Jump to content

Απορια για παλιο ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπέρα σας !

Είμαι νέος στο φορουμ και νεος στον κοσμο των ψαριών !

Προσφατα κέρδισα στο λουνα παρκ ενα χρυσόψαρο και αφου το πηρα σπίτι είχα πολλες απορίες και αρχισα να ψαχνω στο ιντερνέτ για πληροφορίες! Ετσι αρχισα να δειχνω ενδιαφέρον για το θεμα και αποφασισα να το κανω σωστα. Ελπιζω να μπορέσει καποιος να με καθοδηγησει ωστε να μπορέσω να στησω ενα σωστο ενυδρείο.

Αρχικά να πω οτι αυτη τη στιγμη το χρυσοψαρο βρισκεται σε ενα μικρο "κουτακι" 2-3 λίτρων και του αλλαζω καθε μερα νερο με μια σταγόνα αντιχλωριο. Σημερα λοιπόν ανακαλυψε η κοπελα μου καπου ξεχασμενα στο σπιτι στο χωριό ενα παλιο ενυδρείο 30λιτρα και ενα φιλτρο επισης παλιο..και τα δυο φαίνεται να έχουν φθορα και φοβαμαι να βαλω το ψαρακι μεσα. Θα ηθελα λοιπον να μου πειτε πως να κινηθω ωστε να στησω κατι νορμαλ για το ψαρι.

Να χρησιμοποιησω αυτο το ενυδρείο και να το καθαρισω με καποιο συγκεκριμένο τροπο η να παρω καινούριο? Επισης το φιλτρο θα μπορει να χρησιμοποιηθεί? Τι να ελεγξω ? Φανταζομαι θα έχει βρωμιες και επιβλαβης ουσίες απο παλια(δεν εχω ιδεα τι ειχε μεσα τοτε ποσα ψαρια και αν δουλευε κανονικά)

Ελπιζω να παρω καποιες απαντήσεις ωστε να αποφασισω τι θα κανω!

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικα!!

IMG_20180309_184121.jpg

Έγινε επεξεργασία - Thanasis97
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Θαναση και καλως ηλθες.

Οπως φανταζομαι, οι πληροφοριες που συνελεξες  απο το ιντερνετ καταδεικνύουν  ενα πραγμα. Το ψαρακι ειναι καταδικασμενο σε αυτο το κουτακι. 

Παρε το 30λιτρο και το φιλτρο και καθαρισε το πολυ καλα με ζεστο νερο και αφθονο  ξυδι και καλο ξεπλυμα. ΟΧΙ απορρυπαντικά.

Αφου γινει ο καθαρισμος γεμισε το νερο με αντιχλωριο και αστο να πιασει θερμοκρασια δωματιου για λιγη ωρα. Δες για τυχον διαρροες. Κανε εναν οπτικο ελεγχο στο φιλτρο, μην εχει σκασει κανα καλωδιο και αν ολα ειναι καλα, βαλτο στο νερο πρωτα ΚΑΙ ΜΕΤΑ στην πριζα. Αν δουλεψει, αστο λιγη ωρα και μετα απαλα ριξε το ψαρακι μεσα.

Θα πρεπει να κανεις καθημερινες αλλαγες νερου 50% και να βαλεις μια αγγελια για μπολι.  Το τι ειναι το μπολι θα στο εξηγησω αργοτερα για να μη σε μπερδεψω τωρα καθως και το πως πρεπει να γινεται η αλλαγη νερου.

 

Τα παραπανω ειναι οι πρωτες βοηθειες που πρεπει να δωσεις στο ψαρακι (καθως και τα 30 λιτρα ειναι λιγα) για να μην παθει καποια μονιμη βλαβη εκει που ειναι τωρα.

Κανε αυτα και μιλαμε για τα υπολοιπα.:)

 

Και ειμαι σιγουρος οτι με αυτα που θα μαθεις, την επομενη φορα που θα πας στο λουνα παρκ, αντι να παρεις ψαρακι, θα τους ριξεις γερο κραξιμο....:D

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Θαναση καλως ηρθες.. καλα εκανες κ ξεθαψες το ενυδρειακι των 30 λιτρων γιατι σαφως κ θα ειναι καλυτερα εκει(για αρχη)το ψαρακι σου..Σε αυτα τα λιτρα θα ηταν καλυτερα να βαλεις εναν μονομαχο με κανα 2 φυτακια κ να μεταφερεις το χρυσοψαρο σε τουλαχιστον 50 με 60 λιτρα ..οσο για τα φιλτρα κ την ποιοτητα του νερου ή καποια τεστακια που πρεπει να κανεις καλυτερα να στα πουν τα παιδια που ειναι παλιοτερα στο χομπι .. παντως μη σκας .. κανενας δεν γεννηθηκε με γνωσεις..σιγα σιγα θα μαθεις οπως ολοι μας.. καλη επιτυχια :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Antonis K έγραψε:

Γεια σου Θαναση και καλως ηλθες.

Οπως φανταζομαι, οι πληροφοριες που συνελεξες  απο το ιντερνετ καταδεικνύουν  ενα πραγμα. Το ψαρακι ειναι καταδικασμενο σε αυτο το κουτακι. 

Παρε το 30λιτρο και το φιλτρο και καθαρισε το πολυ καλα με ζεστο νερο και αφθονο  ξυδι και καλο ξεπλυμα. ΟΧΙ απορρυπαντικά.

Αφου γινει ο καθαρισμος γεμισε το νερο με αντιχλωριο και αστο να πιασει θερμοκρασια δωματιου για λιγη ωρα. Δες για τυχον διαρροες. Κανε εναν οπτικο ελεγχο στο φιλτρο, μην εχει σκασει κανα καλωδιο και αν ολα ειναι καλα, βαλτο στο νερο πρωτα ΚΑΙ ΜΕΤΑ στην πριζα. Αν δουλεψει, αστο λιγη ωρα και μετα απαλα ριξε το ψαρακι μεσα.

Θα πρεπει να κανεις καθημερινες αλλαγες νερου 50% και να βαλεις μια αγγελια για μπολι.  Το τι ειναι το μπολι θα στο εξηγησω αργοτερα για να μη σε μπερδεψω τωρα καθως και το πως πρεπει να γινεται η αλλαγη νερου.

 

Τα παραπανω ειναι οι πρωτες βοηθειες που πρεπει να δωσεις στο ψαρακι (καθως και τα 30 λιτρα ειναι λιγα) για να μην παθει καποια μονιμη βλαβη εκει που ειναι τωρα.

Κανε αυτα και μιλαμε για τα υπολοιπα.:)

 

Και ειμαι σιγουρος οτι με αυτα που θα μαθεις, την επομενη φορα που θα πας στο λουνα παρκ, αντι να παρεις ψαρακι, θα τους ριξεις γερο κραξιμο....:D

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.. διαβάζω παντου οτι δεν κανει να πλενω με ζεστο νερό το φιλτρο για να μενουν τα βακτηρια αν και αυτο εχει χρονια να χρησιμοποιηθεί οποτε δεν ξέρω τι παιζει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανει να πλενεις με ζεστο νερο τα υλικα, σε ενα εν λειτουργεια φιλτρο. Εσενα μετα απο τοσο καιρο δεν εχει βακτηρια αλλα μονο σκονη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έπλυνα το ενυδρείο και το φιλτρο αλλα φοβαμαι να το βαλω στην πριζα μην κανει κανένα μπαμ..εκει πανω που μπαινει το καλωδιο στο φιλτρο το πλαστικό κουνιέται και φοβαμαι μηπως εχει παρει νερα η έχει ανοιχτεί στο παρελθόν..εχω βεβαια την περιεργεια να δω αν δουλεύει αλλα η περιεργεια σκοτώνει..μηπως να παρω ενα καινούριο καλυτερα? Μπορω να βάλω το ψαρι χωρίς φιλτρο μέχρι να παρω το καινούριο? Για μια μερα το πολυ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Μπορεις να βαλεις μια φωτο?

 

152089803952919919674.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να εχεις προβλημα αν δεν εχει κοπει το καλωδιο. Εγω θα το δοκιμαζα, αλλα με προσοχη.

Εχει τιποτα υλικα μεσα το φιλτρο (σφουγγαρι κτλ)?

Link to comment
Share on other sites

 ναι..εχει ενα κουτακι στη μεση με κατι μαυρα μεσα σαν πετρουλες και ενα σφουγγαρακι τερμα κατω.

Παιζει ρόλο αν είναι τερμα καλυμμένο απο νερο η πρέπει η πανω επιφάνεια να ειναι εξω απ το νερο?# βασικα βλακια λέω λογικά αφου το μπλε πρεπει να ειναι μεσα ? 

15208987394161646979931.jpg

Έγινε επεξεργασία - Thanasis97
Link to comment
Share on other sites

Τις πετρουλες βγαλτες. Ανθρακας ειναι αλλα χρησιμοποιημενος, οποτε δεν κανει κατι. το σφουγγαρι αστο. Το μπλε πρεπει να ειναι λιγο κατω απο το νερο και το σωληνακι που βγαινει απο το μπλε εξω απο το νερο για να δημιουργει φυσαλιδες. Απο οσο ειδα εχει και ρυθμιστη για την παροχη νερου. Βαλτο στο ελαχιστο και βλεπουμε.

Δοκιμασε το και πες μας  αν ολα ειναι ενταξει

Link to comment
Share on other sites

Κομπλε είναι. Να βαλω το ψαρι τώρα? Φοβάμαι μην εχει μεινει κάτι λιγο απο ξύδι αλλα τα ξεπλυνα πολυ καλα ολα..(επισης κανει αρκετη φασαρια )

IMG_20180313_020409.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φασαρια φανταζομαι κανει απο τις φυλαδιδες. Αν θες κλεισε λιγο (ή εντελως το σωληνακι) και θα μειωθει.

Αν εχεις ριξει αντιχλωριο και το νερο ειναι πανω κατω στην ιδια θερμοκρασια μπορεις να ριξεις το ψαρακι.

Link to comment
Share on other sites

Και τωρα αρχιζουν τα δυσκολα:)

Πρεπει να αποφασισεις τι θες να κανεις. Το 30λιτρο με καποιες σημαντικες προσθηκες μπορει να γινει ενα προσωρινο σπιτι για το χρυσοψαρο, αλλα γρηγορα πρεπει να παει σε μεγαλυτερο ενυδρειο.

Οποτε η το βαζεις μια αγγελια και το δινεις σε καποιον που μπορει να το φροντισει και στο μελλον και αξιοποιεις το 30ρι αλλιως αν θες να ασχοληθεις,ή παιρνεις καποια πραγματα που χρειαζονται αμεσα και το κρατας μεχρι να δεις τι θα κανεις.

Link to comment
Share on other sites

 Σαν τρακτερ ακουγεται το μοτερακι...

Θα παρω μεγαλυτερο αλλα ποσο χρειάζεται για να είναι οκ και ποια ειναι τα βασικα που πρέπει να έχω? Πανω κάτω τι μπατζετ θα χρειαστω? 

Link to comment
Share on other sites

Στο Ηρακλειο ειναι ο Μυσιρλης με ενυδρεια. https://misirlis-aquarium.gr/ 

Πηγαινε απο κει να δεις απο κοντα τι παιζει. Στο φιλτρο παντως ειτε αυτο, ειτε καινουργιο, πρεπει να μπει βιολογικο υλικο (κεραμικο μακαρονι) . Πρεπει να ριξεις σκευασμα βακτηριων και καθολου ταισμα για κανα 2 μερες και καθημερινες αλλαγες νερου. .

Αυτα ειναι τα αμεσα. Μετα εξαρτατε απο σενα ποσο θες να φτιαξεις το ενυδρειακι. Χαλικακι κατω, καμια πετρουλα, καμια ριζα κτλ.

 

Θα σου βαλω και μερικα λινκ να διαβασεις μερικα πραγματα.

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Μετα απο αρκετή σκεψη κατεληξα οτι ενα μεγαλύτερο ενυδρείο απο το 30ρι που καθαρισα και χρησιμοποιώ πρόχειρα δε θα μπορούσα να το βολεψω λογω ελλειψης χωρου.. αυτό με εχει βολεψει καλα σε θέση στο σπιτι και ξερω γενικά οτι ενα χρυσόψαρο χρειάζεται 30λιτρα για να είναι οκ..

Θελω λοιπον να ρωτήσω. Ειναι αδυνατον να στρωσω αυτό που εχω και να ζει φυσιολογικά το χρυσοψαρο μου?

Αν είναι τοσο μεγαλο πρόβλημα να βρω λύση οπωσδήποτε αν και θα δυσκολευτω.

Με έχει προβληματίσει αρκετα τις τελευταίες μερες.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Τα χρυσόψαρα εφόσον μιλάμε για fancy, θέλουν κατά μέσο όρο 40 λίτρα

Εφόσον μιλάμε για common ή comet, τα λίτρα διπλασιάζονται και χρειάζονται περίπου 80

Μη βλέπεις όμως το θέμα των λίτρων ως ένα σκέτο νούμερο

Πχ ένα ενυδρείο με διαστάσεις 30 Χ 40 Χ 30 έχει τα ίδια λίτρα με ένα άλλο διαστάσεων 10 Χ  80 Χ 40

Στη δεύτερη περίπτωση με 10 εκατοστά μήκος, τα περισσότερα είδη ψαριών δε θα μπορούν να στρίψουν

Ναι μεν τα χρυσόψαρα θέλουν 40 λίτρα περίπου αλλά θέλουν και σωστό μήκος

Άλλοι λένε από 80 εκάτοστά, κάποιοι το φτάνουν μέχρι το 1.20

 

Οπότε για να απαντήσω στο ερώτημα σου, δυστυχώς ΟΧΙ το χρυσόψαρο δεν μπορεί να μπει σε κανένα 30λιτρο, ούτε καν σε 40λιτρο, ούτε καν σε 50λιτρο ενυδρείο...

Σκέψου επίσης πως μπορεί να μην τα περιλαμβάνουμε στα "κοινωνικά είδη" αλλά θέλουν την παρέα τους στο ενυδρείο...

 

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα καταλαβα. Δηλαδη η μονη λυση ειναι να παρω ένα μεγαλο ενυδρειο. Σε αυτο το 30ρι ποια ψαρια θα μπορούσαν να αναπτυχθουν και να ζουν καλα ? Μηπως να δωσω το χρυσόψαρο και να παρω αλλο είδος?

Link to comment
Share on other sites

Ένα 30λιτρο μπορεί να φιλοξενήσει έναν Μονομάχο και να γίνει ενα πολυ ομορφο ενυδρείο. Ρίξε μια ματιά στην αντίστοιχη ενότητα.

Για την τωρινή κατάσταση πήρες τιποτα; Βιολογικό, βακτήρια κτλ;

Αλλαγή νερου;

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Ένα 30λιτρο μπορεί να φιλοξενήσει έναν Μονομάχο και να γίνει ενα πολυ ομορφο ενυδρείο. Ρίξε μια ματιά στην αντίστοιχη ενότητα.

Για την τωρινή κατάσταση πήρες τιποτα; Βιολογικό, βακτήρια κτλ;

Αλλαγή νερου;

Δεν πήρα όχι απλα εκανα μια αλλαγη νερού 50% χθες και λεω να κανω και μια σήμερα..συν αντιχλωριο.

Κοιταξα στο μυσιρλη και εχει ενα ωραιο 54 λιτρα και μετα παει πανω απο 100 μου ειπε 

IMG_20180314_194514.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά τωρα το φίλτρο σου, χωρίς βιολογικό υλικό και βακτηρια, απλα ανακατεύει το νερό. Αυτα καλο θα ήταν να τα προμηθευτεις. Ότι και να αποφασίσεις για το μέλλον άχρηστα δεν πανε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Ουσιαστικά τωρα το φίλτρο σου, χωρίς βιολογικό υλικό και βακτηρια, απλα ανακατεύει το νερό. Αυτα καλο θα ήταν να τα προμηθευτεις. Ότι και να αποφασίσεις για το μέλλον άχρηστα δεν πανε.

Ενταξει κανα δυο μερουλες ακόμα να δω τι θα κανω απλα κάνω αλλαγες...αν παρω αυτο στη φωτογραφια θα ειναι καλα πιστευεις? Έχει πακετο με φιλτρο θερμοστάτη και λαμπα με λεντ μου αρεσε.

Link to comment
Share on other sites

Εν τελει εχω καταληξει οτι το ψαρακι θα μεινει για λιγο καιρο εδω στο 30ρι μεχρι να καταφερω να πάρω ένα μεγαλυτερο..οποτε θελω να παρω τα απαραιτητα για να μην έχω θέμα..αυτα που κατάλαβα είναι οτι πρέπει να βαλω ανθρακα και βιολογικό υλικο. Πρεπει να βρω οπωσδηποτε μπολι απο καπου? Αν παρω ετοιμα που πουλανε τι προβλημα θα υπαρξει? Επισης να βαλω χαλικακια και κανενα φυτό? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...