Jump to content

Σκέψεις για betta breeding tank


panos nts

Recommended Posts

Πολυ καλημερα! Αν θελεις φυτα, θα στειλω. Εχω και λιγη Riccia, 2 mikra Anubias, Rotala rotundifolia, Ludwigia r.red,glandulosa kai emersed στη φωτο.5a9529385406d_20180227_1143091.jpg.b8861b8e4126554c34ac273d92c48b5d.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/2/2018 at 11:48 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Πολυ καλημερα! Αν θελεις φυτα, θα στειλω. Εχω και λιγη Riccia, 2 mikra Anubias, Rotala rotundifolia, Ludwigia r.red,glandulosa kai emersed στη φωτο.5a9529385406d_20180227_1143091.jpg.b8861b8e4126554c34ac273d92c48b5d.jpg

Ναταλια εαν σου ηταν ευκολο φυσικαα..δεν θέλω να σε βάζω σε κόπο και αν δεν έχεις άλλα ή δεν εχεις άλλες ανουμπιες δεν πειράζειι..

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος panos nts έγραψε:

Ναταλια εαν σου ηταν ευκολο φυσικαα..δεν θέλω να σε βάζω σε κόπο και αν δεν έχεις άλλα ή δεν εχεις άλλες ανουμπιες δεν πειράζειι..

Γραψε μου πότε θα μπορεσεις να περασεις απο το Κτελ και την ιδια μερα στελνω:)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Γραψε μου πότε θα μπορεσεις να περασεις απο το Κτελ και την ιδια μερα στελνω:)

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα παιδια μετα απο λιγο καιρο.. 

Ο μεγαλος εχει αναρρωσει πληρως και νομιζω πως ειναι η ωρα να δοκιμασω την αναπαραγωγη του ειδους.. ειδα πολλα βιντεο πολλα αρθρα διαβασα και ελπιζω να μην κανω καποιο λαθος.. απλα μια ερωτηση.. πειτε οτι παιρνω θηλυκια και ολα οκ.. με το που γινει η αναπαραγωγξ και μετα θα πρεπει να της φτιαξω ενα αλλο μερος για αναρωση?? 

Εννοω κανοκικα παλι στρωσιμο κλπ??

Link to comment
Share on other sites

Με το που γινει αναπαραγωγη (ευχομαι τα καλυτερα) ο αρσενικος θα αρχισει να μαζευει τα αυγα,αφου τα τοποθετησει στις φουσκαλιτσες θα γινει επιθετικος και θα ναι ο ''φυλακας'' της φωλιας,δεν θα αφηνει κανεναν να πλησιασει.Θα πρεπει να εχεις ενα μερος για την θυληκια κατα την γνωμη μου,με ιδιες η τουλαχιστον παρομοιες παραμετρους,ετσι κι αλλιως μετα την ολη διαδικασια θα πρεπει να την βαλεις καπου για να μην σφαχτουν με τον αρσενικο.Αν πανε ολα καλα και γεννηθουν τα μικρα,σε 2 εβδομαδες θα εχουν αναπτυχθει σχεδον ολα τα οργανα και σε ενα μηνα θα αρχισουν να φαινονται τα πρωτα χρωματα.Ειναι μια καταπληκτικη διαδικασια που ευχομαι να πετυχει.Τελικα με τι τροπο θα τα βαλεις μαζι χωρις να σφαχτουν?

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Επισης να προτεινω κατι ακομη σε περιπτωση που ολα πανε καλα.Μεχρι τις 6 πρωτες εβδομαδες δεν ειναι σιγουρο οτι εχουν αναπτυξει τον ''λαβυρινθο'' αρα ειναι ιδιαιτερα ευαισθητα αμα βγουν απ το νερο,οποτε αν προκειται να τα μεταφερεις αλλου καντο με καποιο πλαστικο ποτηρακι και οχι με αποχη,ωστε να εχει νερο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες..

Σκεφτηκα να κανω το εξης.. θα παρω την θηληκια και θα την βαλω σε ενα πολυ μεγαλο πλαστικο μπουκαλι μεσα στον αρσενικο.. τρυπες παντου για να κυκλοφορει το νερο και θα δω αν ταιριαξουν σαν ζευγαριι..

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος panos nts έγραψε:

Ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες..

Σκεφτηκα να κανω το εξης.. θα παρω την θηληκια και θα την βαλω σε ενα πολυ μεγαλο πλαστικο μπουκαλι μεσα στον αρσενικο.. τρυπες παντου για να κυκλοφορει το νερο και θα δω αν ταιριαξουν σαν ζευγαριι..

Μηπως καλυτερα πλαστικη γεννηστρα να παρεις; Εγω θα εφτιαχνα καινουριο ενυδρειο με κανονικο στρωσιμο κτλ:)

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ναταλια εννοεις για να βαλω το ζευγαρι?? 

Η για την θυληκια??

Link to comment
Share on other sites

Σαν να γινονται ωραια πραγματακια εδω.. ;)

1521996979032796302276.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Και μολις παρθηκε και η θυληκια.. ο αρσενικος εχει τρελαθειι.. πρωτα θα τα αφησω λιγο να δω πως και τι και μετα θα τα ελευθερωσω μαζι με την δικη μ εποπτεια φυσικαα..

Την εβαλα σε διχτυ για να μην την πειραξει ουτε λιηο.. περιμενω για το ασπρο σημαδι με τα αυγαα..ξερουμε ποσο καιρο θα χρειαστει περιπου??

15222571507921565807302.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω δεν  ειναι συγκεκριμενος ο χρονος που θα χρειαστει για να δεις το ασπρο σημαδι αλλα απ την στιγμη που ειναι ωριμη δεν θα αργησει πολυ,αστα ετσι για να συνηθισουν το ενα το αλλο για λιγο καιρο οπως ειπες και οταν τα βαλεις μαζι θα αρχισει κυνηγι μεχρι να κουραστουν και τα δυο,αν η θυληκια πηγαινει προς την φωλια τοτε ειναι θεμα χρονου (συνηθως μια μερα απ οσο ξερω,μπορει να γινει και αμεσως αμα εισαι τυχερος)Καλη επιτυχιααα!!!!!!!

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια τέλεια περιμένω με ανυπομονησία να δω αν τελικά μπορώ να κάνω αυτού του είδους την αναπαραγωγή..

Νομίζω θα μου φανεί παιχνιδάκι μετά τα κιλις.. χεχε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω καποια μικρα νεα οσον αφορα το θεματακι..

Ο αρσενικος εχει κανει φωλια πολλες φορες με αποτυχια καθως χαλαει παρα πολυ ευκολα και μονο απο τον αερα.. αλλα πηρα ενα κομματι πλαστικο που επιπλεει διαφανο (για να βλεπω και τι γινεται απο κατω :D ) αλλα και για να ειναι πιο σταθερη η φωλια..

Εκει ξανα εκανε λοιπον και λεω πλεον να απελευθερωσω το θυληκο μαζι του καθως βλεπω οτι τον.πλησιαζει μεσα απο το διχτυ και εχει τις πλαγιες ραβδωσεις οποτε νομιζω ειναι πυρωμενη και αυτη.. απλα η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι τις αψημαχιες.. το φιλτρο το καλυψα απο μπροστα με wool για να μην κανει αναταραξη αλλα να δουλευει κανονικα η βιολογια του.. οποτε δεν εχει καθολου κινηση το νερο μεσα δεν ταραζεται και χαλαει η φωλια.. απλα θα το απελευθερωσω σε καμια βδομαδα καθως λογω διακοπως θα λειπω και δν θα μπορω να εχω τον.πληρη ελεγχο και να βγαλω την κοπελια μας οποτε δεν θα εχει κατι αλλο να δωσει για την αναπαραγωγη.. θελω να ειμαι 24/7 οταν θα γινει η διαδικασια για να μην εχουμε αλλα κακα αποτελεσματα.. και απο την στιγμη που δεν εχω και τοσα πολλα λιτρα ακομα ενας λογος παραπανω..

Η ερωτηση μου ειναι επειδη το διχτυ ειναι διαφανο.μπορει να μεινει στο ιδιο μερος με τον αρσενικο μεχρι να βγει ο αρσενικος?? Η θα σταματαει να προσεχει την φωλια και θα ξανα πλησιασει την θυληκια?!?!

Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλο!Απο την στιγμη που θα υπαρχει φωλια με αυγα,ο αρσενικος θα εχει το μυαλο του μονο εκει.Αν πλησιασιασει την θυληκια θα ειναι επειδη θα αισθανεται απειλη και οχι για γλυκες.Οποτε καλο θα ηταν να την βγαλεις αμεσως γιατι ο αρσενικος θα στρεσαρεται τζαμπα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και καλη ανασταση να εχουμε.. 

Εχω την εντυπωση οτι εγινε ενα μικτο θαυμα μεσα στο ενυδρειο χεχεχε..

Τα ειχα χωρισμενα.. δν μπηκαν μαζι χωρις διαχωριστικο ακομα και διχτακι.. ωραια ως εδω.. παιδια βρηκα στην φωλια αυγα.. σοβαρα..

Θα ηθελα μια εξηγηση και καποια ιδεαα.. κατιι..

Μολις τα εβαλα μαζι αλλα δν βλεπω πλαγιες λωριδες... :/

Screenshot_20180405-161216.png

Link to comment
Share on other sites

Που ηταν η φωλια;Υπαρχουν  περιπτωσεις που θυληκα εκαναν μονα τους ολη την δουλεια,και φωλια και να βγουν τα αυγα και να τα τοποθετησουν,ειναι σπανιο αλλα εχει γινει.Αν αυτο που λες εγινε στο σημειο της θυληκιας τοτε αυτο θα εγινε

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο εγινε στο.μερος του αρσενικου.. απλα δν καταλαβαινω πως γινεται να βρηκε αυγα αφου ειναι απομονωμενη η θυληκια και αυτο με τα αυγα εγινε πριν την αφησω με τον αρσενικο.. μετα τα εβαλα μαζι αλλα την κυνηγουσε πολυ..

Τα χωρισα και τωρα ξανα βλεπω πλαγιες γραμμες στην θυληκια αλλα ο αρσενικος διελυσε την φωλια.. και επειδη προφανως τα αυγα ηταν αγονιμοποιητα τα εφαγε.. :/

Link to comment
Share on other sites

Ας δωσω και λιγο φωτογραφικο υλικο στον λαοο.. 

Φαινονται νομιζω τα τσαμπια με τα αυγα.. ^_^

DSC_1120.JPG

DSC_1121.JPG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και ναι επιτελους εχουμε καμια 100 ουριτσες να παλευουν να μεινουν στην επιφανεια.. με τον μπαμπα να παιρνει στο στομα του και να τα σπρωχνει ψηλα οσα δεν μπορουν..

Απο χτες εχει μπει αρτεμια να εκκολαπτεται και θα βαλω μια καλλιεργεια ακομα αυριο.. να εχω για κανα 2 βδομαδες να τα ταιζω.. τον αρσενικο θα τον βγακω απο μεσα μολις δω οτι μπορουν να κολυμπησουν μονα τους ελευθερα..

15236117275111797924116.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-82:Περιμενω ε!Μη με ξεχασεις!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχισαν να γυροφερνουν τα σκατουλια και τρωνε πολυ αρτεμιαα..

Χωρις υπερβολες ειναι γυρω στα 50 ψαρακια αναμεσα στα φυτα και στην διακοσμιση.. εχω δει καμια 20αρια ου ειναι πιο δυνατα..

Screenshot_20180419-140037.png

Screenshot_20180419-140029.png

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...