Jump to content

Λιμνακι για daphnia ( τι και πως)


natateo

Recommended Posts

Καλημερα σ΄ολους! Θα ηθελα λιγη βοηθεια σας για να φτιαξω ενα λιμνακι για daphnia. Το εξοχικο ειναι 3χλμ απο την πολη και μπορω ανετα να πηγαινω για "ψαρεμα".

Ερωτησεις ειναι:

1. διαστασεις( το λιγοτερο...) γιατι θα σκαψω με φτυαρι!

2. βαθος;;;

3. στη σκια η στον ηλιο; (οταν χτυπησουν τα 40αρια το καλοκαιρι, τι θα γινει;)

Απο θεωρια ειμαι full, θα ηθελα συμβουλες απο εμπειρους συγχομπιστες, οποιοι εχουν κανει παρομοιες δουλιες η απλα εχουν μικρα λιμνακια ( εξοχη,κτημα)

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα ειμαι η πρωτη με τετοιες τρελες ιδεες. Παω το Σαββατο να σκαψω λακκο 2Χ3Χ0.6μ

Link to comment
Share on other sites

Η δάφνιες δεν θέλουν πολύ νερό θέλουν όμως ήλιο για να πρασινίσει το νερό και αυτές θα τρέφονται απο εκεί, το πρόβλημα είναι όπως είπες η θερμοκρασία για αυτό θα πρέπει ο όγκος του νερού να είναι αρκετά μεγάλος και με λίγο βάθος για να μην βράση το νερό, και καλό θα ήταν αν δεν βρήσκεσε συχνά εκεί να έχεις κάποια αυτόματη αναπλήρωση νερού.

θεωρώ τους 60 πόντους ως ελάχιστο βάθος και σε μια επιφάνεια 2Χ2, όπως είπα όχι γιατί θέλουν τόσο νερό απλά για να υπάρχει καλύτερος έλεγχος της θερμοκρασίας σε συνδυασμό με κάποια νούφαρα που θα δημιουργούν σκιά.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Η λιμνούλα αυτή θα λειτουργήσει και ως γεννήστρα κουνουπιών, από τη στιγμή που δεν έχει ψάρια μέσα. Δεν νομίζω ότι είναι εύκολο από την άλλη, να την αποκλείσεις από τα κουνούπια αποτελεσματικά...

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος kadmos έγραψε:

Η λιμνούλα αυτή θα λειτουργήσει και ως γεννήστρα κουνουπιών, από τη στιγμή που δεν έχει ψάρια μέσα. Δεν νομίζω ότι είναι εύκολο από την άλλη, να την αποκλείσεις από τα κουνούπια αποτελεσματικά...

Θα χαρω και για προνυμφες κουνουπιων! Τροφη για ψαρια ειναι! Για το λιμνακι σκεφτηκα γιατι δεν παει αλλο να εχω 2 (μικρα) ενυδρεια για daphnia στο ραφι με τα φυτα! Εχω και αφθονο πρασινο νερο κατω απο το μπαλκονι μου:heheDSC06038.jpg.d34e19969ab80ae1d49f37fd5944bede.jpgDSC06039.jpg.6c7ff6f798670d0454a0c089b2e31ed9.jpgDSC06040.jpg.fe70ea41ce801352822032bba2dad2ff.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Τελειωσαν οι βροχες και προχωραω!

22.jpg.4a563b6431bd3ca8aa77f06cf72df400.jpg ακομα λιγο και τελειωνει το σκαψιμο :bigemo_harabe_net-68:

 Σε 2 μερες (με μπολι πρασινου νερου απο λιμνακι με παπιες)

23.jpg.b2e5d438de3da8bb4910269c883e993d.jpg

Εχει σειρα η διακοσμηση :bigemo_harabe_net-94::wootwoot:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νανα εισαι θεοτητα!Πως τα καταφερες?Δεν ειχες να πας στο κτελ αυτες τις μερες?

Έγινε επεξεργασία - rafael
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 13.04.2018 at 2:14 ΜΜ, το μέλος rafael έγραψε:

Νανα εισαι θεοτητα!Πως τα καταφερες?Δεν ειχες να πας στο κτελ αυτες τις μερες?

Εσυ εισαι καλυτερος...:hehe! Φτιαχνεις κατασκευες για ζηλια! Αυτο το καινουριο "σπιτακι"(ποσα λιτρα ειναι; 500;) για χελωνιτσα - ειναι ολα τα λεφτα!

Αλλα το συμπερασμα ειναι - να υπαρχει ορεξη μονο και ολα γινονται!(ειδικα , οταν αγαπας τα κατοικιδια σου):D

Καλημερα!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Νανα πως παει η λιμνουλα σου?Προχωρησες καθολου?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 30.04.2018 at 2:10 ΜΜ, το μέλος rafael έγραψε:

Νανα πως παει η λιμνουλα σου?Προχωρησες καθολου?

Το νερο καθαρο, οσο πρασινο και να ριχνω, Daphnia το καθαριζει σε χρονο μηδεν. Αποφασισα να διακοσμισω με τοπικα φυτα, αλλα τωρα και 2 εβδομαδες βρεχει καθε μερα, λασποβαλτο καταληξαμε! Δεν μπορεις να μπεις μεσα στο κτημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρα μια χαρα!Ολο το κτημα μια λιμνη!Τσαμπα εσκαβες!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και θα βαλεις τοπικα φυτα.Ειναι ηδη προσαρμοσμενα στις κλιματολογικες συνθηκες και το υπεδαφος.Τα πρωτα φυτα του ενυδρειου κι εγω απο ενα ρεμα διπλα στο σπιτι μου τα ξεπατωσα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

update....

Απο φυτα τελικα εβαλα ........ντοματες! :hehe:

Ηρθαν και οι νεοι κατοικοι....που τρωνε daphnia με το κιλο......

aq-1.jpg.84b743d451c5a19a3ee904ba30fce839.jpgaq-2.jpg.e527c0ad637542ae5b68996832d8ecab.jpgaq-3.thumb.jpg.307bc530c80385caea58b56824440190.jpg

το φιδι (1,50 μ) κατεληξε απο το φτυαρι μου.... γιατι ειχα και τα παιδια στο κτημα..... δεν το ηθελα, αλλα δεν ηθελε να φυγει....:waaa:

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...