Jump to content

Αλγη η κατι αλλο..?


Recommended Posts

Καλησπερα πριν λιγο που αναψα τα φωτα του ενυδρειου μου ειδα τις παρακατω φωτο πανω στα φυτα...!! 

Εχθες  εκανα αλλαγη νερου περιπου 30% εβαλα αντιχλωριο  και βακτηρια /εγραφε σε καθε αλλαγη/ (οπως μου ειπαν τα παιδια εδω δεν χρειαζοταν)

 

20180301_115459.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εάν το ενυδρείο σου είναι καινούριο, ίσως είναι αρχή διατομικης άλγης (δεν είμαι και σίγουρος γι αυτό). Δοκίμασε στην επόμενη εβδομαδιαία σου αλλαγή να σιφωναρεις όση περισσότερη μπορείς. Θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει. 

Link to comment
Share on other sites

Ωραια θα το κανω...!! Ελπιζω να φυγει γιατι με ανχωσαι λιγο...!! Υπαρχει κατι που μπορω να κανω να φυωει νωριτερα

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Pantelis Christofis said:

Ωραια θα το κανω...!! Ελπιζω να φυγει γιατι με ανχωσαι λιγο...!! Υπαρχει κατι που μπορω να κανω να φυωει νωριτερα

Πρέπει να κάνει τον κύκλο της εάν είναι διατομικη άλγη και απλά στις αλλαγές σου τραβά την με το λάστιχο. Εάν δεν είναι διατομικη και είναι μια λευκή πάχνη που βγάζουν καμία φορά νέα ενυδρεία, με μια οδοντοβουρτσα που δεν θέλεις την καθαρίζεις πάνω από τα φυτά και την τραβάς πάλι με το λάστιχο. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω οπως το βλεπω,νομιζω οτι ειναι απο τα βακτηρια που ριχνεις στο νερο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος rastafarian έγραψε:

Εγω οπως το βλεπω,νομιζω οτι ειναι απο τα βακτηρια που ριχνεις στο νερο.

Θα το αφησω λιγο ακομη και οταν κανω αλλγη θα κανω και ενα καθαρισμο στα φυτα με οδοντοδουρτσα 

Link to comment
Share on other sites

@rastafarian , @Constantinos_S μεσα στο ΣΚ θα βαλω κατι νεα φυτα, σκεφτομαι να βγαλω ολο το νερο για να κανω το φυτεμα και να πλυνω με νερο αυτα που εχουν πανω την αλγη ...!!! 
1 ) Αφου συφωνησω το νερο να βαλω μερος του παλι μεσα μαζι με καθαρο

2)η να μην το κανω αυτο για να μην χαλασεις η βιολογια..??

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Pantelis Christofis said:

@rastafarian , @Constantinos_S μεσα στο ΣΚ θα βαλω κατι νεα φυτα, σκεφτομαι να βγαλω ολο το νερο για να κανω το φυτεμα και να πλυνω με νερο αυτα που εχουν πανω την αλγη ...!!! 
1 ) Αφου συφωνησω το νερο να βαλω μερος του παλι μεσα μαζι με καθαρο

2)η να μην το κανω αυτο για να μην χαλασεις η βιολογια..??

Καλησπέρα φίλε..

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο?

Έχεις ζωντανά μέσα?

Έχεις σαλιγκάρια μέσα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Καλησπέρα φίλε..

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο?

Έχεις ζωντανά μέσα?

Έχεις σαλιγκάρια μέσα?

@SkotiΤο ενυδρειο τρεχει απο τον δεκεμβριο περιπου , εχω ενα μονομαχο μεσα και 2 zebra snail

Έγινε επεξεργασία - Pantelis Christofis
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα κι εριξα μια ματιά στο θέμα σου..

Σε καμία περίπτωση δε βγάζεις όλο το νερό έξω, ακόμα κι αν έχει αναπτυχθεί βιολογία στο φίλτρο σου ,το σοκ που θα προκαλέσεις στο σύστημά σου με τη ολοκληρωτική αλλαγή νερού θα είναι μεγάλη..

Άποψή μου είναι να κάνεις λίγο πιο συχνές τις αλλαγές από αυτό που γράφεις στο αρχικό σου ποστ και να προσθέσεις 2-3 zebra snails ακόμη αν δε τα πειράζει ο μονομάχος σου..

Προσωπικά το βλέπω για άλγη που αν ένα σαλιγκάρι περάσει θα την καθαρίσει.. Κάνε ενα τεστ αν θέλεις , πάρε τα δυο σαλιγκάρια σου κάποια στιγμή όταν κλείσουν τα φώτα που αρχίζουν και ενεργοποιούνται και βάλτα πάνω σε ένα μεγάλο φύλλο της ανούμπιας και αστα εκεί..Τσέκαρε να δεις τι έχει γίνει την επόμενη μέρα..Αν τα δεις να περνάνε πάνω από τα φυλλα χωρίς να τρώνε το χνούδι τότε προκειται για κάτι άλλο..

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μην κάνεις τόσο μεγάλη αλλαγή δεν υπάρχει λόγος. Το σύστημα σου προσπαθεί να βρει τις ισορροπίες του και μια τόσο μεγάλη αλλαγή νερού θα το πάει πίσω. Δοκίμασες να δεις εάν βγαίνει με μια οδοντοβουρτσα η έστω με λίγο τράβηγμα με τον σωλήνα της αλλαγής; Συνήθως τα Zebra και τα Νerite προτιμούν την green spot άλγη χωρίς αυτό να αποτελεί γενικός κανόνας. Εγώ θα επιμείνω στο καθάρισμα μηχανικά σιγά σιγά με τις αλλαγές του νερού σου. Ρίχνεις τίποτα λιπάσματα; 

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Μην κάνεις τόσο μεγάλη αλλαγή δεν υπάρχει λόγος. Το σύστημα σου προσπαθεί να βρει τις ισορροπίες του και μια τόσο μεγάλη αλλαγή νερού θα το πάει πίσω. Δοκίμασες να δεις εάν βγαίνει με μια οδοντοβουρτσα η έστω με λίγο τράβηγμα με τον σωλήνα της αλλαγής; Συνήθως τα Zebra και τα Νerite προτιμούν την green spot άλγη χωρίς αυτό να αποτελεί γενικός κανόνας. Εγώ θα επιμείνω στο καθάρισμα μηχανικά σιγά σιγά με τις αλλαγές του νερού σου. Ρίχνεις τίποτα λιπάσματα; 

οχι δεν εχω ριξει τπτ ακομη....μολις ολοκληρωσω  το φυτεμα θα αρχισω  το λιπασμα οπως και το co2 

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύο τα τινά, ή είναι αρχή διατομικης άλγης επειδή είναι φρέσκο το ενυδρείο σου ή είναι κάποιο είδος fungus που και αυτός δημιουργείται σε νεοσύστατο ενυδρεία. Όπως και να έχει βάζε βακτήρια μόνο όταν κάνεις συντήρηση φίλτρου, πάρε ένα μικρό μακρύ σωλήνακι για να σου είναι πιο εύκολο να το τραβήξεις χωρίς να τραβάς πολύ νερό παράλληλα. Ότι δεις και δεν φεύγει απλά με σιφωναρισμα, λίγο τρίψιμο με οδόντοβουρτσα και τράβηγμα με το μικρό λάστιχο επί τόπου. Οταν βάλεις ξύλα και ειδικά ρίζες θα ξαναδείς πάνω στο ξύλο κάτι άσπρο σαν πάχνη, μην τρομάξεις φεύγει και αυτό με αλλαγές νερού. Όπως και να έχει είναι ακίνδυνο για το ψάρι. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.... εμενα μου κανει περισσοτερο σε μπιχλα.... ανακατεψες τον βυθο με την αλλαγη νερου;; τη φιλτρο εχεις με τη υλικα... δωσε λιγες πληροφοριες του ενυδρειου και βαλε μια γενικη φωτο του συνολου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,αυτο αλγη δεν ειναι,η ειναι μπιχλα απο τον βυθο οπως λεει ο Ρικ ειναι ειναι απο τα βακτηρια που ριχνει και ειδικα αν ριχνει nitrivex.

Ακομα και στα τζαμια πιανει τετοιο πραγμα απο τα βακτηρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος rastafarian έγραψε:

Παιδια,αυτο αλγη δεν ειναι,η ειναι μπιχλα απο τον βυθο οπως λεει ο Ρικ ειναι ειναι απο τα βακτηρια που ριχνει και ειδικα αν ριχνει nitrivex.

Ακομα και στα τζαμια πιανει τετοιο πραγμα απο τα βακτηρια.

Οντως , ειναι κ στο τζαμι...σκαει το νερο απο το φιλτρο..!! 

Οπως και η αμμος εχει λιγο..

20180303_144538.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Καλημερα.... εμενα μου κανει περισσοτερο σε μπιχλα.... ανακατεψες τον βυθο με την αλλαγη νερου;; τη φιλτρο εχεις με τη υλικα... δωσε λιγες πληροφοριες του ενυδρειου και βαλε μια γενικη φωτο του συνολου.

@Rik οντως εγινε ενα ανακατεμα καθως ηθελα να τον καθορισω

 

Γενικες πληροφοριες 

Και γενικη φωτο

20180303_145342.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατα αρχας φιλε δεν ξαναριχνεις βακτηρια γιατι εχεις βακτηριακη ομιχλη και θα σκασεις κανενα σαλιγκαρι απο ασφυξια. Αν τα βλεπεις κοντα στην επιφανεια ειναι ανυσηχητικο σημαδι. Δευτερων δεν ξαναπειραζεις τον βυθο και σε καμια περιπτωση σκουπα τουλαχιστων για κανα 2 μηνες. Τριτον απο το φιλτρακι εχεις βγαλει αρκετο σφουγγαρι και ολη η μπιχλα απλα ξαναγυρνα στο ενυδρειο και κατακαθετε παντου. Επισης δεν καταλαβαινω πως το εχεις τοποθετηση και πως ειναι ακριβος συν του οτι θα το καψεις εαν δεν ειναι ολο μεσα στο νερο για να ψυχεται.

 

http://www.google.gr/url?sa=t&source=web&cd=18&ved=0ahUKEwitsKODpdHZAhXBKVAKHW2WBEcQwqsBCF8wEQ&url=https%3A%2F%2Fm.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DkiDrZPqHKTs&usg=AOvVaw3cja8OlsijFRLHusl6Y2SN

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Κατα αρχας φιλε δεν ξαναριχνεις βακτηρια γιατι εχεις βακτηριακη ομιχλη και θα σκασεις κανενα σαλιγκαρι απο ασφυξια. Αν τα βλεπεις κοντα στην επιφανεια ειναι ανυσηχητικο σημαδι. Δευτερων δεν ξαναπειραζεις τον βυθο και σε καμια περιπτωση σκουπα τουλαχιστων για κανα 2 μηνες. Τριτον απο το φιλτρακι εχεις βγαλει αρκετο σφουγγαρι και ολη η μπιχλα απλα ξαναγυρνα στο ενυδρειο και κατακαθετε παντου. Επισης δεν καταλαβαινω πως το εχεις τοποθετηση και πως ειναι ακριβος συν του οτι θα το καψεις εαν δεν ειναι ολο μεσα στο νερο για να ψυχεται.

Το μοτερακι ειναι μεσα στην μαμισια θηκη του εχει...δεν εχω παρα πολυ χωρο οποτε ειναι ενα θεμα...!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Παντελη....δυστηχως αυτα τα φιλτρακια σχεδον παντα δεν λειτουργουν οπως πρεπει. Οχι γιατι δεν εχουν την σωστη κυκλοφορια αλλα επειδη δεν εχουν πολυ χωρο στον καδο τους. Το οτι τα πουλαν μονο με σφουγγαρι δεν ειναι τυχαιο.....τα σφουγγαρια ομως δεν παυει να ειναι μικρα και να θελουν συνεχεια καθαρισμα βασιζωντας την βιολογια εν μερη στο σφουγγαρι αλλα σε μεγαλο βαθμο στον βυθο του ενυδρειου και αν κανουμε σκουπα να δημιουργουμε προβλημα στο ολο το μινι οικοσυστημα. Απο την αλλη κοβωντας το σφουγγαρακι για να βαλουμε μινι κεραμικο μικραινουμε αρκετα την μηχανικη φιλτρανση οποτε δεν μπορει πια το φιλτρο να συγκρατισει πολλα αποβλητα και μειωνουμε αισθητα τις μερες που πρεπει να καθαριστει το σφουγγαρι. Για μενα θα πρεπει να μεγαλωσεις τον καδο με μια diy λυση για να μπορεις να εχεις ενα νερο κρυσταλο.

Την καλημερα μου...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον Ρικ.

Βασικα ακομα εχεις τη σταθμη πολυ χαμηλα και οχι μονο το φιλτρο μπορει να καψεις αλλα και τον θερμοστατη.

Βαλε και αλλο νερο και απλα ασε κανα 2 δαχτυλα πιο χαμηλα τη σταθμη απο το τελος του τζαμιου.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...