μου ηταν με μαλακο καβουκι και μυκητες λογω των αθλιων συνθηκων που τις ειχαν στο pet shop.

Συγκεκριμενα για να λιαζεται εχω την uvb 100 ( πρωην reptiglo 5.0) της exoterra sta 13 watt και για να ζεστενεται την  intense basking spot της ιδιας εταιρειας 75 watt ( μονο τον πολυ χειμωνα, τις αλλες εποχες 40-50 watt) αν και με μια απλη πυρακτωσεως λενε γινεται δουλεια. η πρωτη κανει 20 -25Ε και την αλλαζεις στο εξαμηνο και η αλλη γυρω στα 8 και την αλλαζεις μολις τα φτυσει και δεν θερμαινει.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος corto maltese έγραψε:

Για την λαμπα που ειναι στην φωτογραφια δεν ξερω να σου πω (δεν την πολυεμπιστευομαι παντως ειδικα αν ειναι 2 σε 1 στυλ)

Εγω για να εχω το κεφαλι μου ησυχο πηγα σε επωνυμη εταιρεια εξειδικευμενη στα ερπετα και ειδα πολυ καλα αποτελεσματα και γρηγορα μαλιστα  οταν οι χελωνες μου ηταν με μαλακο καβουκι και μυκητες λογω των αθλιων συνθηκων που τις ειχαν στο pet shop.

Συγκεκριμενα για να λιαζεται εχω την uvb 100 ( πρωην reptiglo 5.0) της exoterra sta 13 watt και για να ζεστενεται την  intense basking spot της ιδιας εταιρειας 75 watt ( μονο τον πολυ χειμωνα, τις αλλες εποχες 40-50 watt) αν και με μια απλη πυρακτωσεως λενε γινεται δουλεια. η πρωτη κανει 20 -25Ε και την αλλαζεις στο εξαμηνο και η αλλη γυρω στα 8 και την αλλαζεις μολις τα φτυσει και δεν θερμαινει.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου θα το τσεκάρω.

Link to comment
Share on other sites

Επισης αν ειδα καλα αυτη στη φωτο εχει 3% uvb και για χελωνα θελει 5%.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...