Jump to content

νικος .. προσπάθεια για reef 250lt


dreamnikos

Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα.

Ένα μικρό update .

Χτες μέτρησα για πρώτη φορά χαμηλό KH 6.1 .

Ως αετός που είμαι κατάλαβα ότι επιτέλους άρχισα να εχω καταναλώσεις.

Έβαλα 20 γραμμάρια kh και έκανα και μια αλλαγή νερού 20 λίτρα και μετά από ώρα μέτρησα 7.6 .

Σήμερα θα ξαναμετρήσω .

Τα κοράλλια νομίζω δεν κατάλαβαν τίποτα .

Βέβαια με τόσες χαζομάρες που εχω κάνει από νερά και χημικά τα έχω κάνει να μην μασανε τίποτα.

Ινδικού ωκεανού τα πήρα σε Κασπία  θάλασσα θα καταλήξουν μαζι μου.

Μη σας πω ότι θα τα κάνω να αντέχουν και βόρειο πόλο.

Επειδή ακόμα δεν εχω βάλει το sump για να συνδέσω δοσομετρικη θα χρειαστώ τα φωτα σας.

Όπως θα δείτε στην φωτο τα κοράλλια μου είναι όλα ανήλικα και μικρά.

Πιθανόν δεν θα δείτε και ένα τεράστιο clam των 3 πόντων που εχω.

Ας πούμε λοιπόν ότι ρίχνω 30 γραμμάρια KH πότε θα μπορώ να μετρώ με σχετική ασφάλεια ?

Αν μετρήσω μετά από 1 ώρα είναι καλά για να δω πόσο εχει ανέβει ώστε να ξαναριξω ?

Η σκέψη μου είναι να βρω πόσο χρειάζεται την ημέρα και μετα να το σπάσω σε 1 φορά το πρωι ,1 το απογευμα που γυρνώ και 1 το βράδυ πριν τον υπνο.

Κατι σαν αντιβίωση ,τι λετε ?

Εσείς πως το κάνατε πριν και μετά την δοσομετρικη ?

Κάτι που πρέπει να προσέξω ?

Δεύτερη ερώτηση .

Αν δείτε στην μαύρη πλάτη του ενυδρείου έχουν κολλήσει πολλά άσπρα πραγματάκια σε μέγεθος  κόκκου ρυζιού.

Είναι άσπρα και πολύ σκληρά.

Μπορείτε να καταλάβετε τι είναι ?

Είναι κάτι κακό ? θα εκραγούν και θα βγουν μαμούνια?

Να αρματωθώ με όπλα ? να φορέσω στολή νινζα ? είναι και πολλά.

Για πείτε την γνώμη σας  τι να κανω.

20180513_184147.thumb.jpg.a63a05b1dbf63c34bd2d3793557ce52a.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μενα. Στην δεύτερη ερώτηση τα ασπρα στιγματα για να μην ανησυχείς και γίνεις Νίντζα είναι σκουληκάκια. Όταν καθαρίσεις το τζάμι παρε και αυτά με την ξύστρα θα σ βγούνε. Τα είχα και εγώ στο προηγούμενο ενυδρείο σε 10πλάσια ποσότητα.

Όσον αφορά την πρώτη ερώτηση όσο έχω δει από τον @mixalisdarras92, επειδή δεν χρησιμοποιεί δοσομετρική, ρίχνει μια φορά και μετράει την επόμενη. Κάτσε να σ πει και αυτός.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου.

Κρίμα και ειμαι μούρλια με την στολή .

Αυτά τα σκουληκάκια ο μελανουρος που εχω μέσα δεν θα τα ψυχαγωγήσει όταν βγουν με το καλο ?

Και πότε περίπου έχουμε τα γεννητούρια ? τα βλέπω έτσι καμία 10 μέρες .

Ρωτώ για να ξέρω το ζώδιο τους . Να πάρω κατι στα παιδιά πρώτη φορά τα έχω στο σπίτι μου.

Πω… τώρα που το σκέπτομαι… Τις τελευταίες μέρες εχω πιάσει την σύζυγο να κρυφό κοιτάζει το ενυδρείο .εχει και όμορφα ψαράκια.

Σαν να αρχίζει να το αποδέχεται….. χαρα που θα κανει όταν δει κανένα σκουληκάκι…

Χμ.. μάλλον θα την φορέσω την στολή στο τέλος. Πόσο ξύλο μπορεί να φάει ενας νινζα ?

Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι δεν σκανε βρε. Ξανακρύψε τη στολη!!! αχαχαχαχαχαχα

Παρε την ξυστρα και θα βγουνε μπαμ. δεν θα σε δυσκολεψουν.

Έγινε επεξεργασία - gifil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου η απότομη άνοδος ή πτώση kh μπορεί να σου δημιουργήσει στρες στο σύστημα..ποτέ μην ανεβάζεις για μένα παραπάνω από μισή μονάδα την μέρα...θα που και οι πιο έμπειροι....1.5 μονάδα είναι υπερβολή να ξέρεις...

 

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - dano23
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ωχ την έκανα την πατάτα μου μάλλον.

Θα μετρήσω μετά να δω που είναι.

Θα προσπαθώ να κρατω το kh 7.5 me 8 

Σε ευχαριστώ για την συμβουλή.

Link to comment
Share on other sites

Θα μετρας παντα 24 ωρες μετα απο το σημπληρωμα την ιδια ωρα,δηλ με φωτα ανοιχτα ,παντα με φωτα ανοιχτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φιλε μου και απο μένα εγω μετραω kh και στις αρχες εριχνα αναλογα για να δω ποσο περιπου αναιβαινει στην αρχη εριξα 10ml μετα 20ml . κάθε φορα μετραω την ιδια ώρα και ριχνω την ίδια ωρα kh αλλα πρεπει να κανεις καθε μερα μετρησεις για να βρεις ακριβως ποση καταναλωση εχεις. Το kh το εχεις σπασει με νερο οσμωσηςή το εριξες ετσι γιατι λες απο πανω 30 γραμμαρια?!?!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Θα μετρας παντα 24 ωρες μετα απο το σημπληρωμα την ιδια ωρα,δηλ με φωτα ανοιχτα ,παντα με φωτα ανοιχτα.

Έχεις απόλυτο δίκιο. Αυτό ήταν το λάθος μου.

Μέτρησα με κλειστά φώτα νικο.

Μα πως το κατάλαβες ?

Και το ωραίο πάνω σε αυτό ότι ήταν από τις ερωτήσεις που ήθελα να σου κάνω όταν βρεθήκαμε.

Αλλά ήθελα να το παίξω χαλαρός και δεν πήρα το χαρτί μου να μην ξεχάσω πράγματα.

Μετα άναψε και το ενυδρειο σου και τα είδα όλα.

Για τους νεώτερους λοιπόν ….Μετράμε πάντα με ανοιχτα φώτα .

Του ενυδρείου...

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος mixalisdarras92 έγραψε:

Καλησπέρα φιλε μου και απο μένα εγω μετραω kh και στις αρχες εριχνα αναλογα για να δω ποσο περιπου αναιβαινει στην αρχη εριξα 10ml μετα 20ml . κάθε φορα μετραω την ιδια ώρα και ριχνω την ίδια ωρα kh αλλα πρεπει να κανεις καθε μερα μετρησεις για να βρεις ακριβως ποση καταναλωση εχεις. Το kh το εχεις σπασει με νερο οσμωσηςή το εριξες ετσι γιατι λες απο πανω 30 γραμμαρια?!?!

Καλημέρα Μιχάλη .

Επειδή δεν χρησιμοποιώ ακόμα την δοσομετρικη έκανα τα διαλύματα πολύ αραιό <για το kh 2 λίτρα νερό όσμωσης στα 100 γραμμάρια >

Και αυτό για να μπορω να μαζέψω τις δόσεις στην πορεία.

Χτες το απόγευμα το  kh ηταν 7.6 .

Θα μετρήσω και σήμερα ίδια περίπου ώρα .

Σιγά σιγά παλιώνω και εγώ στον χωρο .

Σαν το παλιό κρασι…..φτανει να μην γίνω ξύδι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, dreamnikos said:

Καλημέρα Μιχάλη .

 

Επειδή δεν χρησιμοποιώ ακόμα την δοσομετρικη έκανα τα διαλύματα πολύ αραιό <για το kh 2 λίτρα νερό όσμωσης στα 100 γραμμάρια >

 

Και αυτό για να μπορω να μαζέψω τις δόσεις στην πορεία.

 

Χτες το απόγευμα το  kh ηταν 7.6 .

 

Θα μετρήσω και σήμερα ίδια περίπου ώρα .

 

Σιγά σιγά παλιώνω και εγώ στον χωρο .

 

Σαν το παλιό κρασι…..φτανει να μην γίνω ξύδι.

 

Μην ανχωνεσαι θα το βρεις κανεις δεν γεννηθηκε να το ξερει ουτε εγω το ηξερα σιγα σιγα θα το βρεις υπομονη χρειαζεται και φυσια keep reefing

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα

Ένα update χωρίς μεγάλες αλλαγές άλλα το κάνω ποιο πολύ για όσους ξεκινάτε σαν εμένα .

Λοιπόν το ενυδρείο πάει τρένο <μην φανταστείτε καμία υπερταχεία …ο οδοντωτός είναι>.

Κάνω σταθερά τις ρουτίνες μου.

Αλλαγή 20 λίτρα κάθε βδομαδα<στα 250 συνολικά> .

Μια φόρα τον μήνα κάνω άλλη μια των 40 λίτρων <αυτή την κάνω αν γυρίσω νωρίς από την δουλειά και λείπουν όλοι από το σπίτι.

Συμβουλή ….με γυναίκα στο σπίτι δεν κάνουμε δουλειές στο ενυδρείο μπροστά της.

Απολαμβάνουμε το καθαρό σπίτι και δείχνουμε με τον τρόπο μας ότι το ενυδρείο είναι λιγότερο σημαντικό από την ίδια.

Ποτέ μα ποτέ δεν δίνουμε σε ψάρι όνομα πρώην μας…. Η παντόφλα είναι δεδομένη.

Αν προσέξετε στους διαλόγους που κάνουν οι παλαιότεροι θα διαβάσετε συχνά να λένε ότι κάθε ενυδρείο είναι διαφορετικό και ότι αυτός που το έχει πρέπει να το καταλαβαίνει .

Στην αρχή λοιπόν αυτό δεν ήταν απόλυτα κατανοητό ,στην πορεία όμως άρχισα να το καταλαβαίνω .

Ας πω λοιπόν εγώ τι έχω καταλάβει μέχρι τώρα.

Δεν είναι συμβουλές ούτε βαθειά γνώση.

Θα σας γράψω ότι έχω καταλάβει μέχρι τώρα ,

 

Πρώτα από όλα το νερό.

Γίνεται ποιο διαυγές όταν είναι σχετικά σωστές οι συνθήκες.

Το αλάτι το σπάω το βραδυ< είμαι και ρομαντικός στο φως του φεγγαριού> και την αλλαγή την κάνω το επόμενο πρωί.

Αυτό το λέω γιατί στην αρχή το έβαζα μέσα σε 2-3 ώρες και μετά έβλεπα τα κοράλλια κάπως μαζεμένα--- μπορεί να κάνω λάθος αλλα αυτό πιστεύω.

Μετά το ενυδρείο αρχίζει να δείχνει ομορφότερο.

Οι αλγες που ειχα συνηθίσει φεύγουν και αρχίζει να δείχνει ομορφότερος ο βράχος .

Το τζάμι  είναι ποιο καθαρό .

Στο τάισμα των ψαριών μαθαίνω ποια τροφή αρέσει στο καθένα.

Μερικά με το που με βλέπουν έρχονται κοντά μου,καποια κάνουν ότι πάνε να κρυφτούν,αλλα πλέον δεν κρύβονται.

Με το που βλέπουν το ποτηράκι που έχω για να μουλιάζω την τροφή προσπαθούν να μπουν μέσα. Τα αφήνω  κιόλας ώστε να μην φοβούνται.

Αν έχουμε διαφορετικά σε μέγεθος ψαράκια βάζω πρώτα πολύ τροφή σε ένα σημείο ώστε να πάνε τα δυνατότερα  και λιγότερα σε άλλα ώστε και τα ντροπαλά να φάνε.

Αν κάποιο ενώ βλέπει τροφή δεν φάει κάτι έρχεται .

Αποκλείεται να είναι ερωτευμένο …άμεσα κάνω έλεγχο στο νερό.

Το κάθε ένα έχει διαφορετικό χαρακτήρα και δεν μοιάζουν με του γλυκού νερού από όπου όλοι προερχόμαστε .

Για τα κοράλλια τώρα.

Για τα sps δεν έχω ακόμα καταλάβει πολλά. <βασικά δεν έχω καταλάβει τίποτα>

Απλά τα βλέπω να ασπρίζουν πάνω στις άκρες τους  και να μεγαλώνουν .

Κάτι που είδα επίσης ότι πολλά από αυτά μεγαλώνουν πρώτα στην βάση τους  και μετά στις άκρες τους.

Τώρα αν μεγαλώνουν αργά η γρήγορα δεν το ξέρω .

Στα μαλακά μαθαίνω, πως θέλουν τις ροές .

αν έχει πολύ αρχίζει να μαζεύεται <οι γνώστες  λένε ότι στρεσάρεται >αν είναι καλή φουσκώνει .

αν έχετε μια ξένια θα το καταλάβετε πολύ εύκολα αν της αλλάξετε θέσεις .

Τώρα για το φως ,τι να σας πω? Απλα από την συμβουλή του niknik έβαλα περισσότερο μπλε από λευκό .

Παίζει πολύ σημαντικό ρόλο απλά δεν έχω βρει την χρυσή τομή <σιγα μην την βρω>

Στο μυαλό μου εχω καταλάβει ότι το πολύ λευκό φέρνει ανάπτυξη με αλγες ενώ το μπλε λιγότερη ανάπτυξη μεν άλλα και λιγότερες ως καθόλου αλγες .

Αν το καταλάβω θα σας το γράψω.

Ξανά λέω ότι όσα γράφω είναι οι δικες μου παρατηρήσεις ισως κάνω λάθος.

Βαζω και μια φωτο για το αρχείο .

 

20180604_200331.thumb.jpg.89b6ce25b208c94bf3c2fb545ee3c95b.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

1. Νίκο το δεξί κομμάτι του βράχου σου μου αρέσει πάρα πάρα πολύ!!!!

2. Πριν τη φωτογραφία καθαρίζουμε κ κανένα τζάμι!!! Αχαχα!!!!!

3. Το επίπεδο που είναι αραχτή η σαλιαρίτσα μάλλον θέλεις να βάλεις συλλογή από ακανθάστρεες!!!
Καλή συνέχεια!!!! :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος AGAPI7 έγραψε:

1. Νίκο το δεξί κομμάτι του βράχου σου μου αρέσει πάρα πάρα πολύ!!!!

2. Πριν τη φωτογραφία καθαρίζουμε κ κανένα τζάμι!!! Αχαχα!!!!!

3. Το επίπεδο που είναι αραχτή η σαλιαρίτσα μάλλον θέλεις να βάλεις συλλογή από ακανθάστρεες!!!
Καλή συνέχεια!!!! :thumbsu:

Βγάζω την φωτο με το κινητό .

Την κοιτώ στην οθόνη του… καλή βγήκε σκεφτομαι .

Έρχομαι στην δουλεία μου και περνώ την φωτο στο pc.

Ξανά κοιτώ την φωτο…σε μεγάλη οθόνη…

Καλη είναι σκεφτομαι θα την ανεβάσω.

Διαβάζω το σχόλιο σου……

Θυμάμαι κατευθείαν την γυναίκα μου που όταν με είδε να φωτογραφίζω το ενυδρείο μου ειπε<στα πλαϊνά τζάμια θελει καθάρισμα>

Την κοιτώ με απορία ….μα ποιος θα το δει εκεί κάτω ?

Agapi7 πες την αλήθεια ….γνωρίζεις την γυναίκα μου έτσι ?

 

Πέρα από την πλάκα σε ευχαριστώ

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος mixalisdarras92 έγραψε:

Πολυ ωραιο μπραβο σου! !!!

Σε ευχαριστώ …νιώθω ότι σε λίγους μήνες θα γίνει σχετικά καλό

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενα μπραβο για το δεξι νησι,δωσε με παθος την συνεχεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος dreamnikos έγραψε:

Βγάζω την φωτο με το κινητό .

Την κοιτώ στην οθόνη του… καλή βγήκε σκεφτομαι .

Έρχομαι στην δουλεία μου και περνώ την φωτο στο pc.

Ξανά κοιτώ την φωτο…σε μεγάλη οθόνη…

Καλη είναι σκεφτομαι θα την ανεβάσω.

Διαβάζω το σχόλιο σου……

Θυμάμαι κατευθείαν την γυναίκα μου που όταν με είδε να φωτογραφίζω το ενυδρείο μου ειπε<στα πλαϊνά τζάμια θελει καθάρισμα>

Την κοιτώ με απορία ….μα ποιος θα το δει εκεί κάτω ?

Agapi7 πες την αλήθεια ….γνωρίζεις την γυναίκα μου έτσι ?

 

 

Πέρα από την πλάκα σε ευχαριστώ

:hehe:hehe:hehe:hehe:hehe:hehe

Όχι! Δεν νομίζω να την γνωρίζω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

1ον. Το ήθος σου και η ευγένεια σου  ανεβάζουν το επίπεδο του φόρουμ.

 

2ον. Οι παρουσιάσεις σου είναι εξαιρετικές. 

 

3ον . Τα παραδείγματα σου ,απολαυστικά. 

 

Χαίρομαι να διαβάζω τα ποσταρισματα σου:thumbsu:!

 

Στα ενυδρειακα τώρα:

Το νερό αν είναι διαυγές είναι καλό δείγμα. 

Το αλάτι καλά κάνεις και το σπας όλο το βραδι , το ίδιο κάνω και εγώ και θεωρώ ότι είναι το πιο ασφαλές!

Ή ανάπτυξη των κοραλλιων είναι θέμα πολλών παραγόντων.  Αν βλέπεις ανάπτυξη και πολυποδες είσαι στο σωστό δρόμο. Ακόμα και το χρώμα να μην είναι το τέλειο ,όταν το ενυδρείο ωριμάσει και έρθει στις κατάλληλες συνθήκες θα έρθουν και τα χρώματα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διονύση κοκκίνισα τώρα .σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια .

Οσο αναφορά αν ανεβάζω το επίπεδο θα πω αυτό που βλέπω εδω .

Το φόρουμ έχει τόσο υψηλό επίπεδο που αναγκάζει εμάς τους καινούργιους  να το ακλουθούμε.

Όταν πας να μπεις σε ένα πεντακαθαρο σπίτι κοιτάς πάντα τα παπούτσια σου να είναι καθαρά .

Ελπίζω αύριο στην συνάντηση να σε γνωρίσω και από κοντά .

 

 

Και τώρα ένα νέο θέμα.

Επειδή τον τελευταίο καιρό δεν έχω βάλει μπελάδες στο μυαλό μου σκέφτηκα αν αξίζει να βάλω έναν.

Με τις γνωστές διαδικασίες….. βρήκα σε τιμη ευκαιρίας στα 7 ευρώ έναν λευκοστερνο <ετσι ειπα στην κυρία μου>

Το ενυδρείο είναι στα 250 λιτρα και ξερω ότι θα του φανει γκαρσονιέρα .

Θέλω όμως την εμπειρία σας από αυτό το ψαράκι.

Να το βάλω ?

Γιατί είναι πανέμορφο το άτιμο .

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος dreamnikos έγραψε:

Διονύση κοκκίνισα τώρα .σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια .

Οσο αναφορά αν ανεβάζω το επίπεδο θα πω αυτό που βλέπω εδω .

Το φόρουμ έχει τόσο υψηλό επίπεδο που αναγκάζει εμάς τους καινούργιους  να το ακλουθούμε.

Όταν πας να μπεις σε ένα πεντακαθαρο σπίτι κοιτάς πάντα τα παπούτσια σου να είναι καθαρά .

Ελπίζω αύριο στην συνάντηση να σε γνωρίσω και από κοντά .

 

 

 

 

Και τώρα ένα νέο θέμα.

Επειδή τον τελευταίο καιρό δεν έχω βάλει μπελάδες στο μυαλό μου σκέφτηκα αν αξίζει να βάλω έναν.

Με τις γνωστές διαδικασίες….. βρήκα σε τιμη ευκαιρίας στα 7 ευρώ έναν λευκοστερνο <ετσι ειπα στην κυρία μου>

Το ενυδρείο είναι στα 250 λιτρα και ξερω ότι θα του φανει γκαρσονιέρα .

Θέλω όμως την εμπειρία σας από αυτό το ψαράκι.

Να το βάλω ?

Γιατί είναι πανέμορφο το άτιμο .

Όχι. 

Είναι ένα πανέμορφο ψάρι πολύ δύσκολο που θέλει χώρο.  Επίσης η επιθετικότητα του δεν θα σου επιτρέψει να βάλεις άλλα ψάρια της οικογένειας. 

Τόσα άλλα όμορφα ψαράκια θα μπορούσες να φιλοξενήσεις. 

Σκέψου το .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει και ήξερα ότι είναι δύσκολο στα λίτρα μου.

Η αλήθεια είναι ότι τώρα στο ενυδρείο όλα τα ψαράκια συνυπάρχουν πολύ όμορφα και μόλις θα έμπαινε αυτό το ψαράκι φοβάμαι ότι θα αλλάξουν όλα .

Κάτι σαν το ψαράκι αυτοκράτορα που από ότι εχω διαβάσει ολοι το βάζουν  πιστεύοντας ότι δεν θα πειράξει τα κοράλλια αλλα το σκασμένο κάνει αυτό που εχει αποτυπωθεί στο dna του.

Και ετσι και εγω με την τεράστια εμπειρία που εχω αποκτήσει θα έβρισκα τον σωστό λευκοστερνο που θα έκανε παρέα με το blue tang και θα παίζανε σαν φιλενάδες .

Κρίμα γιατι όπως έγραψα θα το έπαιρνα σε καταπληκτική τιμή .

Είναι τόσο όμορφο που χρειαζόμουν κάποιον να με σταματήσει .

Να είσαι καλά Διονύση.

Τώρα που ξανά κoιταω βλέπω ότι έχουν και όμορφα nemaleotris decora πάλι σε καταπληκτική τιμή.

Θα παω να τα δω από κοντα.

Αλλά Διονύση άμα μου κλείσει το μάτι ο λευκοστερνος και μου υποσχεθεί ότι θα είναι καλό παιδί με λευκό ποινικό μητρώο και τον δω μπροστά μου να περνά γριούλες στα φανάρια ?

Τότε στο λέω θα λυγίσω

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο ψάρι Νίκο.

Ξέρω αρκετά παιδιά που αναγκαστηκαν να το δώσουν για να ηρεμήσει το ενυδρείο τους.

Δικές μου προτάσεις

Gramma loreto

Nemateleotris Decora ή magnifica 

Bangai cardinal

Halichoeros chrysus 

Yellow tang

Blue tang

Centropyge loriculus (λίγο ακριβό συνήθως με μικρές πιθανότητες να ενοχλεί κοραλια)

Μανδαρινος (δύσκολο στο τάισμα συνήθως και δεν προτείνεται σε πολύ καινούργια ενυδρεία αλλά αξίζει τον κοπο)

Και blue starfish!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νίκο εάν θες την ησυχία σου και ηρεμία σου το συγκεκριμένο ψάρι ειδικά στα λίτρα σου ούτε καν .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα σας λέω ότι βρήκα λευκοστερνο νάνο, δεν θα μεγαλώσει πάνω από 5 ποντους, φήμες λένε ότι είναι και λίγο κουνιστός .Γιατί με σταματάτε ?

Πάει το όνειρο . ε το διάβασα παντού .μου το λέτε και εσείς ότι δεν κάνει στα λιτρα μου .

Άτιμα 250 λίτρα.

Η γυναίκα μου θα την ακούσει πάντως …βρήκα το τέλειο ψαράκι θα της πω αλλά το ενυδρείο είναι μικρο, πρέπει μετά το καλοκαίρι να πάρουμε μεγαλύτερο <φως μου,καρδουλα μου,αγαπη μου>

Σας ευχαριστώ για την συμβουλή σας και θα σας ακούσω ..τα λέμε από κοντά στην αυριανή συνάντηση

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...