Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα

Αύριο 13/02/18

Θα παραλάβω το καινούριο μου ενυδρείο της HAILEA 60λιτρων

Θέλω να με βοηθήσετε και εσείς λίγο μέχρι να το στήσω

Π.χ

Στρώσιμο

Υπόστρωμα

Φώς

Ψαροσυνθεση

ΒΆΣΗ

Φυτά

Τέστ

Αντιχλωριο

Και δεν ξέρω κι εγώ τί άλλο χρειάζεται ένα ενυδρείο

Στρώσιμο απο τα πιο σημαντικα πραγματα στο ξεκινημα,διαβασε τους τροπους στρωσιματος.Ο καλυτερος και ο πιο γρηγορος ειναι να παρεις λιγο μπολι απο συνχομπιστα,απλα να προσεχεις να μην εχει περασει ασθενειες.

Αρχικα πρεπει εσυ να μας βοηθησεις και να μας πεις τι ενυδρειο θελεις να φτιαξεις,φυτεμενο ή οχι για να σου πουμε για τα ψαρια,τις συνθηκες νερου που απαιτουν και τον φωτισμο μαζι με ολα τα υπολοιπα.

πριν 12 λεπτά, το μέλος νικος123 έγραψε:

Στρώσιμο απο τα πιο σημαντικα πραγματα στο ξεκινημα,διαβασε τους τροπους στρωσιματος.Ο καλυτερος και ο πιο γρηγορος ειναι να παρεις λιγο μπολι απο συνχομπιστα,απλα να προσεχεις να μην εχει περασει ασθενειες.

Αρχικα πρεπει εσυ να μας βοηθησεις και να μας πεις τι ενυδρειο θελεις να φτιαξεις,φυτεμενο ή οχι για να σου πουμε για τα ψαρια,τις συνθηκες νερου που απαιτουν και τον φωτισμο μαζι με ολα τα υπολοιπα.

Το ενυδρείο είναι αυτό

https://www.petcity.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=2240&virtuemart_category_id=164&Itemid=1169

Θέλω να το φυτέψω

Απλά όταν λες μπολι τι εννοείς

(Έχω αρχίσει να διαβάζω άρθρα εδώ και 5 μέρες)

Σήμερα ήρθε το ενυδρείο

Απλά το φίλτρο έχει δύο τρόπους να μπεις

• με το σολινακι με τις τρύπες

•Με ένα μαλακό σολινακι

Ποιον τρόπο να χρησιμοποιήσω;

1518695872395376530702.jpg

Η Λάμπα

Η Λάμπα είναι η μισή μπλε και ή μισή άσπρη 

Αυτό είναι καλό;

Τι να κάνω;

On 15/2/2018 at 2:21 ΜΜ, το μέλος Danaesip έγραψε:

Η Λάμπα

Η Λάμπα είναι η μισή μπλε και ή μισή άσπρη 

Αυτό είναι καλό;

Τι να κάνω;

Δε θα το έλεγα και καλό για το σκοπό που το θες. Αυτή η μισή μισή  είναι για θαλασσινό.

Τι εννοείς?

Ποιο φίλτρο έχεις?

Μήπως είναι αυτό?

https://www.petcity.gr/fish/accessorize-fish/filters-stuff-fish/hailea-hl-bt-700-esoteriko-filtro-anthraka-detail

On 26/2/2018 at 8:49 ΜΜ, το μέλος asplinnos έγραψε:

Τι εννοείς?

Ποιο φίλτρο έχεις?

Μήπως είναι αυτό?

https://www.petcity.gr/fish/accessorize-fish/filters-stuff-fish/hailea-hl-bt-700-esoteriko-filtro-anthraka-detail

Ναι

Και την Λάμπα την άλλαξα 

Για βάση δεν ξέρω ακόμα πού

Κανένα οικονομικό θερμοστάτη;

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Σχετικό περιεχόμενο

• Από Ειρήνη Σκλαβούνου
      Καλησπέρα, εδώ και αρκετό καιρό είμαι σε αναζήτηση φίλτρου για 3 χελώνες και ενυδρείο σχεδόν 120 λίτρα.  Εψαχνα κάτι οικονομικό αλλά παράλληλα δυνατό και σκέφτομαι συγκεκριμένα για sun sun. κοίταξα και για eheim η fluval αλλά είναι αρκετά ακριβά για μένα δεδομένου οτι θέλω φίλτρο να γυρνά το ενυδρείο τουλάχιστον 3 φορές την ώρα..έχετε κάτι να μου προτείνετε?έχει κανείς κάποια άποψη για τα sun sun ? Κάθε ἀποψη ευπρόσδεκτη.

• Από Γιώργος Ζαφ.
      Μετά από πολύ καιρό στα πλαστικά διακοσμητικά, αξιόθηκα επιτέλους να φτιάξω κάτι πιο φυσικό. Θέλει φυσικά πολύ βελτίωση ακόμα και για αυτό μου είναι πολύ σημαντικές οι επισημάνσεις/παρατηρήσεις. Για παράδειγμα:
      Να βάλω κανένα ζωντανό ακόμα; (π.χ. γαρίδες red cherry)
      Θα ταίριαζε κάποια (σκουρόχρωμη) πέτρα; Αν ναι, τι είδος;
      Για να γίνει πιο όμορφο, τι φυτά (πέρα από βαλισνέρια) θα μπορούσα να βάλω;

Γενική κατηγορία ενυδρείου
      Ασία νομίζω

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 60x30x34 
      Συνολικά Λίτρα: 54 (όχι καθαρά) 
      Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
      Φυτά: Βαλισνέριες Σπιραλις και μία πολύ μικρή ρίζα Εχινόδορου 
      Ψάρια: 1 αρσενικό και 5 θηλυκά cherry barbs
      Άλλα είδη: 

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο: μία αφίσα
      Πέτρες: όχι
      Ξύλα: 1 ρίζα και 1 mopani
      Άλλα διακοσμητικά : όχι
      Υπόστρωμα:
      Βυθός: 6 κιλά λεπτό χαλίκι

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1 sera led plantcolor sunrise 360
      Διάρκεια φωτισμού: 9 ώρες 

Υποστήριξη οργανισμών 
      Φίλτρανση: EasyFlux 200 water pump
      Θέρμανση/ Ψύξη: JBL ProTemp s 100
      Λίπανση: 2 φορές τη βδομάδα Aquili liquid Fertilizer
      Παροχή CO2: όχι
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Aquili Multivaminic & AminoAcids
      Διατροφή: JBL Novo Guppy και DAJANA DAPHNIA

Παράμετροι
      pH: Το νερό δεν επεξεργάζεται(πέρα από το αντιχλώριο). Έχει τα χαρακτηριστικά του δίκτυου Αττικής - ph περίπου 8..
      Γενική σκληρότητα (GH):
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
      Αμμωνία (ΝΗ3): όχι
      Νιτρώδη (ΝΟ2): όχι
      Νιτρικά (ΝΟ3): δε γνωρίζω
      Φωσφορικά (PΟ4): δε γνωρίζω
      Μέση Θερμοκρασία (°C): 25

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού:
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Aquili Water Conditioner
      Άλλες ρουτίνες συντήρησης: 1 φορά την εβδομάδα το 25%

Φωτογραφίες:

• Από Danaesip
      Καλησπέρα θα σας πω μερικές πληροφορίες
      Μάρκα ενυδρείου:Hailea 60lt
      Φίλτρο:το μαμαδιστικο του(με άνθρακα)
      Θερμοστάτης:έχω κανονίσει έναν 50w
      Λάμπα:Δύο λευκές 24w (τις άλλαξα)
      Ερωτήσεις
      1η...Αν βάλω μπόλι στο φίλτρο θα έχει τελειώσει ο κύκλος του αζώτου;
      2η... σκέφτομαι το μπόλι να το ζητήσω από τον πετσοπα αλλά φοβάμαι για αρρώστιες να το πάρω;
      3η...θα βάλω σίγουρα Γκαπυ αλλά τι αλλά ψάρια μπορώ να πάρω;
      4η...η βάση του ενυδρείου είναι το πάτωμα επειδή δεν είχα κάποιο πιο κατάλληλο σημείο στο σπίτι
      5η...(6η) (ο στολισμός θα γίνει με ρίζα,anubias και πέτρες)άμα πάρω πέτρες από τη θάλασσα και τις βράσω μπορώ να τις βάλω στο ενυδρείο;
      Και τι τεστακια μου προτείνετε;

• Από NicKtheGreeK1100
      Καλησπερα, ενας φιλος μου θελει στο μελλον να φτιαξει ενα φυτεμενο 60λιτρο (60χ30) και εγω σκεφτομαι πιθανες ψαροσυνθεσεις.

Μια επιλογη ειναι Νοτια Αμερικη με ενα ζευγαρι Apistogramma hongsloi ή Α. cacatuoides και κοπαδακια με νανο corydoras και pygmy hatchetfish (ισως και Nannostomus marginatus αν δεν ειναι πολυ μπουχτισμενο)

Το δευτερο που σκεφτηκα ειναι red cherry shrimps, 1-2 αμανο, ισως και Limnopilos naiyanetri μαζι με μια συνθεση απο τα παρακατω: Pseudomugil gertrudae, celestial pearl danio, Hara jerdoni και Dario dario.

Σκεφτηκα και τα peacock gudgeons αλλα λογω ελαφρως μεγαλυτερου μεγεθους περιοριζει την πιθανη ψαροσυνθεση, οπως και τα white cloud mountain minnows που εξαιρουνται λογω του κρυου νερου.

Περιμενω οποιεσδηποτε διορθωσεις ή προτασεις!
    • Από Danaesip
      Καλησπέρα
      Πούλησα το παλιό μου ενυδρείο 25lt
      Για 40€ προκειμένου να πάρω ένα καινούργιο 60 λίτρων
      1 προτείνετε μου ένα καλό ενυδρείο
      2.Τι ψαροσυνθεση να κάνω;
      3.τι extra θα πρέπει να πάρω;
      4.περι στρώσιμο
      5.Και άλλες τέτοιες πληροφορίες
    • Από Hustler
      Καλησπέρα σε όλους είμαι καινούριο μέλος στο φόρουμ και στο χόμπι αυτό.
      Αποφάσισα να ξεκινήσω το πρώτο μου ενυδρείο, αφού πρώτα έχω διαβάσει πάρα πολύ στο ίντερνετ και έχω συζητήσει με φίλους που είχαν κάποιες γνώσεις στο αντικείμενο.
      Αυτό που κατάλαβα είναι ότι έχει πάρα πολλές παραμέτρους για να πετύχει ένα ενυδρείο, άσχετα μικρό ή μεγάλο, χρειάζεται πάντα προσοχή και θα ήθελα να αρχίσω με σωστές βάσεις.

Αρχικά να θέσω το Budget που διαθέτω, το οποίο δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 500 ευρώ.

Μετά από έρευνα αποφάσισα ότι θα το ενυδρείο θα είναι γλυκού νερού και τα ψάρια που θα βάλω στο οικοσύστημα που θέλω να φτιάξω είναι τα εξής:

Neon Tetra, Glowlight Tetra, Glass Catfish, Neon Green Rasbora, Neon Yellow Rasbora, Neon Blue Rasbora.
      Cleaning Crew: Cherry Shrimp, Snails (that don't eat plants), Siemensis Algae eaters
      Συγγνώμη που δεν γνωρίζω τις Ελληνικές ονομασίες.

Διαβάζοντας και ψάχνοντας κατάλαβα ότι θα χρειαστώ τουλάχιστον 120 Λίτρα ενυδρείο και για να είμαι ασφαλής αποφάσισα να πάρω 150Λίτρα.
      (Όπου κάνω λάθος σε οτιδήποτε, ακούω απόψεις, γνώμες και διορθώσεις)

Το μοναδικό ενυδρείο που βρήκα σε αυτά τα λίτρα που να μπορώ να το πλησιάσω σε τιμή είναι στο σκρούτζ: https://www.petnow.gr/product/ενυδρείο-150lit-με-βάση-μαύρο/
      Δεν γνωρίζω το παραμικρό για την ποιότητα του ενυδρείου και την μάρκα του, αν τυγχάνει να διαβάζει το post αυτό κάποιος γνώστης ή κάποιος που έχει το ενυδρείο αυτό, θα ήθελα μια γνώμη.

Το Ενυδρείο εκτός από τα ψάρια αυτά θα περιέχει και φυτά.

Πριν προχωρήσω σε φίλτρα, λάμπες και ότι άλλο συνθέτει ένα ενυδρείο, θα ήθελα μια γνώμη σε όσα περιέγραψα παραπάνω.

1) Γίνεται να βρω τα ψάρια αυτά για αγορά στην Ελλάδα?
      2) Είναι αρκετά τα 150 Λίτρα για καμιά 30αριά ψάρια σύνολο από όλα τα είδη που ανέφερα ?
      3) Υπάρχει άλλο ενυδρείο με τα ίδια λίτρα σε αυτά τα λεφτά ?
      4) Φτάνουν τα 500 Ευρώ για αυτό που θέλω? (500 Καθαρά για το ενυδρείο και όχι για τα ψάρια που θα βάλω)
    • Από Δημητρης Νταγκουλης
      Το ενυδρειο το εχω 1 χρονο ειναι 25 λιτρα και εχω μεσα 13 ψαρια το νερο αρχιζε να θολωνει πριν 5 μερες και απο τοτε καποιες στιγμες ειναι πιο θολο αλλες λιγοτερο
      Σημερα παρατηρησα οτι πριν ριξω τροφη το νερο ηταν σχεδον καθαρο και 5 κεπτα αφοτου εριξα θολωσε αρκετα 
      Εχει θεμα η τροφη η ειναι κατι αλλο;
    • Από ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
      Καλησπέρα φίλοι.
      Μετά  από καιρό αποφάσισα να αλλάξω ψαροσύνθεση και γενικότερα σύνθεση του ενυδρείου μου 
      .Για να μην σας κουράζω, θα στραφώ προς Ασία μεριά. Θέλω λοιπόν την βοήθειά σας γενικότερα (στήσιμο, ψάρια, φυτά, βυθός,φώτα, φόντο κτλ κτλ)
      Θυμίζω 240 λίτρα, 1 μέτρο μήκος, αρκετό ύψος... 

Important Information

Πολιτική απορρήτου και Όροι χρήσης