Jump to content

Τι σας εχει βασανισει ποιο πολυ?


manos23

Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το θέμα για να μοιραστούμε εμπειρίες μας από φυσικούς παράγοντες που μας έχουν βασανίσει στο θαλασσινό ενυδρείο.

Παράγοντες όπως αστερινες, απτεσιες, ick, briopsy, η ότι άλλο σας έχει βασανίσει και βρίσκατε κάποιο τρόπο να το αντιμετωπίσετε!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω πρώτος.

Γενικά στο reef που διατηρούσα δεν αντιμετώπισα κάποια ιδιαίτερη φυσική απειλή ούτε ick ενώ έχω διατηρήσει και ψάρια ευπαθείς όπως Ο Αχιλλέας αυτό που δεν μπόρεσα να αντιμετωπίσω με επιτυχία ήταν η απτεσιες.

Δοκίμασα να Τις αντιμετωπίσω φυσικά όπως με peppermint γαρίδες με filefish, με chelmon rostratus (έτρωγε όλες τις τροφές αλλά όχι απτεσιες)

Αλλά αντί να λιγοστεύουν γινόντουσαν περισσότερες.

Οπότε θεωρώ τον μεγαλύτερο βραχνά σε ένα reef ενυδρείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος manos23 έγραψε:

Ξεκινάω πρώτος.

Γενικά στο reef που διατηρούσα δεν αντιμετώπισα κάποια ιδιαίτερη φυσική απειλή ούτε ick ενώ έχω διατηρήσει και ψάρια ευπαθείς όπως Ο Αχιλλέας αυτό που δεν μπόρεσα να αντιμετωπίσω με επιτυχία ήταν η απτεσιες.

Δοκίμασα να Τις αντιμετωπίσω φυσικά όπως με peppermint γαρίδες με filefish, με chelmon rostratus (έτρωγε όλες τις τροφές αλλά όχι απτεσιες)

Αλλά αντί να λιγοστεύουν γινόντουσαν περισσότερες.

Οπότε θεωρώ τον μεγαλύτερο βραχνά σε ένα reef ενυδρείο.

Αυτό δεν ξέρω αν ισχύει και για τα reef ενυδρεία αλλά λίγο μέχρι να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου

Παιθανω της βαρεμάρας

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θεματάκι και είναι ευκαιρία να μαζευτούν τα σοβαρά προβλήματα και οι αντιμετωπίσεις τους σε ένα θέμα..

Από ick αρκετές φορές, κάποιες φορές αντιμετώπιση με επιτυχία κάποιες όχι, δυστυχώς έχω μπλέξει 2-3 φορές καθώς δε χρησιμοποιώ καραντίνα..

Απο αστερίνες πολύ λίγες εως καθόλου..13-14 χρόνια τώρα ζήτημα να έχω δει 5 μέσα στο ενυδρείο..

Αιπτάζιες δεν είχα ποτέ, ημουν τυχερός με τον ζωντανό βράχο που ήταν πολύ καλός και πολύ καθαρός..

Αντιμετώπισα όμως κάτι άλλο το τελευταίο τετράμηνο περίπου όταν και άρχισα να χρησιμοποιώ νερό αντίστροφης όσμωσης σε ενυδρείο 200 λίτρων γεμάτο 13 χρόνια με νερό βρύσης, δυστυχώς μετά τις 2-3 πρώτες αλλαγές με νερό α/ο άρχιζε να εμφανίζονται κάποια σημάδια σαν διατομική που ναι μεν μου κίνησαν το ενδιαφέρον αλλά πίστευα οτι είναι κάτι που θα στρώσει, τα πράγματα αλλαγή με την αλλαγή χειροτέρευαν και μπήκα στη διαδικασία να ψάξω τί είναι, δυστυχώς ήταν το σκαμπανεύασμα τωνισορροπιών νιτρικών-φωσφορικών που μου τούμπαραν το σύστημα και μου πέταξε δινομαστιγωτά.. Επιχείρησα να το αντιμετωπίσω με πολλούς τρόπους φυσικούς, παίζοντας επιθετικά με βακτηρια αντιφωσφόρους και γενική συσκότιση 4 ημερών, εκεί κα΄τι έγινε αλλά μετά από 3-4 μέρες πάλι τα ίδια, μετά πήγα σε εντατικές αλλαγές ανα βδομάδα 30-40% από εκεί που οι ρουτλινες μου ήταν 25% ανα 15 μέρες χωρίς προβλήματα και ρούφηγμα των δινομαστιγωτών σε κάθε αλλαγή, και αυτό δεν έκανε τίποτα..Αποφάσισα να πάω σε χημεία(dino-x) που διάβασα οτι είναι το μοναδικό σκεύασμα με επιτυχία στα δινομαστιγωτά..Λίγα πράγματα κια αυτό αν και είδα διαφορά μετά τις πρώτες 10 μέρες, για να χρησιμοποιήσω όμως αυτό το υλικό επρεπε να αφαιρέσω άνθρακα και αντιφως για την διάρκεια της θεραοείας(20-25 μέρες) κι εκεί είδα ,σκέφτηκα και τελικά έβγαλα άκρη σε μεγάλο ποσοστό μέχρι που ξέστησα για άλλο λόγο..Τί έγινε? Το σύστημα όπως ήταν λογικό χωρίς αλλαγές και χωρις ανθρακα και αντιφώσφορο για 25 μέρες μου πέταξε κυανό, αποφάσισα να το αφήσω και να συνεχίσω έτσι χωρίς αλλαγές χωρίς ανθρακα χωρίς αντιφώσφορο αλλά και χωρίς το dino-x, και αυτό γιατί είδα το κυανό να υπερκαλύπτει και να μπουκώνει τις φούσκες των δινομαστιγωτών μέχρι που κάποια στιγμή τα δινομαστιγωτά άρχιζαν να εξαφανίζονταν και έμενε το κυανό που ευτυχώς έχουμε τρόπους να το αντιμετωπίσουμε με σταθερά βήματα και πάνω που έβγαζα άκρη μου λέει ο πατέρας μου δε μπορώ να βλέπω το τζαμι άλλο έτσι γρατζουνισμένο ξέστησέ το να πάρουμε ένα άλλο και να το κάνω F/0. Στην ουσία δε πρόλαβα να ολοκληρώσω την προσπάθειά μου αλλά βάδιζα σε καλό δρόμο αν και ανορθόδοξο..Εχω γράψει κι ένα θεματάκι για όποιον ενδιαφέρεται για τα δινομαστιγωτά στις ασθένειες θαλασσινού νερού και δεν το έχω ολοκληρώσει(κακώς) ακόμη , δεν έχω γράψει για το κυανό γτ δεν είχα φτάσει ακόμη εκεί..

Να σημειώσω οτι τα δινομαστιγωτά που είχα στο ενυδρείο μου ήταν τα τοξικά και έχασα κάποια ψάρια που πήγαν να το μασαμπουκώσουν μέσα σε λιγότερο από 24 ώρες χωρίς να μπορώ να κάνω τίποτα δυστυχώς..

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 1 χρονο αναφερω οτι αστερινες, απταιζιες, διατομικη τα πέρασα σε μικρό βαθμό χωρίς προβλήματα. Στην πρωτη αστερινα ειχα χαρει οτι γεννηθηκε και αστεριας!:hehe

Το μεγαλύτερο πρόβλημα μου?χαλαρά η έλλειψη υπομονής! Ενα πράγμα να μην μαθαίνω από τα λάθη των άλλων και να πρέπει να τα ξανακάνω και εγώ! 

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Karlos έγραψε:

Μετα απο 1 χρονο αναφερω οτι αστερινες, απταιζιες, διατομικη τα πέρασα σε μικρό βαθμό χωρίς προβλήματα. Στην πρωτη αστερινα ειχα χαρει οτι γεννηθηκε και αστεριας!:hehe

Το μεγαλύτερο πρόβλημα μου?χαλαρά η έλλειψη υπομονής! Ενα πράγμα να μην μαθαίνω από τα λάθη των άλλων και να πρέπει να τα ξανακάνω και εγώ! 

Αυτό που έχω μάθει από αυτό χόμπυ όλα αυτά τα χρόνια και ισχύει ποιο πολύ στο θαλασσινό είναι Μην υιοθετούμε τις γνώμες που μας συμφέρουν για αποφυγή λαθών.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ηθελα να το κανουμε λθγο πιο επικοδομητικο το θεμα μας. Ρωτωντας ολους αλλα και εσας που ηδη γραψατε, τι λαθος κανατε για να πεσετε σε αητα τα προβληματα; ή απλα συναιβει και ειναι θεμα ατυχιας;

Εγω ειμαι νεος στον χωρο με ενυδρειο 4μηνων. Το μονο "φαουλ" αν το πουμε φαουλ ειναι η επιλογη ζωντανου βραχου για το ενυδρειο.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα!

Λοιπόν εγώ θα σας πω τι λάθος τραγικό έκανα κ κατάφερα να το τουμπάρω!
Μήπως κ σώσω κανέναν άνθρωπο..
Ήταν κάποτε μία ανεμώνη bubble πράσινη μεγάλη. Ήταν όμως πολύ άρρωστη κ εγώ επέμενα να την κάνω καλά!

Μία μέρα γυρνώντας από την δουλειά την βλέπω με το στόμα προς τον αραγωνίτη!
Λέω.. εντάξει.. μέχρι εδώ ήταν! Μας άφησε η ανεμώνη...

Κ κάνω την μεγαλύτερη χαζομάρα που θα μπορούσα να κάνω...
Την πιάνω με την τσιμπίδα για να την βγάλω έξω! Αλλά με το που τη σήκωσα τα πλοκάμια ήταν όλα σε αποσύνθεση κ γέμισε το ενυδρείο..
Ποτέ, ποτέ, ποτέ τσιμπίδα σε τέτοια φάση!!!!!!!!!!!!!!!
Θα έπρεπε να χρησιμοποιήσω πετσέτα, μαξιλαροθήκη, ή έστω απόχη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Karlos έγραψε:

@AGAPI7 εσύ? 

Τι εννοείς Νίκο;
Σου κάνει εντύπωση που εξακολουθώ να παίζω με ανεμώνες μετά από αυτό; :hehe
Μαζοχισμός παιδί μου... :lolu:
Γιατί νομίζεις φαγώθηκα να διασφαλίσω όσο το δυνατόν περισσότερο, με οποιονδήποτε τρόπο, την υγεία του ενυδρείου που έχει μέσα ανεμώνες;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Gio7 έγραψε:

Εγω θα ηθελα να το κανουμε λθγο πιο επικοδομητικο το θεμα μας. Ρωτωντας ολους αλλα και εσας που ηδη γραψατε, τι λαθος κανατε για να πεσετε σε αητα τα προβληματα; ή απλα συναιβει και ειναι θεμα ατυχιας;

Εγω ειμαι νεος στον χωρο με ενυδρειο 4μηνων. Το μονο "φαουλ" αν το πουμε φαουλ ειναι η επιλογη ζωντανου βραχου για το ενυδρειο.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Λάθος ήταν από πλευράς μου που δεν ντιπαρα τα κοράλλια πριν εισέλθουν στο ενυδρείο μου.

Θεωρώ λάθος να αγοράζουμε γιατί το έχω κανει και εγώ αυτό το λάθος ζωντανό βράχο από άλλους χομπυστες γιατί όλο και κάτι θα μεταφέρουμε στο ενυδρείο μας.

Οποτε για εμένα Ποια η καλύτερη επιλογή είναι νεκρός ή ζωντανός από μαγαζί που έχει προμηθευτεί τον βράχο από φάρμες ή η είναι άγριος κομμένος αλλά όχι αγορασμενος από κάποιον χομπυστα.

Εάν ο βράχος είναι άγριος ή από φάρμα 1000% δεν πάσχει από απτεσιες η αστερινες.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης από τότε που ξεκίνησα με έχει βασανίσει πολύ η @AGAPI7 με τις πατέντες της!:angel:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Λάθος ήταν από πλευράς μου που δεν ντιπαρα τα κοράλλια πριν εισέλθουν στο ενυδρείο μου.
Θεωρώ λάθος να αγοράζουμε γιατί το έχω κανει και εγώ αυτό το λάθος ζωντανό βράχο από άλλους χομπυστες γιατί όλο και κάτι θα μεταφέρουμε στο ενυδρείο μας.
Οποτε για εμένα Ποια η καλύτερη επιλογή είναι νεκρός ή ζωντανός από μαγαζί που έχει προμηθευτεί τον βράχο από φάρμες ή η είναι άγριος κομμένος αλλά όχι αγορασμενος από κάποιον χομπυστα.
Εάν ο βράχος είναι άγριος ή από φάρμα 1000% δεν πάσχει από απτεσιες η αστερινες.
Τι εννοεις να ντιπαρεις τα κοραλια σου;

Εγω οτι εχω παρει μπλουμ μεσα. Και μιλαμε για 10 κοραλια. 11 με ενα που μου το εφσγε ο καβουρας

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολλα ας πουμε το κόλλημα των κοραλιων ειδικά σε θέσεις περίεργες,να μη στεκετε να μαλακώνει η κολλα,να θολώνει το νερό,δραμμα η κατάσταση.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, niknik said:

Παρα πολλα ας πουμε το κόλλημα των κοραλιων ειδικά σε θέσεις περίεργες,να μη στεκετε να μαλακώνει η κολλα,να θολώνει το νερό,δραμμα η κατάσταση.

αυτο δεν ειναι φυσικο προβλημα... ασε που το εχουμε ολοι...

γιατι αν αναφερθουμε σε προβληματα πο δημιουργουμε εμεις ...αστο...σελιδες ολοκληρες

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος gmarbel έγραψε:

αυτο δεν ειναι φυσικο προβλημα... ασε που το εχουμε ολοι...

γιατι αν αναφερθουμε σε προβληματα πο δημιουργουμε εμεις ...αστο...σελιδες ολοκληρες

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το μεγαλυτερο προβλημα είναι τα vermetid snails. Όταν τα πρωτοείδα δεν ανησύχησα και δεν έψαξα να δω τί είναι, θα μπορούσα να τα αφαιρέσω-καταστρέψω με το χέρι εύκολα νομίζω. Μετά απο ένα χρόνο περίπου έχει γεμίσει ο βράχος. Βγαζω κομμάτι κομμάτι  και τον τρίβω, όχι όλο μαζί.  Ακόμα δεν ξέρω αν θα έχει αποτέλεσμα

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος TIGERTRIGER έγραψε:

Για μένα το μεγαλυτερο προβλημα είναι τα vermetid snails. Όταν τα πρωτοείδα δεν ανησύχησα και δεν έψαξα να δω τί είναι, θα μπορούσα να τα αφαιρέσω-καταστρέψω με το χέρι εύκολα νομίζω. Μετά απο ένα χρόνο περίπου έχει γεμίσει ο βράχος. Βγαζω κομμάτι κομμάτι  και τον τρίβω, όχι όλο μαζί.  Ακόμα δεν ξέρω αν θα έχει αποτέλεσμα

Θεωρώ ότι δεν είναι και πολύ καλή λύση αυτό που κάνεις με τον βράχο γιατί σίγουρα επιρεαζεις και την βιολογία αλλά θεωρώ ότι θα υπάρχει κάποια φυσική αντιμετωπίσει του συγκεκριμένου θέματος

Έγινε επεξεργασία - manos23
Link to comment
Share on other sites

Απταίζιες! Είμαι σίγουρος ότι θα επιζήσουν ακόμα και από πυρηνική καταστροφή.:cigar:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, manos23 said:

Θεωρώ ότι δεν είναι και πολύ καλή λύση αυτό που κάνεις με τον βράχο γιατί σίγουρα επιρεαζεις και την βιολογία αλλά θεωρώ ότι θα υπάρχει κάποια φυσική αντιμετωπίσει του συγκεκριμένου θέματος

 καποια wrasse  δεν τα τρωνε αυτά???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος gmarbel έγραψε:

 καποια wrasse  δεν τα τρωνε αυτά???

Έχω την εντύπωση πως Ναι και εάν δεν κάνω λάθος σίγουρα το sixline πρέπει να τα τρώει δεν ξέρω εάν τα άλλα είδει pseudocheilinus τα τρώνε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος Mr.Puff έγραψε:

Απταίζιες! Είμαι σίγουρος ότι θα επιζήσουν ακόμα και από πυρηνική καταστροφή.:cigar:

Έχεις απόλυτο δίκιο παλιότερα είχα πάρει ένα κομμάτι βράχο με απτεζιες τον είχα βάλει στην καραντίνα με φουλ χαλκό για τουλάχιστον 10 μέρες όταν τον ξανά έβαλα στο ενυδρείο το θέαμα ήταν τρομακτικό όλες οι απτεζιες ήταν ζωντανές!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Αρα δηλαδη αν εμφανιστει απταιζια, τοτε πεταμα ο ωραχος να τελειωνουμε;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...