Jump to content

Αναζήτηση ψαριών σε 60αρι ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!μόλις φτιάξαμε ένα ενυδρείο 60 lt γλυκου νερου και θα ήθελα προτάσεις για ψαράκια κατάλληλα για αυτό το ενυδρείο γτ δεν έχουμε ιδέα τη μπορούμε να βάλουμε! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Nat έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους!μόλις φτιάξαμε ένα ενυδρείο 60 lt γλυκου νερου και θα ήθελα προτάσεις για ψαράκια κατάλληλα για αυτό το ενυδρείο γτ δεν έχουμε ιδέα τη μπορούμε να βάλουμε! 

Τι νερό έχεις στην περιοχή σου;

Τι φίλτρο έχεις;

Πώς το σκέφτεσαι το ενυδρείο σου;

Φυτεμένο ή όχι;

Τι φώτα έχεις;

Στείλε μια φωτό του ενυδρείου γιατί αν είναι της hailea όπως το ενυδρείο που έχω αρχίσει να ετοιμάσω μπορώ κάπως να σε βοηθήσω

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος Nat έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους!μόλις φτιάξαμε ένα ενυδρείο 60 lt γλυκου νερου και θα ήθελα προτάσεις για ψαράκια κατάλληλα για αυτό το ενυδρείο γτ δεν έχουμε ιδέα τη μπορούμε να βάλουμε! 

Τώρα σε σχέση με το νερό δεν ξέρω καθόλου εάν σε βοηθάει ότι μένω Αθήνα μπορώ να σου πω μόνο! Θα είναι φυτεμένο σίγουρα! 

Φωτισμός: λάμπα 24watt

Φιλτράρισμα: φίλτρο HL-BT400

20180310_151346.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος Nat έγραψε:

Τώρα σε σχέση με το νερό δεν ξέρω καθόλου εάν σε βοηθάει ότι μένω Αθήνα μπορώ να σου πω μόνο! Θα είναι φυτεμένο σίγουρα! 

Φωτισμός: λάμπα 24watt

Φιλτράρισμα: φίλτρο HL-BT400

20180310_151346.jpg

Λοιπόν η Αθήνα έχει σκληρό νερό από ότι έψαξα 

Άμα είναι φυτεμένο προσπάθησε για αρχή με εύκολα φυτά σου προτείνω anubias(όλων των ειδών) που τα δένεις με μια κλωστή πάνω σε μια ρίζα ή πέτρα αλλιώς θα πρέπει να κάνεις το στρώσιμο με υπόστρωμα από κάτω( και επειδή εγώ δεν έχω μπει στο ενυδρείο μου ακόμα σε τέτοια διαδικασία) θα βρεις σίγουρα και πιο έμπειρους στο θέμα αυτό

Από ψαροσυνθεση ξέρω ότι τα γκαπυ θα σου ήταν μια χαρά για το νερό σου

δες τα και άμα σου αρέσουν πες μου και για πληροφορίες..

Το φίλτρο σου τι περιέχει μέσα;

Θερμοστάτη έχεις;

Έχεις σκεφτεί με τι θα το γεμίσεις;

Θα πάρεις σαλιγκάρια;

Τελικά τι μάρκα είναι το ενυδρείο;

Η Λάμπα είναι μπλε;;;;

 

Έγινε επεξεργασία - Danaesip
Link to comment
Share on other sites

:welcome:

Δεν βρίσκεις ανταπόκριση, γιατί έπεσες στη μηνιαία συνάντηση του ΑΖ στην Αθήνα. Λίγο υπομονή και από αύριο θα σου γράψουμε περισσότερα.

Εναλλακτικά μπορείς να έρθεις ΤΩΡΑ στη συγκέντρωση, είναι στο Δέλτα Φαλήρου, στο FloCafe, από τις 6μμ έως όσο αντέξεις! Θα μας γνωρίσεις από τα μαύρα T-Shirt με τα ονόματά μας. :hehe  Εκεί θα πάρεις άμεσα ΟΛΕΣ τις πληροφορίες που θες. :)

 

Έγινε επεξεργασία - worldiver
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος worldiver έγραψε:

:welcome:

Δεν βρίσκεις ανταπόκριση, γιατί έπεσες στη μηνιαία συνάντηση του ΑΖ στην Αθήνα. Λίγο υπομονή και από αύριο θα σου γράψουμε περισσότερα.

Εναλλακτικά μπορείς να έρθεις ΤΩΡΑ στη συγκέντρωση, είναι στο Δέλτα Φαλήρου, στο FloCafe, από τις 6μμ έως όσο αντέξεις! Θα μας γνωρίσεις από τα μαύρα T-Shirt με τα ονόματά μας. :hehe  Εκεί θα πάρεις άμεσα ΟΛΕΣ τις πληροφορίες που θες. :)

 

Καλώς σας βρήκαμε! Δυστυχος δεν θα μπορέσουμε οπότε θα περιμένουμε τις συμβουλές σας!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Danaesip έγραψε:

Λοιπόν η Αθήνα έχει σκληρό νερό από ότι έψαξα 

Άμα είναι φυτεμένο προσπάθησε για αρχή με εύκολα φυτά σου προτείνω anubias(όλων των ειδών) που τα δένεις με μια κλωστή πάνω σε μια ρίζα ή πέτρα αλλιώς θα πρέπει να κάνεις το στρώσιμο με υπόστρωμα από κάτω( και επειδή εγώ δεν έχω μπει στο ενυδρείο μου ακόμα σε τέτοια διαδικασία) θα βρεις σίγουρα και πιο έμπειρους στο θέμα αυτό

Από ψαροσυνθεση ξέρω ότι τα γκαπυ θα σου ήταν μια χαρά για το νερό σου

δες τα και άμα σου αρέσουν πες μου και για πληροφορίες..

Το φίλτρο σου τι περιέχει μέσα;

Θερμοστάτη έχεις;

Έχεις σκεφτεί με τι θα το γεμίσεις;

Θα πάρεις σαλιγκάρια;

Τελικά τι μάρκα είναι το ενυδρείο;

Η Λάμπα είναι μπλε;;;;

 

Το φίλτρο από ότι καταλαβαίνω έχει κάρβουνο μέσα !το ενυδρείο είναι HAILEA. Από λάμπες ένα μια λευκή και μια μπλε ..τα ψαράκια λέμε τώρα για σαλιγκαρακια δεν ξέρω εάν πάνε μαζί γι'αυτό ζητάω και συμβουλές πριν κάνω το οτιδήποτε. Και θερμοστατης έχουμε στα 100w

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Nat έγραψε:

Το φίλτρο από ότι καταλαβαίνω έχει κάρβουνο μέσα !το ενυδρείο είναι HAILEA. Από λάμπες ένα μια λευκή και μια μπλε ..τα ψαράκια λέμε τώρα για σαλιγκαρακια δεν ξέρω εάν πάνε μαζί γι'αυτό ζητάω και συμβουλές πριν κάνω το οτιδήποτε. Και θερμοστατης έχουμε στα 100w

Λοιπόν ωραία άκου έχω κι εγώ το ίδιο οπότε μπορούμε να κάνουμε μαζί τα βήματα για το στήσιμο

1) βγάλε την Λάμπα και πάρε μια ίδια σε άσπρο (το έκανα κι εγώ) ότι κι αν κάνεις μην τη παρεις από πετσοπα γη γιατί κάνει 25€+ ενώ από ηλεκτρολόγο 5-6€

2)Ναι το φίλτρο περιέχει άνθρακα που σημαίνει χημική φιλτρανση.. εμείς θέλουμε φυσική....θα πάρουμε βιολογικό υλικό...πάρε mini siporax sera(θα πάρω κι εγώ)

3) Είναι ανάλογα τα ψάρια που θα διαλέξεις εσύ (διάλεξες;) τα σαλιγκάρια είναι για την άλγη (μερικά αλλιώς μπορεί και τα φυτά να έχουν αυγά σαλιγκάρι να) αλλιώς θα έχεις να καθαρίζεις και το τζαμί (ιδικά με τη μπλέ λάμπα η οποία είναι για θαλασσινό νερό )

......

Από στρώσιμο τι γίνεται;

Είδες τα γκαπυ; Τι σκέφτεσαι για ψαροσυνθεση;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Danaesip έγραψε:

Λοιπόν ωραία άκου έχω κι εγώ το ίδιο οπότε μπορούμε να κάνουμε μαζί τα βήματα για το στήσιμο

1) βγάλε την Λάμπα και πάρε μια ίδια σε άσπρο (το έκανα κι εγώ) ότι κι αν κάνεις μην τη παρεις από πετσοπα γη γιατί κάνει 25€+ ενώ από ηλεκτρολόγο 5-6€

2)Ναι το φίλτρο περιέχει άνθρακα που σημαίνει χημική φιλτρανση.. εμείς θέλουμε φυσική....θα πάρουμε βιολογικό υλικό...πάρε mini siporax sera(θα πάρω κι εγώ)

3) Είναι ανάλογα τα ψάρια που θα διαλέξεις εσύ (διάλεξες;) τα σαλιγκάρια είναι για την άλγη (μερικά αλλιώς μπορεί και τα φυτά να έχουν αυγά σαλιγκάρι να) αλλιώς θα έχεις να καθαρίζεις και το τζαμί (ιδικά με τη μπλέ λάμπα η οποία είναι για θαλασσινό νερό )

......

Από στρώσιμο τι γίνεται;

Είδες τα γκαπυ; Τι σκέφτεσαι για ψαροσυνθεση;

Ωραία θα παμε τη  Δευτέρα για το φίλτρο.εαν δουλέψει έτσι μέχρι να το πάρω υπάρχει πρόβλημα? Από ψάρια θα δω δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα! Όσο για την λάμπα πρέπει οπωσδήποτε να την αλλάξω?? Στρώσιμο τη εννοείς? (Συγγνώμη αλλά είμαστε εντελώς ασχετοι)

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Nat έγραψε:

Ωραία θα παμε τη  Δευτέρα για το φίλτρο.εαν δουλέψει έτσι μέχρι να το πάρω υπάρχει πρόβλημα? Από ψάρια θα δω δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα! Όσο για την λάμπα πρέπει οπωσδήποτε να την αλλάξω?? Στρώσιμο τη εννοείς? (Συγγνώμη αλλά είμαστε εντελώς ασχετοι)

Για λίγο δεν έχει θέμα το φίλτρο....Την Λάμπα ναι γιατί προκαλεί άλγη στο γλυκό νερό και αυτό είναι κατά του ενυδρείου.... στρώσιμο εννοώ π.χ χαλίκια, άμμο, λάβα και υπόστρωμα

Link to comment
Share on other sites

Από εκεί που το πήραμε μας έδωσε αυτήν την αμμο(Δεν ξέρω εάν φαίνεται) και μας είπε ότι είναι κατάλληλη ώστε να φυτέψουμε μέσα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος Danaesip έγραψε:

Για λίγο δεν έχει θέμα το φίλτρο....Την Λάμπα ναι γιατί προκαλεί άλγη στο γλυκό νερό και αυτό είναι κατά του ενυδρείου.... στρώσιμο εννοώ π.χ χαλίκια, άμμο, λάβα και υπόστρωμα

Από εκεί που το πήραμε μας έδωσε αυτήν την αμμο(Δεν ξέρω εάν φαίνεται) και μας είπε ότι είναι κατάλληλη ώστε να φυτέψουμε μέσα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Nat έγραψε:

Από εκεί που το πήραμε μας έδωσε αυτήν την αμμο(Δεν ξέρω εάν φαίνεται) και μας είπε ότι είναι κατάλληλη ώστε να φυτέψουμε μέσα 

Δεν φαίνεται καλά.... νωμιζω έχεις άμμο υπόστρωμα και χαλίκι για στρώμα θα σου στείλω ένα σχετικό forum

 

Έγινε επεξεργασία - Danaesip
Για να βρω το forum
Link to comment
Share on other sites

Το χαλικι καλα φαινεται, αρκει να μην ειναι ασβεστολιθικο. Μπλε λαμπα - αλλαγη, οπως ειπε και @Danaesip.:)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω διαφορες λαθος πληροφοριες δυστοιχως.

Καταρχην,μπορεις να φτιαξεις φυτεμενο ενυδρειο και χωρις υποστρωμα (μη το ξανασυζητησουμε αυτο παρακαλω)

Φυσικη φιλτρανση δεν υπαρχει,υπαρχει βιολογικη,μηχανικη και χημικη.

Η Αθηνα δεν εχει πολυ σκληρο νερο,μια χαρα κανει το νερο για αρκετα ψαρια.

Καταρχην,ποσες μερες τρεχει το ενυδρειο?

Αλλαζεις λαμπα,οπως πολυ σωστα σου ειπαν πιο πανω και βαζεις μια με 6500 κελβιν.

Μετρησεις νερου υπαρχουν?

Εχεις κανει στρωσιμο του ενυδρειου με καποιο τροπο?

Στο φιλτρο θα πρεπει να εχεις σφουγγαρι και βιολογικο υλικο.

Τον ανθρακα τον βγαζουμε μετα απο 2-3 μερες.

Ψαρια υπαρχουν πολλα που μπορεις να βαλεις αλλα οχι πολλα ειδη μαζι γιατι το ενυδρειο ειναι μικρο

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος rastafarian έγραψε:

Διαβαζω διαφορες λαθος πληροφοριες δυστοιχως.

Καταρχην,μπορεις να φτιαξεις φυτεμενο ενυδρειο και χωρις υποστρωμα (μη το ξανασυζητησουμε αυτο παρακαλω)

Φυσικη φιλτρανση δεν υπαρχει,υπαρχει βιολογικη,μηχανικη και χημικη.

Η Αθηνα δεν εχει πολυ σκληρο νερο,μια χαρα κανει το νερο για αρκετα ψαρια.

Καταρχην,ποσες μερες τρεχει το ενυδρειο?

Αλλαζεις λαμπα,οπως πολυ σωστα σου ειπαν πιο πανω και βαζεις μια με 6500 κελβιν.

Μετρησεις νερου υπαρχουν?

Εχεις κανει στρωσιμο του ενυδρειου με καποιο τροπο?

Στο φιλτρο θα πρεπει να εχεις σφουγγαρι και βιολογικο υλικο.

Τον ανθρακα τον βγαζουμε μετα απο 2-3 μερες.

Ψαρια υπαρχουν πολλα που μπορεις να βαλεις αλλα οχι πολλα ειδη μαζι γιατι το ενυδρειο ειναι μικρο

Το ενυδρείο από σήμερα το πρωί είναι σε λειτουργία και μας είπαν ότι θέλει 2-3 μέρες.. βάλαμε αντιχλωριο βακτήρια και 2-3 λίτρα από ήδη υπάρχον ενυδρειο λειτουργίας ενός χρόνου τεστ δεν έχουμε κάνει τώρα πέρα από όλα αυτά είδαμε ένα είδος περίπου 6-8 εκ και μας είπαν επίσης ότι δεν γίνεται τέτοιου μεγέθους επειδή θέλουν χώρο από όσα διάβασα αν είναι αλήθεια μέχρι 8-9εκ μπορείς να βάλεις γνωρίζουμε κάτι ως προς αυτο;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος rastafarian έγραψε:

Διαβαζω διαφορες λαθος πληροφοριες δυστοιχως.

Καταρχην,μπορεις να φτιαξεις φυτεμενο ενυδρειο και χωρις υποστρωμα (μη το ξανασυζητησουμε αυτο παρακαλω)

Φυσικη φιλτρανση δεν υπαρχει,υπαρχει βιολογικη,μηχανικη και χημικη.

Η Αθηνα δεν εχει πολυ σκληρο νερο,μια χαρα κανει το νερο για αρκετα ψαρια.

Καταρχην,ποσες μερες τρεχει το ενυδρειο?

Αλλαζεις λαμπα,οπως πολυ σωστα σου ειπαν πιο πανω και βαζεις μια με 6500 κελβιν.

Μετρησεις νερου υπαρχουν?

Εχεις κανει στρωσιμο του ενυδρειου με καποιο τροπο?

Στο φιλτρο θα πρεπει να εχεις σφουγγαρι και βιολογικο υλικο.

Τον ανθρακα τον βγαζουμε μετα απο 2-3 μερες.

Ψαρια υπαρχουν πολλα που μπορεις να βαλεις αλλα οχι πολλα ειδη μαζι γιατι το ενυδρειο ειναι μικρο

Ναι αυτά είπα και εγώ απλά μπερδεύτηκα και είπα φυσικό αντί για βιολογικό...αυτό για το υπόστρωμα ανέφερα ότι δεν είμαι έμπειρη στο φυτεμα και ότι μπορεί κάποιος που έχει εμπειρία να δώσει πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σας δεν ειναι σιγουρα ετοιμο για ψαρια ακομα,δεν μπορειτε να βαλετε ψαρια σε 2-3 μερες.

Το νερο απο το αλλο ενυδρειο που ριξατε,δεν εκανε κατι,το μπολιασμα γινεται αλλιως.

Για να ειστε ετοιμοι για ψαρια θα πρεπει να κανετε μετρησεις και αν μετρησετε αμμωνια 0,νο2 0 και νο3 πανω απο 5 ειστε ετοιμοι για τα πρωτα ψαρια.

Θα πρεπει το φιλτρο να περιεχει βιολογικο υλικο για να αποικησουν τα βακτηρια πανω.Τωρα τι εχει μεσα?Μονο σφουγγαρι?

Τα ψαρια που μπορειτε να βαλετε μεσα δεν πανε μονο με το ποσο γινονται αλλα και με αλλα κρητηρια,οπως αν θελουν κοπαδι,αν θελουν μηκος ενυδρειου,ποσα ειναι τα ελαχιστα λιτρα που απαιτουν,μαλακο η σκληρο νερο κ.α

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που είπε ο φίλος πιο πάνω μπορείς να τα ψάξεις στο πρωφιλ των ψαριών και να κρατάς σημειώσεις

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος rastafarian έγραψε:

Το ενυδρειο σας δεν ειναι σιγουρα ετοιμο για ψαρια ακομα,δεν μπορειτε να βαλετε ψαρια σε 2-3 μερες.

Το νερο απο το αλλο ενυδρειο που ριξατε,δεν εκανε κατι,το μπολιασμα γινεται αλλιως.

Για να ειστε ετοιμοι για ψαρια θα πρεπει να κανετε μετρησεις και αν μετρησετε αμμωνια 0,νο2 0 και νο3 πανω απο 5 ειστε ετοιμοι για τα πρωτα ψαρια.

Θα πρεπει το φιλτρο να περιεχει βιολογικο υλικο για να αποικησουν τα βακτηρια πανω.Τωρα τι εχει μεσα?Μονο σφουγγαρι?

Τα ψαρια που μπορειτε να βαλετε μεσα δεν πανε μονο με το ποσο γινονται αλλα και με αλλα κρητηρια,οπως αν θελουν κοπαδι,αν θελουν μηκος ενυδρειου,ποσα ειναι τα ελαχιστα λιτρα που απαιτουν,μαλακο η σκληρο νερο κ.α

Το φίλτρο το ανοίξαμε και δεν είχε καθόλου σφουγγάρι μέσα! (Βέβαια με κάθε επιφύλαξη).οσο για της μετρήσεις θα τις κάνουμε από Δευτέρα βέβαια! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Nat έγραψε:

Το φίλτρο το ανοίξαμε και δεν είχε καθόλου σφουγγάρι μέσα! (Βέβαια με κάθε επιφύλαξη).οσο για της μετρήσεις θα τις κάνουμε από Δευτέρα βέβαια! 

Επειδής από την ώρα που το βάλαμε σε λειτουργία υπάρχει μια θολούρα! Μήπως πρέπει να βγάλουμε το φίλτρο από την πρίζα ?

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο θα πρεπει να εχει μεσα ενα κομματι σφουγγαρι και το υπολοιπο να ειναι γεματο βιολογικο υλικο (siporax mini η eheim substract pro). Αν δεν τα εχει αυτα δεν μπορουν να αποικησουν τα βακτηρια οπωτε θα εχεις προβλημα με τα ψαρια.

Ριξε στο πιο κατω και ειδικα στο στρωσιμο ενυδρειου για να καταλαβεις πως γινεται.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Nat έγραψε:

Επειδής από την ώρα που το βάλαμε σε λειτουργία υπάρχει μια θολούρα! Μήπως πρέπει να βγάλουμε το φίλτρο από την πρίζα ?

 

Η θολουρα ειναι ειτε απο τα βακτηρια που ριξατε,ειτε δεν εχετε καθαρισει καλα το χαλικι (η αμμο,δεν μπορω να καταλαβω απο τη φωτο τι ειναι)

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος rastafarian έγραψε:

 

Η θολουρα ειναι ειτε απο τα βακτηρια που ριξατε,ειτε δεν εχετε καθαρισει καλα το χαλικι (η αμμο,δεν μπορω να καταλαβω απο τη φωτο τι ειναι)

Το έχουμε βάλει σε λειτουργία από της 12 το μεσημέρι στης 3 περίπου η φιγούρα είχε εξασθενήσει! Την άμμο την καθαρίσαμε καλά λάθος την περάσαμε 4 φορές με νερό!αλλά ακόμα και εάν ήταν από την άμμο δεν θα έπρεπε μετά από τόσες ώρες να έχει κάτσει και πάλι κάτω??

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος Nat έγραψε:

Το φίλτρο το ανοίξαμε και δεν είχε καθόλου σφουγγάρι μέσα! (Βέβαια με κάθε επιφύλαξη).οσο για της μετρήσεις θα τις κάνουμε από Δευτέρα βέβαια! 

Εμένα που έχω το μαμά του ενυδρείου φίλτρο έχει τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...