Jump to content

Roots Of Heaven- The Rescape


rastafarian

Recommended Posts

πριν 7 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

@nicpapaτο προφίλτρο με ενδιαφέρει και έμενα αλλά δεν μπορώ να καταλήξω, εσείς που έχετε γαρίδες κάτι παραπάνω θα ξέρετε για δώσε πληροφορίες για το δικό σου προφίλτρο :)

 

Χρησταρα απ οτι εχω καταλαβει και αν δεν κανω λαθος,ο Νικος εννοει το σφουγγαρακι που μπαινει στην εισοδο του φιλτρου για να μη σου ρουφαει τις γαριδες αλλα και να μη βουλωνει η εισοδος απο φυλλαρακια κλ.

Ειχα ενα τετοιο αλλα εχει φθαρει πολυ,οπωτε πρεπει να αγορασω καινουριο.

Ειναι κατι σαν αυτο

Link to comment
Share on other sites

Κάνει δουλειά αυτό;

Γιατί δεν το δοκίμασα, βασικά εγώ το θέλω για τα νεογέννητα ψαράκια μου που είναι τρομερά μικρά και αδύναμα στην αρχή  (μιλώ για κιλι ψάρια) και θέλω να κατασκευάσω ένα φίλτρο ώστε να αποφύγω της καθημερινές αλλαγές νερού, γιατί τώρα δουλεύει το μικρό ενυδρείο χωρίς φίλτρο για λόγους ασφαλείας.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Κάνει δουλειά αυτό;

Γιατί δεν το δοκίμασα, βασικά εγώ το θέλω για τα νεογέννητα ψαράκια μου που είναι τρομερά μικρά και αδύναμα στην αρχή  (μιλώ για κιλι ψάρια) και θέλω να κατασκευάσω ένα φίλτρο ώστε να αποφύγω της καθημερινές αλλαγές νερού, γιατί τώρα δουλεύει το μικρό ενυδρείο χωρίς φίλτρο για λόγους ασφαλείας.

Οσο το ειχα στην εισοδο του φιλτρου,δεν εβρισκα γαριδες μεσα,τωρα που δεν εχω,ολο και κατι βρησκω.

Συν οτι τωρα κανα 2 φορες εχω βρει σφυνωμενες ψωφιες γαριδες στα κενα που εχει η εισοδος του φιλτρο και υπολογιζω οτι πηγαν εκει για να βρουν τροφη (εχω πετυχει πολλες φορες γαριδες πανω στην εισοδο του φιλτρου) και το φιλτρο τις ρουφιξε και σφυνωσαν γιατι ηταν μεγαλες γαριδες και δεν μπορεσαν να περασουν μεσα.

Οπωτε θεωρω πως κανει δουλεια το προφιλτρο αυτο.

Βασικα Χρησταρα θα σου ελεγα να το δοκιμασεις φιλε,ετσι και αλλιως ειναι πολυ φθηνο στην αγορα του,απλα να προσεξεις τη μηκος θα παρεις ωστε να κανει για την εισοδο του φιλτρου σου.

Παλιοτερα ειχα δοκιμασει και τουλι στο αλλο γαριδαδικο αλλα μπουκωνε πολυ ευκολα και γρηγορα και δεν μου εκανε.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι παιδιά. Εγώ το χρησιμοποιώ σε όλα τα ενυδρεία που έχουν φίλτρο με μπαστούνια, είτε πρόκειται για γεννήστρα είτε όχι. "Έτοιμα" τέτοια σφουγγάρια εμφανίστηκαν σχετικά πρόσφατα και πρέπει να είναι αρκετά βολικά.Εγώ χρησιμοποιώ κομμάτι κομμένο στα μέτρα που θέλω, από το coarse μπλε σφουγγάρι των 5εκ πάχος. Μια στενή τρύπα στη μέση για να μπει σφηνωτά το μπαστούνι και είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Λύση ανάγκης, αν δεν υπάρχει 5ποντο αλλά λεπτό 3 εκ., τυλίγουμε γύρω από το μπαστούνι μια λωρίδα αντίστοιχου φάρδους και ασφαλίζουμε με δυο δεματικά.:):hocky:

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Κάνει δουλειά αυτό;

Γιατί δεν το δοκίμασα, βασικά εγώ το θέλω για τα νεογέννητα ψαράκια μου που είναι τρομερά μικρά και αδύναμα στην αρχή  (μιλώ για κιλι ψάρια) και θέλω να κατασκευάσω ένα φίλτρο ώστε να αποφύγω της καθημερινές αλλαγές νερού, γιατί τώρα δουλεύει το μικρό ενυδρείο χωρίς φίλτρο για λόγους ασφαλείας.

 

Χρηστο παρε ενα διπλό  αεροφιλτρο και προσαρμωσε το στην εισοδο του φιλτρου, αλλιως οπως ειπαν τα παιδια παραπανω με το σφουγγάρι απλα προσεξε το μεγεθος ppi...

Δεν ξερω πως εχεις στημενα τα ενυδρεια... και τι ροη εχουν.

 

Link to comment
Share on other sites

Τυχαία είναι η σελίδα αλλά αυτό είναι πολύ καλό και δοκιμασμένο https://www.fresh4pet.gr/product/11533/eheim-προφιλτρο-4004

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος kosmas έγραψε:

Τυχαία είναι η σελίδα αλλά αυτό είναι πολύ καλό και δοκιμασμένο https://www.fresh4pet.gr/product/11533/eheim-προφιλτρο-4004

Δεν ειναι καλο σαν προφιλτρο αυτο για γαριδαδικα...

Αφηνει κενα ... αναμεσα στα πλαστικα και στο σφουγγάρι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος nicpapa έγραψε:

Δεν ειναι καλο σαν προφιλτρο αυτο για γαριδαδικα...

Αφηνει κενα ... αναμεσα στα πλαστικα και στο σφουγγάρι.

Είχα βαρεθεί να ψαρευω γαρίδες από τον κάδο του φιλτρου και δοκίμασα σφουγγάρι φορετο στο σχαρακι της εισόδου. Μια χαρα δουλειά έκανε αλλά μπουκωνε πολυ εύκολα. Έβαλα το παραπάνω προφιλτρο της eheim και ησύχασα. Όταν το βγάζω για καθάρισμα μπορεί να βρω κάνα 2 μικρά πάνω  στο σφουγγάρι, τα οποία τα ξαναριχνω στο ενυδρείο, αλλά μέχρι εκεί. Στα συν ότι δεν μπουκωνει εύκολα, αλλά κρατάει πολυ πράγμα, αυξάνοντας έτσι τα διαστήματα μεταξύ συντήρησης του φίλτρου. Στα μείον το μέγεθος του. Στο ενυδρείο του Κώστα πχ θα φαίνεται  πολυ γκουμουτσα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Είχα βαρεθεί να ψαρευω γαρίδες από τον κάδο του φιλτρου και δοκίμασα σφουγγάρι φορετο στο σχαρακι της εισόδου. Μια χαρα δουλειά έκανε αλλά μπουκωνε πολυ εύκολα. Έβαλα το παραπάνω προφιλτρο της eheim και ησύχασα. Όταν το βγάζω για καθάρισμα μπορεί να βρω κάνα 2 μικρά πάνω  στο σφουγγάρι, τα οποία τα ξαναριχνω στο ενυδρείο, αλλά μέχρι εκεί. Στα συν ότι δεν μπουκωνει εύκολα, αλλά κρατάει πολυ πράγμα, αυξάνοντας έτσι τα διαστήματα μεταξύ συντήρησης του φίλτρου. Στα μείον το μέγεθος του. Στο ενυδρείο του Κώστα πχ θα φαίνεται  πολυ γκουμουτσα. 

To ειχα δοκιμασει το συγκεκριμενο γιαυτο τα αναφερω...

Οπως το ειπες το μεγεθος ειναι τεραστιο.

Ομως παλι μπορουν να περασουν μικρα...

Δεν λεμε για γαριδες τυπου red cherry... αλλα για δυσκολες, οπου δεν σε περνει να χανεις μικρα...

Απο αυτο που δεν περναει τπτ ειναι τα σφουγγαρια απο αεροφιλτρο, θελουν ομως περισσοτερη συντηρηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...