Jump to content

νικος .. προσπάθεια για reef 250lt


dreamnikos

Recommended Posts

Ελπίζω να σε έπεισαν όλοι οι άλλοι... να μη σου πω κ εγώ τα ίδια! :hehe

Νίκο έχεις μέσα στα 250 λίτρα clown tang, blue tang k fox face;
Ή ιδέα μου είναι;

Link to comment
Share on other sites

Ένα κατά τι γνώμη μου πολύ όμορφο Tang και περισσότερο κατάλληλο για τα λίτρα σου. Δεν έχω προσωπική εμπειρία με αυτό το ψάρι, έχω ακούσει όμως ότι είναι λιγότερο επιθετικό από άλλα tang. Έχε το στο νου σου. https://www.liveaquaria.com/product/345/kole-yellow-eye-tang?pcatid=345&c=15+43+345

Έγινε επεξεργασία - Mr.Puff
Link to comment
Share on other sites

Και το Ctenochaetus tominiensis ειναι ωραιο ψαρακι για τα λιτρα σου  μενει μικρο απο τα αλλα tang και φιλησυχο ψαρακι εγω το εχω και ειναι πολυ καλος.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ ολους για τις συμβουλές σας .

Και φυσικά μετά από όσα άκουσα δεν αγόρασα τον νάνο, σπουδαγμένο στις καλόγριες  και μεγαλωμένος στο Θιβέτ δίπλα στον Δαλάι λάμα , λευκοστερνο .

Απλά δεν πήγα στο μαγαζί ,γιατί αν πήγαινα και άρχιζε να μου μιλαει για την παγκόσμια ειρήνη σίγουρα θα λύγιζα .

Μα αυτό είναι το θετικο στο φορουμ και για αυτό γράφτηκα .Για να ακούω και να μαθαίνω γιατί αλλιώς μαζί με τον λευκοστερνο θα έβαζα και έναν Αχιλλέα και μετά θα έκλαιγα με μαύρο δάκρυ .

Συμπέρασμα που ποναει .

Το εχω μικρο<το ενυδρειο>για τέτοια ψαράκια……. Πρέπει να μεγαλώσει .Μετα το καλοκαίρι θα το ξαναδούμε. Πρώτα να μάθω αρκετά σε αυτό που έχω .

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Το μέγεθος μετράει... Όλοι με μικρά ξεκινάμε κ μεγαλώνουμε...

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Σας έχω ζαλίσει με τις ερωτήσεις μου αλλα έψαχνα για ψαράκια και έπεσα σε ένα υπέροχο wrasse .  Το coris Gaimard , που μικρό είναι κόκκινο και μετά αλλάζει.

Μέσα στο ενυδρείο εχω από wrasse έναν μελανουρο μονο.

Από ότι διαβάζω έχει ένα μικρό θέμα με γαρίδες όταν μεγαλώσει κατά τα αλλα δεν διάβασα κατι περίεργο.

Όμως βλέπω ότι οι περισσότεροι δεν το εχετε.

Αυτό μου χτυπά καμπανάκια ότι κάτι δεν πάει καλά . βαραει clam η κοραλλια ?

Όταν λενε ότι τα χτυπα μιλάμε για δυνατά η μερικές στον πισινό ?

Σε βιντεο όταν είναι μικρο δείχνει γλυκούλη. Όταν μεγαλώσει το βλέπω λίγο αλανιάρικο .

Δεν μπορεί σχεδόν ολοι να έχετε τοσα ρασσακια και να σας εχει γλυτώσει αυτό.

Αν γνωρίζετε κατι πείτε μου ,μην το βάλω μέσα και γίνει ο κακός χαμός .

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος gmarbel έγραψε:

Το μέγεθος μετράει... Όλοι με μικρά ξεκινάμε κ μεγαλώνουμε...

 

Χα.. χα...!!!! Εγώ είμαι στις εξαιρέσεις! Ξεκίνησα από την αρχή με μεγάλο!
Αφού παντού διάβαζα ότι όλοι μόλις φτιάξουν το μικρό, μετά από λίγο ζητάνε μεγαλύτερο...
Όχι πως τώρα δεν θα ήθελα μεγαλύτερο αλλά τέλος πάντων... :hehe

Link to comment
Share on other sites

Τα ταγκ που αναφέρουν πιο πάνω ο Λουκάς κ ο Μιχάλης δεν τα είχα ποτέ!
Για το Kole πάντως έχω διαβάσει ότι το θεωρούν κ για φοβερό αλγοφάγο!
Το coris Gaimard δεν το πήρα γιατί δεν μου άρεσε η φάτσα του όταν μεγαλώνει!
Επίσης να έχεις στο μυαλό σου ότι κ ο μελανούρος μεγαλώνει αρκετά κ όταν μεγαλώσει μπορεί να βαρέσει άλλα ψάρια!
Πριν λίγες μέρες τον είδα με μία γαρίδα cleaner στο στόμα κ η δεύτερη πήδηξε μέσα στον πύργο από την τρομάρα της κ τώρα την έχω εκεί μέσα!

P.S.

Έλπίζω οι διαπραγματεύσεις για την απόκτηση μεγαλύτερης γυάλας να πηγαίνουν καλά! :lolu:

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος dreamnikos έγραψε:

Σας έχω ζαλίσει με τις ερωτήσεις μου αλλα έψαχνα για ψαράκια και έπεσα σε ένα υπέροχο wrasse .  Το coris Gaimard , που μικρό είναι κόκκινο και μετά αλλάζει.

Μέσα στο ενυδρείο εχω από wrasse έναν μελανουρο μονο.

Από ότι διαβάζω έχει ένα μικρό θέμα με γαρίδες όταν μεγαλώσει κατά τα αλλα δεν διάβασα κατι περίεργο.

Όμως βλέπω ότι οι περισσότεροι δεν το εχετε.

Αυτό μου χτυπά καμπανάκια ότι κάτι δεν πάει καλά . βαραει clam η κοραλλια ?

Όταν λενε ότι τα χτυπα μιλάμε για δυνατά η μερικές στον πισινό ?

Σε βιντεο όταν είναι μικρο δείχνει γλυκούλη. Όταν μεγαλώσει το βλέπω λίγο αλανιάρικο .

Δεν μπορεί σχεδόν ολοι να έχετε τοσα ρασσακια και να σας εχει γλυτώσει αυτό.

Αν γνωρίζετε κατι πείτε μου ,μην το βάλω μέσα και γίνει ο κακός χαμός .

Μη το βάλεις ποιο είδος λες την αφρικανα;?Μεγαλώνοντας είναι επιθετικό βαράει γαρίδες και ίσως έχεις θέματα με άλλα Wrasse.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος AGAPI7 έγραψε:

Τα ταγκ που αναφέρουν πιο πάνω ο Λουκάς κ ο Μιχάλης δεν τα είχα ποτέ!
Για το Kole πάντως έχω διαβάσει ότι το θεωρούν κ για φοβερό αλγοφάγο!
Το coris Gaimard δεν το πήρα γιατί δεν μου άρεσε η φάτσα του όταν μεγαλώνει!
Επίσης να έχεις στο μυαλό σου ότι κ ο μελανούρος μεγαλώνει αρκετά κ όταν μεγαλώσει μπορεί να βαρέσει άλλα ψάρια!
Πριν λίγες μέρες τον είδα με μία γαρίδα cleaner στο στόμα κ η δεύτερη πήδηξε μέσα στον πύργο από την τρομάρα της κ τώρα την έχω εκεί μέσα!

P.S.

Έλπίζω οι διαπραγματεύσεις για την απόκτηση μεγαλύτερης γυάλας να πηγαίνουν καλά! :lolu:

 

 

Ωχ εχω μια cleaner αλλα μέχρι στιγμής ο μελανουρος μου δεν την πειράζει.

Είναι μικρός ακόμα για αυτό ε?

Σαγανάκι θα την κάνει.

Οι διαπραγματεύσεις πάνε αργά αλλα με πρόγραμμα.

Εχω αρχίσει να βγάζω αναστεναγμούς όταν κοιτώ το ενυδρείο και να λεω χαμηλόφωνα <αλλα να ακούει> ότι το ενυδρείο πρέπει να μεγαλώσει για να χωρέσει μεγαλύτερα ψαράκια.

Και φυσικά κάνω αυτό που κάνετε εσείς οι γυναίκες .

Με ρωταει ….τι έχεις ?

Την κοιταω…. κοιταω το ενυδρείο ….και λεω……….τιποτα.

Και ενώ όταν μου το κάνει εγω ψαρώνω η μανδαμ τίποτα <στην κυριολεξία >

 Θα το πάω έτσι κανένα μήνα και μετά αν δεν πετυχει θα την πάω κανένα ταξίδι .

Λογω δουλειάς πηγαίνω σχετικα συχνά στο εξωτερικό .

Ε αν την παω και ταξιδι και δεν δεχτει….θα την αφησω εκει.

Περα από την πλάκα θα κατσω όπως ειμαι μέχρι να μάθω πως πρέπει να γίνουν τα πράγματα .Να χαρω αυτό το ταξιδι και να παρω από το ενυδρείο ότι μπορει να μου δώσει και να του δωσω.

Αν καταφέρω να το κανω όπως σκέπτομαι τοτε το μεγαλύτερο θα έρθει αργά η γρήγορα.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος AGAPI7 έγραψε:

 

 

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Μη το βάλεις ποιο είδος λες την αφρικανα;?Μεγαλώνοντας είναι επιθετικό βαράει γαρίδες και ίσως έχεις θέματα με άλλα Wrasse.

 

coris gaimard juvenile το διάβασα  στο pet super.

Λένε ότι βρίσκετε Ινδονησία και Χαβάη . Τωρα τι να σου πω? , διαβατήριο δεν χρειάζεται για να πηγαίνει και Αφρική μια ωρίτσα δρόμος είναι με το αεροπλάνο .

Αλλά αφου λες ότι κτυπάει γαρίδες δεν το βαζω και αυτό.

Θα περιμένω να μεγαλώσουν τα ψαράκια μου και αφού είναι δυνατά ισως το βάλω για να μάθει να είναι ήσυχος .

Link to comment
Share on other sites

Ο μελανουρος μπορεί να χτυπήσει μπορεί και όχι.Σε πολλά ενυδρεία είναι κύριος.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Ο μελανουρος μπορεί να χτυπήσει μπορεί και όχι.Σε πολλά ενυδρεία είναι κύριος.

 

Νικολα σε εσένα ειδα πόσο μεγάλος γίνεται .Σε εμένα ακομα είναι μπάμιας.

Ο δικος σου και σε αυτό το μέγεθος αμα  του βάλουμε την γαριδουλα μου θα την φάει με μαχαιροπήρουνα και μετα θα σκουπιστεί με πετσετούλα .

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα.

Ένα μικρο update .

Πέρασε ένας μήνας περίπου από τις τελευταίες φωτογραφίες οπότε νιώθω την ανάγκη να μοιραστώ μαζί σας την όποια εξέλιξη του ενυδρείου.

θα προσπαθήσω να δώσω όσο περισσότερες πληροφορίες μπορώ ώστε να βλέπουν και οι νεότεροι από μένα τα λάθη που κάνω .<εντάξει αποκλείεται να πιστεύεται ότι κάνω λάθη άλλα μερικές φορές θέλω να γίνομαι κοινός θνητός – το καβάλησα το καλάμι >

Αν σας κουράσω ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη.

Προσπαθώ να κανω σωστά <δεν σημαίνει ότι το καταφέρνω πάντα> τις ρουτίνες μου.

Τι σημαίνει αυτό για μένα.

Το ποιο απλό εργαλείο που έχουμε είναι το ρεφρεκτομετρο .

Εχει μια βιδουλα<για ντεκόρ νόμιζα> που αφού βάλουμε νερό όσμωσης το σοτάρουμε.

Εγω φυσικά επειδή ειχα μάτια αετού δεν έβρισκα λόγο να το κάνω.

Έπαιρνα μετρήσεις παρότι η τεράστια εμπειρία μου δεν τις χρειαζόταν.

Έχετε δει αγελάδα να κοιτάζει τραίνο ? να περνά δίπλα της και αυτή να μασαει το χορτάρι?

Εγω είμαι.

Αποτέλεσμα κάποια στιγμή να εχω κάνει τα πάντα παστά.

1032 και ούτε ξέρω για πόσο <αφου σας είχα πει ότι ήμουν αετος-τι να τις κάνω τις μετρήσεις?>

Τον fishbone θυμήθηκα που το ειχε πάθει .

Φυσικά ο άνθρωπος ειχε εμπειρία και ηταν λογικό κάποια στιγμή να το παραμέλησε , εγω που δεν ειχα πείρα όμως?.

Τεσπα έκανα το λάθος και πλέον μέσα στις ρουτίνες μου είναι και να ξανά ελέγχω το όργανο.

Το νερο το εχω σταθερά μεταξύ 1025 με 1026.

Το ενυδρείο άρχισε να καθαρίζει από αλγες και να δείχνει ποιο όμορφο.

Η ανάπτυξη χωρίς να ξερω ακόμα αν είναι αργή η γρήγορη υπάρχει.

Ειδικά τα soft κοράλλια πάνε πάρα πολύ καλά και υπολογίζω σε λίγους μήνες να μπορώ να σας δίνω και φραγκ<το τερμάτισα το όραμα>

Εχω κάνει όμως νομίζω ένα λάθος  και αυτό εχει σχέση με την τροφή.

Επειδή εχω έναν μανταρινο που τρώει και κατεψυγμένη τροφή έριχνα περισσότερη για να φτάνει και για αυτόν.

Ετσι άρχισα να δινω καθημερινά περισσότερη.

Δεν φταίω εγω που το σκασμένο δεν παει να τσακωθεί με τα μεγαλύτερα για να φάει.

Αφου ξέρει καράτε γιατι δεν τα βάζει με την αλεπουδίτσα που τρώει τα πάντα?.

Άρχισα να βλέπω την αλγη να παίρνει τα πάνω της.

Στην αρχή νόμιζα ότι ηταν η ιδέα μου αλλά μετά το επιβεβαίωσα.

Μολις έριχνα τροφή μετα από λίγη ώρα έβλεπα να πιάνουν μια πρασινίλα τα τζάμια.

Τεσπα εδώ και 5 μέρες μείωσα την κατεψυγμένη τροφή.

Άλλαξα άνθρακα και αντιφως και έβαλα από 200 γραμ <στα 250 λιτρα ενυδρειο> <ερώτηση.. καλά έκανα?>

Η άλγη δείχνει να εχει καθοδικές τάσεις .

Ετοιμαζόμουν να κάνω και μια μεγάλη αλλαγή νερού μέχρι που είδα κατι που δεν το περίμενα.

Όπως θα δειτε και στις φωτο εχω 2 κομμάτια διαφορετικές πράσινες μαντιπορες.

Σας τονίζω ότι ηταν πράσινες γιατί εδώ και μερικές μέρες έκανα το θαύμα μου και έγιναν καφέ.

Στην μια εχει μείνει λίγο από το πράσινο ακόμα.

Όλα τα αλλα κοράλλια στα δικα μου πανέμορφα ματάκια δείχνουν καλά.

Τι πιστεύεται ότι φταίει ?

Kh είναι πάνω από 7.4<αυτή η μέτρηση είναι με την πρώτη αλλαγή χρώματος που βλέπω στο τεστ>

Θερμοκρασία σταθερά 26.5

Τα υπόλοιπα δεν τα μέτρησα τις τελευταίες μέρες αλλα όταν έπαιρνα μετρήσεις δεν έβλεπα κατι περίεργο.

Θα βάλω αρκετές φωτο για να δείτε το ενυδρείο και να πείτε την γνώμη σας.

Θα αντέξω ότι και αν πείτε φτάνει στην επόμενη συνάντηση που θα κάνει το φόρουμ να φέρετε χαρτομάντιλα για τα δάκρια .

Αααα για οσους δουν ότι δεν καθάρισα πολύ καλά τα τζάμια.

Τα τζάμια δεν τα καθάρισα τελείως για να δώσω μια φυσικότητα στην στιγμή.

Και τα άτιμα τα παιδια<ψαρακια μου>πρεπει να έχουν βρει σπρέι αλγης και μου τα λερώνουν.

Πρέπει να κάνουν κακές παρέες στο σχολείο η στα αγγλικα,γιατι στην εκκλησία που τα πηγαίνω είναι αγγελούδια.

Μπούρδες προσπάθησα να τα καθαρίσω πριν βγάλω τις φανταστικές μου φωτο αλλά δεν ειχα χρόνο να το κανω όπως ήθελα και τελικά αποφάσισα να ανεβάσω το πρόβλημα και το σκ να κάνω λαντζα .

Περιμένοντα τις απαντήσεις σας θέλω να κλείσω το σεντόνι μου με τις εντυπώσεις μου από το χόμπι.

Είναι φανταστικό.

Είναι μοναδική εμπειρία και εχω πάρει πάρα πολλά στην μέχρι τώρα ενασχόληση μου.

Με ξεκουράζει και μου ομορφαίνει την σκέψη.

Αν με διαβάσει στο πέρασμα του χρόνου κάποιος  που θέλει να μπει στο χομπι θα του πω ότι είναι ένα χομπι που πρέπει να δώσεις αγάπη και χρόνο και αυτό θα στο επιστρέψει.

 

rsz_20180627_153759.thumb.jpg.3df57582ee54421cf20b76beca19b1d4.jpgrsz_20180627_153822.thumb.jpg.fca53983311121e6ff093a65a9b2f9c7.jpgrsz_20180627_201854.thumb.jpg.966dc79779adc5494712d172335ee9c0.jpgrsz_20180627_201901.thumb.jpg.b917cc557513d81751930a3277d1dc8a.jpgrsz_20180627_201907.thumb.jpg.311841fe4b66bc72c819a61a3a58af86.jpgrsz_20180627_202018.thumb.jpg.f7792e16a3f03742ab45227864fd78d6.jpgrsz_20180627_202024.thumb.jpg.76ac673d0053401625b65f09dd7d4395.jpgrsz_20180627_202903.thumb.jpg.908f231b71bdedd6badf8f2518c3c2fa.jpgrsz_20180627_203017.thumb.jpg.c9b0ec01bf3c8f927e786e46c0ae91b5.jpgrsz_20180627_2030170.thumb.jpg.148ab2ccc8f6374f4a2d8d18eb2a6b92.jpgrsz_20180627_202949.thumb.jpg.6a848db9ecab99cdffc7610e3547d543.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα.
Ένα μικρο update .
Πέρασε ένας μήνας περίπου από τις τελευταίες φωτογραφίες οπότε νιώθω την ανάγκη να μοιραστώ μαζί σας την όποια εξέλιξη του ενυδρείου.
θα προσπαθήσω να δώσω όσο περισσότερες πληροφορίες μπορώ ώστε να βλέπουν και οι νεότεροι από μένα τα λάθη που κάνω .
Αν σας κουράσω ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη.
Προσπαθώ να κανω σωστά τις ρουτίνες μου.
Τι σημαίνει αυτό για μένα.
Το ποιο απλό εργαλείο που έχουμε είναι το ρεφρεκτομετρο .
Εχει μια βιδουλα που αφού βάλουμε νερό όσμωσης το σοτάρουμε.
Εγω φυσικά επειδή ειχα μάτια αετού δεν έβρισκα λόγο να το κάνω.
Έπαιρνα μετρήσεις παρότι η τεράστια εμπειρία μου δεν τις χρειαζόταν.
Έχετε δει αγελάδα να κοιτάζει τραίνο ? να περνά δίπλα της και αυτή να μασαει το χορτάρι?
Εγω είμαι.
Αποτέλεσμα κάποια στιγμή να εχω κάνει τα πάντα παστά.
1032 και ούτε ξέρω για πόσο Τον fishbone θυμήθηκα που το ειχε πάθει .
Φυσικά ο άνθρωπος ειχε εμπειρία και ηταν λογικό κάποια στιγμή να το παραμέλησε , εγω που δεν ειχα πείρα όμως?.
Τεσπα έκανα το λάθος και πλέον μέσα στις ρουτίνες μου είναι και να ξανά ελέγχω το όργανο.
Το νερο το εχω σταθερά μεταξύ 1025 με 1026.
Το ενυδρείο άρχισε να καθαρίζει από αλγες και να δείχνει ποιο όμορφο.
Η ανάπτυξη χωρίς να ξερω ακόμα αν είναι αργή η γρήγορη υπάρχει.
Ειδικά τα soft κοράλλια πάνε πάρα πολύ καλά και υπολογίζω σε λίγους μήνες να μπορώ να σας δίνω και φραγκ
Εχω κάνει όμως νομίζω ένα λάθος  και αυτό εχει σχέση με την τροφή.
Επειδή εχω έναν μανταρινο που τρώει και κατεψυγμένη τροφή έριχνα περισσότερη για να φτάνει και για αυτόν.
Ετσι άρχισα να δινω καθημερινά περισσότερη.
Δεν φταίω εγω που το σκασμένο δεν παει να τσακωθεί με τα μεγαλύτερα για να φάει.
Αφου ξέρει καράτε γιατι δεν τα βάζει με την αλεπουδίτσα που τρώει τα πάντα?.
Άρχισα να βλέπω την αλγη να παίρνει τα πάνω της.
Στην αρχή νόμιζα ότι ηταν η ιδέα μου αλλά μετά το επιβεβαίωσα.
Μολις έριχνα τροφή μετα από λίγη ώρα έβλεπα να πιάνουν μια πρασινίλα τα τζάμια.
Τεσπα εδώ και 5 μέρες μείωσα την κατεψυγμένη τροφή.
Άλλαξα άνθρακα και αντιφως και έβαλα από 200 γραμ Η άλγη δείχνει να εχει καθοδικές τάσεις .
Ετοιμαζόμουν να κάνω και μια μεγάλη αλλαγή νερού μέχρι που είδα κατι που δεν το περίμενα.
Όπως θα δειτε και στις φωτο εχω 2 κομμάτια διαφορετικές πράσινες μαντιπορες.
Σας τονίζω ότι ηταν πράσινες γιατί εδώ και μερικές μέρες έκανα το θαύμα μου και έγιναν καφέ.
Στην μια εχει μείνει λίγο από το πράσινο ακόμα.
Όλα τα αλλα κοράλλια στα δικα μου πανέμορφα ματάκια δείχνουν καλά.
Τι πιστεύεται ότι φταίει ?
Kh είναι πάνω από 7.4
Θερμοκρασία σταθερά 26.5
Τα υπόλοιπα δεν τα μέτρησα τις τελευταίες μέρες αλλα όταν έπαιρνα μετρήσεις δεν έβλεπα κατι περίεργο.
Θα βάλω αρκετές φωτο για να δείτε το ενυδρείο και να πείτε την γνώμη σας.
Θα αντέξω ότι και αν πείτε φτάνει στην επόμενη συνάντηση που θα κάνει το φόρουμ να φέρετε χαρτομάντιλα για τα δάκρια .
Αααα για οσους δουν ότι δεν καθάρισα πολύ καλά τα τζάμια.
Τα τζάμια δεν τα καθάρισα τελείως για να δώσω μια φυσικότητα στην στιγμή.
Και τα άτιμα τα παιδιαπρεπει να έχουν βρει σπρέι αλγης και μου τα λερώνουν.
Πρέπει να κάνουν κακές παρέες στο σχολείο η στα αγγλικα,γιατι στην εκκλησία που τα πηγαίνω είναι αγγελούδια.
Μπούρδες προσπάθησα να τα καθαρίσω πριν βγάλω τις φανταστικές μου φωτο αλλά δεν ειχα χρόνο να το κανω όπως ήθελα και τελικά αποφάσισα να ανεβάσω το πρόβλημα και το σκ να κάνω λαντζα .
Περιμένοντα τις απαντήσεις σας θέλω να κλείσω το σεντόνι μου με τις εντυπώσεις μου από το χόμπι.
Είναι φανταστικό.
Είναι μοναδική εμπειρία και εχω πάρει πάρα πολλά στην μέχρι τώρα ενασχόληση μου.
Με ξεκουράζει και μου ομορφαίνει την σκέψη.
Αν με διαβάσει στο πέρασμα του χρόνου κάποιος  που θέλει να μπει στο χομπι θα του πω ότι είναι ένα χομπι που πρέπει να δώσεις αγάπη και χρόνο και αυτό θα στο επιστρέψει.
 
rsz_20180627_153759.thumb.jpg.3df57582ee54421cf20b76beca19b1d4.jpgrsz_20180627_153822.thumb.jpg.fca53983311121e6ff093a65a9b2f9c7.jpgrsz_20180627_201854.thumb.jpg.966dc79779adc5494712d172335ee9c0.jpgrsz_20180627_201901.thumb.jpg.b917cc557513d81751930a3277d1dc8a.jpgrsz_20180627_201907.thumb.jpg.311841fe4b66bc72c819a61a3a58af86.jpgrsz_20180627_202018.thumb.jpg.f7792e16a3f03742ab45227864fd78d6.jpgrsz_20180627_202024.thumb.jpg.76ac673d0053401625b65f09dd7d4395.jpgrsz_20180627_202903.thumb.jpg.908f231b71bdedd6badf8f2518c3c2fa.jpgrsz_20180627_203017.thumb.jpg.c9b0ec01bf3c8f927e786e46c0ae91b5.jpgrsz_20180627_2030170.thumb.jpg.148ab2ccc8f6374f4a2d8d18eb2a6b92.jpgrsz_20180627_202949.thumb.jpg.6a848db9ecab99cdffc7610e3547d543.jpg
Καλησπέρα Νίκο! Είναι σημαντικό να διατηρούμε τη σταθερότητα του συστήματος χωρίς να καταλήγουμε σε κυνήγι αριθμών! Η τροφή είναι αλήθεια θέλει σύνεση και είναι καθαρά βασικό θέμα χειρισμού. Να ξέρεις τα ψάρια πάντα θα πεινανε! Θα σου πρότεινα τον μανταρινο να τον ταιζεις βράδυ ούτως ή άλλως είναι νυκτόβιος θηρευτής! Όπως επίσης την κατεψυγμένη να τη σουρωνεις να φεύγουν τα ζουμια της και να μένει μόνο η τροφή! Όταν τα nutrient πέσουν θα ηρεμήσουν και οι άλγες σου. Keep reefing!

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Γιώργο .

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές .

Το κατάλαβα γρήγορα και μάζεψα τα χεράκια μου.

Και πλέον κάνω αυτό που έγραψες  με την κατεψυγμένη το βράδυ για τον μανδαρινο .

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αυτό με το πάστωμα να ξέρεις το έπαθα κ εγώ.. κ μάλιστα σε ξεπέρασα.. Το έφτασα στο 1033!

Εγώ ήξερα τι κάνει η βιδούλα εκεί πάνω στο ρεφρακτόμετρο αλλά νόμιζα ότι μόνο την πρώτη φορά θα πρέπει να το ρυθμίσω!

Όσο για το τάισμα.. ο @Giwrgos Fragoulis έχει απόλυτο δίκιο!
Με μέτρο...
Εγώ δυστυχώς δεν το έχω καταφέρει ακόμα! Δεν ρίχνω όσο έριχνα στην αρχή αλλά το χεράκι μου εξακολουθεί να είναι βαρύ!

 

Έγινε επεξεργασία - AGAPI7
Link to comment
Share on other sites

Αστα αγάπη την πάτησα .

Και είμαι από τους ανθρώπους που παίρνουν τα manual και διαβάζουν τα πάντα.

Και φυσικά ειχα διαβάσει ότι καλό είναι πριν από κάθε μέτρηση να καλιμπραρουμε με νερό όσμωσης .

Έκανα τα τροπικά ψαράκια να ζουν στην νεκρά θάλασσα.

Έπαθα ,έμαθα και τα γράφω για τους επόμενους.

Από τροφή εχω μαζευτεί πολύ.

Μέχρι να καθαρίσω από αλγες καθόλου κατεψυγμένη και flakes με μέτρο.

Επίσης ζωντανή βαζω λιγη όπως μου είπε ο Γιώργος.

Πλέον τα πάμε καλά με τα παιδια<ψαρακια>

Απλά νιώθω ότι πρέπει να εχουν κάποια συγγένεια με πιράνχας γιατί μόλις βάζω χεράκι με γλεντανε από….αγαπη βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος dreamnikos έγραψε:

Αστα αγάπη την πάτησα .

Και είμαι από τους ανθρώπους που παίρνουν τα manual και διαβάζουν τα πάντα.

Και φυσικά ειχα διαβάσει ότι καλό είναι πριν από κάθε μέτρηση να καλιμπραρουμε με νερό όσμωσης .

Έκανα τα τροπικά ψαράκια να ζουν στην νεκρά θάλασσα.

Έπαθα ,έμαθα και τα γράφω για τους επόμενους.

Από τροφή εχω μαζευτεί πολύ.

Μέχρι να καθαρίσω από αλγες καθόλου κατεψυγμένη και flakes με μέτρο.

Επίσης ζωντανή βαζω λιγη όπως μου είπε ο Γιώργος.

Πλέον τα πάμε καλά με τα παιδια<ψαρακια>

Απλά νιώθω ότι πρέπει να εχουν κάποια συγγένεια με πιράνχας γιατί μόλις βάζω χεράκι με γλεντανε από….αγαπη βέβαια.

Σκέψου ότι εγώ εκτός από κατεψυγμένη έριχνα κ κομμάτια γαρίδας.. φρέσκια από τα ψαράδικα!
Μόλις έκοψα αυτά τα δύο κ  σταμάτησα κ 1-2 άλλες χαζομάρες που έκανα, έπεσαν αρκετά τα νιτρικά μου!
Μ' αρέσει κ μένα να ταΐζω με το χέρι τα γλυκούλια μου !!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος AGAPI7 έγραψε:

Σκέψου ότι εγώ εκτός από κατεψυγμένη έριχνα κ κομμάτια γαρίδας.. φρέσκια από τα ψαράδικα!
Μόλις έκοψα αυτά τα δύο κ  σταμάτησα κ 1-2 άλλες χαζομάρες που έκανα, έπεσαν αρκετά τα νιτρικά μου!
Μ' αρέσει κ μένα να ταΐζω με το χέρι τα γλυκούλια μου !!!!

Ελπίζω να τους έδινες και μπύρα παγωμένη που πάει με τις γαρίδες χαχαχαχα.

Ευτυχώς που τα σταμάτησες....

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Ελπίζω να τους έδινες και μπύρα παγωμένη που πάει με τις γαρίδες χαχαχαχα.

Ευτυχώς που τα σταμάτησες....

Αφού φαγώθηκες να τα σταματησω!

Δεν είχα άλλη επιλογή!!!
Αν συνέχιζα να ταΐζω με τον ίδιο ρυθμό θα με "παρατούσες" κ δεν με συμφέρει! :lolu:

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα Νικόλα σε εσένα και στην όμορφη παρέα μας

Λόγω καλοκαιρινής περιόδου το ενυδρείο έμεινε λίγο πίσω.

Και πώς να μην έμενε αφού έπρεπε να αποδείξω στο έτερον ήμισυ ότι δεν σπαταλώ χρόνο στο ενυδρείο .

Γρήγορα γρήγορα έβαλα δοσομετρικη ,αυτόματη αναπλήρωση ,αυτόματη ταΐστρα και μια ip camera.

Έβαλα και το παιδί στο παιχνιδι<όταν λεω παιδί μιλώ για 17 χρονών και 1.90 που ήθελε να μείνει στο σπίτι οσο εμείς θα λείπαμε-δεν θέλω να σκέπτομαι τι θα  έκαναν στο σπιτι>

Και φυσικά με το αζημίωτο θα έκανε ότι του ζητούσα.

Όλα τα είχα σκεφτεί και τα είχα κάνει τέλεια .

Ατσίδας σας λέω.

Ρύθμιση αναπλήρωσης ,ταΐστρας και δοσομετρικης σε 2 ώρες.ups σε περίπτωση προβλήματος με ρεύμα.

Απορούσα με τον εαυτό μου γιατί δεν το είχα κάνει και περίμενα τον χειμώνα που θα έβαζα sump.

Αυτό είναι, 15 μέρες χαλάρωσης και ηρεμίας.

Η σύζυγος μες την τρελή χαρά .

Ούτε μαγείρεμα ούτε σιδέρωμα ουτε και έμενα με τα αλάτια και τα δοχεία μου.

Οι μέρες θα περνούσαν ζάχαρη.

Αμ δε……

Την τρίτη μέρα διακοπών με παίρνει ο μικρός να μου πει ότι χάλασε το ups.

Μην σας λεω πολλα ευτυχώς με την κάμερα έβλεπα και έλεγα στο παιδί τι να κάνει.

Εκτός η δοσομετρικη που ούτως η άλλως δεν έδινε σωστά αφού δεν την ειχα στήσει όπως έπρεπε.

Εκτος τα φωτά και πλέον έπαιζαν μόνο χειροκίνητα.

Εκτος η αυτόματη αναπλήρωση γιατί πάνω στον χαμό κάτι της έκανε το παιδί.

Κατά τα αλλα όμως μια χαρά.

Ευτυχώς το παιδί έκανε τα βασικά.

Τροφή για τα ζωντανά και kh περίπου 60 ml.

Ετσι πέρασαν οι μέρες και γυρίσαμε .

Το ενυδρείο χρειάζεται χρόνο και δουλεία αλλά θα επανέλθει.

Από απώλειες μέχρι στιγμής μετρώ ενα clam και για αυτό υπεύθυνος είναι ο μελάνουρος που πέρναγε το πόδι του για σκουλήκι .

Όσο ήμουν σπίτι μόλις έβλεπα ότι το γύριζε τούμπα το ξανά έβαζα στην άμμο.

Με τις διακοπές βρήκε την ευκαιρία του το παλιόπαιδο .

Να σας πω την αλήθεια με οσα έγιναν στην χώρα μας το καλοκαίρι, το τελευταίο που με πείραξε είναι η μικρή μου αναποδιά στο ενυδρείο.

Μόλις διορθώσω τις αναποδιές  τις οποίες φυσικά και έριξα στην αγαπημένη μου σύζυγο <γιατι δεν με άφηνε να βάλω sump>  θα επανέλθω με φωτογραφικό ρεπορτάζ .

Καλή συνέχεια σε όλους μας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...