Jump to content

Χαρίζεται νεροχελώνα 1.5 ετους


peetchy

Recommended Posts

Οι διαχειριστές ας σβήσουν το προηγούμενο μήνυμά μου.

Έχω κάποια θέματα προσωπικά και το ότι χάλασε το φίλτρο μου είναι η αφορμή να δώσω την χελώνα σε όποιον τη θέλει 

Είναι υγιέστατη και την προσέχω σαν τα μάτια μου

Μένω Χαλάνδρι αλλά μπορώ να τη πάω όπου χρειάζεται στην Αττική. Σε λίμνη ή ενυδρείο. Ενδιαφέρεται κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο εμενα κ περαστικα σου ευχομαι ολοψυχα! Εχεις φωτο με το χελωνακι κ το μεγεθις του;! Εχω ηδη 2 6μηνων και 1 θυληκια 6 ετων 20 εκατοστα,και ρωταω για να δω αναλογως το μεγεθος τι χωρο χρειαζεται για ν ναι ευτυχισμενη!

το ενυδρειο ειπες το πουλας,..θ μ ενδιεφερε ν ακουσω κ τιμη -διαστασεις κ εξοπλισμο κ φωτο και γι αυτο ,γιατι ενδιαφερομαι σε λιγο καιρο ν φτιαξω κ 3ο ενυδρειο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Nikos AlexandropoulosΚαλημερα, πολύ θα χαρώ να πάει η χελώνα σε σπιτι που θα την αγαπούν. Είναι αρσενικιά, είναι κάτω από 10 εκατοστά (με το μάτι δεν την έχω μετρήσει). Βάζω φωτογραφίες.

Ο εξοπλισμός που έχω

Ένα ενυδρείο Aqua El χωρίς καπάκι 80x35χ40 οβάλ στην μπροστινή όψη. 95 λίτρων 

2 φωτιστικά με λαμπες UVA UVB αντιστοιχα 

Θερμαντήρας

2 νησιά , ένα με μαγνήτες κι ένα με βεντούζες 

φίλτρο aqua el multikani 800 που οπως εχω αναφέρει ομως εχει ραγίσει το πανω καπακι και επικοινωνησα με την aquael να δω αν υπαρχει ανταλλακτικό

Χωρίς το φίλτρο (μιας και δεν είναι σε φάση λειτουργίας οπως είναι) τα δίνω όλα 120 ευρώ

 

Λεπτομέρειες στις φωτογραφίες (η μια ειναι σημερινή που ο πατος δεν φαινεται καθαρος γιατι δεν εχω το φιλτρο)

 

 

20170514_105942.jpg

IMG_20180226_082439_HHT.jpg

product_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,καλη εβδομαδα,σ στελνω μνμ!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε καλως ηρθες!Χαρηκα πολυ που βλεπω να τακτοποιειται το θεμα με το χελωνακι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Nikos Alexandropoulos έγραψε:

καλημερα,καλη εβδομαδα,σ στελνω μνμ!

 

ΟΚ δεν εχω δει κατι στα μηνύματά μου. Σου έγραψα μόλις με το τηλέφωνό μου

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος rafael έγραψε:

Φιλε καλως ηρθες!Χαρηκα πολυ που βλεπω να τακτοποιειται το θεμα με το χελωνακι!

καλως σας βρηκα ολους παιδια,να στε καλα..,εστειλα κ στην Ελενη μνμ μολις!

Link to comment
Share on other sites

On 26/2/2018 at 9:04 ΠΜ, το μέλος peetchy έγραψε:

@Nikos AlexandropoulosΚαλημερα, πολύ θα χαρώ να πάει η χελώνα σε σπιτι που θα την αγαπούν. Είναι αρσενικιά, είναι κάτω από 10 εκατοστά (με το μάτι δεν την έχω μετρήσει). Βάζω φωτογραφίες.

Ο εξοπλισμός που έχω

Ένα ενυδρείο Aqua El χωρίς καπάκι 80x35χ40 οβάλ στην μπροστινή όψη. 95 λίτρων 

2 φωτιστικά με λαμπες UVA UVB αντιστοιχα 

Θερμαντήρας

2 νησιά , ένα με μαγνήτες κι ένα με βεντούζες 

φίλτρο aqua el multikani 800 που οπως εχω αναφέρει ομως εχει ραγίσει το πανω καπακι και επικοινωνησα με την aquael να δω αν υπαρχει ανταλλακτικό

Χωρίς το φίλτρο (μιας και δεν είναι σε φάση λειτουργίας οπως είναι) τα δίνω όλα 120 ευρώ

 

Λεπτομέρειες στις φωτογραφίες (η μια ειναι σημερινή που ο πατος δεν φαινεται καθαρος γιατι δεν εχω το φιλτρο)

 

 

20170514_105942.jpg

IMG_20180226_082439_HHT.jpg

product_thumb.jpg

 

Καλημερα και ευχομαι περαστικα στο θεμα υγειας που εχεις ,

μπραβο σου που την εχεις σε ωραιο περιβαλλον και την προσεχεις οπως πρεπει (ειναι missisipi map turtle ετσι?). Μακαρι να μπορουσα να στην παρω αλλα ηδη με 2 res στο ενυδρειο μου αυτο εναι αδυνατον, αφου βρεθηκε λυση ολα καλα.

Αν επιτρεπετε  Θα ηθελα να σε ρωτησω για τα φωτιστικα που τα πηρες και αν ειναι βολικα ?

 

Link to comment
Share on other sites

On 26/2/2018 at 12:36 ΜΜ, το μέλος Nikos Alexandropoulos έγραψε:

καλως σας βρηκα ολους παιδια,να στε καλα..,εστειλα κ στην Ελενη μνμ μολις!

Καλως ηρθες και απο μενα

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

 

Καλημερα και ευχομαι περαστικα στο θεμα υγειας που εχεις ,

μπραβο σου που την εχεις σε ωραιο περιβαλλον και την προσεχεις οπως πρεπει (ειναι missisipi map turtle ετσι?). Μακαρι να μπορουσα να στην παρω αλλα ηδη με 2 res στο ενυδρειο μου αυτο εναι αδυνατον, αφου βρεθηκε λυση ολα καλα.

Αν επιτρεπετε  Θα ηθελα να σε ρωτησω για τα φωτιστικα που τα πηρες και αν ειναι βολικα ?

 

@corto maltese γεια σου φιλε χελωνα μου,μιλαω απο χθες με την Κ.Ελενημγια να βρω λυση για το χελωνακι της! εγω εχω 2 μωρακια RES παρεα,και ενα θηριο 20cm RES θυληκο κ υπερταισμενο θ ελεγα αρκετα που μολις πηρα για υοθεσια,15 μερες τωρα,απο συνθηκες αθλιες! ηλπιζα η χελωνα να ηταν κοντα σε καποιο απο τα 2 μεγεθη ζωντανω που εχω,αλλα ειναι στην μεση κ δ ξερω αν μπορω να την βαλω σε καποιο απο τ αλλα 2 ενυδρεια!επειδη ρωτησες το ειδος της ειναι https://myturtlestore.com/baby-three-stripe-mud-turtles/

αν συμφωνει κ η Ελενη κ λεει οτι γινεται το πολυ μεχρι 10 ποντους(4 ιντσες)οποτε δ ξερω αν κανει να την βαλω ειτε με τα μωρακια,ειτε με το θηριο!εσεις τι λετε..? η Κ.Ελενη,βιαζεται για λυση,αλλα σκοπος ειναι να μην προκληθει τραυματισμος σε κανενα ζωο!

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Nikos Alexandropoulos έγραψε:

@corto maltese γεια σου φιλε χελωνα μου,μιλαω απο χθες με την Κ.Ελενημγια να βρω λυση για το χελωνακι της! εγω εχω 2 μωρακια RES παρεα,και ενα θηριο 20cm RES θυληκο κ υπερταισμενο θ ελεγα αρκετα που μολις πηρα για υοθεσια,15 μερες τωρα,απο συνθηκες αθλιες! ηλπιζα η χελωνα να ηταν κοντα σε καποιο απο τα 2 μεγεθη ζωντανω που εχω,αλλα ειναι στην μεση κ δ ξερω αν μπορω να την βαλω σε καποιο απο τ αλλα 2 ενυδρεια!επειδη ρωτησες το ειδος της ειναι https://myturtlestore.com/baby-three-stripe-mud-turtles/

αν συμφωνει κ η Ελενη κ λεει οτι γινεται το πολυ μεχρι 10 ποντους(4 ιντσες)οποτε δ ξερω αν κανει να την βαλω ειτε με τα μωρακια,ειτε με το θηριο!εσεις τι λετε..? η Κ.Ελενη,βιαζεται για λυση,αλλα σκοπος ειναι να μην προκληθει τραυματισμος σε κανενα ζωο!

 

 

On 26/02/2018 at 11:02 ΠΜ, το μέλος Nikos Alexandropoulos έγραψε:

 

 

Εννοειται προέχει η υγεία και ασφάλεια. Προσπάθησα να τη μέτρηση με μεζούρα , καβούκι περίπου 11εκ

Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι που σ στειλα..,εχει αναπτυχθει πληρως,ειναι η μικροτερη σε ειδος δ παει αλλο,δες φωτο που εστειλα συνδεσμο κ διαβασε ν δεις απο κατω στ αγγλικα που το γραφει !

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Nikos Alexandropoulos έγραψε:

@corto maltese γεια σου φιλε χελωνα μου,μιλαω απο χθες με την Κ.Ελενημγια να βρω λυση για το χελωνακι της! εγω εχω 2 μωρακια RES παρεα,και ενα θηριο 20cm RES θυληκο κ υπερταισμενο θ ελεγα αρκετα που μολις πηρα για υοθεσια,15 μερες τωρα,απο συνθηκες αθλιες! ηλπιζα η χελωνα να ηταν κοντα σε καποιο απο τα 2 μεγεθη ζωντανω που εχω,αλλα ειναι στην μεση κ δ ξερω αν μπορω να την βαλω σε καποιο απο τ αλλα 2 ενυδρεια!επειδη ρωτησες το ειδος της ειναι https://myturtlestore.com/baby-three-stripe-mud-turtles/

αν συμφωνει κ η Ελενη κ λεει οτι γινεται το πολυ μεχρι 10 ποντους(4 ιντσες)οποτε δ ξερω αν κανει να την βαλω ειτε με τα μωρακια,ειτε με το θηριο!εσεις τι λετε..? η Κ.Ελενη,βιαζεται για λυση,αλλα σκοπος ειναι να μην προκληθει τραυματισμος σε κανενα ζωο!

 

 

Εμπειρια δεν εχω μεγαλη για να σου πω με σιγουρια. Με την μεγαλη αν την βαλεις μπορει να υπαρχει θεμα, ηδη θα ειναι στρεσαρισμενη με την αλλαγη περιβαλλοντος να την βαλεις και με μια με διπλασιο μηκος και διαφορετικο ειδος....ρωτα τον ραφαελ που εχει 5 χρονια την δικια του και ισως να το εχει ψαξει πιο πολυ γιατι εγω τις εχω λιγοτερο απο 2.

Με τα μωρα εγω δεν θα την εβαζα καθολου, καθαρα απο ενστικτο ετσι, ισως και δεν τρεχει τιποτα για αυτο ασ απαντησει καποιος πιο εμπειρος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οι χελωνες γενικα ειναι μοναχικα ζωα.Επειδη θελουν παρα πολλα λιτρα και το ηξερα απο την αρχη ,ποτε δεν σκεφτηκα να παρω και δευτερη.Οποτε εμπειρια σε συγκατοικηση διαφορετικων ηλικιων δεν εχω δυστυχως.Περισσοτερες χελωνες συντηρουν τα μελη Billias και Ζalaros αν δεν κανω λαθος'μακαρι να δουν το θεμα και να δωσουν τα φωτα τους.Αλλιως στειλε τους ενα πμ και συζητηστε το μετα δημοσια[να μαθαινουμε ολοι].Απο την αλλη μερια στο αττικο παρκο ειδα εκατονταδες χελωνες ολων των ηλικιων να συμβιωνουν χωρις προβλημα σε μια σχετικα μικρη λιμνη για τον  αριθμο τους.Θα μου πεις, δεν εκατσες εκει και ολη μερα να δεις τι πραγματικα συμβαινει,αλλα ετσι οπως λιαζονταν η μια πανω στη αλλη φαινοντουσαν πολυ γαληνιες.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που ανέφερες @rafaelτο Αττικο παρκο αν τελικα ο @Nikos Alexandropoulosδεν μπορέσει να παρει τη δική μου, θα ήταν καλη ιδέα να ζητούσα να την παρουν εκει; Μπορουν να ζήσουν εκεί ;

Link to comment
Share on other sites

Αν την δεχτουν γιατι οχι?Στην τελικη δεν εχεις να χασεις τιποτα.Φυσικα και μπορουν να ζησουν εκει τοσες αλλες χελωνες το κανουν  καλοταισμενες και χωρις να κινδυνευουν απο θηρευτες.Προσοχη δεν θελω να παρεξηγηθω....Σε καμια περιπτωση δεν προτρεπω  οποιον βαρεθηκε να φροντιζει το ζωντανο του να το.....ξεφορτωνεται σε μια λιμνη ενα ποταμι η στο δρομο!Απλα στην δικη σου περιπτωση λογω ανωτερας βιας σκεφτομαστε και καποιες πιο ακραιες λυσεις προκειμενου να καλοτυχησει το χελωνακι σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος rafael έγραψε:

Παιδια οι χελωνες γενικα ειναι μοναχικα ζωα.Επειδη θελουν παρα πολλα λιτρα και το ηξερα απο την αρχη ,ποτε δεν σκεφτηκα να παρω και δευτερη.Οποτε εμπειρια σε συγκατοικηση διαφορετικων ηλικιων δεν εχω δυστυχως.Περισσοτερες χελωνες συντηρουν τα μελη Billias και Ζalaros αν δεν κανω λαθος'μακαρι να δουν το θεμα και να δωσουν τα φωτα τους.Αλλιως στειλε τους ενα πμ και συζητηστε το μετα δημοσια[να μαθαινουμε ολοι].Απο την αλλη μερια στο αττικο παρκο ειδα εκατονταδες χελωνες ολων των ηλικιων να συμβιωνουν χωρις προβλημα σε μια σχετικα μικρη λιμνη για τον  αριθμο τους.Θα μου πεις, δεν εκατσες εκει και ολη μερα να δεις τι πραγματικα συμβαινει,αλλα ετσι οπως λιαζονταν η μια πανω στη αλλη φαινοντουσαν πολυ γαληνιες.

Εγω δεν το εψαξα καλα στην αρχη και την πατησα, αλλιως μια θα επερνα και εγω. Αυτο που εχω παρατηρησει στις δικες μου ειναι οτι η μεγαλη παντα πιανει το καλο σημειο για να λιαζετε και να στεγνωνει και η μικρη καθετε παραδιπλα και παει μονο αν φυγει η μεγαλη, η διαφορα τους ειναι 2,5 εκ περιπου δεν την λες και τεραστια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για τη βοηθεια. Αυτο το ζωακι βρεθηκε με αλλες συνθηκες εδω, χελωνιερες κλπ Εψαξα πολυ υλικο , σπανιο για μια γυναικα με παιδια κλπ. Εστησα ενυδρειο και σκοπευα να την εχω μια ζωη οσο ζουσε. Την προσεχα και προσεχω κι αγαπω πολυ. 

Δυστυχως καποιες φορε ομως τα πραγματα δεν ερχονται οπως θελουμε κι οπως τα ειχαμε φανταστει

Λυπαμαι πολυ που δεν  γινεται αλλιως 

Αυτο το φορουμ με εχει βοηθησει οσο τιποτα αλλο

Γι αυτο κι εγω ψαχνω την καλυτερη λυση για το ζωακι κι ευχαριστω για τη βοηθεια σας

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν δ απαντησουν μεχρι αυριο τα πιο εμπειρα μελη που εχουν αρκετα χρονια μεγαλες θ τους στειλω μνμ φυσικα! Στο redear-slider.com λεει οτι αν δ ειναι ιδιο μεγεθος κ φυλη σε ενυδρειο οχι μαζι πανω απο μια καθως ασχετως φυλου,λογο χωρου ειναι ανταγωνιστικες! Ενω σε εξωτερικους χωρους,λιμνες-πηγαδια κ.τ.λ. Δ υπαρχει θεμα ανταγωνισμου χωρου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω ν'απαντησουν γιατι στο θεμα ''χαριζεται νεροχελωνα΄΄δεν φανταζονται οτι κρυβεται το υπο-θεμα''Μπορει μια redear slider να συγκατοικησει με μια missisipi map turtle?''Δηλαδη πρεπει να φτιαχτει νεο θεμα γι'αυτο ακριβως το ερωτημα.

Link to comment
Share on other sites

Το πιασα ,εχεις δικιο ,αυριο πρωι θ στειλω μνμ στα παιδια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...