Jump to content

Παρουσιαση aquaterrarium με 2 Red Ear Slider


Recommended Posts

Τωρα μαλιστα!!!Η ηλιοθεραπεια και η κοντινη ολα τα λεφτα!!!Η ιδεα με την ζαρντινιερα παντως γινεται πανευκολα και στο δικο σου ενυδρειο.Βρες μια παραλληλογραμμη γλαστρουλα με μηκος 58-59 εκατοστα βαλε σφουγγαρι στον πατο διογκωμενη αργιλο και και φυτα και το λαστιχο της εξοδου σου να τρεχει μεσα σ'αυτην.Το φιλτραρισμενο νερο θα τρεχει στο ενυδρειο σου απο τον πατο της ζαρντινιερας.Ειναι σε πιο απλη μορφη αυτο που μας προτεινε ο Rik

πριν 12 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Μια αλλη προταση ειναι η παρακατω...... η ποιο απλη ειναι να μπει μια μικρη ζαρντινιερα στο πισω μερος του ενυδρειου ποιο ψηλα απο την σταθμη του νερου...

Στην ουσια θα εχεις ενα ποιο ομορφο ενυδρειο συν ποιο καθαρο νερο μια που τα φυτα θα τραβανε νιτρικα και η διογκωμενη αργιλος θα λειτουργει και σαν βιολογικο υλικο.

 

ripariumok.JPG

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Επισης απο προσωπικη εμπειρια το κερατοφυλλο αντεχει με χελωνες και οι δικες μου το χρησιμοποιουν για να καθονται στην επιφανεια! 

Τυχερος εισαι!Η δικια μου σε μια περιπου εβδομαδα εκανε φυλλο και φτερο τεραστια ποσοτητα κερατοφυλλου που της ειχα βαλει απο το ενυδρειο του μονομαχου.Ειναι παλιοχαρακτηρας!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Καλημερα rafael...  τα σχεδιακια ειναι ενδεικτικα και περνουν βελτιωση αναλογα πως το θελουμε στην τελικη αλλα αυτο που ηθελα ειναι να καταλαβεις το σκεπτικο. ;)

Ευχαριστω και παλι !

Link to comment
Share on other sites

εκπληκτική η ιδεα της ζαρντηνιέρας για φυτά... μου μπήκαν ιδεες

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και παλι στην παρεα και ευχαριστω για τα καλα σας λογια....επειδη βλεπω πως υπαρχει ενδιαφερων για καποιο αναλογο προτζεκτ να προσθεσω καποιες διορθωσεις για να μην εχουμε καποια προβληματα στην πραξη.

 

Στην πρωτη περιπτωση οπως θα δειτε στο σχεδιακι καλο ειναι το μεσα τζαμι να ειναι λιγο ποιο χαμηλο απο αυτο της πλατης ετσι ωστε εαν το νερο απο την αντλια ειναι υπερβολικο η βουλωση η επιστροφη του νερου στο ενυδρειο να υπερχειλιση το νερο παλι μεσα στο ενυδρειο και οχι απο εξω....

 

Δευτερων στο δοχειο οπου θα εχουμε την διογκωμενη αργιλο μαζι με τα φυτα καλυτερα να βαλετε ενα πλεξιγκλας στον πατο κανοντας  πολλες τρυπες με ενα τρυπανι σε ολη την επιφανεια του γιατι φοβαμε πως ειδικα με το σφουγγαρι μπορει να μπουκωσει καποια στιγμη απο τα βιολασπη που θα μαζευει ξεχιλιζωντας το νερο στο τελος μονο απο πανω.

riparium ok.JPG

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αναλογη προσοχη και σε αυτη την περιπτωση ετσι ωστε να μην εχουμε καμια πλημμυρα. Επισης σε αυτη την περιπτωση αντι για τρυπες στο κατω μερος του τζαμιου που ειχα καλυτερα απλα να αφησετε μισο δαχλυλο κενο και το τζαμι να μην κολλησει στον πατο ετσι αποφευγουμε το τρυπιμα οπου δεν ειναι και τοσο απλο και δευτερων το νερο θα επιστρεφει ποιο ανετα στο κυριως ενυδρειο.

ripariumok1.JPG

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ζαρντινιερα αναλογη προσοχη υπερχειλισης και επιστροφης νερου.....αλλα καταρακτης η τρυπες στον πατο της ζαρντινιερας οπως και να εχει ομως δωστε την εναλλακτηκη το νερο εαν βουλωσουν οι τρυπες να μπορει να επιστρεψει παλι στο ενυδρειο για να μην βρειτε το σπιτι καμια μερα λιμνη..... :hehe

riparium3.JPG

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Rik!Προσπαθω να τελειωσω το ενυδρειο [μου ειχαν μεινει μονο οι κοντρες]και μου ανοιξες δουλειες παλι!Παω να κοψω τζαμια για γυαλινη ζαρντινιερα τωρα!Και πρεπει να μειωσω και το μηκος απο τις κοντρες!:cigar:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Xe xe..... δεν πειραζει αγορινα, υπομονη....παλι καλα σε προλαβα να λες!! Περιμενουμε νεα σου τοτε.... την καλησπερα μου στην παρεα!!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο corto maltese το ενυδρειο σου και οι χελωνες λαμπουν....φαινεται οτι τις προσεχεις καλα!!

Σορρυ εαν μονοπωλήσαμε ολιγων, πολυ! το θεμα περι φυτων και κατασκευων για αυτο rafael οταν θες να παρουσιασεις το ενυδρειο σου ενημερωσε για να μην χαλαμε το θεμα του φιλου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Rik έγραψε:

Μπραβο corto maltese το ενυδρειο σου και οι χελωνες λαμπουν....φαινεται οτι τις προσεχεις καλα!!

Σορρυ εαν μονοπωλήσαμε ολιγων, πολυ! το θεμα περι φυτων και κατασκευων για αυτο rafael οταν θες να παρουσιασεις το ενυδρειο σου ενημερωσε για να μην χαλαμε το θεμα του φιλου.

Δεν εχω κανενα προβλημα, απεναντιας χαιρομαι ιδιαιτερα που το θεμα μου εγινε αφορμη για να παρουσιαστουν καινουργια  και ενδιαφεροντα  πραγματα πανω στο χομπυ.

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια, νομιζω οτι ειναι αξιοπρεπες περιβαλλον για τις χελωνες και σιγα σιγα οσο μεγαλωνουν θα αναβαθμιστει και αλλο στο μελλον, χαρις και σε σενα .

Του εβαλες μπελαδες του ραφαελ παντως και εχει παρει σβαρνα  τα τζαμαδικα.:hehe

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

πολύ ωραιο μπραβο.

Έγινε επεξεργασία - Kostas Nikolaoy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...