Jump to content

Άρρωστο demasoni?!


PanagiotisSp

Recommended Posts

Έχω αγοράσει demasoni εδώ και 1.5 μήνα...Τα αλλά έχουν ανάπτυξη κανονική ενώ αυτό έχει μείνει το ίδιο...Ετσι μου τράβηξε το μάτι και παρατήρησα πως η ουρά του είναι σαν κάποιο ψάρι να το έχει φάει...Πιστεύετε πως είναι κάποια αρρώστια ή απλά λόγω ότι είναι επιθετικά και είναι μικρό του επιτιθονται; 22c7c5ae7ff93a8b3e3ad7401d5a2056.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Από την εικόνα που βλέπω, πιο πολύ μου φαίνεται για αρσενικό που έχει φάει πολύ ξύλο από άλλο αρσενικό, γιαυτό και έχει βρεθεί "εκτός πετρων".. Η ασθένεια ή και ο θάνατος είναι πολύ πιθανό επακόλουθο. Πόσο καιρό είναι έτσι; Παρατηρείς τις συμπεριφορές στο ενυδρείο; 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, DIMITRIOS said:

Από την εικόνα που βλέπω, πιο πολύ μου φαίνεται για αρσενικό που έχει φάει πολύ ξύλο από άλλο αρσενικό, γιαυτό και έχει βρεθεί "εκτός πετρων".. Η ασθένεια ή και ο θάνατος είναι πολύ πιθανό επακόλουθο. Πόσο καιρό είναι έτσι; Παρατηρείς τις συμπεριφορές στο ενυδρείο; 

Ως επιθετικα ψαρια υπαρχει ενα κυνηγητο μεταξυ τους,με ολα ομως...οχι αποκλειστικα το συγκεκριμενο....Ερχεται τρώει κανονικά.Ειναι ετσι 3-4 εβδομαδες..αλλα εβδομαδα με τηνν εβδομαδα βλεπω πως λειπει και αλλο μερος απο την ουρα του..και εχω παρατηρησει να λειπει και απο ενα αλλο ψαρι ενα μικρο κομματι της ουρας του...

Link to comment
Share on other sites

Ως επιθετικα ψαρια υπαρχει ενα κυνηγητο μεταξυ τους,με ολα ομως...οχι αποκλειστικα το συγκεκριμενο....Ερχεται τρώει κανονικά.Ειναι ετσι 3-4 εβδομαδες..αλλα εβδομαδα με τηνν εβδομαδα βλεπω πως λειπει και αλλο μερος απο την ουρα του..και εχω παρατηρησει να λειπει και απο ενα αλλο ψαρι ενα μικρο κομματι της ουρας του...
Κάποιος να μου πει μια δεύτερη γνωμη;

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για το πως εφτασε σε αυτη την κατασταση το ψαρακι μονο υποθεσεις μπορει να κανει καποιος.

Ισως κατι το ταλαιπωρουσε απο πριν και εμφανιστηκε εντονοτερα οταν μπηκε στο ενυδρειο σου.

Ισως να τρωει ξυλο απο τα υπολοιπα και να ηρθε σε αυτη την κατασταση που το θεωρω και πιο πιθανο.

Καλο παντως θα ηταν να το απομονωσεις μεχρι να επανελθει.

Οπως και να'χει χρειαζεται καθαρο νερακι οποτε οι συχνες αλλαγες στο ενυδρειο σου ανα 1-2 μερες για κανα 10ημερο λογικα θα βοηθησουν.

Ισως βοηθησει και η χρηση αλατιου σε δοσολογια προληψης.

 

Link to comment
Share on other sites

Για το πως εφτασε σε αυτη την κατασταση το ψαρακι μονο υποθεσεις μπορει να κανει καποιος.
Ισως κατι το ταλαιπωρουσε απο πριν και εμφανιστηκε εντονοτερα οταν μπηκε στο ενυδρειο σου.
Ισως να τρωει ξυλο απο τα υπολοιπα και να ηρθε σε αυτη την κατασταση που το θεωρω και πιο πιθανο.
Καλο παντως θα ηταν να το απομονωσεις μεχρι να επανελθει.
Οπως και να'χει χρειαζεται καθαρο νερακι οποτε οι συχνες αλλαγες στο ενυδρειο σου ανα 1-2 μερες για κανα 10ημερο λογικα θα βοηθησουν.
Ισως βοηθησει και η χρηση αλατιου σε δοσολογια προληψης.
 
Σήμερα παρατήρησα και σε άλλα δύο ψάρια να λείπει κομμάτι από την ουρά τους...Το ένα από αυτά θυληκο..Να απομόνωσε κ αυτά ή μόνο εκείνο που έχει το πιο μεγάλο πρόβλημα;

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στειλε μια γενικη εικ8να του ενυδρειου σου.Αν κ βλεπω να χεις πολλες πετρες.Λογικα απ την αυξημενη επιθετηκοτητα των ντεμασονι ειναι.Ποσα ψαρακια εχεις μεσα  κ σε πισα λιτρα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...