Jump to content

Αναζήτηση ψαριών σε 60αρι ενυδρείο


Recommended Posts

πριν 33 λεπτά, το μέλος rastafarian έγραψε:

Το φιλτρο θα πρεπει να εχει μεσα ενα κομματι σφουγγαρι και το υπολοιπο να ειναι γεματο βιολογικο υλικο (siporax mini η eheim substract pro). Αν δεν τα εχει αυτα δεν μπορουν να αποικησουν τα βακτηρια οπωτε θα εχεις προβλημα με τα ψαρια.

Ριξε στο πιο κατω και ειδικα στο στρωσιμο ενυδρειου για να καταλαβεις πως γινεται.

 

 

Νωμιζω το mini siporax της sera θα την καλύψει για το φίλτρο που έχει

Link to comment
Share on other sites

Ανεβαζω φωτο και απο την αμμο που μας δωσανε και φωτο καθως έχει και αυτές τις φυσαλίδες μήπως και γνωρίζει κάποιος 

IMG-dc2df1a2d171a4e6861488b632465bd8-V.jpg

IMG-8a8ecc5244ebb96c3ce46816e0dc91c0-V.jpg

IMG-a943ba35a39a346d589698bfa8eb1570-V.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Danaesip έγραψε:

Νωμιζω το mini siporax της sera θα την καλύψει για το φίλτρο που έχει

Μόλις το είδαμε έχει σφουγγαρακι μέσα οπότε όλα καλά 

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εγω δεν βλεπω αμμο,χαλικι βλεπω.

Οι φυσαλιδες ειναι φυσιολογικες και θα φυγουν σε 1-2 μερες.

Η θολουρα μπορει να κρατησει μερικες μερες.

Προσωπικα θα εβγαζα ολα τα ψευτικα διακοσμητικα και θα πηγαινα και φυσικα,οπως πετρες και ξυλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Nat έγραψε:

Ανεβαζω φωτο και απο την αμμο που μας δωσανε και φωτο καθως έχει και αυτές τις φυσαλίδες μήπως και γνωρίζει κάποιος 

IMG-dc2df1a2d171a4e6861488b632465bd8-V.jpg

IMG-8a8ecc5244ebb96c3ce46816e0dc91c0-V.jpg

IMG-a943ba35a39a346d589698bfa8eb1570-V.jpg

Αυτά που έχεις μέσα άμα είναι πλαστικά βγαλτα

Εμένα μου φέρνει για ψιλό χαλίκι όχι για αμμο αυτό..

Για φυσαλίδες δεν ξέρω

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Nat έγραψε:

Μόλις το είδαμε έχει σφουγγαρακι μέσα οπότε όλα καλά 

Το σφουγγαρι δεν φτανει,θελετε και βιολογικο υλικο στο φιλτρο.

Τον ανθρακα που τον εχει?Σε κουτακι? Μηπως το σφουγγαρι που λες ειναι ανθρακας?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος rastafarian έγραψε:

Βασικα εγω δεν βλεπω αμμο,χαλικι βλεπω.

Οι φυσαλιδες ειναι φυσιολογικες και θα φυγουν σε 1-2 μερες.

Η θολουρα μπορει να κρατησει μερικες μερες.

Προσωπικα θα εβγαζα ολα τα ψευτικα διακοσμητικα και θα πηγαινα και φυσικα,οπως πετρες και ξυλα.

Αυτό μας έδωσαν και μας είπαν ότι μπορούμε να φυτέψουμε πάνω σε αυτο

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος rastafarian έγραψε:

Το σφουγγαρι δεν φτανει,θελετε και βιολογικο υλικο στο φιλτρο.

Τον ανθρακα που τον εχει?Σε κουτακι? Μηπως το σφουγγαρι που λες ειναι ανθρακας?

Λοιπόν επειδή έχω κι εγώ αυτό το φίλτρο έχει άνθρακα σε κουτάκι περίπου πάνω από το σφουγγάρι

Link to comment
Share on other sites

Να φυτεψεις μπορεις,απλα δεν ειναι αμμος αλλα χαλικι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Nat έγραψε:

Αυτό μας έδωσαν και μας είπαν ότι μπορούμε να φυτέψουμε πάνω σε αυτο

Γίνεται απλά δεν είναι άμμο όπως νωμιζα

Link to comment
Share on other sites

Ψαροσυνθεση τι σκέφτεσαι;

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος rastafarian έγραψε:

Να φυτεψεις μπορεις,απλα δεν ειναι αμμος αλλα χαλικι.

Και πάλι συγγνώμη απλά δεν γνωρίζουμε ΤΊΠΟΤΑ! Θα πάμε την Τρίτη να πάρουμε μετρήσεις ώστε να γίνουν όλα με σειρά και επίσης siporax sera όπως μας είπε και η danaesip.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβασε αυτο που σου εδωσα πιο πανω και ειδικα για το στρωσιμο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Danaesip έγραψε:

Ψαροσυνθεση τι σκέφτεσαι;

 

 

Δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα γτ όπως καταλάβαμε θελει ψάξιμο! Ιδανικα θα θέλαμε μια κιχλιδα Αμερικής και μερικά κοπαδοψαρα αλλά μας είπαν από το μαγαζί που επισκεφτήκαμε ότι για της κιχλιδες είναι μικρό το 60λτ ενυδρείο 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Nat έγραψε:

Δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα γτ όπως καταλάβαμε θελει ψάξιμο! Ιδανικα θα θέλαμε μια κιχλιδα Αμερικής και μερικά κοπαδοψαρα αλλά μας είπαν από το μαγαζί που επισκεφτήκαμε ότι για της κιχλιδες είναι μικρό το 60λτ ενυδρείο 

Ακομα και για καποια κοπαδοψαρα ειναι μικρο το ενυδρειο σας

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος rastafarian έγραψε:

Ακομα και για καποια κοπαδοψαρα ειναι μικρο το ενυδρειο σας

Εάν μπορείτε να μας καθοδηγήσεται σε σχέση με τα είδη θα ήταν πολύ ευχάριστο. Η κάποιο τοπίκ σχετικό 

Link to comment
Share on other sites

Καποια απο τα ψαράκια που θα μπορουσες ευκολα να βαλεις σε κοπαδακια ειναι iriatherina werneri και τα white cloud. Πανεμορφα και τα δυο είδη 

Έγινε επεξεργασία - gifil
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος Nat έγραψε:

Εάν μπορείτε να μας καθοδηγήσεται σε σχέση με τα είδη θα ήταν πολύ ευχάριστο. Η κάποιο τοπίκ σχετικό 

Εγώ σου προτείνω ζωοτόκα αλλά θέλει ψάξιμο και στο λέω γιατί άμα γεννιούνται πολλά αυγά θα θες πολύ εξοπλισμό

  • Confused 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή θα μπερδευτείτε έτσι όπως εξελίσσεται το θέμα και είμαι σίγουρος ότι έχει ήδη γίνει. Προς το παρόν (αν και δύσκολο γιατί όλοι έχουμε τον ενθουσιασμό του 1ου ενυδρείου) βάλτε στην άκρη το κομμάτι της ψαροσυνθεσης γιατί αυτό θα το βρείτε στην πορεία. Ξεκινήστε διαβάζοντας τα link που παρέθεσε ο @rastafarianσχετικά με εξοπλισμό ενυδρείων και τι χρειάζεται να γίνει βιολογικα έτσι ώστε να μπορέσει να φιλοξενήσει ψάρια. Μετά περάστε στο κομμάτι της διακόσμησης του ενυδρείου, αληθινών φυτών, ξύλων, πέτρες όπως το φαντάζεστε ή για έμπνευση κοιτάχτε και εικόνες από αλλά ενυδρεία στο διαδίκτυο για το τι στυλ θέλετε να έχει ο διάκοσμος. Τέλος, και εφόσον το ενυδρείο είναι έτοιμο να φιλοξενήσει ψάρια μια καλή και όμορφη σύνθεση είναι αυτή που πρότεινε ο @gifil

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Επειδή θα μπερδευτείτε έτσι όπως εξελίσσεται το θέμα και είμαι σίγουρος ότι έχει ήδη γίνει. Προς το παρόν (αν και δύσκολο γιατί όλοι έχουμε τον ενθουσιασμό του 1ου ενυδρείου) βάλτε στην άκρη το κομμάτι της ψαροσυνθεσης γιατί αυτό θα το βρείτε στην πορεία. Ξεκινήστε διαβάζοντας τα link που παρέθεσε ο @rastafarianσχετικά με εξοπλισμό ενυδρείων και τι χρειάζεται να γίνει βιολογικα έτσι ώστε να μπορέσει να φιλοξενήσει ψάρια. Μετά περάστε στο κομμάτι της διακόσμησης του ενυδρείου, αληθινών φυτών, ξύλων, πέτρες όπως το φαντάζεστε ή για έμπνευση κοιτάχτε και εικόνες από αλλά ενυδρεία στο διαδίκτυο για το τι στυλ θέλετε να έχει ο διάκοσμος. Τέλος, και εφόσον το ενυδρείο είναι έτοιμο να φιλοξενήσει ψάρια μια καλή και όμορφη σύνθεση είναι αυτή που πρότεινε ο @gifil

Βασικά χρειάζεται να ξέρει από τώρα για να πάρει φυτά ανάλογα με τις ανάγκες των.  Ψαριών και να ξέρει πως να διακοσμήσει το ενυδρείο της

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Danaesip έγραψε:

Βασικά χρειάζεται να ξέρει από τώρα για να πάρει φυτά ανάλογα με τις ανάγκες των.  Ψαριών και να ξέρει πως να διακοσμήσει το ενυδρείο της

 Δεν χρειαζεται να ξερει απο τωρα τα ψαρια που θα βαλει,δεν εχουν σχεση τα φυτα με τα ψαρια.

Επισης,τα ζωοτοκα δεν κανουν αυγα,αλλα ψαρακια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος rastafarian έγραψε:

 Δεν χρειαζεται να ξερει απο τωρα τα ψαρια που θα βαλει,δεν εχουν σχεση τα φυτα με τα ψαρια.

Επισης,τα ζωοτοκα δεν κανουν αυγα,αλλα ψαρακια.

Αυτό εννοείται εξάλλου για αυτό της είπα να τα πάρει για να μη μπλέξει με αυγά..... μερικά ψάρια θέλουν πιο πυκνοφυτεμενο τοπίο ενώ κάποια άλλα όχι, κάποια φυτά χρειάζονται μια συγκεκριμένη θερμοκρασία ενώ κάποια ψάρια που θέλει να θέλουν άλλη ....γι αυτό κατά τη γνώμη μου να αποφασίσει

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Danaesip έγραψε:

Αυτό εννοείται εξάλλου για αυτό της είπα να τα πάρει για να μη μπλέξει με αυγά..... μερικά ψάρια θέλουν πιο πυκνοφυτεμενο τοπίο ενώ κάποια άλλα όχι, κάποια φυτά χρειάζονται μια συγκεκριμένη θερμοκρασία ενώ κάποια ψάρια που θέλει να θέλουν άλλη ....γι αυτό κατά τη γνώμη μου να αποφασίσει

Αυτο με τα φυτα δεν ισχυει και ειδικα σε μικρα ενυδρεια.Μπορει να βαλει οτι φυτα θελει και οσα θελει αρκει ο εξοπλησμος της να μπορει να τα υποστηριξει.

Και ξαναλεω,τα ζωοτοκα δεν κανουν αυγα αλλα ψαρακια :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος rastafarian έγραψε:

Αυτο με τα φυτα δεν ισχυει και ειδικα σε μικρα ενυδρεια.Μπορει να βαλει οτι φυτα θελει και οσα θελει αρκει ο εξοπλησμος της να μπορει να τα υποστηριξει.

Και ξαναλεω,τα ζωοτοκα δεν κανουν αυγα αλλα ψαρακια :)

Το ίδιο πράγμα λέμε τόση ώρα .......

1) Ζωοτόκα=ψάρι και όχι αυγά

2) πολλα Φυτά και αυγά = πιο πολύ εξοπλισμός

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα σε ολους.Καλη αρχη στον φιλο-φιλη και καλως ηρθες στο χομπυ. Οπως ειπα λοιπον προκειται για χομπυ και οχι για επιστημη. Σιγουρα σε αυτη την αρχη πας στο πετσοπ και θες να παρεις ολα τα ψαρια και να τα ριξεις μεσα στο ενυδρειο σου.Ολοι εχουμε νοιωσει αυτο το συναισθημα. Οσο για το στρωσιμο ειναι σαν να εχεις παρει ενα πλειστατιον με ολα κομπλε και να μην εχεις σιντι για να παιξεις...σε τρελενει....κι αυτο το εχουμε νοιωσει ολοι.Ειναι ενα χομπυ περιεργο.Θελεις διαβασμα αρκετες σημειωσεις και δυνατη καρδια.Κανεις τα παντα και ξαφνικα βλεπεις ενα απο τα δεκαδες ψαρια σου να ειναι φουσκωμενο( αρρωστο) .Ε ειναι το μονο που θα σκεφτεσαι για μερες μεχρι να το κανεις καλα. Οταν ξεκινησα προσωπικα μου ειπαν δεν θα μεινεις στο ενα ενυδρειο....Ειχαν δικιο)). Υπομονη λοιπον φιλε - φιλη μου αγαπη και ειπαμε δυνατη καρδια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...