Jump to content

Ενοχλεί η άμμος ;


Stavros22

Recommended Posts

Σταδιακά έχω ξεκινήσει να στήνω ένα ενυδρείο για έναν μονομάχος που θέλω να πάρω 

 

εχω δυο ερωτήσεις 1 είχα από παλιά άμμο από pet shop Εμμ μπεζ ανοιχτό χρωμα και αναρωτιέμαι αν θα ενόχλησε τον μονομάχο γιατί διάβασα για τα ανοιχτά χρώματα και αυτά ... 

 

και 2 θα ήταν εντάξει αν έβαζα μαύρο φόντο πίσω ; 

 

 Επίσης αν θέλετε φωτό της άμμου πείτε μου 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Stavros22 έγραψε:

Σταδιακά έχω ξεκινήσει να στήνω ένα ενυδρείο για έναν μονομάχος που θέλω να πάρω 

 

εχω δυο ερωτήσεις 1 είχα από παλιά άμμο από pet shop Εμμ μπεζ ανοιχτό χρωμα και αναρωτιέμαι αν θα ενόχλησε τον μονομάχο γιατί διάβασα για τα ανοιχτά χρώματα και αυτά ... 

 

και 2 θα ήταν εντάξει αν έβαζα μαύρο φόντο πίσω ; 

 

 Επίσης αν θέλετε φωτό της άμμου πείτε μου 

Στον μονομαχο καλυτερα θα ηταν να βαλεις σκουρη αμμο ή ψιλο χαλικι (μαυρο κατα προτιμηση)γιατι η ανοιχτη αμμος αντανακλα το φως κ το ψαρι στρεσαρετε..Για το φοντο δε νομιζω πως ειναι οκ το μαυρο..

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε μαύρο ψιλό χαλικάκι, γιατί στο ανοιχτόχρωμο βυθό αντανακλά το φως και τον στρεσάρει πάρα πολύ. Γίνεται υπερκινητικός, φοβισμένος και αρρωσταίνει εύκολα. :bigemo_harabe_net-63:

Αν το ενυδρείο έχει πλάτη σε τοίχο, για φόντο μπορείς να επιλέξεις μαύρο ή μπλε χρώμα. Αν είναι στη μέση του δωματίου, καλύτερα να μην βάλεις φόντο, ώστε να μπορείς να το βλέπεις απ'όλες τις πλευρές. :D

 

Χρησιμοποίησε μόνο φυσικά υλικά για διακόσμηση αντί για πλαστικά, δηλαδή ξύλα, πέτρες και από φυτά ανούμπιες και κερατόφυλλο στην επιφάνεια, που θα το εκτιμήσει ιδιαιτέρως. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις  σας 

 

οκκ θα ψάξω για μαύρο χαλικακι 

 

ειανι σε τοίχο γιαυτο θέλω φόντο από πίσω, δεν μου αρέσει το χρώματα του τοίχου κιόλας όποτε 

 

φυσικα δεν θέλω πλαστικά και τέτοια δεν μου αρέσουν , θέλω να το κάνω φυσικό...μόνο που επειδή είχα δραματικές εμπειρίες απ τα ξύλα δεν θέλω να κιτρινίσει το νερό όποτε δεν θα βάλω θα κινηθώ σε πέτρες και σε φυτά 

 

 

μου δημιουργήθηκαν μόλις δυο απορίες ακόμα :hehe 

εε πως θα ξέρω αν το μαύρο χαλί κακό θα είναι όντως μαύρο και όχι βαμμένο ;; 

 

 

Τις πέτρες που θέλω να βάλω να τις πάρω από παραλία και να τις βράσω πριν τις βάλω ;  θα υπάρχει  θέμα; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...