Jump to content

Recommended Posts

Το ενυδρειο πρεπει να ειναι μεσα στο σπιτι και πανω σε βαση που να παταει ολοκληρο και σωστα.

Εξω θα εχεις προβληματα με τις θερμοκρασιες χειμωνα και καλοκαιρι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Danaesip έγραψε:

Δεν πέφτει ήλιος στη βεράντα έχουμε τέντες

Στη σκάλα του σπιτιού σε ένα έπιπλο (έχει λίγο υγρασία μόνο)

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου

Προσωπικά έχω συντηρήσει ενυδρείο σε εξωτερικό χώρο για 5 χρόνια, ο οποίος χώρος ήταν απλά καλυμμένο από βροχές και τίποτε άλλο

Επέλεξα να βάλω χρυσόψαρα, ώστε να μειώσω το κόστος της ΔΕΗ το χειμώνα, ενώ το καλοκαίρι είχα σύστημα με 5 120αριδες ανεμιστήρες

Οι εβδομαδιαίες αλλαγές γινόταν με κόπο, όταν έβρεχε  ή είχε κρύο

 

Τα θετικά είναι πως δεν με ένοιαζε αν θα κάνω χάλια το μπαλκόνι!

Άλλαζα το aquascape, έριχνα νερά, άπλωνα λάστιχα

Δεν είχα κανένα θέμα με άλγες χρησιμοποιώντας συγκεκριμένη ρουτίνα με excel

Μου άρεσε να κάθομαι και να τα κοιτάω, ειδικά το βράδυ με νυχτερινό φωτισμό

Και το κυριότερο, τα ψάρια είχαν εντονότερα χρώματα

 

Εν συντομία : Το ενυδρείο σε εξωτερικό χώρο θα σου κοστίσει σε ρεύμα και σε κόπο, αλλά θα σε ανταμείψει με άλλα πολλά

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Chocolate_Puma έγραψε:

Προσωπικά έχω συντηρήσει ενυδρείο σε εξωτερικό χώρο για 5 χρόνια, ο οποίος χώρος ήταν απλά καλυμμένο από βροχές και τίποτε άλλο

Επέλεξα να βάλω χρυσόψαρα, ώστε να μειώσω το κόστος της ΔΕΗ το χειμώνα, ενώ το καλοκαίρι είχα σύστημα με 5 120αριδες ανεμιστήρες

Οι εβδομαδιαίες αλλαγές γινόταν με κόπο, όταν έβρεχε  ή είχε κρύο

 

Τα θετικά είναι πως δεν με ένοιαζε αν θα κάνω χάλια το μπαλκόνι!

Άλλαζα το aquascape, έριχνα νερά, άπλωνα λάστιχα

Δεν είχα κανένα θέμα με άλγες χρησιμοποιώντας συγκεκριμένη ρουτίνα με excel

Μου άρεσε να κάθομαι και να τα κοιτάω, ειδικά το βράδυ με νυχτερινό φωτισμό

Και το κυριότερο, τα ψάρια είχαν εντονότερα χρώματα

 

Εν συντομία : Το ενυδρείο σε εξωτερικό χώρο θα σου κοστίσει σε ρεύμα και σε κόπο, αλλά θα σε ανταμείψει με άλλα πολλά

Ειδικα στη Λαμια το χειμωνα με το κρυο που θα εχει για να ζεστανει το νερο για τα γκπυ θα δυνοπαθησει.

Το ιδιο και το καλοκαιρι που εκει εχει τρελη ζεστη,για να ριξει τη θερμοκρασια θα δυσκολευτει πολυ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος rastafarian έγραψε:

Ειδικα στη Λαμια το χειμωνα με το κρυο που θα εχει για να ζεστανει το νερο για τα γκπυ θα δυνοπαθησει.

Το ιδιο και το καλοκαιρι που εκει εχει τρελη ζεστη,για να ριξει τη θερμοκρασια θα δυσκολευτει πολυ.

Συμφωνώ απόλυτα

Σε εξωτερικό χώρο, μόνο χρυσόψαρα και μάλιστα comet ή common

Εγώ με fancy και ζορίστηκα! Το ίδιο και η τσέπη μου, λόγω της ΔΕΗ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν έχω κάπου μέσα στο σπίτι να το βάλω... μπορώ και πάνω στο θρανίο μου αλλά έχω υπολογιστή και μπορεί να σπάσει το ξύλο

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Danaesip έγραψε:

Flakes για τροπικά ψάρια ή για χρυσόψαρα; Καλυτερα για τροπικα μια που ειναι ποιο πλουσια σε πρωτεινες..... δεν ειναι τυχαιο που ειναι ποιο ακριβη αλλωστε.

Και πόσα βακτήρια να ρίχνω; Καθολου!

Σε πόσο καιρό να πάρω τεστακια; Οντως τα υγρα τεστ ειναι ποιο αξιοπιστα αλλα για να τα  παρεις ολα οσα μας χρειαζονται θελεις και καμποσα λεφτα. Υπαρχουν και σε στικς τα οποια εχουν σχεδον ολες τις μετρησεις που χρειαζομαστε  και ας μην ειναι και τοσο αξιοπιστα. Το βασικο ομως στην τελικη ειναι να τα εχεις σαν καποιο μπουσουλα για τις μετρησεις  γλυτώνοντας αρκετα λεφτα.

Τα γκαπυ με τι μπορώ να τα βάλω; Αντι για γκαπυ θα σου ελεγα να βαλεις White Cloud Mountain minnow  η Ντανιος που απο την μια θα εχεις εναν ελγχομενο πληθυσμό ψαριων συν καποια φυτα σαλιγκαρια και γαριδες

Άμα το βάλω στη Βεράντα πειράζει; Τα ψαρια που σου αναφερω εχουν καλες αντοχες στο κρυο αλλα δυσκολα για εξω. Εστω μεσα καπου και χωρις θερμοστατη σε θερμοκρασιες δωματιου ανετα θα βγαλουν τον χειμωνα. Τα εχω στο υπογειο χωρις θερμοστατη.

Σε γενικες γραμμες συμφωνω με τον Κωστη αλλα μπορεις να κανεις και χωρις τα βακτηρια..... θα σου ελεγα μαλιστα οτι ειναι και καλυτερα χωρις καποιο σκευασμα βακτηριων μια που ο χρονος θα ειναι πανω κατω ο ιδιος και δεν θα δημιουργησεις ανισορροπίες στην βακτηριακη πανιδα αλλα θα ακολουθησει η φυσικη εξελιξη των πραγματων.

 

Έγινε επεξεργασία - Rik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πήρα εναι "χάπι" βακτηρίων κάνει δουλειά;

Πήρα ρίζα και χαλίκι φυσικό (μη βαμμένο

Οδηγίες κάποιος γρήγορα;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης η βάση είναι στο ισόγειο σε κλειστό χώρο

Link to comment
Share on other sites

Το εστησα με νερό βακτήρια σε χάπι και αντιχλωριο ρίζα χαλίκι για 4 ημέρες θα τρέχει με άνθρακα μετά με σιποραξ

......

Το φίλτρο έχει τεράστια ροή δηλαδή στην αρχή πετάχτηκε το νερό Κάτι εκατοστά έξω από την άλλη πλευρά του ενυδρείου

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε τον ανθρακα και βαλε το σιποραξ. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Βγαλε τον ανθρακα και βαλε το σιποραξ. 

Ναι θα το κάνω αλλά διάβασα ότι για λίγες ημέρες πρέπει να τρέχει με άνθρακα

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος Danaesip έγραψε:

Ναι θα το κάνω αλλά διάβασα ότι για λίγες ημέρες πρέπει να τρέχει με άνθρακα

Αν τρεχει με ανθρακα- το πολυ για μια εβδομαδα, μετα πεταμα. Εχω κανει και με ανθρακα και χωρις - διαφορά στο στρωσιμο δεν ειδα(προσωπικα).

Για το ξυλο - θελει καθαρισμα με βουρτσα και νερο, βρασιμο με αλατι(1-2 ωρες ,εξαρταται απο το μεγεθος), μετα μερικες μερες μουλιασμα(σ΄ενα κουβα) με καθημερινες αλλαγες νερου, και παλι βρασιμο σε γλυκο νερο.Αν επιπλεει, μια πετρα απο πανω βαλε.:)

Link to comment
Share on other sites

Ανθρακας, βρασιμο, αλατια και πιπερια...... γιατι ρε παιδια .....βαζεις νερο απο γεωτρηση η το ξυλο το πηρες απο κανενα βουρκο..... πετατε τζαμπα λεφτα παιδια και το μονο που θα καταφερεις ειναι να καθυστερησεις το στρωσιμο για αλλες 4 μερες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Rik έγραψε:

Ανθρακας, βρασιμο, αλατια και πιπερια...... γιατι ρε παιδια .....βαζεις νερο απο γεωτρηση η το ξυλο το πηρες απο κανενα βουρκο..... πετατε τζαμπα λεφτα παιδια και το μονο που θα καταφερεις ειναι να καθυστερησεις το στρωσιμο για αλλες 4 μερες.

Συμφωνώ.

Αν το ξύλο είναι απο Πετ ΣΟΠ ή αν είναι απο τη φύση (απο σημείο χωρίς χημικα και μόλυνση) ,δεν χρειάζεται τρελά πραγματα. Ενα καλό ζεματισμα και αν θέλεις μουλιασμα σε κάποιο βαρελι για να μην σου σκουραίνει το νερό στο ενυδρείο. Αν παλι δεν εχεις θέμα με το σκούρο νερό ριχτο μέσα. 

Οσες φορες έχω χρησιμοποιήσει ξύλα (έχω και ενυδρειακα απο καταστημα και για παρα πολυ καιρο είχα αμπέλι απο το χωριό) δεν εβρασα τπτ. Ενα καλό ξεπλυμα -ζεματισμα και Μπλουμ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Αν τρεχει με ανθρακα- το πολυ για μια εβδομαδα, μετα πεταμα. Εχω κανει και με ανθρακα και χωρις - διαφορά στο στρωσιμο δεν ειδα(προσωπικα).

Για το ξυλο - θελει καθαρισμα με βουρτσα και νερο, βρασιμο με αλατι(1-2 ωρες ,εξαρταται απο το μεγεθος), μετα μερικες μερες μουλιασμα(σ΄ενα κουβα) με καθημερινες αλλαγες νερου, και παλι βρασιμο σε γλυκο νερο.Αν επιπλεει, μια πετρα απο πανω βαλε.:)

 

Ωπα ωπα παιδια...το τερματισατε...τι βρασιμο με αλατια,ξυδια και βουρτσες ειναι αυτα?

Τα ξυλα ειναι απλο πλυσιματακι με νερο για να φυγουν οι σκονες και μεσα στο ενυδρειο.

Και γενικα,τιποτα δεν θελει βρασιμο,ουτε χαλικια,ουτε πετρες ουτε ξυλα.

Πλυσιματακι με νερακι σκετο και μεσα στο ενυδρειο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Συμφωνώ.

Αν το ξύλο είναι απο Πετ ΣΟΠ ή αν είναι απο τη φύση (απο σημείο χωρίς χημικα και μόλυνση) ,δεν χρειάζεται τρελά πραγματα. Ενα καλό ζεματισμα και αν θέλεις μουλιασμα σε κάποιο βαρελι για να μην σου σκουραίνει το νερό στο ενυδρείο. Αν παλι δεν εχεις θέμα με το σκούρο νερό ριχτο μέσα. 

Οσες φορες έχω χρησιμοποιήσει ξύλα (έχω και ενυδρειακα απο καταστημα και για παρα πολυ καιρο είχα αμπέλι απο το χωριό) δεν εβρασα τπτ. Ενα καλό ξεπλυμα -ζεματισμα και Μπλουμ...

Ακριβώς το ίδιο πράγμα κάνω με τον Παρασκευά. Ξέπλυμα καλό με ζεματιστο νερό και μπλουμ.

Έγινε επεξεργασία - gifil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά έκανα καλό πλύσιμο και αφαίρεσα κάποια κομματάκια.....αυτό το χάπι βακτηρίων που μου είπε να το βάλω γρήγορα τι ρόλο παίζει

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Ανθρακας, βρασιμο, αλατια και πιπερια...... γιατι ρε παιδια .....βαζεις νερο απο γεωτρηση η το ξυλο το πηρες απο κανενα βουρκο..... πετατε τζαμπα λεφτα παιδια και το μονο που θα καταφερεις ειναι να καθυστερησεις το στρωσιμο για αλλες 4 μερες.

Θα εξηγησω γιατι το βρασιμο θελει με αλατι.

1. σκοτωνει ολα τα βακτηρια,ζωυφια, μυκητες.

2. Βγαινουν  χρωστικες ουσιες(δεν βαφει νερο), και αλλες βλαβερες ουσιες(μυκητοκτονα) με τα οποια ψεκαζουν τα ξυλα για να μην μουχλιαζουν.

3. το ξυλο ρουφαει το νερο και βουλιαζει πιο γρηγορα.

P.S. Φιλε @gifil, ποσες φορες ψεκαζεις το αμπελι σου; Τα φαρμακα μενουν ... Δεν νομιζω οτι τα ξυλα απο πετ σοπ βγαινουν απο βιολογικες καλλιεργιες:hehe

Ξερω, λετε , οτι φυσαω το γιαγουρτι, αλλα μια ωρα στη κατσαρολα δεν ειναι και πολυ...:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Θα εξηγησω γιατι το βρασιμο θελει με αλατι.

1. σκοτωνει ολα τα βακτηρια,ζωυφια, μυκητες.

2. Βγαινουν  χρωστικες ουσιες(δεν βαφει νερο), και αλλες βλαβερες ουσιες(μυκητοκτονα) με τα οποια ψεκαζουν τα ξυλα για να μην μουχλιαζουν.

3. το ξυλο ρουφαει το νερο και βουλιαζει πιο γρηγορα.

P.S. Φιλε @gifil, ποσες φορες ψεκαζεις το αμπελι σου; Τα φαρμακα μενουν ... Δεν νομιζω οτι τα ξυλα απο πετ σοπ βγαινουν απο βιολογικες καλλιεργιες:hehe

Ξερω, λετε , οτι φυσαω το γιαγουρτι, αλλα μια ωρα στη κατσαρολα δεν ειναι και πολυ...

Το ξέπλυμα έγινε καλά μην ανησυχείς.....το έχω βάλει στο ενυδρείο.....για το χάπι όμως δεν μου είπες

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

 

P.S. Φιλε @gifil, ποσες φορες ψεκαζεις το αμπελι σου; Τα φαρμακα μενουν ... Δεν νομιζω οτι τα ξυλα απο πετ σοπ βγαινουν απο βιολογικες καλλιεργιες:hehe

Ξερω, λετε , οτι φυσαω το γιαγουρτι, αλλα μια ωρα στη κατσαρολα δεν ειναι και πολυ...:)

Εξαρτάται για τι ξύλα μιλάμε. Ειδικά τα ξύλα απο τα πετ εγω έτσι τα εχω βάλει. Σε έναν μεγάλο κουβά μεσα ρίχνω 3-4 φορες ζεματιστό νερό απο τον βραστήρα και πετάω το παλιό και μετά μέσα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος gifil έγραψε:

Εξαρτάται για τι ξύλα μιλάμε. Ειδικά τα ξύλα απο τα πετ εγω έτσι τα εχω βάλει. Σε έναν μεγάλο κουβά μεσα ρίχνω 3-4 φορες ζεματιστό νερό απο τον βραστήρα και πετάω το παλιό και μετά μέσα. 

Ετσι κανω και εγω ,οταν δεν χωραει στη κατσαρολα! Ακομα και φουρνος υπαρχει!:hehe:hehe:hehe Δοκιμασε τα φουρνιστα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος Danaesip έγραψε:

Το ξέπλυμα έγινε καλά μην ανησυχείς.....το έχω βάλει στο ενυδρείο.....για το χάπι όμως δεν μου είπες

Τι χαπι ειναι; Μηπως ειναι καψουλα; Δεν εχω δει σε χαπι κατι τετοιο. Γραψε πως λεγεται.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Τι χαπι ειναι; Μηπως ειναι καψουλα; Δεν εχω δει σε χαπι κατι τετοιο. Γραψε πως λεγεται.

Δεν ξερω ναι κάψουλα είναι.....απλά από μια συσκευασία έβγαλε και μου έδωσε ένα χάπι μισό άσπρο μισό πράσινο

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Danaesip έγραψε:

Δεν ξερω ναι κάψουλα είναι.....απλά από μια συσκευασία έβγαλε και μου έδωσε ένα χάπι μισό άσπρο μισό πράσινο

Πολλες καψουλες ειναι για 100λ νερου. Τωρα τι σου΄δωσε ακριβος... Το μισο απο το περιεχομενο ριξε τωρα μεσα στο νερο, το αλλο μισο σε μια εβδομαδα.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Πολλες καψουλες ειναι για 100λ νερου. Τωρα τι σου΄δωσε ακριβος... Το μισο απο το περιεχομενο ριξε τωρα μεσα στο νερο, το αλλο μισο σε μια εβδομαδα.

 

Εμμμ......μου είπε με ιφος να το ρίξω όλο ΑΜΕΣΩΣ μετά το αντιχλωριο και.......δεν πειράζει αξαλου το Σάββατο θα πάρω βακτήρια και σιποραξ (δουλειά σε καφέ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...