Jump to content

Recommended Posts

Χθες παρατήρησα μία αλλαγή στη συμπεριφορά ενός θηλυκού ενήλικου cherry barb. Ενώ συνήθως κυκλοφορούσε σε όλο το χώρο του ενυδρείου, τώρα άρχισε να περνάει τον περισσότερό του χρόνο κοντά στο φίλτρο...και το ΧΕΙΡΌΤΕΡΟ: Πηγαίνει συχνά κόντρα στη ροή του φίλτρου!:bigemo_harabe_net-135: Σήμερα μου πέρασε από το μυαλό ότι μπορεί να έχει την ασθένεια ich 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει όμως κάποιο από τα υπόλοιπα συμπτώματα(άσπρα σπυράκια ή ξύσιμο). Χρειάζεται να κάνω κάποια θεραπεία για πρόληψη, καθώς η νόσος που μπορείνα έχει εξελίσσεται γρήγορα ή να περιμένω για πιο ξεκάθαρα συμπτώματα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Δεν έχει όμως κάποιο από τα υπόλοιπα συμπτώματα(άσπρα σπυράκια ή ξύσιμο). Χρειάζεται να κάνω κάποια θεραπεία για πρόληψη, καθώς η νόσος που μπορείνα έχει εξελίσσεται γρήγορα ή να περιμένω για πιο ξεκάθαρα συμπτώματα;

Κανε αλλαγη νερου 30%  και παρακολουθεις. Παρε μεγεθυντικο φακο και δες καλα το ψαρακι. Αν δεις κατι ασυνηθιστο ... εδω ειμαστε.Το ιch ειναι σαν ψιλο σιμιγδαλι πανω στο ψαρι.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Δεν μπορω να το ανοιξω. Το βραδι θα ψαξω κανενα προγραμματακι....

Link to comment
Share on other sites

Μου βγήκε το λάδι να ανεβάσω ένα βίντεο:angry:. Έπρεπε να κατεβάσω τέρμα την ανάλυση και να προσέχω αυτό που θέλω να ανεβάσω να μην ξεπερνάει τα 10 δευτερόλεπτα...(το forum δεν χωράει πάνω από 4 MB!!)

MVI_0394.MOV

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το ich, τί άλλο πρόβλημα μπορεί να έχει το ψάρι και να συνηθίζει να κολυμπάει αντίθετα στη ροή του φίλτρου;

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που παρατήρησα χθες και ξέχασα να γράψω, είναι ότι-συν τα άλλα- έχει και επιθετικές τάσεις προς τα υπόλοιπα ψάρια, πράγμα που δεν είχε προηγουμένως...

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Μια ΒΟΗΘΕΙΑ θα μου ήταν χρήσιμη!

Δεν βλεπω κατι... Αν τρωει καλα και μονο αντιθετα στο ρευμα παει...

τεσταρες το  νερο; ; Αν οχι - καν΄το.  Αλλαγη νερου εκανες; Πότε; Ποσο;

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού έκανα χθες το ένα τρίτο...Τεστ για αμμωνία θα ξανακάνω, αν και έκανα πριν μερικές μέρες και δε μου έδειξε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από τόσο καιρό το ψάρι συνεχίζει να πηγαίνει κόντρα στη ροή και εγώ συνεχίζω να ανησυχώ..Μάλιστα, πρόσεξα και μερικά πτερύγια να είναι ελαφρά φθαρμένα (στις φώτο δε φαίνεται καλά) και να δυσκολεύεται λιιιγάκι να διατηρεί τη πλευστότητά του- εγώ υποψιάστηκα swim bladder, αλλά μάλλον είναι ακόμα νωρίς για τέτοια συμπεράσματα. Έχετε καμιά ιδέα τι τρέχει;

Σημείωση: Δε ξέρω αν παίζει ρόλο, αλλά τη προηγούμενη βδομάδα δεν είχα χρόνο να αλλάξω το νερό.

IMG_0426.JPG

IMG_0439.JPG

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Μετά από τόσο καιρό το ψάρι συνεχίζει να πηγαίνει κόντρα στη ροή και εγώ συνεχίζω να ανησυχώ..Μάλιστα, πρόσεξα και μερικά πτερύγια να είναι ελαφρά φθαρμένα (στις φώτο δε φαίνεται καλά) και να δυσκολεύεται λιιιγάκι να διατηρεί τη πλευστότητά του- εγώ υποψιάστηκα swim bladder, αλλά μάλλον είναι ακόμα νωρίς για τέτοια συμπεράσματα. Έχετε καμιά ιδέα τι τρέχει;

Σημείωση: Δε ξέρω αν παίζει ρόλο, αλλά τη προηγούμενη βδομάδα δεν είχα χρόνο να αλλάξω το νερό.

IMG_0426.JPG

IMG_0439.JPG

τρωει;

Μετρισεις νερου εκανες; Πως να καταλαβουμε τι εχει, αν δεν ξερουμε τιποτα; Ξεχνας και τα βασικα- αλλαγες νερου!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

τρωει;

Μετρισεις νερου εκανες; Πως να καταλαβουμε τι εχει, αν δεν ξερουμε τιποτα; Ξεχνας και τα βασικα- αλλαγες νερου!

Ναι, σωστά. Ξέχασα να αναφέρω ότι τρέφεται με την ίδια όρεξη που είχε πάντα.(μόνο που είναι πιο επιθετικό στα υπόλοιπα-όπως είχα αναφέρει πιο πάνω) Μετρήσεις κάνω και δε μου έχουν δείξε ποτέ τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

On 30.03.2018 at 10:52 ΜΜ, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Ναι, σωστά. Ξέχασα να αναφέρω ότι τρέφεται με την ίδια όρεξη που είχε πάντα.(μόνο που είναι πιο επιθετικό στα υπόλοιπα-όπως είχα αναφέρει πιο πάνω) Μετρήσεις κάνω και δε μου έχουν δείξε ποτέ τίποτα.

Στην φωτο δεν φαίνεται να εχει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν έχει ή αν είχε κάτι, αλλά τώρα που το παρατήρησα άρχισε να κυκλοφορεί και στον υπόλοιπο χρόνο του ενυδρείου, άρα μάλλον βελτίωση στο όποιο πρόβλημα και να είχε. Λέτε να έφταιγε η οξυγώνοση; Έχω μία αεραντλία, αλλά δε τη χρησιμοποιώ επειδή σε μία ώρα βγάζει αέρα ίσο με 2 φορές τον όγκο του ενυδρείου(110 l/h). Να τη βάζω σε χρήση ή δε χρειάζεται; (το φίλτρο έχει σχετικά χαμηλή ροή) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...