Jump to content

Τι σας εχει βασανισει ποιο πολυ?


manos23

Recommended Posts

πριν 19 λεπτά, το μέλος Gio7 έγραψε:

Αρα δηλαδη αν εμφανιστει απταιζια, τοτε πεταμα ο ωραχος να τελειωνουμε;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Όχι δεν είπα αυτό απλά κανόνας:

1) δεν παρενοχλούσε τις απτεζιες γιατί θα πετάξουν αυγά με αποτέλεσμα να γεμίσεις.

2)υπάρχουν διάφορα σκεύασματα εγώ δεν τα εμπιστεύομαι.

3) λένε ότι ένεση με ξύδι κάνει δουλειά(προσωπικά δεν είχα αποτέλεσμα).

4) η καλύτερη μέθοδος για εμένα είναι με φυσική καταπολέμηση και εννοώ με κάποιο θυρευτη της όπως γαρίδες peppermint, κάποια πεταλούδα όπως chaetodon auriga η chelmon rostratus, καποιο file fish όμως για εμένα η καλύτερη λύση είναι τα σκουλήκια berghia αλλά και για να βάλεις τέτοια πρέπει να μην έχεις ρασακια η αλλά ψάρια που μπορεί να τα φάνε και το κακό είναι όταν εξαφανίσουν τις απτεσιες και δεν βρουν άλλες πεθαίνουν.

5) προσωπική μου άποψη το καλύτερο είναι νεκρωμα ο βράχος και απαλαζεσαι μια για πάντα!

Έγινε επεξεργασία - manos23
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

από όσα έχω διαβάσει είναι σχεδόν απίθανο να καθαρίσει ενυδρείο από νermetid snail με φυσικούς θηρευτές. Έχει δίκιο ο manos23 

για τη βιολογία, γι' αυτό αφαιρώ λίγο βράχο κάθε φορά για καθάρισμα. Θα δούμε πώς θα πάει....

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος TIGERTRIGER έγραψε:

από όσα έχω διαβάσει είναι σχεδόν απίθανο να καθαρίσει ενυδρείο από νermetid snail με φυσικούς θηρευτές. Έχει δίκιο ο manos23 

για τη βιολογία, γι' αυτό αφαιρώ λίγο βράχο κάθε φορά για καθάρισμα. Θα δούμε πώς θα πάει....

 

Βασιλη ειχα vermetid snail !  Στην αρχη μου φαινόντουσαν συμπαθητικά, μετα με ενοχλουσαν που τρυπαγα τα χερια μου! Στο τελος τα ειχα παρει κρανιο που ηταν παντου:growl:!

 

Και μια μερα .... οπως ηρθαν εφυγαν! (σχημα λογου γιατι πηρε μερικούς μηνες)

 

Αυτο που παρατήρησα ηταν οτι με την πτώση των θρεπτικών χάθηκαν και αυτα !

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

 

Βασιλη ειχα vermetid snail !  Στην αρχη μου φαινόντουσαν συμπαθητικά, μετα με ενοχλουσαν που τρυπαγα τα χερια μου! Στο τελος τα ειχα παρει κρανιο που ηταν παντου:growl:!

 

Και μια μερα .... οπως ηρθαν εφυγαν! (σχημα λογου γιατι πηρε μερικούς μηνες)

 

Αυτο που παρατήρησα ηταν οτι με την πτώση των θρεπτικών χάθηκαν και αυτα !

 

   Διονύση δεν με ενόχλησαν ποτέ αισθητικά ούτε στα χέρια....  όταν διάβασα όμως ότι είναι pest, έστω και καλά, με την έννοια ότι απομακρύνουν θρεπτικά από τη στήλη νερού, με εχει πιάσει έντονη διάθεση να τα εξαφανίσω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...