Jump to content

ψαρακια απο την γερμανια


george78

Recommended Posts

καλησπερα,επειδη εδω στην ελλαδα δεν μπορω να βρω με τιποτα τα ψαρακια που θελω τα βρηκα σε αυτον τον εκτροφεα στην γερμανια.http://www.cichlidenland.de

 

εχει ψωνησει κανεις απο αυτον?ειναι αξιοπιστος? τι γνωμη εχετε?τι πρεπει να προσεξω ωστε να κανω την εισαγωγη μονος μου? 

Link to comment
Share on other sites

Επικοινωνισες μαζι του κ δου ειπε οτι στελνει Ελλαδα κ σε μικρες ποσοτητες;

Link to comment
Share on other sites

Οποτε ειναι απαγορευτικο για τους πιο πολλους απο μας...

Link to comment
Share on other sites

Σε αναζήτηση που είχα κάνει παλιότερα με φίλο για άγριους δίσκους από Γερμανία, κάπου τόσο βγαίναν τα "μεταφορικά", αναλογικά. Το τραγικό/περίεργο ήταν ότι οι δίσκοι βγαίναν λίγο φθηνότεροι με αυτό το τρόπο από το να τους αγοράζαμε από ελληνικό κατάστημα που κάνει αντίστοιχες εισαγωγές/προπαραγγελίες.:chair:

Έγινε επεξεργασία - kadmos
Link to comment
Share on other sites

Σκεψου ομως οτι το μαγαζι εχει ενα καρο ακομη οικονομικες υποχρεωσεις που πρεπει να εκπληρωσει...Απο την αλλη,στην εποχη της παγκοσμιοποιησης ζουμε κ του διαδυκτιου οποτε γιατι να μην το εκμεταλευτουμε οπου μπορουμε.

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα λιγότερο βγαίνει . Αρκει να  μπορεσω να κανω το deal κ το βασικότερο να έρθουν τα ψαράκια σε καλη κατάσταση γιατι η μεταφορά τους ειναι δύσκολη απο οτι εχω καταλαβει .

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Σκεψου ομως οτι το μαγαζι εχει ενα καρο ακομη οικονομικες υποχρεωσεις που πρεπει να εκπληρωσει...Απο την αλλη,στην εποχη της παγκοσμιοποιησης ζουμε κ του διαδυκτιου οποτε γιατι να μην το εκμεταλευτουμε οπου μπορουμε.

Άσ'τα ρε Γιάννη. Μαγαζί έχω και ξέρω και τις υποχρεώσεις του και το ποσοστό κέρδους που πρέπει να έχει για να μπορεί να σταθεί στην αγορά της Ελλάδας του 2018. Γι' αυτό με βλέπεις και δυσανασχετώ με τέτοιες περιπτώσεις. Άλλο το κόστος μεταφοράς του ψαριού για το μαγαζί που θα γεμίσει κούτα/κούτες όπως και άλλη η τιμή λιανικής και χοντρικής από τον εκάστοτε Γερμανό. Όπως σωστά είπες όμως, μπορούμε να εκμεταλλευτούμε κάποιες περιπτώσεις του εξωτερικού χωρίς να αναγκαζόμαστε να υποκύπτουμε σε εξωπραγματικές καταστάσεις. Και να προσθέσω ότι ευτυχώς δεν έχουν όλα τα ελληνικά μαγαζιά τέτοια αντίληψη. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μη πέφτετε στη παγίδα του να ερμηνεύσετε απλοικά τις εδω τιμές , ειδικά στα ζωντανά .

Το έχω ξαναγράψει και παλιώτερα , το κάθε ψάρι έχει τη τιμή του .

Ακόμα και τα καταστήματα δεν το έχουν συνηδητοποιήσει .

Οι χαμηλές τιμές δεν είναι πάντα προς το συμφέρον του καταναλωτή .

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μου εμενα ειναι οτι δεν μπορω να τα βρω στην ελλαδα κ αναγκάστηκα ψάχτηκα για εξωτερικό . Οταν θα τα παραλάβω , ξέρετε αν στο αεροδρομιο θα μου ζητήσουν τιποτα έξτρα χαρτιά πχ πιστοποιητικό, βιβλιάριο ζώου κ οτι δηποτε αλλο χρειαστούν; 

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη,η περίπτωση που ανέφερα παραπάνω είναι για συγκεκριμένα ψάρια και οι τιμές από τον ίδιο εισαγωγέα. Για περιπτώσεις από άλλο εισαγωγέα οι τιμές του συγκεκριμένου καταστήματος ήταν ανεβασμένες κατά 300 με 400%. Μιλάμε πάντα για άγρια ψάρια συγκεκριμένου μεγέθους. Όταν αυτές οι διαφορές παρατηρούνται σε κάθε εισαγωγή, νομίζω ότι είναι αρκετά ασφαλές να βγάλω κάποια συμπεράσματα. 

Θα συμφωνήσω μαζί σου για το ότι οι χαμηλές τιμές δεν είναι πάντα προς συμφέρον μας. Χωρίς να σημαίνει βέβαια ότι οι υψηλές τιμές μας  διασφαλίζουν κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Κ αν δεν ημαστε οι ιδιοι ολοι εχουμε εναν ελευθερο επαγγελματια στο στενο μας περιβαλλον κ βλεπουμε τις χιλιες μοιρθες οικονομικες υποχρεωσεις...

George78 παρηγγειλες ψαρια τελικα;;;

Θα μας πεις ποια ή το κρατας για εκπληξη;

Link to comment
Share on other sites

  • Cyphotilapia Frontosa Blue Zaire Moba
  • Ξερει καποιος αν εχω κάποιο θεμα στην εισαγωγή στο αεροδρομιο ; Μηπως χρειάζεται κάποιο έξτρα χαρτί το οποίο πρεπει να το ζητήσω απ τον εκτροφέα ;
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...