Jump to content

Ξεκίνημα


Zante

Recommended Posts

Καλησπέρα κι από εμένα....Μόλις ξεκίνησα ένα μικρό nano reef μετά από κιχλιδαδικο 560 λίτρων.... οι διαστάσεις είναι 65Χ50Χ40 με σαμπ στην πλάτη....συνολικά λίτρα 130....έχω ξεκινήσει με νεκρό βράχο και βακτήρια....Ο εξοπλισμός είναι ο εξής....skimmer TMC V2 200L κυκλοφοριτης 1050l/h αραγωνιτης ψηλός εσωτερικό φίλτρο dophin 1200 για άνθρακα και αντιφωσφορο θερμοστατης eheim jager συνδεδεμένος με stc1000 φωτιστικό της fluval reef 2.0 ένα wave maker jebao rw-4 κ αντίστροφη όσμωση 4 σταδίων με απιονισμο....πιο κάτω θα παραθέσω και φωτογραφίες....Θα θελα να μου προτείνεται κάποια ψαροσυνθεση για αυτά τα λίτρα αλλά και κοραλια....Ευχαριστώ εκ των προτέρωνa8b3f6d4a9eb83b26418a0650f51abb9.jpg9465938cf7f398a06834804df6963a4e.jpgc96f1ada15a3893bc769e0b2422cc121.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες φίλε!

Εγώ πάντα θα προτείνω ένα ζευγάρι κλοουνακια. Θεωρώ ανεξάρτητα με τα λίτρα ένα θαλασσινό ενυδρείο πρέπει να έχει νέμο. 

 

Μια παρατήρηση μόνο: μήπως τα δύο κομμάτια βράχου είναι πολύ μεγάλα?

Μου φαίνονται λίγο ογκώδη στο μάτι!

Μήπως αν τα χωρίζεις λίγο θα έφτιαχνε περισσότερες θέσεις για Κοραλία και σπηλιές για τα ψαράκια!

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτείνω τα εξής : 

1ον) Με την πρώτη ευκαιρία ενα καλύτερο σκίμερ (tunze 9004 πχ. ) 

2ον) όπως ειπε ο Διονύσης για τους βράχους (Αυτό βέβαια ειναι και αισθητικό κομμάτι, και τι αρέσει και σε σένα) 

 

Απο ψάρια θα κοίταζα για Firefish  ,κλόουν, καρδινάλιους, goby  και αργότερα αφου ωριμάσει το ενυδρείο για μανδαρίνο. 

Για κοράλλια εξαρτάται απο τον φωτισμό που θα τους έχεις.  Τα εύκολα ειναι η Xenia,μανιτάρια, ζωάνθους.  Μετά πάμε σε εφύλιες caulastrea.  Μπορείς και συνδυασμό αυτών.  Αλλά βασικός παράγοντας για το τι κοράλλια θα βάλεις παίζει ο φωτισμός. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτείνω τα εξής : 
1ον) Με την πρώτη ευκαιρία ενα καλύτερο σκίμερ (tunze 9004 πχ. ) 
2ον) όπως ειπε ο Διονύσης για τους βράχους (Αυτό βέβαια ειναι και αισθητικό κομμάτι, και τι αρέσει και σε σένα) 
 
Απο ψάρια θα κοίταζα για Firefish  ,κλόουν, καρδινάλιους, goby  και αργότερα αφου ωριμάσει το ενυδρείο για μανδαρίνο. 
Για κοράλλια εξαρτάται απο τον φωτισμό που θα τους έχεις.  Τα εύκολα ειναι η Xenia,μανιτάρια, ζωάνθους.  Μετά πάμε σε εφύλιες caulastrea.  Μπορείς και συνδυασμό αυτών.  Αλλά βασικός παράγοντας για το τι κοράλλια θα βάλεις παίζει ο φωτισμός. 
Καλησπέρα....απ αυτά που έχω διαβάσει κι έχω δει όσον αφορά το skimmer είμαι ευχαριστημένος για την ωρα βάζοντας υπ όψιν ότι έχει φτιαχτεί ακόμα καλύτερα....το αισθητικό κομμάτι άλλαξε έβγαλα τους βράχους έκοψα λίγο και το έφτιαξα λίγο διαφορετικά.....Τώρα από ψάρια μόνο αυτά τα είδη επιτρέπονται γι'αυτά τα λιτρα;
Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά κάποια wrasse. Υπάρχουν πολύ όμορφα wrasse.    

Επίσης εγω θα τολμούσα να βάλω και Yellow tang :)     

Eχω στο δικό μου με παρόμοιες διαστάσεις με το δικό σου, και είναι μακράν το ποιό όμορφο ψαράκι. Το κρατάω όμως σε χαμηλή ιχθυοφόρτιση για να αξιοποιεί όσο μπορεί όλο τον χώρο για πάρτι του.  Επίσης δεν θέλω να εχω πολλούς ρύπους επειδή με ενδιαφέρουν περισσότερο τα κοράλλια, παρά τα ψάρια.

Δες εδω πως εχω το δικό μου  

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά κάποια wrasse. Υπάρχουν πολύ όμορφα wrasse.    
Επίσης εγω θα τολμούσα να βάλω και Yellow tang [emoji4]     
Eχω στο δικό μου με παρόμοιες διαστάσεις με το δικό σου, και είναι μακράν το ποιό όμορφο ψαράκι. Το κρατάω όμως σε χαμηλή ιχθυοφόρτιση για να αξιοποιεί όσο μπορεί όλο τον χώρο για πάρτι του.  Επίσης δεν θέλω να εχω πολλούς ρύπους επειδή με ενδιαφέρουν περισσότερο τα κοράλλια, παρά τα ψάρια.
Δες εδω πως εχω το δικό μου  
 
 
 
Καταρχάς είναι παρά πολύ όμορφο να το χαιρεσαι....με εμψυχωσε πολύ αυτό με το yellow tang αν και ήλπιζα να μ πεις σε blue tang π ειλικρινα το θεωρω απ τα πιο ωραία και θα ήθελα κάτι τετοιο....
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Zante έγραψε:
πριν 2 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:
Και φυσικά κάποια wrasse. Υπάρχουν πολύ όμορφα wrasse.    
Επίσης εγω θα τολμούσα να βάλω και Yellow tang emoji4.png     
Eχω στο δικό μου με παρόμοιες διαστάσεις με το δικό σου, και είναι μακράν το ποιό όμορφο ψαράκι. Το κρατάω όμως σε χαμηλή ιχθυοφόρτιση για να αξιοποιεί όσο μπορεί όλο τον χώρο για πάρτι του.  Επίσης δεν θέλω να εχω πολλούς ρύπους επειδή με ενδιαφέρουν περισσότερο τα κοράλλια, παρά τα ψάρια.
Δες εδω πως εχω το δικό μου  
 
 
 

Καταρχάς είναι παρά πολύ όμορφο να το χαιρεσαι....με εμψυχωσε πολύ αυτό με το yellow tang αν και ήλπιζα να μ πεις σε blue tang π ειλικρινα το θεωρω απ τα πιο ωραία και θα ήθελα κάτι τετοιο....

Δυστυχώς τα λίτρα σου είναι απαγορευτικά για blue tang , αλλά υπάρχουν πάρα πολύ όμορφα ψαράκια που μπορείς να βάλεις . Ρίξε μια ματιά και στο royal gramma που είναι πολύ όμορφο και συμβατό με τα λίτρα σου. Καλή συνέχεια. 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα λίτρα σου είναι απαγορευτικά για blue tang , αλλά υπάρχουν πάρα πολύ όμορφα ψαράκια που μπορείς να βάλεις . Ρίξε μια ματιά και στο royal gramma που είναι πολύ όμορφο και συμβατό με τα λίτρα σου. Καλή συνέχεια. 
Όμορφο ψαράκι αλλά αφού μ είπες θα τολμούσες για yellow θα το προσπαθήσω κι εγώ χωρίς μεγάλη ιχθυοφορτιση...σ ευχαριστώ πολύ....
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ένα πολύ όμορφο tang για μικρότερα ενυδρεία, και πολύ καλό αλγοφάγο. https://www.liveaquaria.com/product/345/kole-yellow-eye-tang?pcatid=345&c=15+43+345

Στα λίτρα σου σίγουρα θα έβαζα gramma loreto και αργότερα όταν ωριμάσει αρκετά το ενυδρείο, έναν μανδαρίνο.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ένα πολύ όμορφο tang για μικρότερα ενυδρεία, και πολύ καλό αλγοφάγο. https://www.liveaquaria.com/product/345/kole-yellow-eye-tang?pcatid=345&c=15+43+345
Στα λίτρα σου σίγουρα θα έβαζα gramma loreto και αργότερα όταν ωριμάσει αρκετά το ενυδρείο, έναν μανδαρίνο.
Όμορφο κι αυτό το tang δεν ξέρω όμως πόσο ειναι εύκολο να το βρεις
Link to comment
Share on other sites

Blue Tang ειχα δοκιμάσει και εγω, παρότι όλοι μου έλεγαν οτι δεν κάνει για τα λίτρα μου.  Ειναι απλά ο μεγάλος μου έρωτας.

Έτσι και εγω επέλεξα να το βάλω.

Αρχικά ήταν μικρό σε μέγεθος, και όλα καλά. Το ψαράκι είχε χώρο να κολυμπήσει, να κρυφτεί, να φάει, κλπ.  Σε 5-6 μήνες το ψαράκι έγινε 2 πλάσιο.  Το αποτέλεσμα?  Δυσκολία στο να κολυμπήσει, όταν τρόμαζε καθώς κολυμπούσε νευρικά για να κρυφτεί, έσπαγε κοράλλια, τραυματιζόταν, κλπ.  

Ως που πήρα την απόφαση να το βγάλω (βράχια έξω κλπ γιατι δεν πιανόταν εύκολα) και το έδωσα.

Και απο τότε δεν ξαναέβαλα.  

Κατα την γνώμη μου μην μπείς στο κόπο να πάρεις Blue, γιατί σίγουρα σε σύντομο χρονικό διάστημα θα πρέπει να το δώσεις, και αν το ενυδρείο σου έχει στρώσει, και έχει και λιγα κοραλλάκια μέσα.....θα πρέπει σχεδόν να το ξεστήσεις για να το ψαρέψεις. (Ειναι καλός κολυμβητής και δεν πιάνεται εύκολα)

 

Και για το Yellow ειναι λιγο περιορισμένα τα λίτρα, αλλά δεν έχει το νευρικό-έντονο- κολυμβητικό χαρακτηριστικό που έχει το Blue.

 
 

Link to comment
Share on other sites

Blue Tang ειχα δοκιμάσει και εγω, παρότι όλοι μου έλεγαν οτι δεν κάνει για τα λίτρα μου.  Ειναι απλά ο μεγάλος μου έρωτας.
Έτσι και εγω επέλεξα να το βάλω.
Αρχικά ήταν μικρό σε μέγεθος, και όλα καλά. Το ψαράκι είχε χώρο να κολυμπήσει, να κρυφτεί, να φάει, κλπ.  Σε 5-6 μήνες το ψαράκι έγινε 2 πλάσιο.  Το αποτέλεσμα?  Δυσκολία στο να κολυμπήσει, όταν τρόμαζε καθώς κολυμπούσε νευρικά για να κρυφτεί, έσπαγε κοράλλια, τραυματιζόταν, κλπ.  
Ως που πήρα την απόφαση να το βγάλω (βράχια έξω κλπ γιατι δεν πιανόταν εύκολα) και το έδωσα.
Και απο τότε δεν ξαναέβαλα.  
Κατα την γνώμη μου μην μπείς στο κόπο να πάρεις Blue, γιατί σίγουρα σε σύντομο χρονικό διάστημα θα πρέπει να το δώσεις, και αν το ενυδρείο σου έχει στρώσει, και έχει και λιγα κοραλλάκια μέσα.....θα πρέπει σχεδόν να το ξεστήσεις για να το ψαρέψεις. (Ειναι καλός κολυμβητής και δεν πιάνεται εύκολα)
 
Και για το Yellow ειναι λιγο περιορισμένα τα λίτρα, αλλά δεν έχει το νευρικό-έντονο- κολυμβητικό χαρακτηριστικό που έχει το Blue.
 
 
Έχω την προοπτική το θαλασσινό να το μεταφέρω σε κάνα 8μηνο στο άλλο μ ενυδρείο που είναι 1.50Χ0.60Χ0.60 540 λίτρα....Ίσως εκεί να τον καταφέρω
Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος Zante έγραψε:
πριν 57 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:
Blue Tang ειχα δοκιμάσει και εγω, παρότι όλοι μου έλεγαν οτι δεν κάνει για τα λίτρα μου.  Ειναι απλά ο μεγάλος μου έρωτας.
Έτσι και εγω επέλεξα να το βάλω.
Αρχικά ήταν μικρό σε μέγεθος, και όλα καλά. Το ψαράκι είχε χώρο να κολυμπήσει, να κρυφτεί, να φάει, κλπ.  Σε 5-6 μήνες το ψαράκι έγινε 2 πλάσιο.  Το αποτέλεσμα?  Δυσκολία στο να κολυμπήσει, όταν τρόμαζε καθώς κολυμπούσε νευρικά για να κρυφτεί, έσπαγε κοράλλια, τραυματιζόταν, κλπ.  
Ως που πήρα την απόφαση να το βγάλω (βράχια έξω κλπ γιατι δεν πιανόταν εύκολα) και το έδωσα.
Και απο τότε δεν ξαναέβαλα.  
Κατα την γνώμη μου μην μπείς στο κόπο να πάρεις Blue, γιατί σίγουρα σε σύντομο χρονικό διάστημα θα πρέπει να το δώσεις, και αν το ενυδρείο σου έχει στρώσει, και έχει και λιγα κοραλλάκια μέσα.....θα πρέπει σχεδόν να το ξεστήσεις για να το ψαρέψεις. (Ειναι καλός κολυμβητής και δεν πιάνεται εύκολα)
 
Και για το Yellow ειναι λιγο περιορισμένα τα λίτρα, αλλά δεν έχει το νευρικό-έντονο- κολυμβητικό χαρακτηριστικό που έχει το Blue.
 
 

Έχω την προοπτική το θαλασσινό να το μεταφέρω σε κάνα 8μηνο στο άλλο μ ενυδρείο που είναι 1.50Χ0.60Χ0.60 540 λίτρα....Ίσως εκεί να τον καταφέρω

Εκεί θα δημιουργήσεις φιλε μου ένα εξαιρετικό ύφαλο.Αγαπημενω ψάρι πράγματι.Αντε νε το καλο για να το χαρείς.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Zante έγραψε:
πριν 7 ώρες, το μέλος Mr.Puff έγραψε:
Επίσης ένα πολύ όμορφο tang για μικρότερα ενυδρεία, και πολύ καλό αλγοφάγο. https://www.liveaquaria.com/product/345/kole-yellow-eye-tang?pcatid=345&c=15+43+345
Στα λίτρα σου σίγουρα θα έβαζα gramma loreto και αργότερα όταν ωριμάσει αρκετά το ενυδρείο, έναν μανδαρίνο.

Όμορφο κι αυτό το tang δεν ξέρω όμως πόσο ειναι εύκολο να το βρεις

Βρίσκετε αρκετά ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί θα δημιουργήσεις φιλε μου ένα εξαιρετικό ύφαλο.Αγαπημενω ψάρι πράγματι.Αντε νε το καλο για να το χαρείς.
Σ ευχαριστώ πολύ...ελπίζω να τα καταφέρω
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...