Jump to content

Ψάρι για 130 λίτρα reef


revolution1925

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά όπως λέει και ο τίτλος σκέφτομαι να προσθεσω ακόμα ένα ψάρι στο ενυδρείο. Το ενυδρείο είναι κύβος με σαμπ πλάτης. Συνολικά λίτρα 160, καθαρά 130.

 

Εχω μέσα μόνο ένα ζευγάρι κλόουν και δύο καβούρια mythrax. Το ενυδρείο έχει ζοανθους, μερικές ακαν, ρικορντεες εφιλιες και rock flower anemones. 

 

Στο ενυδρείο γίνεται ένας χαμός από κοπηποδα οπότε ένα ψάρι που τρώει τέτοιους οργανισμούς θα βοηθούσε! 

Έχουμε να προτείνουμε κάτι όμορφο και με καλό χαρακτήρα για τα λίτρα μου? 

Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

Δυο υπέροχα ψάρια για τα λίτρα σου που τρέφονται με κοπιποδα, είναι οικονοικονομικά και τα βρίσκεις εύκολα. Αν και μπορείς να τα βάλεις και τα δύο, καλύτερα επέλεξε ένα για να έχει επάρκεια τροφής.

https://www.liveaquaria.com/product/551/green-mandarin?pcatid=551&c=15+1635+551

https://www.liveaquaria.com/product/554/spotted-mandarin?pcatid=554&c=15+1635+554

Επίσης εγώ θα έβαζα και το παρακάτω.

https://www.liveaquaria.com/product/53/royal-gramma-basslet?pcatid=53&c=15+21+53

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος Mr.Puff έγραψε:

Δυο υπέροχα ψάρια για τα λίτρα σου που τρέφονται με κοπιποδα, είναι οικονοικονομικά και τα βρίσκεις εύκολα. Αν και μπορείς να τα βάλεις και τα δύο, καλύτερα επέλεξε ένα για να έχει επάρκεια τροφής.

https://www.liveaquaria.com/product/551/green-mandarin?pcatid=551&c=15+1635+551

https://www.liveaquaria.com/product/554/spotted-mandarin?pcatid=554&c=15+1635+554

Επίσης εγώ θα έβαζα και το παρακάτω.

https://www.liveaquaria.com/product/53/royal-gramma-basslet?pcatid=53&c=15+21+53

Πιστεύεις ότι θα μπορεί να κρατήσει το ενυδρείο μου μανδαρίνο? 

Διαβάζω πολλά ότι κάποια στιγμή θα τελειώσουν τα κοπηποδα και δεν θα έχει να τραφεί. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος revolution1925 έγραψε:

Πιστεύεις ότι θα μπορεί να κρατήσει το ενυδρείο μου μανδαρίνο? 

Διαβάζω πολλά ότι κάποια στιγμή θα τελειώσουν τα κοπηποδα και δεν θα έχει να τραφεί. 

Αν δεις ότι μειώνεται πολύ ο αριθμός τους, ρίχνε ανά τακτά χρονικά διαστήματα δυο σακουλάκια κοπίποδα που είναι και πολύ φθηνά, για να ανανεώνεται ο πληθυσμός τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος revolution1925 έγραψε:

Καλημέρα παιδιά όπως λέει και ο τίτλος σκέφτομαι να προσθεσω ακόμα ένα ψάρι στο ενυδρείο. Το ενυδρείο είναι κύβος με σαμπ πλάτης. Συνολικά λίτρα 160, καθαρά 130.

 

Εχω μέσα μόνο ένα ζευγάρι κλόουν και δύο καβούρια mythrax. Το ενυδρείο έχει ζοανθους, μερικές ακαν, ρικορντεες εφιλιες και rock flower anemones. 

 

Στο ενυδρείο γίνεται ένας χαμός από κοπηποδα οπότε ένα ψάρι που τρώει τέτοιους οργανισμούς θα βοηθούσε! 

Έχουμε να προτείνουμε κάτι όμορφο και με καλό χαρακτήρα για τα λίτρα μου? 

Ευχαριστώ! 

Γιατί θες να μειωθούν τα κοπηποδα?

Είναι ευλογία σε ένα reef ενυδρείο να υπάρχει μεγάλη αποικία κοπηποδον.

Εγώ θα σου πρότεινα ένα πολύ ωραίο ψάρι με μοναδικό χρώμα και ωραία κίνηση για το ενυδρείο σου και τα λίτρα σου πιστεύω ότι το καλύπτουν εξάλλου οι βιβλιογραφιες το δίνουν για minimum 76L και είναι το Centropyge loricula η αλλιώς flame Angelfish.

Μανδαρινω δεν θα σου πρότεινα με τίποτα για τα λίτρα σου Και τα κιλά βράχου που έχεις θα σου τον νεκρώσει σε χρόνο απίστευτα μικρό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος manos23 έγραψε:

Γιατί θες να μειωθούν τα κοπηποδα?

Είναι ευλογία σε ένα reef ενυδρείο να υπάρχει μεγάλη αποικία κοπηποδον.

Εγώ θα σου πρότεινα ένα πολύ ωραίο ψάρι με μοναδικό χρώμα και ωραία κίνηση για το ενυδρείο σου και τα λίτρα σου πιστεύω ότι το καλύπτουν εξάλλου οι βιβλιογραφιες το δίνουν για minimum 76L και είναι το Centropyge loricula η αλλιώς flame Angelfish.

Μανδαρινω δεν θα σου πρότεινα με τίποτα για τα λίτρα σου Και τα κιλά βράχου που έχεις θα σου τον νεκρώσει σε χρόνο απίστευτα μικρό.

Το flame το liveaquaria το δίνει για 260 λίτρα! Με περνει να βάλω τέτοιο ψάρι? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος revolution1925 έγραψε:

Το flame το liveaquaria το δίνει για 260 λίτρα! Με περνει να βάλω τέτοιο ψάρι? 

Εγώ έχω στα χέρια μου την βιβλιογραφία του Scott W.Michael με τίτλο Marine fishes και το δίνει για minimum λίτρα όπως σου έγραψα 76L και το τελικό του μέγεθος 10cm οπότε θεωρώ ότι Ναι σε παίρνει. Τα 260 που γράφει το liveaquaria είναι το ιδανικό.

Έγινε επεξεργασία - manos23
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, revolution1925 said:

Το flame το liveaquaria το δίνει για 260 λίτρα! Με περνει να βάλω τέτοιο ψάρι? 

Προσωπικά θα το έβαζα χωρίς αμφιβολίες..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Skoti έγραψε:

Προσωπικά θα το έβαζα χωρίς αμφιβολίες..

Θα συμφωνήσω με τον φίλο που συμφωνεί στην Πρόταση που σου παρέθεσα Την θεώρω την ποιό ωραία επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος manos23 έγραψε:

Γιατί θες να μειωθούν τα κοπηποδα?

Είναι ευλογία σε ένα reef ενυδρείο να υπάρχει μεγάλη αποικία κοπηποδον.

Εγώ θα σου πρότεινα ένα πολύ ωραίο ψάρι με μοναδικό χρώμα και ωραία κίνηση για το ενυδρείο σου και τα λίτρα σου πιστεύω ότι το καλύπτουν εξάλλου οι βιβλιογραφιες το δίνουν για minimum 76L και είναι το Centropyge loricula η αλλιώς flame Angelfish.

Μανδαρινω δεν θα σου πρότεινα με τίποτα για τα λίτρα σου Και τα κιλά βράχου που έχεις θα σου τον νεκρώσει σε χρόνο απίστευτα μικρό.

Επισείς το yellow είναι από τα ποιο ανθεκτικά και δεν έχει θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Το flame δεν είναι κατάλληλο για μικρά reef .

Δεν είναι reef safe όχι με το κλασσικό λόγο. 

Είναι περίεργο και δεν θα διστάσει να χτυπήσει πολυποδα .

Σε ένα μικρό ενυδρείο θα πάει να παίξει άλλα λόγο περιορισμένου χώρου θα κάνει ζημιά στα λίγα Κοραλία. 

 

Link to comment
Share on other sites

Και γενικά δεν θεωρείται reef safe ψάρι.

Είναι κυρίως θέμα τύχης!

Όπως και το valentiny puffer .

 

Πραγματικά θεωρώ ότι υπάρχουν πολλά ψαράκια που μπορούν να μπουν σε 130λιτρα .

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παιδια ο μανδαρίνος ζεί 2 χρόνια. Τον ειχα σε 130 λτ κανα χρόνο και μετα πηγε στα 180.  εχει μαθει και τρώει και κατεψυγμένες.  

 

Στην θέση σου θα τον έβαλα αν ειχα κωπήποδα.  

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω οτι το flame θα το έβαζα εύκολα όπως είπα παραπάνω καθαρά από θέμα χώρου, τώρα αν είναι reef safe ή όχι εξαρτάται στο ψάρι...

Συμφωνώ επίσης με την άποψη του Διονύση οτι υπάρχουν πολλά ψαράκια πριν το flame που θα μπορούσες να βάλεις αλλά σου ξαναλέω οτι από άποψης χώρου θα το έβαζα , μόνο του αλλά θα το έβαζα..

όσο για τον μανδαρίνο με σωστή ανατροφοδότηση κοπιπόδων αν εγκληματιστεί δεν θα χει θέμα..

Για το gramma loretto που είπε και ο Λουκάς επίσης συμφωνώ.

Τσέκαρε και gobiodon okinawae.... Τί πιο όμορφο???  ;) και οικονομικό αρκεί να φάει..

Αν με ρωτούσες τι θα έβαζα θα σου λεγα 4-5 χρωμίδες και ένα μικρό ψαράκι σαν αυτά που είπαμε βιτρίνας με φανταχτερά χρώματα και τίποτε άλλο μαζί με τους nemo  εννοείται...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Εμενα παιδια ο μανδαρίνος ζεί 2 χρόνια. Τον ειχα σε 130 λτ κανα χρόνο και μετα πηγε στα 180.  εχει μαθει και τρώει και κατεψυγμένες.  

 

Στην θέση σου θα τον έβαλα αν ειχα κωπήποδα.  

Καλά εσύ φιλε είσαι πολύ τυχερός μόνο σουβλάκια δεν τρωει χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Εμενα παιδια ο μανδαρίνος ζεί 2 χρόνια. Τον ειχα σε 130 λτ κανα χρόνο και μετα πηγε στα 180.  εχει μαθει και τρώει και κατεψυγμένες.  

 

Στην θέση σου θα τον έβαλα αν ειχα κωπήποδα.  

Εγώ πάλι διαφωνώ για μανδαρινο σε τόσα λίγα κιλά βράχο θα τον νεκρώσει πολύ γρήγορα.

Και οκ εσένα σου έκατσε και τρώει κατεψυγμένη αλλά είναι η εξαίρεση έχεις τον 1 στους 20 που πρόλαβαν να μάθουν να τρώνε κατεψυγμένο.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος fishbone! έγραψε:

Και γενικά δεν θεωρείται reef safe ψάρι.

Είναι κυρίως θέμα τύχης!

Όπως και το valentiny puffer .

 

Πραγματικά θεωρώ ότι υπάρχουν πολλά ψαράκια που μπορούν να μπουν σε 130λιτρα .

Διονύση το flame είναι ένα ψάρι που διατηρούσα μπορώ να πω ότι περισσότερα προβλήματα μου έχει δημιουργήσει blue tag σε Κοραλία ενώ το flame δεν μου είχε πειράξει ποτέ τίποτα ούτε clam ούτε πολυποδες.

Αλλά και άλλα παιδιά που το έχουν βάλει και γνωρίζω δεν μου είχαν πει προβλήματα.

Εσύ το δικό σου πως το βλέπεις?

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Να σημειώσω οτι το flame θα το έβαζα εύκολα όπως είπα παραπάνω καθαρά από θέμα χώρου, τώρα αν είναι reef safe ή όχι εξαρτάται στο ψάρι...

Συμφωνώ επίσης με την άποψη του Διονύση οτι υπάρχουν πολλά ψαράκια πριν το flame που θα μπορούσες να βάλεις αλλά σου ξαναλέω οτι από άποψης χώρου θα το έβαζα , μόνο του αλλά θα το έβαζα..

όσο για τον μανδαρίνο με σωστή ανατροφοδότηση κοπιπόδων αν εγκληματιστεί δεν θα χει θέμα..

Για το gramma loretto που είπε και ο Λουκάς επίσης συμφωνώ.

Τσέκαρε και gobiodon okinawae.... Τί πιο όμορφο???  ;) και οικονομικό αρκεί να φάει..

Αν με ρωτούσες τι θα έβαζα θα σου λεγα 4-5 χρωμίδες και ένα μικρό ψαράκι σαν αυτά που είπαμε βιτρίνας με φανταχτερά χρώματα και τίποτε άλλο μαζί με τους nemo  εννοείται...

Όχι Γιωργο μου δεν εξαρτάτε από το ψάρι δεν είναι reef safe τώρα εάν σου κάτσει είναι ρισκο όπως και πολλά άλλα στο χόμπι μας.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος niknik έγραψε:

Επισείς το yellow είναι από τα ποιο ανθεκτικά και δεν έχει θεμα.

Νικόλα μου σεβαστώ αυτό που λες και συμφωνώ μαζί σου πολύ ανθεκτικό ψάρι αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι κάνει για τα λίτρα του φίλου ένα ψάρι που φτάνει τα 20cm και χρειάζεται minimum 284L.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος manos23 έγραψε:

Νικόλα μου σεβαστώ αυτό που λες και συμφωνώ μαζί σου πολύ ανθεκτικό ψάρι αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι κάνει για τα λίτρα του φίλου ένα ψάρι που φτάνει τα 20cm και χρειάζεται minimum 284L.

Δεν θα διαφωνήσω όμως είναι από τα ψάρια που ζουν εξαιρετικά ανετα χωρίς θέμα το είχα για χρόνια μέχρι να πάω σε μεγαλύτερο.Το θέμα κουβέντας είναι πολύ μεγάλο που συζητάμε.Εγω απλά λέω ότι ευκολα τα είχα ζούνε χωρίς θέμα.Ομως να μην ξεχνάμε και την άλλη πλευρά που λέει ο @fishbone! και ο @manos23τον ογκο που χρειαζετε το καθε ψαρι και αν ειναι reef safe.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Όχι Γιωργο μου δεν εξαρτάτε από το ψάρι δεν είναι reef safe τώρα εάν σου κάτσει είναι ρισκο όπως και πολλά άλλα στο χόμπι μας.

Στην βιβλιογραφία που έχω συντάσσετε στα reef safe με ίσως! Δηλαδή ότι μπορεί να φάει κανέναν πολυποδα από παλακα κοράλλια.

Και πιστεύω ότι αυτό έχει να κάνει με την καλή διατροφή τον ψαριών.

Είχα μαζί με κοράλλια και κλαμ (ο μανδύας τον κλαμ θεωρείται τροφή για τα μεγάλα αγγελοψαρα)

Ένα μακουλοσουμ τελικό μέγεθος έναν ξανθομετοπο έναν ναύαρχο ένα flame και κοραν και πραγματικά δεν μου είχαν πειράξει ποτέ τίποτα απλά μου είχαν σπάσει λίγα κομματάκια από κάποιες ακροπορες και μου είχε πειράξει μόνο ο μακουλοσουμ κάποια ζοανθακια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Δεν θα διαφωνήσω όμως είναι από τα ψάρια που ζουν εξαιρετικά ανετα χωρίς θέμα το είχα για χρόνια μέχρι να πάω σε μεγαλύτερο.Το θέμα κουβέντας είναι πολύ μεγάλο που συζητάμε.Εγω απλά λέω ότι ευκολα τα είχα ζούνε χωρίς θέμα.Ομως να μην ξεχνάμε και την άλλη πλευρά που λέει ο @fishbone! και ο @manos23τον ογκο που χρειαζετε το καθε ψαρι και αν ειναι reef safe.

Και τα απόβλητα από κάθε κένωση Μην ξεχνάμε που δημιουργούν φωσφορικα και νιτρικά που εάν είναι μεγάλο το ψάρι σε λίγα λίτρα δημιουργεί πολλά προβλήματα σε ένα reef ενυδρείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος manos23 έγραψε:

Και τα απόβλητα από κάθε κένωση Μην ξεχνάμε που δημιουργούν φωσφορικα και νιτρικά που εάν είναι μεγάλο το ψάρι σε λίγα λίτρα δημιουργεί πολλά προβλήματα σε ένα reef ενυδρείο.

Πολυ σωστα για αυτό προτείνετε σε reef χαμηλή ιχθυοφορτιση ,bare bottom,η αν μας αρεσει και τα ψαρια μαζι με τα κοραλια να ειναι καλα τα pellets. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, niknik said:

Όχι Γιωργο μου δεν εξαρτάτε από το ψάρι δεν είναι reef safe τώρα εάν σου κάτσει είναι ρισκο όπως και πολλά άλλα στο χόμπι μας.

Για μένα είναι ο χαρακτήρας Νικόλα..Σαν αγγελόψαρο είναι ξεκάθαρα ψάρι fish only αλλά σπάνια βλέπω reef χωρίς φλόγα πλέον..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος manos23 έγραψε:

Στην βιβλιογραφία που έχω συντάσσετε στα reef safe με ίσως! Δηλαδή ότι μπορεί να φάει κανέναν πολυποδα από παλακα κοράλλια.

Και πιστεύω ότι αυτό έχει να κάνει με την καλή διατροφή τον ψαριών.

Είχα μαζί με κοράλλια και κλαμ (ο μανδύας τον κλαμ θεωρείται τροφή για τα μεγάλα αγγελοψαρα)

Ένα μακουλοσουμ τελικό μέγεθος έναν ξανθομετοπο έναν ναύαρχο ένα flame και κοραν και πραγματικά δεν μου είχαν πειράξει ποτέ τίποτα απλά μου είχαν σπάσει λίγα κομματάκια από κάποιες ακροπορες και μου είχε πειράξει μόνο ο μακουλοσουμ κάποια ζοανθακια.

Σε εμενα Μανο που το ειχα 2 φορές κυριως lps ,zoas κλπ κυριος.

 

πριν 6 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Για μένα είναι ο χαρακτήρας Νικόλα..Σαν αγγελόψαρο είναι ξεκάθαρα ψάρι fish only αλλά σπάνια βλέπω reef χωρίς φλόγα πλέον..

Εννοειτε οτι παιζει ο χαρακτηρας ρολο ,θα έβαζα και εγώ τώρα αλλά δε ν ρισκάρω.Θεωρώ ότι βασικό λογο στη συμπεριφορά του κάθε ψαριού πάει η διατροφή του να είναι σωστή και αρκετή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...