Jump to content

JUWEL RIO 240


Amhxanos

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους 

 

Είμαι καινούργιος στο forum σας οπότε καλώς σας βρήκα :) 

 

Είμαι κάτοχος ενός Juwel RIO 240 εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Πριν από ενάμιση χρόνο, με τον ερχομό της μικρής μου, έπεσαν τα φώτα στο ενυδρείο και δεν άνοιξαν μέχρι πριν από δύο εβδομάδες. Φοβόμουν να δώ τι θα αντικρύσω.... Μοναδικοί επιζώντες 7 γαρίδες και ένας pleco !!!! Μιλάμε για σκυλία... 

 

Τώρα λοιπόν που βρήκα χρόνο και πάλι. Όχι όπως παλιά είπα να ξεκινήσω να ασχολούμε πάλι με το ποιο χαλαρωτικό χόμπι που υπάρχει. Και αφού έκανα την εισαγωγή μου ας περάσουμε στο παρασύνθημα. ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ !!!!!

 

Ας ξεκινήσω λοιπόν με τα προβλήματα: 

1. Οι λάμπες δεν έπαιζαν... Αποτέλεσμα να κάνω πατέντα και με εξωτερικό μετασχηματιστή να επαναφέρω το φως όχι όμως στο απόλυτο βαθμό (οι λάμπες δεν φωτίζουν όσο έντονα θα έπρεπε). Τα WATT του μετασχηματιστή είναι σωστά οπότε είτε οι λάμπες είναι ψώφιες ή έχω πέσει σε ελλατωματικό μετασχηματιστή. Το κόστος για την αντικατάσταση του όλου του συστήματος φωτισμού είναι αρκετά μεγάλο. 200 νομίζω για λάμπες φθορίου και 250 για LED αν είδα καλά. Υπάρχει κάποιο πρόταση ώστε να πέσω σε κάτι οικονομικότερο 

 

2. Όπως μπορείτε να δείτε από τις φωτογραφίες έχουν έρθει τα πάνω κάτω. Θυμάμε είχα 2 διαφορετικές στρώσεις υποστρόματος και από πάνω άμμο ψιλή. Τώρα είναι όλα ένα μείγμα !!! Υπάρχει σωτηρία ? ή πρέπει να το καθαρίσω όλο απο την αρχή ?  

 

3. Τα φυτά που υπάρχουν μέσα είναι από τους survivors της προηγούμενης κατάστασης !!! Θα ήθελα να προσθέσω κάτι το οποίο να είναι ανθεκτικό και πράσινο. 

 

4. Σκεφτόμουν για εξωτερικό φίλτρο αλλά επειδή δεν είχα ποτέ και δεν το είχα ψάξει ποτέ μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει ? 

 

Αυτά προς το παρών

 

Σας ευχαριστώ πολύ 

 

Γιάννης

image11.jpeg

image22.jpeg

image33.jpeg

image44.jpeg

image55.jpeg

image66.jpeg

Έγινε επεξεργασία - Amhxanos
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλώς ήρθες στο φόρουμ, και να χαίρεσε την κορούλα σου.

1. Οι λάμπες έτσι κι αλλιώς μετά από κάποιους μήνες χρήσης, χρειάζεται να τις αντικαταστήσεις. Οπότε ξεκίνα από αυτό.

2. Από τη στιγμή που έβαλες ψιλή άμμο πάνω από το υπόστρωμα ήταν αναμενόμενο να συμβεί αυτό. Τι υπόστρωμα έχεις χρησιμοποιήσει?

3. Φυτά μπορείς να δεις από τα προφίλ που υπάρχουν στο φόρουμ, και αφού δεις ποια σου αρέσουν να το συζητήσουμε. Επέλεξε από τα εύκολα.:)

  

4. Τώρα τι φίλτρο έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα :)

 

1. Αναμονή για αγορά λάμπας για τεστ

2. Αν θυμάμε καλά γιατί πάει και καιρός πρέπει να ήταν Manado της JBL 

3. Βασικά για φυτό σκέφτομαι κάτι που να καλύψει αυτή την ομορφιά στον πάτο του ενυδρείου μου !!! Τύπου Taxiphyllum Sp. 'spiky' / Staurogyne Repens. Βασικά έπαθα πλάκα με όλη αυτή την ποικιλία που υπάρχει στο forum. Υπάρχουν όλα αυτά διαθέσιμα στην Ελληνική αγορά ? 

4. Το εσωτερικό φίλτρο της JUWEL. Αυτό που είχε από την αρχή το ενυδρείο μέσα

 

Είχαν υπάρξει και καλύτερες μέρες !! Μια φωτό προ διετίας !

 

 

IMG_1952.JPG

Link to comment
Share on other sites

Περνάνε διάφορα από το μυαλό μου και ελπίζω να δώσετε τα φώτα σας. 

 

Επειδή οι εποχές που ήταν παχιές οι αγελάδες πέρασαν και δεν υπάρχει η δυνατότητα πλέον να με αρμέγει το ενυδρείο θέλω να κάνω προσεκτικά κάποια βήματα.

 

Λοιπόν όπως ανέφερα και παραπάνω τα δύο κυριότερα που θα ήθελα να αλλάξω (φτιάξω) είναι ο φωτισμός και το φίλτρο... αν δεν δουλεύουν σωστά αυτά ότιδήποτε και να θέλω να κάνω στο ενυδρείο δεν νομίζω να αποδώσει... 

 

Ξεκινάμε λοιπόν με τον φωτισμό θεωρώ καθώς το φίλτρο είναι ακόμα λειτουργικό. Οι λάμπες χρειάζονται αντικατάσταση λόγο παλαιότητας έτσι και αλλιώς. Επίσης η εξωτερική επέμβαση που έχω κάνει δεν μου αρέσει οπτικά καθόλου οπότε... Θεωρώ ότι πρέπει να αντικατασταθεί όλη η μονάδα...

 

1. Να κάνω αντικατάσταση με αυθεντική μονάδα ? 

2. Να προτιμήσω κάποια αντίστοιχη άλλου κατασκευαστή ?

3. Γνωρίζοντας ότι οι λάμπες φθωρίου χρειάζονται αντικατάσταση ανα κάποιους μήνες. Αν δεν κάνω λάθος μήπως πρέπει να κατευθυνθώ σε LED φωτισμό ? Υπάρχει χρόνος ζωής εδω. ? Αν ναι είδα ότι η ίδια η JUWEL βγάζει την αντίστοιχη μονάδα με LED. Αξίζει ?

4. Μήπως να πάω σε κάποιον άλλο κρεμαστό φωτισμό ?

 

θα ήθελα να ακούσω τις προτάσεις σας...

 

Πιστεύει κάποιος ότι θα ήταν καλό να προχωρήσω στην αντικατάσταση πρώτα του φίλτρου ?

 

Αυτή την στιγμή το ενυδρείο είναι βιώσιμο... έχει μέσα 7 γαρίδες, 2 clown loach, 3 bronze corydoras, 10 rummy nose, 2 μονομαχήνες, 1 guppy, 3 black kuhli , 2 kuhli loach,1 pleco αγνώστου ταυτότητας !!! Εκτός από τις γαρίδες και τον pleco που είναι πάνω από 2 χρόνια εκεί μέσα όλα τα άλλα είναι περίπου 2 εβδομάδες. Θεωρώ πως στην κατάσταση που είναι όλα εκεί μέσα μπορούν να ζήσουν αλλά όχι να αναπτυχθούν.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε  καλως  ξεκινησες  και παλι , νομιζω ενα μεταχειρισμενο juwel 240 φωτιστικο βρησκεις με 100-130 ευρω με  σχετικα καινουργιες λαμπες. υπαρχχουν και αλλα φωτιστικα με 80-90 ευρω  σε μαγαζια   ,για μη απαιτιτικα  ενυδρεια  αλλα  , αξιοπιστα και οικονομικα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως στο δικο μου juwel record 110 αλλαξα τις λαμπες με λαμπες φθοριου απο μαγαζι με ηλεκτρολογικο υλικο,απλα εβαλα 1 λαμπα 6500Κ και μια 4500Κ.

Το μηκος ταιριαξε γιατι οι λαμπες του juwel εχουν περιεργες διαστασεις στο μηκος.

Στο δικο μου απλα τραβιξα λιγο τα πλαστικα ακροφυσια που εχει για να μπουν οι λαμπες και κουμπωσαν μια χαρα.

Κοστος λαμπων 8 ευρω και οι 2.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, rastafarian said:

Εγω παντως στο δικο μου juwel record 110 αλλαξα τις λαμπες με λαμπες φθοριου απο μαγαζι με ηλεκτρολογικο υλικο,απλα εβαλα 1 λαμπα 6500Κ και μια 4500Κ.

Το μηκος ταιριαξε γιατι οι λαμπες του juwel εχουν περιεργες διαστασεις στο μηκος.

Στο δικο μου απλα τραβιξα λιγο τα πλαστικα ακροφυσια που εχει για να μπουν οι λαμπες και κουμπωσαν μια χαρα.

Κοστος λαμπων 8 ευρω και οι 2.

 

Μπορούν όντως να αντικατασταθούν απο συμβατικές λάμπες με την ίδια απόδοση ? Δεν το γνώριζα. Αύριο πρωι πρωι αγορά 2 για να τεστάρω αν όντως δουλεύει και σωστά ο μετασχηματιστής που έχω βάλει. 

 

Ο λόγος που η μία είναι 6500κ και η άλλη 4500κ ?

 

thanks for the tip

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Amhxanos έγραψε:

 

Μπορούν όντως να αντικατασταθούν απο συμβατικές λάμπες με την ίδια απόδοση ? Δεν το γνώριζα. Αύριο πρωι πρωι αγορά 2 για να τεστάρω αν όντως δουλεύει και σωστά ο μετασχηματιστής που έχω βάλει. 

 

Ο λόγος που η μία είναι 6500κ και η άλλη 4500κ ?

 

thanks for the tip

Στο δικο μου juwel ετσι το εκανα και δεν εχω κανενα προβλημα.

Βασικα,σε οτι ενυδρειο εχω και ειχα ποτε δεν αγοραζα επωνυμες λαμπες για το λογο οτι το θεωρω κοροιδια και πεταμενα λεφτα να παρω μια λαμπα 10-12 ευρω και να την χρησιμοποιησω 1 χρονο και μετα να πρεπει να σκασω αλλα τοσα για να την αλλαξω,ενω με μια απλη λαμπα κανω την ιδια δουλεια.

Τα κελβιν που σου εγραψα ειναι αυτα που χρειαζεσαι για να εχεις φυτα στο ενυδρειο.

Βγαλε μια λαμπα,μετρησε τη ακριβως και πηγαινε παρε μια απο μαγαζι με ηλεκτρολογικα ειδη.Αν ειναι μεγαλη η διαφορα στο μηκος και τα ακροφυσια δεν μπορουν να παρουν τοσο,τοτε την πατησες δυστοιχως.Τα juwel εχουν περιεργες διαστασεις στις λαμπες τους.

Εμενα ηταν πολυ μικρη η διαφορα απο τις κοινες λαμπες και τα κουμπωσαν ανετα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. 

 

Λοιπόν οι συμβατικές δυστυχώς δεν κάνουν... σνιφ σνιφ κλαψ κλαψ... Οι λάμπες που χρειάζομαι έχουν μήκος 105cm ενώ η πλησιέστερη συμβατική είναι 100cm... 

 

Λοιπόν οδηγούμε στην αγορά 

 

Sylvania Aquastar T5 54W / 1047mm

Sylvania Grolux T5 54W / 1047mm

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...