Jump to content

Αποψεις για την χρήση ριακτορα με biopellets


Karlos

Recommended Posts

Φιλαρακια καλημέρα και κάλη Σαρακοστη.

Διάβαζα κάποια πράγματα (παρέα με τον @nasos) για την χρήση των biopellets σε θαλασσινό ενυδρείο και η αλήθεια είναι ότι κάπου χάθηκα. 

Θα ήθελα την άποψή σας σε μια μινι συνοψη, για τα θετικά, τα αρνητικά άλλα και κυρίως τι πρέπει να προσέξει κανείς τοποθετώντας τα στο ενυδρείο του.

Τέλος θα με ενδιέφερε να μου προτείνετε  και ποια μάρκα χρησιμοποιείτε εσείς ήδη τόσο σε ριακτορα όσο και σε biopellets.

 

Ευχαριστώ 

Νικος

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα εγω τα δουλευω περιπου τρια χρονια και ολα καλα.αλλα θελουν προσοχη.πρεπει να τηρεις τισ δοσολογιες και στην αρχη το μισο απο οτι λενε.επισης γραφουν για οτι πρεπει να περασουν 3 βδομαδες για να ενεργοποιηθουν.και αυτο πρεπει να το τηρεις χωρις να λες...ενατξει ειμαι 18 μερες και δεν κατεβηκαν τα νιτρικα οποτε ξαναβαζω.μετα τισ 3 βδομαδες πεφτουν κατακορυφα.δεν πεφτουν σιγα σιγα δηλαδη.μετα η κυκλοφορια τους!οσο πιο γρηγορα γυριζουν τοσο καλυτερα αποτελεσματα με λιγοτερη ποσοστητα αλλα και τοσο πιο γρηγορα λιωνουν.και τελος το kh.λενε δεν πρεπει να περασεις το 8.ολοι το λενε.σε μενα παντως που ειμαι 8,5 δεν εχει γινει τιποτα.αλλα καθε ενυδρειο και καθε κοραλι ειναι διαφορετικο.για την εξοδο στο σκιμερ φανταζομαι διαβασες.καπου σε ενα ξενο site ελεγε οτι απο τοτε που βγηκαν τα βιοπελετς ολο και λιγοτερα ενυδρειακα προιοντα χρειαζομαστε.με λιγα λογια ριχουν νιτρικα φωσφορικα οποτε μεγαλονουν τα κοραλια,εχεις χρωματα και δεν χρειαζεσαι ζουμια.το αρνητικο ειναι το μπουκωμα τους η η διακοπη ρευματος στο ριακτορα.το νερο που μενει στασιμο γινεται βλεβερο για το ενυδρειο.αυτο παλι δεν ξερω για ποση ωρα μιλανε.παντως για μια ωρα που σε μενα εχει γινει απειρες φορες δεν εγιενε τιποτα.μετα ολα τα βιοπελετς ιδια δουλεια κανουν.οσο πιο χοντροκοκα τοσο μεγαλυτερη αντλια θες στο ριακτορα

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος puntakias22 έγραψε:

καλημερα εγω τα δουλευω περιπου τρια χρονια και ολα καλα.αλλα θελουν προσοχη.πρεπει να τηρεις τισ δοσολογιες και στην αρχη το μισο απο οτι λενε.επισης γραφουν για οτι πρεπει να περασουν 3 βδομαδες για να ενεργοποιηθουν.και αυτο πρεπει να το τηρεις χωρις να λες...ενατξει ειμαι 18 μερες και δεν κατεβηκαν τα νιτρικα οποτε ξαναβαζω.μετα τισ 3 βδομαδες πεφτουν κατακορυφα.δεν πεφτουν σιγα σιγα δηλαδη.μετα η κυκλοφορια τους!οσο πιο γρηγορα γυριζουν τοσο καλυτερα αποτελεσματα με λιγοτερη ποσοστητα αλλα και τοσο πιο γρηγορα λιωνουν.και τελος το kh.λενε δεν πρεπει να περασεις το 8.ολοι το λενε.σε μενα παντως που ειμαι 8,5 δεν εχει γινει τιποτα.αλλα καθε ενυδρειο και καθε κοραλι ειναι διαφορετικο.για την εξοδο στο σκιμερ φανταζομαι διαβασες.καπου σε ενα ξενο site ελεγε οτι απο τοτε που βγηκαν τα βιοπελετς ολο και λιγοτερα ενυδρειακα προιοντα χρειαζομαστε.με λιγα λογια ριχουν νιτρικα φωσφορικα οποτε μεγαλονουν τα κοραλια,εχεις χρωματα και δεν χρειαζεσαι ζουμια.το αρνητικο ειναι το μπουκωμα τους η η διακοπη ρευματος στο ριακτορα.το νερο που μενει στασιμο γινεται βλεβερο για το ενυδρειο.αυτο παλι δεν ξερω για ποση ωρα μιλανε.παντως για μια ωρα που σε μενα εχει γινει απειρες φορες δεν εγιενε τιποτα.μετα ολα τα βιοπελετς ιδια δουλεια κανουν.οσο πιο χοντροκοκα τοσο μεγαλυτερη αντλια θες στο ριακτορα

Μεχρι 3 ωρες + δεν υπαρχουν προβληματα.Το ιδανικο ειναι να αδειαζει ο ριακτορας με την διακοπη .Οπως σε εμενα.Τα δουλευω 4+ χρονια.Ναι κατεβαζουν νιτρικα και ειναι η χαρα των χομπιστων με υψηλο φορτιο.Τα φωσφωρικα ελλαχιστα ,εγω τα κρατω με αντιφωσφωρο.Για το kh δεν ειναι μυθος,καιγονται οι ακρες των κοραλιων κυριως των sps,μου εχει τυχει.Τι κοραλια εχεις φιλε μου?

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος puntakias22 έγραψε:

καλημερα εγω τα δουλευω περιπου τρια χρονια και ολα καλα.αλλα θελουν προσοχη.πρεπει να τηρεις τισ δοσολογιες και στην αρχη το μισο απο οτι λενε.επισης γραφουν για οτι πρεπει να περασουν 3 βδομαδες για να ενεργοποιηθουν.και αυτο πρεπει να το τηρεις χωρις να λες...ενατξει ειμαι 18 μερες και δεν κατεβηκαν τα νιτρικα οποτε ξαναβαζω.μετα τισ 3 βδομαδες πεφτουν κατακορυφα.δεν πεφτουν σιγα σιγα δηλαδη.μετα η κυκλοφορια τους!οσο πιο γρηγορα γυριζουν τοσο καλυτερα αποτελεσματα με λιγοτερη ποσοστητα αλλα και τοσο πιο γρηγορα λιωνουν.και τελος το kh.λενε δεν πρεπει να περασεις το 8.ολοι το λενε.σε μενα παντως που ειμαι 8,5 δεν εχει γινει τιποτα.αλλα καθε ενυδρειο και καθε κοραλι ειναι διαφορετικο.για την εξοδο στο σκιμερ φανταζομαι διαβασες.καπου σε ενα ξενο site ελεγε οτι απο τοτε που βγηκαν τα βιοπελετς ολο και λιγοτερα ενυδρειακα προιοντα χρειαζομαστε.με λιγα λογια ριχουν νιτρικα φωσφορικα οποτε μεγαλονουν τα κοραλια,εχεις χρωματα και δεν χρειαζεσαι ζουμια.το αρνητικο ειναι το μπουκωμα τους η η διακοπη ρευματος στο ριακτορα.το νερο που μενει στασιμο γινεται βλεβερο για το ενυδρειο.αυτο παλι δεν ξερω για ποση ωρα μιλανε.παντως για μια ωρα που σε μενα εχει γινει απειρες φορες δεν εγιενε τιποτα.μετα ολα τα βιοπελετς ιδια δουλεια κανουν.οσο πιο χοντροκοκα τοσο μεγαλυτερη αντλια θες στο ριακτορα

Ευχαριστώ φίλε μου.χρήσιμα όσα αναφέρεις από την εμπειρία σου. Άρα οντως γλιτώνεις από φοσφωρικα και νιτρικα. Πως καταφερνεις ομως να μην το στεγνώνεις τελειως? Άνθρακα πλέον χρειάζεσαι στο σύστημα ή όχι? Επίσης δεν κατάλαβα θα σου αυξήσει το kh??Τέλος αν θες πες και για αυτό που είπες για την έξοδο στο Skimmer γιατί δεν το ξέρω. 

Σε ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

εννοειται κανεις μετρησεις.οταν φτασουν 8 η 6 τα νιτικα για παραδειγμα δεν ειναι τοσο ευκολο να μηδενισουν εκτος αν βαλεις παρα πολλα.γενικα θελουν υπομονη και να βρεις την ποσοτητα φαγητου που ριχνεις με τη δοσολογια βιοπελετς.πρεπει η εξοδος του ριακτορα να πηγαινει εκει που ρουφαει το σκιμερ για να βγαζει το βρωμα αμεσως.πρεπει να μετρασ kh για να εισαι στο 7,5.δεν ενοχλει το kh η χρηση βιοπελετς απλα πρεπει να εινα χαμηλα για να μην καιγονται οι ακρες οπως ειπε και ο Νικος πιο πανω

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

ωραίο θέμα...

9 μηνες που τρέχω πελλετ δεν μπορώ να πω οτι εχω εντυπωσιαστεί...ΑΛΛΑ δεν ξέρω κ πως θα ήμουν αν δεν είχα τα πέλλετ..

Πριν τα βάλω, τα κοράλια ηταν καλά αλλα με απασχολουσαν τα νιτρικά και αποφασιασα να τα δοκιμασω. Με το  που πήραν μπρος άρχισα να έχω κ απώλειες και να ψάχνω να δω τι φταίει. 

Τα νιτρικά πλεον ειναι 2.5-10 με καλό τάισμα στα ψάρια και περιμενω να δω με το νεο σκιμμερ που θα πάνε. 

Η ανάδευση το Α και το σκιμμερ Το Ω πιστεύω.

Καθώς άλλαξα σκιμμερ νομίζω ειναι καλύτερα αλλα ειναι νωρίς ακόμα για συμπέρασμα. Το προηγούμενο νομίζω δεν αφαιρούσε τη βρώμα αμέσως και η σκόνη τους κάθονταν παντού και δημιουργούσε πρόβλημα. Νομίζω οτι μπουκώνουν οι πολύποδες και γιαυτο είχα απώλειες... Τωρα περιμενω να δω τα αποτελεέσματα του καλού σκιμμαρίσματος. Προς το παρόν βλέπω το νερό πιο διαυγές κ το ενυδρείο πιο φωτεινό και το σκιμμερ να βγάζει περισσότερη βρώμα. Επίσης ο ριακτορας θέλει τακτικό καθάρισμα..βοηθά στην καλύτερη ανάδευση.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος gmarbel έγραψε:

ωραίο θέμα...

9 μηνες που τρέχω πελλετ δεν μπορώ να πω οτι εχω εντυπωσιαστεί...ΑΛΛΑ δεν ξέρω κ πως θα ήμουν αν δεν είχα τα πέλλετ..

Πριν τα βάλω, τα κοράλια ηταν καλά αλλα με απασχολουσαν τα νιτρικά και αποφασιασα να τα δοκιμασω. Με το  που πήραν μπρος άρχισα να έχω κ απώλειες και να ψάχνω να δω τι φταίει. 

Τα νιτρικά πλεον ειναι 2.5-10 με καλό τάισμα στα ψάρια και περιμενω να δω με το νεο σκιμμερ που θα πάνε. 

Η ανάδευση το Α και το σκιμμερ Το Ω πιστεύω.

Καθώς άλλαξα σκιμμερ νομίζω ειναι καλύτερα αλλα ειναι νωρίς ακόμα για συμπέρασμα. Το προηγούμενο νομίζω δεν αφαιρούσε τη βρώμα αμέσως και η σκόνη τους κάθονταν παντού και δημιουργούσε πρόβλημα. Νομίζω οτι μπουκώνουν οι πολύποδες και γιαυτο είχα απώλειες... Τωρα περιμενω να δω τα αποτελεέσματα του καλού σκιμμαρίσματος. Προς το παρόν βλέπω το νερό πιο διαυγές κ το ενυδρείο πιο φωτεινό και το σκιμμερ να βγάζει περισσότερη βρώμα. Επίσης ο ριακτορας θέλει τακτικό καθάρισμα..βοηθά στην καλύτερη ανάδευση.

 

Αφου εκανες αναβαθμιση στο σκιμερ τα αποτελεσματα θα ερθουν συντομα,για μενα κρατατα στα 3 περιπου και εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Άρα είναι απαραίτητο και ένα καλό Skimmer. Όπως και να έχει πρέπει να βρεις την ισορροπία του. Όντως μετά δηλαδή δεν χρειαζεσαι και αντιφοσφωρο?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Karlos said:

Άρα είναι απαραίτητο και ένα καλό Skimmer. Όπως και να έχει πρέπει να βρεις την ισορροπία του. Όντως μετά δηλαδή δεν χρειαζεσαι και αντιφοσφωρο?

και εγω ετσι πίστευα....αλλα τελικά χρειάζεται... δεν ειναι τοσο αποτελεσματικά στην αφαιρεση φοσφωρικών

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Κάποια biopellet γράφουν ότι μπορούν να μπουν και σε φίλτρο.  Το έχει κάνει κάποιος?  Ισχύει η γράφουν ότι να ναι? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος nasos έγραψε:

Κάποια biopellet γράφουν ότι μπορούν να μπουν και σε φίλτρο.  Το έχει κάνει κάποιος?  Ισχύει η γράφουν ότι να ναι? 

Σωστή παρατήρηση. Για εμάς που δεν έχουμε Sump θα μπορούσαμε να τα βάλουμε στο φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος nasos έγραψε:

Κάποια biopellet γράφουν ότι μπορούν να μπουν και σε φίλτρο.  Το έχει κάνει κάποιος?  Ισχύει η γράφουν ότι να ναι? 

 Εφόσον τονιζετε ότι χρειαζετε ροή και κίνηση δεν θεωρώ ότι μπορούν να μπουν σε φίλτρο . 

Link to comment
Share on other sites

Εάν το φίλτρο είναι δυνατό Ναι μπορείτε αλλά εάν δεν έχει είναι επικίνδυνο Μην μπουκωσει και σας τουμπαρει το ενυδρείο μετά.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος niknik έγραψε:

 Εφόσον τονιζετε ότι χρειαζετε ροή και κίνηση δεν θεωρώ ότι μπορούν να μπουν σε φίλτρο . 

Διάβαζα την περιγραφή από την εταιρεία και έλεγε για χρήση σε ριακτορες η σε canister filter.  Έλεγε χαζομάρες η είναι κάποιο νέο προϊόν? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος manos23 έγραψε:

Εάν το φίλτρο είναι δυνατό Ναι μπορείτε αλλά εάν δεν έχει είναι επικίνδυνο Μην μπουκωσει και σας τουμπαρει το ενυδρείο μετά.

Έχω ένα eheim pro3 2075 με 1200λτ ροή και έλεγα να δοκιμάσω σε αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος nasos έγραψε:

Έχω ένα eheim pro3 2075 με 1200λτ ροή και έλεγα να δοκιμάσω σε αυτό. 

Δοκίμασε το αλλά να είναι άδειος ώστε το νερό να περνάει απροβλημάτιστα και να υπάρχει κίνηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος nasos έγραψε:

Διάβαζα την περιγραφή από την εταιρεία και έλεγε για χρήση σε ριακτορες η σε canister filter.  Έλεγε χαζομάρες η είναι κάποιο νέο προϊόν? 

Δεν γνωρίζω για νέο προϊόν.Επαναλαμβανω φιλε μου Νασο μπορούν να μπουν οπουδήποτε έχει ροή διότι τα πέλλετ ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΕ να είναι στάσιμα διότι θα τουμπαρει το ενυδρειο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πρέπει να βγει από το φίλτρο  άνθρακας και αντιφωσφορος,  να μπουν αλλού και στο φίλτρο να μείνουν μόνο τα biopellet.  Τα βάζουμε χύμα στο καλάθι η σε κάποια κάλτσα?  Το έχει δοκιμάσει κάνεις σε φίλτρο?  Αν και με βλέπω να πηγαίνω σε ριακτορα,  ρωτάω μήπως μπορώ να βάλω μια μικρή ποσότητα σε φίλτρο,  ώστε να δημιουργηθούν οι αποικίες και σε κάνα μήνα που θα είμαι έτοιμος να τα μεταφέρω στον ριακτορα. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος nasos έγραψε:

Δηλαδή πρέπει να βγει από το φίλτρο  άνθρακας και αντιφωσφορος,  να μπουν αλλού και στο φίλτρο να μείνουν μόνο τα biopellet.  Τα βάζουμε χύμα στο καλάθι η σε κάποια κάλτσα?  Το έχει δοκιμάσει κάνεις σε φίλτρο?  Αν και με βλέπω να πηγαίνω σε ριακτορα,  ρωτάω μήπως μπορώ να βάλω μια μικρή ποσότητα σε φίλτρο,  ώστε να δημιουργηθούν οι αποικίες και σε κάνα μήνα που θα είμαι έτοιμος να τα μεταφέρω στον ριακτορα. 

 

Εννοείται όταν κάνεις χρήση biopellet στο ίδιο δοχείο δεν βάζεις τίποτα άλλο.

Όταν είναι στον ριακτορα είναι εκτός Κάλτσας λογικά το ίδιο και στο φίλτρο.

Και τέλος Όταν χρησιμοποιούμε biopellet χρησιμοποιούμε μόνο αυτά όχι και αντιφοσφωρο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/2/2018 at 10:37 ΜΜ, το μέλος Karlos έγραψε:

@AGAPI7 εσύ έχεις κάνει χρήση biopellets? 

Όχι Νίκο!
Γι αυτό βλέπεις να μην μιλάω!
Μόνο σας παρακολουθώ!
Κ δεν βλέπω να μπαίνω στη διαδικασία.. 
Πολλές τούμπες έχω διαβάσει! Θέλει πολύ προσοχή κ συνέπεια..
Κ εγώ για την συνέπειά μου στις ρουτίνες...  δεν φημίζομαι! Χα.. χα..!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος AGAPI7 έγραψε:

Όχι Νίκο!
Γι αυτό βλέπεις να μην μιλάω!
Μόνο σας παρακολουθώ!
Κ δεν βλέπω να μπαίνω στη διαδικασία.. 
Πολλές τούμπες έχω διαβάσει! Θέλει πολύ προσοχή κ συνέπεια..
Κ εγώ για την συνέπειά μου στις ρουτίνες...  δεν φημίζομαι! Χα.. χα..!!!

Για να σου τουμπαροι το ενυδρείο από χρήση biopellet πρέπει να σου μπουκοσει ο ριακτορας διαφορετικά δεν υπάρχει πρόβλημα.

Και για να σου μπουκωσει πρέπει να το δουλεύεις με μικρή αντλία και να μην τον καθαρίζεις ποτέ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος manos23 έγραψε:

Για να σου τουμπαροι το ενυδρείο από χρήση biopellet πρέπει να σου μπουκοσει ο ριακτορας διαφορετικά δεν υπάρχει πρόβλημα.

Και για να σου μπουκωσει πρέπει να το δουλεύεις με μικρή αντλία και να μην τον καθαρίζεις ποτέ.

Επίσης δεν μπορεί να πάρεις τα κοράλλια σου στο χέρι λόγω της απότομης πτώσης νιτρικών αν δεν προσέξεις;
Δεν γνωρίζω.. Ρωτάω... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος AGAPI7 έγραψε:

Επίσης δεν μπορεί να πάρεις τα κοράλλια σου στο χέρι λόγω της απότομης πτώσης νιτρικών αν δεν προσέξεις;
Δεν γνωρίζω.. Ρωτάω... 

Για να έχεις κοράλλια και ειδικά sps υποτίθεται ότι έχεις είδη σχεδόν μηδενικά νιτρικά οπότε η πτώση ούτως ή άλλος θα είναι μικρή. Απλά με τα ταισματα και με τα ψαριού που έχουμε στο σύστημα το βοηθάμε να μην στεγνώσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...