Jump to content

Recommended Posts

Κατα καιρους οταν πηγαινα να βαλω το χερι μου στο ενυδρειο ορισμενες φορες με γαργαλαγε το ρευμα ισως απο επαγωγικα η ισως απο μικρες διαρροές των μηχανηματων.και δεν κρυβω οτι πολλές φορες τρομαζα,αποφασισα τοτε να βαλω γείωση στο ενυδρειο γιατι οπως ολοι ξέρουμε ρευμα και νερο ειναι πολυ ασχημος συνδοιασμος.δυστηχως ομως 

Κατα καιρους μου επεφτε το ρελε διαφυγης.δεν σημαίνει οτι εφταιγε παντα το ενυδρειο αλλα το μυαλο μου παντα πηγαινε στο ενυδρειο.τελικα η καλυτερη λυση ηταν ενας μετασηματιστης 220v προς 220v και πιστευω οτι ισως να ειναι η καλυτερη και ασφαλεστερη λυση.αν καποιος εχει καμοια καλυτερη ιδεα καλο θα ηταν να αναφερθει.

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να εβγαλες τη γειωση απο το ενυδρειο, αφοτου εβαλες το ΜΣ, αλλιως ειναι σαν να μην εκανες τιποτα.

 

Γενικα σαν σκεψη, ο ΜΣ απομονωσης οπως λεγεται, ειναι καλη. Ουσιαστικα φτιαχνουμε ενα νεο κυκλωμα το οποιο ειναι διαφορετικο απο του δικτυου της ΔΕΗ. Ετσι με απλα λογια στην εξοδο του ΜΣ αν πιασω με γυμνα χερια ΜΟΝΟ ΕΝΑ απο τα δυο καλωδια δεν θα παθω απολυτως τιποτα, γιατι δεν εχει διαφορα δυναμικου με τη γη.

Αλλα σε καποιες συνθηκες οπου εμπλεκεται νερο (κηποι, ενυδρεια κτλ) η πιθανοτητα να γειωθει καποιο φθαρμενο καλωδιο ειναι μεγαλη, τοτε σε περιπτωση επαφης μας με αμονωτο αγωγο θα μας χτυπησει το ρευμα ΚΑΝΟΝΙΚΑ και ΔΕ θα πεσει κ το ρελε διαρροης.  Γιαυτο και οσες συσκευες ειναι συνδεμενες πανω σε ενα τετοιο ΜΣ πρεπει να ειναι αγειωτες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Antonis K έγραψε:

Ελπιζω να εβγαλες τη γειωση απο το ενυδρειο, αφοτου εβαλες το ΜΣ, αλλιως ειναι σαν να μην εκανες τιποτα.

 

Γενικα σαν σκεψη, ο ΜΣ απομονωσης οπως λεγεται, ειναι καλη. Ουσιαστικα φτιαχνουμε ενα νεο κυκλωμα το οποιο ειναι διαφορετικο απο του δικτυου της ΔΕΗ. Ετσι με απλα λογια στην εξοδο του ΜΣ αν πιασω με γυμνα χερια ΜΟΝΟ ΕΝΑ απο τα δυο καλωδια δεν θα παθω απολυτως τιποτα, γιατι δεν εχει διαφορα δυναμικου με τη γη.

Αλλα σε καποιες συνθηκες οπου εμπλεκεται νερο (κηποι, ενυδρεια κτλ) η πιθανοτητα να γειωθει καποιο φθαρμενο καλωδιο ειναι μεγαλη, τοτε σε περιπτωση επαφης μας με αμονωτο αγωγο θα μας χτυπησει το ρευμα ΚΑΝΟΝΙΚΑ και ΔΕ θα πεσει κ το ρελε διαρροης.  Γιαυτο και οσες συσκευες ειναι συνδεμενες πανω σε ενα τετοιο ΜΣ πρεπει να ειναι αγειωτες.

Η γειωση ειναι εκτος για τους λογους που ανεφερες.Αντωνη το συμπερασμα στο τελος ισως να μπερδευει καποιους που δεν γνωριζουν.το θεωρεις ποιο ασφαλες? η υπαρχει κατι αλλο που μπορουμε να κανουμε,φυσικα με προτεραιότητα την ασφαλεια μας.

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσοτερες συσκευες που χρησιμοποιουνται σε ενυδρεια, εχουν φις με 2 πολους. (με εξαιρεση αν δεν κανω λαθος κατι θερμαντηρες Schego), αρα δεν γειωνονται, οποτε το συμπερασμα στο προηγουμενο ποστ ηταν γενικο και δεν αφορουσε τοσο ενυδρειακη χρηση.

Προσωπικη αποψη, η καλυτερη ασφαλεια ειναι μια καλη γειωση στο σπιτι μας και ενα ελεγμενο ρελε διαρροης. Και απο τη στιγμη που υπαρχουν υπονοιες για διαρροη ρευματος, ελεγχος ολων των συσκευων.

 

ΥΓ Σε κυκλωματα με ΜΣ απομονωσης μπορει να μπει ασφαλιστικη διαταξη, επιτηρητης μονωσης λεγεται, ο οποιος λειτουργει σαν ρελε διαρροης, αλλα ειναι κομματακι τσιμπιμενη η τιμη του.

Έγινε επεξεργασία - Antonis K
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ Σε κυκλωματα με ΜΣ απομονωσης μπορει να μπει ασφαλιστικη διαταξη, επιτηρητης μονωσης λεγεται, ο οποιος λειτουργει σαν ρελε διαρροης, αλλα ειναι κομματακι τσιμπιμενη η τιμη του.

 

για βαλε καμοια φωτο να δουμε αυτο τον επιτηρητη μονωσης

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο και αυτο σαν επιλογή,αλλα οντως τσιμπημενη τιμη.εγω προσωπικα προτιμησα  δυο ασφαλειες σε καθε εξοδο του μετασχηματιστη για να μην καει σε περιπτωση βραχυκυκλωματος.(φαση-ουδετερο)και ενα ρελε διαφυγης μονοφασικο.ετσι σε περιπτωση διαρροης να μην πεσει ολο το σπιτι αλλα μονο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Σωστη η σκεψη με τις ασφάλειες. Τι ισχυος εβαλες;

Πάντως το ρελε διαφυγής στην έξοδο του ΜΣ σε περίπτωση διαρροής δε θα πέσει, ούτε φυσικά του σπιτιού.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Σωστη η σκεψη με τις ασφάλειες. Τι ισχυος εβαλες;

Πάντως το ρελε διαφυγής στην έξοδο του ΜΣ σε περίπτωση διαρροής δε θα πέσει, ούτε φυσικά του σπιτιού.

Καταναλωση εχω περιπου σε φουλ φορτιο 2 αμπερ εγω εβαλα 3 αμπερ.για εξηγησε γιατι δεν θα πεσει το ρελε στην εξοδο του μετασχηματιστη.

Έγινε επεξεργασία - manos0000
Link to comment
Share on other sites

Στην πράξη δε το έχω δοκιμάσει ποτέ, αλλά στη θεωρία, από τη στιγμή που ο ουδέτερος στη έξοδο του ΜΣ, δεν είναι γειωμενος όπως ο ουδέτερος του δικτύου, το ρελε δε θα καταλάβει διαρροη.

Μπορείς βέβαια να κάνεις αυτό το πείραμα μιας και έχεις έτοιμο το κύκλωμα. Από την έξοδο του ουδέτερου στο ρελε, πάρε ένα καλωδιακι  και ακουμπά μια γείωση να δεις τι θα γίνει. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν πεφτει.σε περιπτωση διαρροης ομως οταν βαλω εγω το χερι μου στο ενυδρειο λογικα θα πεσει.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πράγμα είναι. Αφού και ο άνθρωπος αν ακουμπήσει γυμνό καλώδιο, ουσιαστικά γίνεται αγωγός προς τη γη.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Το ίδιο πράγμα είναι. Αφού και ο άνθρωπος αν ακουμπήσει γυμνό καλώδιο, ουσιαστικά γίνεται αγωγός προς τη γη.

 

Αρα το ρευμα δεν προκειται να με χτυπησει και δεν χρειαζεται το ρελε για προστασια.

Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα και στο 1ο ποστ. Δε θα σε χτυπήσει το ρεύμα, εκτός και αν υπάρχει παράλληλα και διαρροή προς τη γη. Με τον ΜΣ πρέπει να συμβούν 2 σφάλματα για να μας χτυπήσει το ρεύμα, αντί για ένα από το δίκτυο της ΔΕΗ. Αλλά το επικίνδυνο ειναι ότι το ενα σφάλμα, όσο και σοβαρό να ειναι δε θα φανεί. 

Link to comment
Share on other sites

Δε θα σε χτυπήσει το ρεύμα, εκτός και αν υπάρχει παράλληλα και διαρροή προς τη γη.

το οποιο δεν μπορει να συμβει λογω του μετασχηματιστη αν καταλαβα καλα.ρωταω για να γινει ποιο ξεκαθαρο το θεμα ωστε οποιος το διαβασει να μπορει να βγαλει συμπερασμα χωρις να ειναι ηλεκτρολογος.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος manos0000 έγραψε:

το οποιο δεν μπορει να συμβει λογω του μετασχηματιστη αν καταλαβα καλα

Φυσικά κ μπορεί να συμβεί. Πχ να πέσει νερό στον ΜΣ και βραχυκυκλωσει το δευτερεύον με το σασί.

Δυστυχώς χωρίς στοιχειώδεις ηλεκτρολογικες γνώσεις το θεμα ειναι λίγο ακατάληπτο για κάποιον που το διαβαζει. Και καλό θα είναι χωρίς γνώσεις να μην πειραματιζόμαστε επειδή το έγραψε ένας Αντώνης η ένας Μάνος σε κάποιο φορουμ. Αυτό πολυ φιλικά.

 

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που γίνονται τέτοιες συζητήσεις!

Πράγματι δεν κατάλαβα πολλά και είμαι από αυτούς που έχουν κάνει πολλά  DIY  projects με φώτα κτλ.

Πάντα είχα ένα άγχος για την άγνοια μου για τα ρεύματα και τις γειωσεις που δεν κατανοούσα!

Και δυστυχώς είναι ένα Ρίσκο που μπορεί να αποβεί μοιραίο!

 

Οπότε παιδιά πολύ προσοχή με τα ηλεκτρικά!!!

Και μια συμβουλή από ένα ειδικό δεν βλάπτει!!!

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω οτι και σε ειδικους ακομα υπαρχει διχογνωμία.μερικη θεωρουν τη γειωση οτι πρεπει να υπαρχει, αλλη το μετασχηματιστη οτι πρεπει να υπαρχει,και αλλους προβληματισμενους γενικοτερα.υπαρχει γενικοτερα ενας προβληματισμος για το τη ειναι καλυτερο και ασφαλεστερο.καθαρη και σιγουρη απαντηση οτι αυτο ειναι το ποιο ασφαλες δεν εχω παρει.βλεπω απλα οτι οι ποιο πολύ κλεινουν προς το μετασχηματιστη.γνωριζω πολλούς λογω της δουλειας μου και απο εκει προερχονται η οσες γνωσεις εχω.αλλα δυστηχως δεν μπορεσα να βοηθησω οσο θα ηθελα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο θέμα ειδικά για κάποιους που κατέχεται κ πέντε πράγματα!
Για μένα που ούτε έχω ούτε κ θέλω να αποκτήσω τέτοιες γνώσεις κ είναι ένα θέμα που με αγχώνει, το ιδανικό είναι αυτό που έκανα..
Έφερα στο σπίτι έναν επαγγελματία, του έδειξα όλα τα μηχανήματα, λάμπες κλπ κ του είπα..
- Μάστορα κοίτα τα όλα καλά κ πες μου αν υπάρχει κάποια πιθανότητα να πάθω ηλεκτροπληξία!!!
Μου είπε όχι κ τέλος! Ηρέμησα! 
Νομίζω ότι είναι το καλύτερο που μπορεί να κάνει κάποιος που είναι άσχετος!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος AGAPI7 έγραψε:

Πολύ ωραίο θέμα ειδικά για κάποιους που κατέχεται κ πέντε πράγματα!
Για μένα που ούτε έχω ούτε κ θέλω να αποκτήσω τέτοιες γνώσεις κ είναι ένα θέμα που με αγχώνει, το ιδανικό είναι αυτό που έκανα..
Έφερα στο σπίτι έναν επαγγελματία, του έδειξα όλα τα μηχανήματα, λάμπες κλπ κ του είπα..
- Μάστορα κοίτα τα όλα καλά κ πες μου αν υπάρχει κάποια πιθανότητα να πάθω ηλεκτροπληξία!!!
Μου είπε όχι κ τέλος! Ηρέμησα! 
Νομίζω ότι είναι το καλύτερο που μπορεί να κάνει κάποιος που είναι άσχετος!

Και πολυ καλα εκανες.αυτα ειναι για οσους δεν εχουν τι να κανουν και πασπατευουν με φωτα καπακια πατεντες και οτι αλλο θες.χα χα

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...