Jump to content

Roots Of Heaven- The Rescape


rastafarian

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!

Ηρθε η στιγμη να κανω και εγω την παρουσιαση του ενυδρειου μου αν και ακομη δεν ειναι 100% ετοιμο.

Αντιμετοπιζω και ενα θεματακι με αλγη bba και staghorn αλλα το παλευω και τα πραγματα πηγαινουν καλυτερα.

Το ενυδρειο εγινε rescape απο αυτο και ηθελα να φτιαξω κατι πιο ευκολο στη συντηρηση χωρις πολλα κλαδεματα. :)

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Φυτεμενο

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 40x35x30
Συνολικά Λίτρα: 42
Sump (λίτρα): Οχι

Οργανισμοί
Φυτά: Rotala 'Vietnam H'ra' , Mini Pelia, Fissidens Fontanus, Microsorum Mini, Bacopa (Monnieri) Compact, Ludwigia Mini Super Red, Bucephalandra sp. 'Red',Bucephalandra sp. Wavy Leaf,Marsilea Hirsuta,Micranthemum Micranthemoides,Cryptocoryne Parva,Hygrophila Pinnatifida
Ψάρια:
Άλλα είδη: Neocaridina var Orange

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Βαμμενη πλατη
Πέτρες: Μαυρη Λαβα
Ξύλα: 2 Red Moor και πολλα μικρα κομματια
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:
Βυθός:Fluval stratum, χαλαζιακη λευκη αμμος

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 15w led και φωτιστικο γραφειου με λαμπα οικονομιας 20w 6500K
Διάρκεια φωτισμού: 8 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: Κρεμαστο φιλτρο Eheim 2041
Θέρμανση/ Ψύξη: Θερμοστατης eheim 50w
Λίπανση: Ολη τη σειρα απο σκονες
Παροχή CO2: 2κιλη μπουκαλα με 2πλο μανομετρο,70 φυσαλιδες το λεπτο σε 24ωρη βαση
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Αντλια αλλαγης νερου,Ψαλιδι,λαβιδα φυτευσης.
Διατροφή: Hikari shrimp cusine,sera shrimps natural,jbl novo prawn


Παράμετροι
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):25

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Προετοιμασια σε βαρελι με αντιχλωριο prime
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Κλαδεμα και καθαρισμος τζαμιων οπωτε χρειαστει.

 

Τωρα με την αλγη εχω σταματησει τα λιπασματα,ριχνω μονο καλιο καθημερινα και κανω αλλαγες νερου ανα 3 μερες το 50%

Απ οτι βλεπω οι αλγες μειωνονται σιγα σιγα αλλα αν δω οτι αργουμε,θα τις καψω με οξυζενε για να τελειωνω.

Τα φωτα ειναι προσορινα,αγου εχω σκοπο να φτιαξω diy κρεμαστο φωτιστικο με λαμπες τ5.

Επισης σκεφτομαι σοβαρα να βαλω και μια ομαδουλα απο ψαρακια cpd,σκεφτομαι για 6-7 ψαρακια.

Συγνωμη για τις οχι και τοσο καλες φωτο,τις τραβιξα με το κινητο μου :)


Φωτογραφίες:
large.29257797_10215571419460691_5654239228737880064_o.jpg.3f72882393aa25148390cacd78c6dfdf.jpglarge.29197040_10215571419700697_4092222145021607936_o.jpg.3608e280d83a1b9cbb33b73105db30b2.jpglarge.29196546_10215571421700747_114684886752690176_o.jpg.41c422daec6f669508ab45f704f1929c.jpglarge.29178123_10215571421260736_4189518508784091136_o.jpg.4f535c81b3b6bd237f6858c761d22cf8.jpg

Βίντεο:

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο!

Και το aquascape και το είδος που φιλοξενείς!!!!!:thumbsu:

Απ όσο γνωρίζω, θα μπορούσες να προσθέσεις είτε φύλλα catappa είτε alder cones, θα τα εκτιμήσουν

 

Καλές και πολλές γεννήσεις εύχομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Κώστα απλά υπέροχο! 

Link to comment
Share on other sites

Να ειστε καλα παιδια,ευχαριστω!

Για καταπα και alder cones ακομα δεν ξερω αν θα βαλω,θα το σκεφτω ομως. :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Κωστή. Πολύ όμορφο!

Για φωτιστικό τι σκεφτεσαι;

 

Όσο για τη ΒΒΑ, εντάξει αρχάριος εισαι, θα μάθεις.:P

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Μπράβο ρε Κωστή. Πολύ όμορφο!

Για φωτιστικό τι σκεφτεσαι;

 

Όσο για τη ΒΒΑ, εντάξει αρχάριος εισαι, θα μάθεις.:P

Να σαι καλα Αντωνη! :)

Για φωτιστικο σκεφτομαι να φτιαξω απο κοντρα πλακε θαλασσης με τ5 λαμπες και να το κανω κρεμαστο με γωνιες απο τον τοιχο. Το ψαχνω λιγο ακομα μιας και δεν βιαζομαι αφου μια χαρα δουλεια κανω και με το φως που εχω τωρα.

Αναγκαστικα με τη ΒΒΑ σταματησα και τα λιπασματα αλλα μολις τη σκοτωσω θα αρχισω παλι σιγα σιγα να ριχνω.

Που θα παει,θα μαθω και εγω :P

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται υπομονή Κώστα, και πολύ διάβασμα. Σιγά σιγά θα τα καταφέρεις!:D

 

Πολύ ωραίο φίλε και βγαίνει πολύ φυσικό. Οι άλγες δεν μ' ενοχλούν ιδιαίτερα, όπως είναι μέχρι στιγμής.:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος kadmos έγραψε:

Χρειάζεται υπομονή Κώστα, και πολύ διάβασμα. Σιγά σιγά θα τα καταφέρεις!:D

 

Πολύ ωραίο φίλε και βγαίνει πολύ φυσικό. Οι άλγες δεν μ' ενοχλούν ιδιαίτερα, όπως είναι μέχρι στιγμής.:thumbsu:

Που θα παει ρε Χρηστο,θα μαθω και θα τα καταφερω! :P

Που να το εβλεπες πριν καμια εβδομαδα,γεματο bba ηταν αλλα η περισσοτερη εχει φυγει τωρα.Μονο σε κατι πετρες εχει λιγο και σε καποια ξυλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος Κωστη..... αυτες οι σκονες σε φαγανε:hehe. Προσωπικα η bba δεν με ενοχλει...ισα ισα αλλοι τις καλλιεργουν για να εχουν ποιο φυσικο αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

:jawdrop: Μπράβο ρε Κώστα, είναι S U P E R, :bigemo_harabe_net-92: συγχαρητήρια!!  :bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Μπράβο ρε Κωστή. Πολύ όμορφο!

Για φωτιστικό τι σκεφτεσαι;

 

Όσο για τη ΒΒΑ, εντάξει αρχάριος εισαι, θα μάθεις.:P

:hehe:hehe:hehe! Πλακα πλακα, εχεις κανει καλη δουλια. riccardia chamedryfolia μεγαλωσε και fontanus φαινεται ωραια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια! :)

πριν 10 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Ωραιος Κωστη..... αυτες οι σκονες σε φαγανε:hehe. Προσωπικα η bba δεν με ενοχλει...ισα ισα αλλοι τις καλλιεργουν για να εχουν ποιο φυσικο αποτελεσμα.

Ρικ,δεν φταινε οι σκονες φιλε,μαλλον εφταιγε η λαμπα που ηταν παλια γιατι την αλλαξα και ειδα διαφορα.

Βασικα αυτο που εχω τωρα ειναι bba με staghorn μαζι :P

Που θα παει ομως,θα τη σκοτωσω και αυτη :P

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος rastafarian έγραψε:

Ευχαριστω παιδια! :)

Ρικ,δεν φταινε οι σκονες φιλε,μαλλον εφταιγε η λαμπα που ηταν παλια γιατι την αλλαξα και ειδα διαφορα.

Βασικα αυτο που εχω τωρα ειναι bba με staghorn μαζι :P

Που θα παει ομως,θα τη σκοτωσω και αυτη :P

Για την staghorn παιζει να ειναι οι λαμπες αλλα για την ΒΒΑ μαλλον παιζουν τα φωσφορικα Κωστη.

Αυτες οι πετρες ειναι απο παλιο στησιμο;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Για την staghorn παιζει να ειναι οι λαμπες αλλα για την ΒΒΑ μαλλον παιζουν τα φωσφορικα Κωστη.

Αυτες οι πετρες ειναι απο παλιο στησιμο;;

Οχι Ρικ,καινουριες ειναι οι πετρες,μονο το ενα ξυλο ειναι απο το παλιο στησιμο,ολα τα αλλα ειναι καινουρια.

Παντως αν δω οτι επιμενει η ΒΒΑ, θα της ριξω οξυζενε μα τελειωνω :P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ενα update μιας και κλεισαμε τους 3 μηνες λειτουργιας του ενυδρειου.

Η αλγη εχει υποχωρησει αφου την εκαψα με οξυζενε,εχει σε πολυ λιγα σημεια πλεων και θα δω πως θα εξεληχθει και αναλογως θα πραξω.

Λιπασματα δεν ριχνω τιποτα γιατι φοβαμαι μη ξαναφουντωσει η αλγη,αν δω οτι φυγει θα ξεκινησω σιγα σιγα παλι.

Τα φυτα τα πανε μια χαρα και το καλο ειναι οτι δεν χρειαζεται να κλαδευω καθε εβδομαδα που κανω αλλαγη νερου.

Παρακατω μερικες φωτογραφιες απο το κινητο!

large.1.jpg.86f2e32c24113d976b66fe2de75b7b73.jpglarge.2.jpg.c20e4f3011f3120cc08065526d485221.jpglarge.3.jpg.83be2aecf61b3fbee42826440a3c9cb1.jpglarge.4.jpg.d0f58ce2220ee890bf6f781646e765a1.jpglarge.5.jpg.178ae7cf170000250f73f1ae0aab7145.jpglarge.6.jpg.65ff82ae01b76035014675af6521a330.jpglarge.7.jpg.04b54f98f438bcefc55ce80463dda772.jpglarge.8.jpg.134a93e5e6fb476fb045d6f2c87432c2.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Παραδεισος φιλε!Μπραβο!

Link to comment
Share on other sites

Τι λες τώρα!!!!

Πανέμορφο Κώστα!!!

Link to comment
Share on other sites

Aκομη δεν εχεις βαλει ενα προφιλτρο ? :P

Ξερεις ποσα μωρα τραβαει....

Η αμμος γενικα δεν μου αρεσει εκτος αν ειναι χοντρη, βλεπεις τον αερα που μαζευει  μπροστα στο τζαμι ...

Το μπουμπουνιζεις βλεπω με co2...

Link to comment
Share on other sites

On 18/4/2018 at 9:34 ΜΜ, το μέλος nicpapa έγραψε:

Aκομη δεν εχεις βαλει ενα προφιλτρο ? :P

Ξερεις ποσα μωρα τραβαει....

Η αμμος γενικα δεν μου αρεσει εκτος αν ειναι χοντρη, βλεπεις τον αερα που μαζευει  μπροστα στο τζαμι ...

Το μπουμπουνιζεις βλεπω με co2...

 Εχω σκοπο να παρω ενα προφιλτρο ρε συ γιατι μου μπουκωνει και το φιλτρο απο φυλλαρακια και τετοια.

Την αμμο την εβαλα γιατι βαρεθικα με τα γρασιδια και τα πολλα κλαδεματα,ηθελα κατι ευκολο και γρηγορο στη συντηρηση.

Ναι το μπουμπουνιζω το co2 γιατι ειχα και την αλγη και το ανεβασα λιγο,δεν ριχνω και λιπασματα,οπωτε τουλαχιστον να εχουν αρκετο co2 τα φυτα.

Τωρα σκεφτομαι να βαλω και κανενα ψαρακι και λεω για μια μικρη ομαδουλα απο cpd.

Link to comment
Share on other sites

On 18/4/2018 at 9:34 ΜΜ, το μέλος nicpapa έγραψε:

Aκομη δεν εχεις βαλει ενα προφιλτρο ? :P

Ξερεις ποσα μωρα τραβαει....

Η αμμος γενικα δεν μου αρεσει εκτος αν ειναι χοντρη, βλεπεις τον αερα που μαζευει  μπροστα στο τζαμι ...

Το μπουμπουνιζεις βλεπω με co2...

@nicpapaτο προφίλτρο με ενδιαφέρει και έμενα αλλά δεν μπορώ να καταλήξω, εσείς που έχετε γαρίδες κάτι παραπάνω θα ξέρετε για δώσε πληροφορίες για το δικό σου προφίλτρο :)

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...