Jump to content

Ξέρουμε τι είναι Αυτό?


johnrc

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα.Ηνωρίζει κανείς τι είναι Αυτό και τρόπους αντιμετώπισης?

Κυανοβακτηρίδιο είναι ή κάποιο είδος Άλκης?

15208712563491076033297.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια γενική φωτογραφία του ενυδρείου για να δούμε την έκταση του προβλήματος.

Θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με έναν καλό καθαρισμό του βυθού, και στη συνέχεια μια καλή αλλαγή νερού.

Θεωρώ σίγουρο όμως ότι θα χρειαστείς και συσκότιση.:)

 

Link to comment
Share on other sites

Από έρευνα που έκανα για το ερυθρομισιν πλέον δεν υπάρχει στα φαρμακεία και  μου είπαν ότι έχει καταργηθεί.Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση?έχει βρει κανείς αντικαταστάτη?τι άλλο μπορώ να χρησιμοποιήσω?

1520964298905590989030.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα με συσκότιση μήπως τα καταφέρεις, χωρίς τη χρήση φάρμακου.:)

Ίσως βρεις σε φαρμακείο την ουσία στην καθαρή μορφή της erythromycin base.

 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος johnrc έγραψε:

Από έρευνα που έκανα για το ερυθρομισιν πλέον δεν υπάρχει στα φαρμακεία και  μου είπαν ότι έχει καταργηθεί.Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση?έχει βρει κανείς αντικαταστάτη?τι άλλο μπορώ να χρησιμοποιήσω?

 

 

Καλησπέρα

Ψάξε σε ενυδρειακά καταστήματα για API EM Erythromycin Power

Ή σε φαρμακείο για erythromycin base (είναι η καθαρή της μορφή)

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Το erythromycin base μου είπαν ότι καταργήθηκε γιατί είναι παλιάς γενιάς αντιβιοτικό.Θα κοιτάξω για το πρώτο

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος johnrc έγραψε:

Το erythromycin base μου είπαν ότι καταργήθηκε γιατί είναι παλιάς γενιάς αντιβιοτικό.Θα κοιτάξω για το πρώτο

Ψεματα! Δες εδω

https://www.galinos.gr/web/drugs/main/substances/erythromycin

Εδω  βλεπεις οτι κυκλοφορει στην Ελλαδα. Εκει, που βλεπεις πρασινο σηματακι και ενα χαρτι διπλα, σημαινει οτι και γραφεται.

Λ.Τ. - λιανικη τιμη , που ειναι  2.94€ .

Link to comment
Share on other sites

Μηπως πειραξες την κυκλοφορια του νερου? Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο. Εκανες τελευταια καποια παρεμβαση στο ενυδρειο σου...

Link to comment
Share on other sites

Στην μπροστινή μεριά του ενυδρείου έίχα άμμο την οποία και πέταξα γιατί ανακατευόταν με το στρατουμ και την αντικατέστησα με στράτουμ.πρόσθεσα κάποια φυτά και όσο αφορά την ροή σίγουρα βελτιώθηκε γιατί καθάρισα τα φίλτρα αλλά όχι και ιδιαίτερη διαφορά γιατι γίνεται συχνή συντήρηση.Μου είπε ένας φίλος που είχε πάθει το ίδιο ότι καθάρισε πολύ γρήγορα με το protalon 707 της esha.Λέω να πάω να το πάρω αύριο.......

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα johnrc .... Το προβλημα ειναι οτι διαταραξες την βακτηριακη πανιδα του βυθου σου. Επισης πολλα απο αυτα μεταφερθηκαν και στο νερο σου...γιαυτο εχεις και αυτη τη θολουρα. Το στρατουμ επισης ειναι πλουσιο και σε αζωτο γιαυτο δεν κανουμε σκουπα ποτε σε αναλογο υποστρωμα γιατι αλλιως θα εχουμε παλι αναλογα προβληματα συν κανονικες αλγες. Στην ουσια πρεπει να δωσεις το χρονο να ξαναστρωση ο βυθος στα σημεια που διαταραχθηκε βοηθωντας με καλη οξυγονωση (αναταραξη και κυκλοφορια του νερου) στα χαμηλοτερα στρωματα του βυθου. Λογω το οτι το υποστρωμα ειναι και πλουσιο σε θρεπτικα μπορει να παρει και πανω απο μηνα για να κανει τον κυκλο. Σε καποια φαση θα σκουρινει και θα αρχισει να αποκολλατε σαν πετσες. Εγω..... και λεω εγω δεν θα πηγαινα σε χημικες λυσεις και με το προταλον προσεχε ειδικα εαν εχεις ευαισθητα ψαρια, σαλιγκαρια η γαριδες. Επισης μια καλη αλλαγη νερου θα βοηθαγε αυτη την στιγμη.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, για να μαθαίνουμε και ΄μεις οι αρχάριοι.. Στην πρώτη φωτό που έβαλε ο φίλος που ακριβώς καταλάβατε οτι έχει Κυανοβακτήριο?

Είναι το βαθύ πράσινο που έχει πάνω στα φυτά και στις πέτρες?

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε ο @SOTIRIS, Ξεκίνα με συσκότιση !

Περιορισμος φωτοπεριοδου (οχι πανω απο 7-8 ωρες)

μηχανικος καθαρισμος (κλεινεις το φιλτρο (οχι για πανω απο 15-20 λεπτα) και βγαζεις οσο περισσοτερο κυανο μπορεις)

αλλαγη νερου αμεσος μετα

κανε τεστ NH3/NH4, NO2,NO3,P(  μηπως κατι δεν παει καλα)

Εχω διαβασει ,οτι προσθηκη καλιου βοηθαει αρκετα.

Δοκιμασε να ποτησεις τις πετρες με Seachem Exel η Easy carbo(easy life) με συριγγα(διαβασε ποσα ml μπορεις να βαλεις στα λιτρα σου!). Πριν το κανεις- κλεινεις το φιλτρο για 3-4 λεπτα, ποτηζεις,περιμενεις ακομα 3-4 λεπτα, ανοιγεις φιλτρο. Την επομενη μερα το ιδιο. Να μην παει στα ευαισθητα φυτα η ψαρια- θα παθουν εγκαυμα.

PH πανω απο 7.6-7.8 βοηθαει την αναπτυξη τον κυανο.

Πρεπει να βρεις τα αίτια του προβληματος πρωτα.

Συμφωνω με τον @Rik, Στην ουσια πρεπει να δωσεις το χρονο να ξαναστρωση ο βυθος στα σημεια που διαταραχθηκε βοηθωντας με καλη οξυγονωση (αναταραξη και κυκλοφορια του νερου) στα χαμηλοτερα στρωματα του βυθου.

Αντιβιωση ειναι στο τελος της σειρας - σκοτωνει και τα καλα και τα κακα βακτηρια...

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος mik7 έγραψε:

Καλημέρα, για να μαθαίνουμε και ΄μεις οι αρχάριοι.. Στην πρώτη φωτό που έβαλε ο φίλος που ακριβώς καταλάβατε οτι έχει Κυανοβακτήριο?

Είναι το βαθύ πράσινο που έχει πάνω στα φυτά και στις πέτρες?

σμαραγδί χρωμα. Ο @rastafarian εδωσε ενα link στο ποστ #2! Ειναι για να διαβαζουμε :):):)

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

σμαραγδί χρωμα. Ο @rastafarian εδωσε ενα link στο ποστ #2! Ειναι για να διαβαζουμε :):):)

Ναι, το είχα διαβάσει το θέμα για τις άλγες.. Απλά ρώτησα για να συγκρίνω τις φωτό και του φίλου που αντιμετωπίζει το πρόβλημα:bye2:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...