Jump to content

Παρουσιαση aquaterrarium με 2 Red Ear Slider


Recommended Posts

Γενική κατηγορία χελωνιέρας:
aquaterrarium
Γενικές Πληροφορίες:
Διαστάσεις Χελωνιέρας: (ΜxΠxΥ): 1.20x60x50
Συνολικά Λίτρα: 360 ( 240 καθαρα)
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί:
Χελώνες: 2 Red eared slider
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά:
Φόντο: αφισα πλατης με ξυλα και φυτα
Πέτρες: 5 lava rock
Ξύλα: 3 μοπανι, 1 redmoore, 2 αγνωστων στοιχειων
Ψεύτικα Φυτά: -
Στεριά: γιαλυνη π΄λατφορμα με πλαστικο χλοοταπητα
Άλλα διακοσμητικά :
Βυθός: Κενός

Φωτισμός:
UVB λάμπα(Αντικατάσταση φώς ημέρας): exoterra uvb100 (ex reptiglo 5.0) 13W
Άλλες λάμπες: 75 watt exoterra intense basking
Διάρκεια φωτισμού: 10-12 ωρες
Απόσταση UVB λάμπας απο στεργιά: 20 εκ

Υποστήριξη οργανισμών :
Φίλτρανση: eheim 2217 ( εισοδος: eheim mech, μπλε σφουγγαρι, siporax, βαμβακι: εξοδος)
Θέρμανση/ Ψύξη: 1 θερμοστατης sicce για 300λ
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: Την εβδομαδα ,  μερα παρα μερα σχεδον  pellets της omega one -- 2 μερες νηστεια και απο μια καροτο

και κανα γρυλο (dusted  με ασβέστιο σε σκόνη ) ή σκουλικι , σπανια πλεον αποξειραμενες γαριδες κλπ. 


Παράμετροι:
pH: 7,4
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5-7
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 26 στο νερο, 32 στην στερια

Συντήρηση:
Αλλαγές νερού: καθε 8-10 μερες 40%
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: σε βαρελι 120 λιτρων, αντιχλωριο prime.
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: καθε μηνα καθαρισμα σε διακοσμητικα, τοιχώματα κλπ και καθε 2 μηνες περιπου το φιλτρο.

 

 

Καλως σας βρηκα, εχω βοηθηθει ηδη σε αποριες που ειχα μεσα απο το φορουμ σας, ευχαριστω.

Φωτογραφίες:

IMG_20180219_200006.jpg

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ξέρω καθόλου τι φροντίδα χρειάζονται οι χελώνες, μου αρέσει που βλέπω κάποιον που τους διαθέτει έναν αξιοπρεπή χώρο για να ζουν.

Πολλά μπράβο φίλε μου.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επιτελους και ενα ενυδρειο με καλα λιτρα για τις χελωνες. Μπορεις να βαλεις και πολλα φυτα οπως παπιρους φιλοδεντρα ποθους κα.....απο την μια θα τραβανε νιτρικα και απο την αλλη θα γινει ποιο ομορφο. Με καποιες παρεμβασεις μπορεις να εχεις ενα ωραιο αποτελεσμα.

 

4-III-16-tank-I-m_1024x1024.jpg?v=147250

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε corto τα ευσημα για τα λιτρα και την φροντιδα που τους παρεχεις στα εχω δωσει απο καιρο!Η ιδεα του Rik για τ'αληθινα φυτα θα ηταν καταπληκτικη εαν συνεργαζοντουσαν και οι χελωνες!Δυστυχως οτι και να βαλεις μολις μεγαλωσουν τα νυχια τους καταστρεφουν τα παντα.Τωρα να σου πω την αληθεια τα ψευτικα φυτα και την σπηλιτσα δεν θα τα εβαζα αλλα θεμα γουστου ειναι αυτο κι αμα σ΄αρεσουν εγω μαζι σου!:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος rafael έγραψε:

Φιλε corto τα ευσημα για τα λιτρα και την φροντιδα που τους παρεχεις στα εχω δωσει απο καιρο!Η ιδεα του Rik για τ'αληθινα φυτα θα ηταν καταπληκτικη εαν συνεργαζοντουσαν και οι χελωνες!Δυστυχως οτι και να βαλεις μολις μεγαλωσουν τα νυχια τους καταστρεφουν τα παντα.Τωρα να σου πω την αληθεια τα ψευτικα φυτα και την σπηλιτσα δεν θα τα εβαζα αλλα θεμα γουστου ειναι αυτο κι αμα σ΄αρεσουν εγω μαζι σου!:thumbup:

Γινεται φιλε μου....αρκει να μην εχουν αμεση προσβαση οι χελωνες στα φυτα. Αν σας ενδιαφερει ετοιμαζω σχεδιακη και θα εχεις και φυσικη χημικη φιλτρανση στο ενυδρειο. :zoro:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Γινεται φιλε μου....αρκει να μην εχουν αμεση προσβαση οι χελωνες στα φυτα. Αν σας ενδιαφερει ετοιμαζω σχεδιακη και θα εχεις και φυσικη χημικη φιλτρανση στο ενυδρειο. :zoro:

Αν δεν σε βαζουμε σε κοπο ετοιμασε μα μ'ενδιαφερει πολυ!Ημουν παντα λατρης των φυτεμενων αλλα με τις χελωνες ουτε κερατοφυλλο που επεπλεε στην επιφανεια εμεινε!Ετσι στο καινουριο ενυδρειο που φτιαχνω κολλησα εσωτερικο φιλτρο τυπου σαμπ και στο χωρισμα του βιολογικου βα βαλω διαφορα υδροχαρη.Για ριξε και συ καμμια ιδεα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Αν και δεν ξέρω καθόλου τι φροντίδα χρειάζονται οι χελώνες, μου αρέσει που βλέπω κάποιον που τους διαθέτει έναν αξιοπρεπή χώρο για να ζουν.

Πολλά μπράβο φίλε μου.:)

Ευχαριστω πολυ,

το εχω μολις 6 μηνες και ειμαι πανω στον ενθουσιασμο :thumbsu:. Σκεφτομαι ηδη τι αναβαθμισεις να κανω μολις μεγαλωσουν κι αλλο οι χελωνες, σερφαρισμα πολυ,  γενικως με εχει σε εγρυγορση :jig:.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Γινεται φιλε μου....αρκει να μην εχουν αμεση προσβαση οι χελωνες στα φυτα. Αν σας ενδιαφερει ετοιμαζω σχεδιακη και θα εχεις και φυσικη χημικη φιλτρανση στο ενυδρειο. :zoro:

 

Ακουγετε παρα πολυ ενδιαφερον, αλλα πως δεν θα τα πειραξουν τα φυτα? τι εννοεις χωρις αμεση προσβαση? σορυ για ττις χαζες αποριες:bigemo_harabe_net-69: αλλα ειμαι ασχετος απο φυτεμενα κλπ ( τωρα με τις χελωνες μπηκα στο κολπο).

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος rafael έγραψε:

.Τωρα να σου πω την αληθεια τα ψευτικα φυτα και την σπηλιτσα δεν θα τα εβαζα αλλα θεμα γουστου ειναι αυτο κι αμα σ΄αρεσουν εγω μαζι σου!:thumbup:

Το ξερεις οτι με ενδιαφερει η αποψη σου, για πες τι παιζει?

Α και μη ξεχαστεις περιμενουμε φωτο οταν εισαι ετοιμος με το καινουργιο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει τιποτα ουτε και ειμαι ειδημων σε τιποτα!Οπως σου προανεφερα εμενα δεν μου αρεσουν ψευτικα πραγματα στα ενυδρεια μου και δεν τα βαζω.Εσενα δεν σε χαλανε και τα βαζεις!Απο τι στιγμη που ειναι ασφαλη για τα ζωντανα σου μη σε νοιαζει η αποψη κανενος!Με το καινουργιο ειμαι σχεδον ετοιμοςΈφαγα ενα σκαλωμα με τις κοντρες που βγηκαν 1-2 χιλιοστα μεγαλυτερες και τις παω Δευτερα για τροχισμα.Μετα φωτο φουλ εννοειται!

Link to comment
Share on other sites

Corto ανεβασε και καμια φωτο απο αλλη γωνια.Βαλε και καμια κοντινη τις χελωνιτσες.Εισαι τσιγκουνης ρε φιλε!

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος rafael έγραψε:

Αν δεν σε βαζουμε σε κοπο ετοιμασε μα μ'ενδιαφερει πολυ!Ημουν παντα λατρης των φυτεμενων αλλα με τις χελωνες ουτε κερατοφυλλο που επεπλεε στην επιφανεια εμεινε!Ετσι στο καινουριο ενυδρειο που φτιαχνω κολλησα εσωτερικο φιλτρο τυπου σαμπ και στο χωρισμα του βιολογικου βα βαλω διαφορα υδροχαρη.Για ριξε και συ καμμια ιδεα!

Δεν αναφερωμε σε φυτα ενυδρειου γιατι μεσα λιγα φυτα θα την παλεψουν οπως οι ανουμπιες. Δες τα συνημενα σχεδιακια και οτι δεν καταλαβαινεις μου λες...

 

paludariumA_1.JPG

riparium1.JPG

ripariumA_2.JPG

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Διογκωμενη αργυλος - φυτο

image.thumb.jpeg.a4a511f043132601b97d06f86572678f.jpeg

Εδω μπορεις να δεις και καμποσα φυτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια αλλη προταση ειναι η παρακατω...... η ποιο απλη ειναι να μπει μια μικρη ζαρντινιερα στο πισω μερος του ενυδρειου ποιο ψηλα απο την σταθμη του νερου...

Στην ουσια θα εχεις ενα ποιο ομορφο ενυδρειο συν ποιο καθαρο νερο μια που τα φυτα θα τραβανε νιτρικα και η διογκωμενη αργιλος θα λειτουργει και σαν βιολογικο υλικο.

 

ripariumok.JPG

Έγινε επεξεργασία - Rik
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εδω φαινετε καλυτερα τη εννοω......

 

image.thumb.jpeg.d83116f431caafc90780a4c6cbddfaec.jpeg

image.jpeg.f069898c39a95b8b4a7ce4c93778e2ea.jpeg

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα σ'ευχαριστω παρα πολυ για τον κοπο που εκανες!Οπτικοποιησες αυτο που ειχα στο μυαλο μου.Μιας και το σαμπ εχει ηδη κολληθει και θα βαλω εκει μεσα φυτα θα χρησιμοποιησω την ιδεα της ζαρντινιερας απο την αλλη μερια και στην μεση θα  εχω την εξεδρα της χελωνας.Με βοηθησες παρα πολυ και με τον καταλογο φυτων.Ζητησα προχθες απο ενα φυτωριο να μου προτεινουν  αναλογα φυτα και μου ειπαν......νουφαρα!:jig:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα rafael...  τα σχεδιακια ειναι ενδεικτικα και περνουν βελτιωση αναλογα πως το θελουμε στην τελικη αλλα αυτο που ηθελα ειναι να καταλαβεις το σκεπτικο. ;)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Επισης απο προσωπικη εμπειρια το κερατοφυλλο αντεχει με χελωνες και οι δικες μου το χρησιμοποιουν για να καθονται στην επιφανεια! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος rafael έγραψε:

Δεν παιζει τιποτα ουτε και ειμαι ειδημων σε τιποτα!Οπως σου προανεφερα εμενα δεν μου αρεσουν ψευτικα πραγματα στα ενυδρεια μου και δεν τα βαζω.Εσενα δεν σε χαλανε και τα βαζεις!Απο τι στιγμη που ειναι ασφαλη για τα ζωντανα σου μη σε νοιαζει η αποψη κανενος!Με το καινουργιο ειμαι σχεδον ετοιμοςΈφαγα ενα σκαλωμα με τις κοντρες που βγηκαν 1-2 χιλιοστα μεγαλυτερες και τις παω Δευτερα για τροχισμα.Μετα φωτο φουλ εννοειται!

θελω να αντκαταστησω τον διακοσμητικο βραχο με κανα ξυλο περιεργο με διακλαδωσεις και αναμεσα  καμια πετρα λαβας για να αραζουν αλλα δεν το κανω ακομα γιατι τους αρεσει να καθονται εκει πανω ιδιως η μικρη, τα ψευτικα φυτα δεν με χαλανε να σου πω, μακαρι να μπορουσα για αληθινα αλλα θα τα διαλυσουν.

Το project του Rik ειναι φοβερα ενδιαφερον αλλα εμενα για το επιπεδο εμπειριας που εχω μου φαινεται σαν πυρηνικη φυσικη τωρα, σιγουρα στο μελλον θα το σκεφτω πολυ γιατι ειναι πανεμορφο εδικα οταν ανεβασω τα λιτρα στα 320-330 και που θα πρεπει την στερια να την κανω τυπου above tank. Ειδομεν. Εσενα ομως κολλαει γαντι.... αντε καλο φυτεμα:thumbsu:

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Μια αλλη προταση ειναι η παρακατω...... η ποιο απλη ειναι να μπει μια μικρη ζαρντινιερα στο πισω μερος του ενυδρειου ποιο ψηλα απο την σταθμη του νερου...

Στην ουσια θα εχεις ενα ποιο ομορφο ενυδρειο συν ποιο καθαρο νερο μια που τα φυτα θα τραβανε νιτρικα και η διογκωμενη αργιλος θα λειτουργει και σαν βιολογικο υλικο.

 

ripariumok.JPG

Αυτο ταιριαζει και θα το σκεφτω σοβαρα στο μελλον μαζι με κατι αλλο που εχω κατα νου, ευχαριστω πολυ για τις ιδεες που προτεινεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος rafael έγραψε:

Corto ανεβασε και καμια φωτο απο αλλη γωνια.Βαλε και καμια κοντινη τις χελωνιτσες.Εισαι τσιγκουνης ρε φιλε!

 

IMG_20180225_141133.jpg

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος rafael έγραψε:

Corto ανεβασε και καμια φωτο απο αλλη γωνια.Βαλε και καμια κοντινη τις χελωνιτσες.Εισαι τσιγκουνης ρε φιλε!

 

IMG_20180225_141201.jpg

  • love 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος rafael έγραψε:

Corto ανεβασε και καμια φωτο απο αλλη γωνια.Βαλε και καμια κοντινη τις χελωνιτσες.Εισαι τσιγκουνης ρε φιλε!

 

IMG_20180225_141133.jpg

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος rafael έγραψε:

Corto ανεβασε και καμια φωτο απο αλλη γωνια.Βαλε και καμια κοντινη τις χελωνιτσες.Εισαι τσιγκουνης ρε φιλε!

επειδη μας την ειπες παρε και μια που κανουμε ηλιοθεραπεια :bbq:

IMG_20171123_211619.jpg

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος rafael έγραψε:

Corto ανεβασε και καμια φωτο απο αλλη γωνια.Βαλε και καμια κοντινη τις χελωνιτσες.Εισαι τσιγκουνης ρε φιλε!

ποσο πιο κοντα...βλεπεις πως σε κοιταει...το νου σου:sword:

IMG_20171117_200338.jpg

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...