Jump to content

paloutarium ver.3


Recommended Posts

Οπτικά χωρίς να έχω γνώσεις περί του θέματος μου αρέσει πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ρε Χρηστο αν ηθελες να φτιαξεις κατι ομορφο, τι θα εφτιαχνες?:D Πολυ ωραιο και πολυ φυσικο.

Για δωσε λιγες πληροφοριες για κατοικους, φιλτρανση, φωτισμο, ρουτινες και κυριως για τα φυτα ανωθεν της σταθμης του νερου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Δηλαδη ρε Χρηστο αν ηθελες να φτιαξεις κατι ομορφο, τι θα εφτιαχνες?:D Πολυ ωραιο και πολυ φυσικο.

Για δωσε λιγες πληροφοριες για κατοικους, φιλτρανση, φωτισμο, ρουτινες και κυριως για τα φυτα ανωθεν της σταθμης του νερου.

 

πριν 1 ώρα, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Πολύ όμορφο... Βλέπω ένα μολυ και ένα πλατυ μέσα; το νερό κατεβαίνει σαν καταρράκτης; Ποια φυτά έχεις; 

Κατοικους έχω κάτι λίγα, 4 γκαπακια και εδώ και μια εβδομάδα καμιά δεκαριά νεογέννητα. Η ρουτίνες είναι ίδιες όπως ένα νορμάλ ενυδρείο τίποτα το ιδιαίτερο, 12 φωτισμό και αλλαγές νερού όπως μου έρθει, λίπασμα πολύ πολύ λίγο και ένα εξωτερικό φίλτρο με εξωτερικό θερμοστάτη. Τα φυτά απο πάνω εκτός απο κανα δυο δεν ξέρω καν πως λέγονται, είπαμε πειραματίζομαι και τα περισσότερα φυτά είναι μαζεμένα απο την ελληνική φύση. Σε αυτήν την φάση παρατηρώ πως τα πάνε σε συνθήκες τροπικού κλήματος με υγρασία >80% και θερμοκρασία αέρα 28, κάποια δεν άντεξαν και τα έβγαλα αν και με άρεσαν πολύ. Αυτήν την στιγμή όλα τα φυτά είναι είτε βρύα είτε αναρριχώμενα. Στην στήλη του νερού δεν έχω κάτι το ιδιαίτερο (microsorum, anubias,cryptocoryne, κτλ κλασικά εύκολα φυτά δηλαδή) εκτός απο κάποια είδη bucephalandra που παλεύω να τα αυξήσω.

 

το νερό κατεβαίνει απο δυο κυρίους καταρράχτες αλλά λόγο βλάστησης δεν φαίνεται τίποτα  επίσης έχει εξόδους νερού απο πολλά σημεία έτσι ώστε να βρέχεται όλη η πλάτη η οποία αποτελείτε απο καφέ σχιστόλιθο μαζεμένο απο την μαμά φύση.

 

Δεν είναι κάτι το ιδιέταιρω και δύσκολο ο κάθε ένας μπορεί να το κάνει, απλά βάζει πάνω στους σχιστόλιθους τα φυτά και τα υπόλοιπα γίνονται μόνα τους.  Το δύσκολο είναι το αρχικό στήσιμο του σχιστόλιθου έτσι ώστε να έχει όλοι σχεδόν η πλάτη υγρασία. τα ξύλα είναι  αποφλοιωμένα νεκρά πουρνάρια που και αυτά τα μάζεψα απο την φύση και είναι τοποθετημένα έτσι ώστε να ακουμπούν όλα σε νερό για να δω τη απορροφητικότητα  έχουν σε υγρασία ώστε να μπορεί να πιάσει πάνω βρύα και μοος.

Tο παλουταριο είναι μικρό 60Χ40Χ50 και είναι όπως το λέω εκπαιδευτικό για το τελικο preject.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον και πολύ ιδιαίτερο το προτζεκτ. 

Περιμένουμε περισσότερες λεπτομέρειες, πχ το σύστημα που κυκλοφορεί το νερό;

Η την λάμπα;

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Τι είν τούτο πάλι??:bigemo_harabe_net-135:???

Πάντως ότι και αν είναι είναι πανέμορφο :bigemo_harabe_net-122:!!!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά είναι πολύ όμορφο Χρήστο.

Το μόνο πρόβλημα σε αυτά τα συστήματα που τα φυτά είναι μαζεμένα από τη φύση είναι οι καλοκαιρινές θερμοκρασίες (υπάρχουν και οι εξαιρέσεις βέβαια).:)

 

Link to comment
Share on other sites

Εχεις φτιαξει κατι πανεμορφο!Αντι να το χαλασεις μπορεις να μου το χαρισεις?Πολυ ζεν κατασταση!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο Χρησταρα.... παντα προτιμουσα το φυσικο και ατημελητο απο τα καραστημενα τοπια. Μπορεις να βαλεις και κανενα  mist maker για ποιο ατμοσφαιρικες καταστασεις....αν και δεν εχω δοκιμαση ποτε κατι αναλογο παντα με προβληματιζε το αν με την υγρασια θολωνουν τα τζαμια σε ενα κλειστο ενυδρειο και απο την αλλη εαν το εχουμε χωρις καπακι η υγρασια στο δωματιο και η υπερβολικη εξατμιση του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο τις bucephalandres , γιατι δεν τις εβγαλες εξω απο το νερο?

Θα μεγαλωσουν γρηγοροτερα.

Στο επομενο αν μπορεσεις δωσε υψος , και βαθος..

Διοξειδιο δεν εχεις , να παιξεις με κανενα χρωματακι στο νερο ... που μου βαλες ανουμπιες? :P

Θα μου αρεσε μια αναλογια στο ματι , 1:3 , 1:4, η στηλη του νερου.

Link to comment
Share on other sites

On 21/2/2018 at 6:18 ΜΜ, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Πολύ ενδιαφέρον και πολύ ιδιαίτερο το προτζεκτ. 

Περιμένουμε περισσότερες λεπτομέρειες, πχ το σύστημα που κυκλοφορεί το νερό;

Η την λάμπα;

το νερό κυκλοφορεί όπως βλέπεις στο σχέδιο πάνω πάνω έχω κάνει μια δεξαμενή απο πολυουρεθάνη με τρύπες σε διάφορα σημεία απο όπου βγαίνει το νερό και κυλά πάνω στον σχιστόλιθο.

pal02.thumb.jpg.0257488ea8bc368a2a3141a6f30d5f47.jpg

 

On 21/2/2018 at 9:16 ΜΜ, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Πραγματικά είναι πολύ όμορφο Χρήστο.

Το μόνο πρόβλημα σε αυτά τα συστήματα που τα φυτά είναι μαζεμένα από τη φύση είναι οι καλοκαιρινές θερμοκρασίες (υπάρχουν και οι εξαιρέσεις βέβαια).:)

 

Για αυτό πειραματίζομαι να δω τελικά ποια φυτά θα αντέξουν σε υψηλές θερμοκρασίες, έχει ψωμί ακόμη.

πριν 22 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Πολυ ωραιο Χρησταρα.... παντα προτιμουσα το φυσικο και ατημελητο απο τα καραστημενα τοπια. Μπορεις να βαλεις και κανενα  mist maker για ποιο ατμοσφαιρικες καταστασεις....αν και δεν εχω δοκιμαση ποτε κατι αναλογο παντα με προβληματιζε το αν με την υγρασια θολωνουν τα τζαμια σε ενα κλειστο ενυδρειο και απο την αλλη εαν το εχουμε χωρις καπακι η υγρασια στο δωματιο και η υπερβολικη εξατμιση του νερου.

Χωρίς καπάκι άστο το καλοκαίρι είχα εξάτμιση 1,5 την ημέρα, και επιδει είναι καλοκαίρι και τα παράθυρα ανοιχτά δεν είχα πρόβλημα υγρασίας αλλά πρόβλημα με το να είμαι κάθε μέρα με το μπετονάκη να συμπληρώνω νερό. Το χειμώνα είχα 0,5 λίτρο εξάτμιση την ημέρα και αυτό ήταν πρόβλημα εκτός αυτού με θερμοκρασία γύρω στους 21 τα τροπικά φυτά κατέρρευσαν. Με το κλειστό σύστημα δεν έχω πρόβλημα υγρασίας και εξάτμισης αλλά είχα πρόβλημα με τα τσάμια που θόλωναν τελείως, το πρόβλημα λύθηκε με ανεμηστηράκια απο pc τοποθετημένα έτσι ώστε να  χτυπούν πάνω στο μπροστινό τσάμι.

πριν 1 ώρα, το μέλος nicpapa έγραψε:

Χρηστο τις bucephalandres , γιατι δεν τις εβγαλες εξω απο το νερο?

Θα μεγαλωσουν γρηγοροτερα.

Στο επομενο αν μπορεσεις δωσε υψος , και βαθος..

Διοξειδιο δεν εχεις , να παιξεις με κανενα χρωματακι στο νερο ... που μου βαλες ανουμπιες? :P

Θα μου αρεσε μια αναλογια στο ματι , 1:3 , 1:4, η στηλη του νερου.

η  bucephalandres είχαν μεγαλώσει μέσα στο νερό εξ αρχής, όταν δοκιμαστικά έβγαλα κάποια φυτά με χάλασαν, δεν ξέρω αν έριχναν τα φύλα για να βγάλουν καινούργια ή δεν τα αρκούσε η υγρασία, εγώ  πόνταρα στο δεύτερο και για αυτό τα ξανά έβαλα μέσα έως ότου φτιάξω μια DIY προσομοίωση βροχής όπου η υγρασία θα είναι ποιο καλή. Τα ανεμηστηράκια καλά μέν για τα τσάμια αλλά αυτός ο απαλός αέρας στεγνώνει τα φύλα απο τα φυτά, παρόλο την αυξημένη υγρασία των 80%, το ίδιο χάλια πήγαν και οι ανουμπιες και για αυτό της τοποθέτησα έτσι πάνω πάνω για να βγουν έξω απο μόνες τους έξω να δω πως θα εξελιχθούν. Διοξείδιο έχω αλλά μεγάλη κατανάλωση γιατί απο τους καταρράχτες που δεν φαίνονται και την υψηλή θερμοκρασία πάνω απο την στήλη του νερού χάνετε μεγάλο τμήμα. 

 

Η αναλογία είναι λάθος το ξέρω αλλά αυτό το ενυδρείο είχα για το πείραμα, η στάθμη του νερού  είναι μόλις 15 εκατοστά. Μέσα στο νερό ακόμη δεν έδωσα την δέουσα προσοχή  ίσος γιατί το όλο project  είναι σε πειραματικό στάδιο.  Ακόμη έχω να λύσω κάποια προβλήματα, να βάλω ποιο καλό νεφελοποιητή και τεχνίτη βροχή. Όταν όλα πάνε καλά και λυθούν όλα τότε θα πάω σε ένα ποιο καλύτερο project, αλλά η δουλειές  ο περιορισμένος χρόνος και ο χρόνος που απαιτείται για να βγουν κάποια συμπεράσματα δεν μου επιτρέπουν να κάνω κάτι ποιο γρήγορα, ίσος όμως να ομορφύνω λίγο την στήλη του νερού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

image.gif.2abc4e8c4378ef03878f566dc7c9a5e1.gif

https://www.aquavivere.gr/LIMNI/-YLIKAFILTRONLIMNIS/aquael-coco-mat-super-maxi-

image.thumb.jpeg.99e732b27ce02296bcccd5ea3cb07b8b.jpeg

image.jpeg.73412b4e47b59e7cb762e2a8ff644060.jpeg

image.thumb.jpeg.8cfe8d88dec3907d1433c9c289f80485.jpeg

Καλημερα Χρηστο και σε ολη την παρεα. Ο αερισμος συνεχιζει να με απασχολη παντως....Εχω στο νου μια παραλλαγη απο το σχεδιακη που επισυναπτω αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα δουλεψει στην πραξη. Για την ωρα σου παραθετω την σχετικη λυση. Ο σχιστολιθος δεν ξερω κατα ποσο βοηθα στην ευκολη αναπτυξη του συνολου. Δεν λεω οτι δεν ειναι χρησιμο υλικο αλλα σε συνδιασμο με  πανελ κοκοφοινικα μπορει να σε βοηθησει καλυτερα πιστευω εκει που θελεις να βαλεις βρυα και αναριχωμενα φυτα οπου θα εχουν μια καλυτερη επιφανεια για να γατζωθουν συν την συγκρατισει της υγρασιας και θρεπτικων σε μεγαλο βαθμο. Υπαρχουν μπεκ που μπορουν να κατανεμουν ομιομορφα την υγρασια απο τα απλα σπρεη μπαρ για την βροχη.... ριξε μια ματια και σε αυτα τα μπεκ χαμηλης πιεσης.

Link to comment
Share on other sites

Για την τεχνητή βροχή έχω είδη ένα έτοιμο σχέδιο μόλις αρχίζω να το κάνω θα το ανεβάσω ως DIY κατασκευή.  Για την κυκλοφορία του αέρα παρατηρώντας όλα τα τεράριουμ διαπίστωσα ότι όλα έχουν χαμηλά ανοίγματα για να μπαίνει φρέσκος αέρας μέσα ώστε να γίνεται η ανακύκλωση του αέρα όπως το σχέδιο που ανέβασες.

Το πρόβλημα είναι ότι εγώ δεν θέλω να χωρίσω το μπροστινό τσάμι απο το ενυδρείο ή να φτιάξω έστω και μικρές τρύπες και παλεύω να βρω μια λύση.  Δεν ξέρω αν τα καταφέρω ή όχι πάντως τα ενεμηστηράκια λειτουργούν μια χαρά στο να μην πιάνουν υγρασία τα τσάμια, αλλά το πρόβλημα είναι όπως είπα ποιο πάνω ότι δεν αφήνουν να πιάσει υγρασία το φύλλωμα τον φυτών. 

Με το που κλείνουν τα φώτα σταματούν και τα ανεμηστηράκια και η υγρασία στα φυτά επανέρχεται, με αυτήν την μέθοδο αρκετά φυτά πάνε καλά  αλλά όχι όλα, εκτός αυτού το πρωί  μόλις ανοίγουν τα φώτα και τα ανεμηστηράκια θέλει κανένα δίωρο έως ότου ξεθολώσουν τα τσάμια, τα ανεμηστηράκια χωρίς την θερμοκρασία που βγάζουν οι Τ5 απο μόνα τους δεν κάνουν δουλειά. Το δοκίμασα τα άφησα όλο το βράδυ ανοιχτά και το πρωί τα τσάμια ήταν μέσα στην υγρασία. Οι λύσης είναι δυο και δεν ξέρω πια στην τελική θα εφαρμόσω και αν μπορώ βέβαια να της εφαρμόσω. Η μια είναι να γίνεται με κάποιο τρόπο έντονη κυκλοφορία του αέρα μπροστά στο τσάμι χωρίς να απλώνετε πολύ ο αέρας ώστε να στεγνώνουν τα φυτά και η άλλοι είναι να βρω ένα τρόπο ώστε να κρατώ το τσάμι στην θερμοκρασία που έχει το δωμάτιο, έτσι χωρίς διαφορά θερμοκρασίας δεν θα δημιουργήται υγρασία στο τσάμι, αυτά στη θεωρία στην πράξη βλέπουμε. Όλα αυτά βέβαια δεν με στεναχωρούν γιατί εντάσσονται μέσα στο χόμπι όποτε με κάνουν κέφι και δεν τα βλέπω σαν προβλήματα που πρέπει να λυθούν για να ησυχάσω. 

Αν στην τελική δω ότι δεν λειτουργούν όπως θα ήθελα θα πάω αναγκαστικά στην μέθοδο του διαχωρισμού τσαμπιού ή τρύπες αλλά όχι μπροστά ώστε να μην χαλάσω την θέα, αλλά απο πλάγια, φυσικά δεν ξέρω αυτό κατά πόσο θα βοηθήσει στο να μην πιάνει υγρασία το μπροστινό τσάμι, ίδωμεν.

 

Τα φυτά πιάνουν μια χαρά στον σχιστόλιθο δεν έχω πρόβλημα αλλά σίγουρα στο μέλλον δεν θα ήθελα να είχα μόνο αναρριχώμενα φυτά και βρύα και εκεί σίγουρα θα χρειαστώ και διαφορετικά υλικά είναι κάτι που το μελετώ και το ψάχνω και με που θα στρώσει ο καιρός θα αρχίσουν τα πειράματα στο μπαλκόνι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Για την τεχνητή βροχή έχω είδη ένα έτοιμο σχέδιο μόλις αρχίζω να το κάνω θα το ανεβάσω ως DIY κατασκευή.  Για την κυκλοφορία του αέρα παρατηρώντας όλα τα τεράριουμ διαπίστωσα ότι όλα έχουν χαμηλά ανοίγματα για να μπαίνει φρέσκος αέρας μέσα ώστε να γίνεται η ανακύκλωση του αέρα όπως το σχέδιο που ανέβασες.

Το πρόβλημα είναι ότι εγώ δεν θέλω να χωρίσω το μπροστινό τσάμι απο το ενυδρείο ή να φτιάξω έστω και μικρές τρύπες και παλεύω να βρω μια λύση.  Δεν ξέρω αν τα καταφέρω ή όχι πάντως τα ενεμηστηράκια λειτουργούν μια χαρά στο να μην πιάνουν υγρασία τα τσάμια, αλλά το πρόβλημα είναι όπως είπα ποιο πάνω ότι δεν αφήνουν να πιάσει υγρασία το φύλλωμα τον φυτών. 

Ακριβως τα τελευταια λεγομενα σου  με προβληματιζουν……συν την αυξημενη εξατμηση.

Εάν το χωρισμα είναι ακριβως στην επιφανεια του νερου  όπως είναι τα ενυδρεια χωρις καπακι (rimless aquarium) δεν θα δειχνει ασχημα (μισο δακτυλο ανοιγμα)…..επισης θα μπορεις να  βγαζεις το πανω μπροστινο κομματι τζαμιου ( αποσπομενο ) και να δουλευεις ανετα μεσα η να το καθαριζεις οποτε θες.

Επειδη διαβασα ότι ετοιμαζεσε για καινουργιο προτζεκτ για αυτό κανω την παραπανω αναφορα…..

Με το που κλείνουν τα φώτα σταματούν και τα ανεμηστηράκια και η υγρασία στα φυτά επανέρχεται, με αυτήν την μέθοδο αρκετά φυτά πάνε καλά  αλλά όχι όλα, εκτός αυτού το πρωί  μόλις ανοίγουν τα φώτα και τα ανεμηστηράκια θέλει κανένα δίωρο έως ότου ξεθολώσουν τα τσάμια, τα ανεμηστηράκια χωρίς την θερμοκρασία που βγάζουν οι Τ5 απο μόνα τους δεν κάνουν δουλειά. Το δοκίμασα τα άφησα όλο το βράδυ ανοιχτά και το πρωί τα τσάμια ήταν μέσα στην υγρασία. Οι λύσης είναι δυο και δεν ξέρω πια στην τελική θα εφαρμόσω και αν μπορώ βέβαια να της εφαρμόσω. Η μια είναι να γίνεται με κάποιο τρόπο έντονη κυκλοφορία του αέρα μπροστά στο τσάμι χωρίς να απλώνετε πολύ ο αέρας ώστε να στεγνώνουν τα φυτά και η άλλοι είναι να βρω ένα τρόπο ώστε να κρατώ το τσάμι στην θερμοκρασία που έχει το δωμάτιο, έτσι χωρίς διαφορά θερμοκρασίας δεν θα δημιουργήται υγρασία στο τσάμι, αυτά στη θεωρία στην πράξη βλέπουμε. Όλα αυτά βέβαια δεν με στεναχωρούν γιατί εντάσσονται μέσα στο χόμπι όποτε με κάνουν κέφι και δεν τα βλέπω σαν προβλήματα που πρέπει να λυθούν για να ησυχάσω. 

Αν στην τελική δω ότι δεν λειτουργούν όπως θα ήθελα θα πάω αναγκαστικά στην μέθοδο του διαχωρισμού τσαμπιού ή τρύπες αλλά όχι μπροστά ώστε να μην χαλάσω την θέα, αλλά απο πλάγια, φυσικά δεν ξέρω αυτό κατά πόσο θα βοηθήσει στο να μην πιάνει υγρασία το μπροστινό τσάμι, ίδωμεν.

  Καλα το κεφι σου πανω από όλα και το ολο ψαξιμο εχει την ομορφια του περα από το τελικο αποτελεσμα…..

Τα φυτά πιάνουν μια χαρά στον σχιστόλιθο δεν έχω πρόβλημα αλλά σίγουρα στο μέλλον δεν θα ήθελα να είχα μόνο αναρριχώμενα φυτά και βρύα και εκεί σίγουρα θα χρειαστώ και διαφορετικά υλικά είναι κάτι που το μελετώ και το ψάχνω και με που θα στρώσει ο καιρός θα αρχίσουν τα πειράματα στο μπαλκόνι.

Ριξε μια ματια και στο παρακατω συνδεσμο….υπαρχουν διαφορα υλικα όπως τουβλα από κοκοφοινικα με τυρφη που μπορουν επισης να βοηθησουν στο ολο συνολο κλπ…

http://terrariumconstruction.com/epiweb-terrarium.php

 

 

Παράθεση

 

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

...τη θες τώρα να με γκαζώσεις και να αρχίζω να γκρεμίζω ντουβάρια..., μάλλον θα παραμείνει όνειρο το διώροφο παλουταριο :(

 

κάθε ιδέα καλοδεχούμενη ποτέ δεν μπορούμε να τα γνωρίζουμε όλα όποτε όλα τα λαμβάνω υπόψη.

το νέο project θα περιλαμβάνει ένα απο τα δυο είδη γιατί και τα δυο δεν πάνε μαζί, ακόμη ακόμη όμως δεν ξέρω τη θέλω ποιο πολύ απο τα δυο

 

Dendrobates Tinctorius Cobalt Juvenile 

6224c234fd2db80090e12571cb131add.jpg

 

Red devil, Geosesarma

rote-vampirkrabbe-red-devil-geosesarma-h

 

Link to comment
Share on other sites

Χεχε.....αρρωστια!!! Ψηφιζω υπερ το βατραχακι...θα ακους και το καλεσμα για τα θυλικα εαν ειναι αρσενικο....ο κυριος καβουρης εαν εχεις και ψαρακια δεν ξερω την καταληξη τους...

Δεν ξερω εαν ειδες και το παρακατω θεμα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι εννοείτε και είναι εξαιρετική δουλειά,  χρόνια τώρα  με γυροφέρνει η ιδέα αλλά ως συνήθως αρχίζω απο τα δύσκολα για να καταλήξω στα εύκολα.

Πάντως έχω διαβάσει πάρα πολλά άρθρα και κατάλαβα ότι σωστότερο ήταν προτού κάνω ένα τέτοιο βήμα πρέπει να πάρω το βάπτισμα μια κατασκευής απο παλουτεριο, να δω και να ζήσω τα προβλήματα και να αποκτήσω την ανάλογη εμπειρία.

 

Το μεγάλο πρόβλημα που έχω πλέον είναι ο χώρος και εδώ δίνω μια μεγάλη μάχη που λέγεται aquterarium VS woman

Απο ψάρια λόγο της χαμηλής στάθμης νερού iιδανικά είναι τα killifish, και αυτός είναι ο λόγος που μάλλον θα πάρω βατραχάκια και για τα καβουράκια θα φτιάξω ένα μικρότερο κάπου θα βρω χώρο.

Link to comment
Share on other sites

+1 στο βατράχι και απο εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα εχω ολα στο γραφειο.... τα βαζεις με τις γυναικες :hehe

Ωραια επιλογη και τα kilfish.... οποτε περιμενουμε νεα σου και οτι σε προβληματιζει, ευχαριστως το συζηταμε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...