Jump to content

αγορά μεταχειρισμένου ενυδρείου


Recommended Posts

καλησπέρα στην παρέα. είμαι έτοιμος να αναβαθμιστώ, ύστερα από 2.5 μήνες αρχής του υπέροχου αυτού χόμπυ και να πάρω ένα μεγαλύτερο ενυδρείο, το 1ο μου ενυδρείο είναι ένα 27 λίτρων περίπου.

 

είδα μία καλή ευκαιρία σε μεταχειρισμένο σε έναν στην πόλη μου, που δίνει ένα 110 λίτρων με όλα τα εσωτερικά εξαρτήματα, μόνο 50€! το σκοτώνει θεωρώ μιας και ο τοπικός μου πετσοπάς πουλάει 110 λίτρων μόνο το ενυδρείο 180€. το έχει παρατήσει το άθλημα αυτός που το δίνει όσο όσο, πήγα και το είδα και φαίνεται πολύ αξιοπρεπές, το μόνο πρόβλημα είναι ότι είναι κοντά στην 15ετία το ενυδρείο αυτό, αχρησιμοποίητο τα τελευταία 3 χρόνια. 

 

η ερώτηση μου είναι

1. αν αξίζει ένα μεταχειρισμένο 

2. η τιμή πως σας φαίνεται 

3. τι πρέπει να προσέξω/ελέγξω πχ αρμό κόλλας? 

4. θα έχει μεγάλη κατανάλωση μιας και είναι 15ετίας το φίλτρο και τα συναφή ή καλό είναι να τα αλλάξω και αυτά

5. επίσης αν ξέρετε να με παραπέμψετε σε άλλα μεταχειρισμένα 

6. για βάση τι προτείνετε μιας και τα πετ σοπ τις πουλάνε πολύ ακριβές.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πολύτιμες συμβουλές σας!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε dim1,σαφως και με το ν'αγορασεις κατι μεταχειρισμενο παιρνεις καποιο ρισκο.Τα 15 χρονια ειναι αρκετα για τις σιλικονες ενος ενυδρειου και ειδικα εαν τα τρια τελευταια χρονια μενει αβρεχτο.Θα ηταν καλο αυτος που το εχει να το γεμισει και να πας να το τσεκαρεις για τυχον διαρροες.Το φιλτρο εαν λειτουργει σε πρωτη φαση δεν ειναι αναγκη να το αλλαξεις.Οταν αποφασισεις για τους οργανισμους που θελεις να βαλεις τοτε αποφασιζεις για το αν σε καλυπτει η οχι.Αλλα μεταχειρισμενα θα βρεις εδω στις ενυδρειακες αγγελιες.Αγορασα κι εγω ενα 100λιτρο στην ιδια τιμη και εμεινα πολυ ευχαριστημενος.Πηγα ομως και το τσεκαρα γεμισμενο.Τωρα απο βασεις εαν πιανουν λιγο τα χερια σου φτιαξε μια μονος σου.Τα λιτρα δεν ειναι πολλα οποτε απλα με ενα γερο ξυλο και 4 ποδια αλουμινιου εισαι ετοιμος.Αυτα απο μενα,να εισαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, rafael said:

Φιλε dim1,σαφως και με το ν'αγορασεις κατι μεταχειρισμενο παιρνεις καποιο ρισκο.Τα 15 χρονια ειναι αρκετα για τις σιλικονες ενος ενυδρειου και ειδικα εαν τα τρια τελευταια χρονια μενει αβρεχτο.Θα ηταν καλο αυτος που το εχει να το γεμισει και να πας να το τσεκαρεις για τυχον διαρροες.Το φιλτρο εαν λειτουργει σε πρωτη φαση δεν ειναι αναγκη να το αλλαξεις.Οταν αποφασισεις για τους οργανισμους που θελεις να βαλεις τοτε αποφασιζεις για το αν σε καλυπτει η οχι.Αλλα μεταχειρισμενα θα βρεις εδω στις ενυδρειακες αγγελιες.Αγορασα κι εγω ενα 100λιτρο στην ιδια τιμη και εμεινα πολυ ευχαριστημενος.Πηγα ομως και το τσεκαρα γεμισμενο.Τωρα απο βασεις εαν πιανουν λιγο τα χερια σου φτιαξε μια μονος σου.Τα λιτρα δεν ειναι πολλα οποτε απλα με ενα γερο ξυλο και 4 ποδια αλουμινιου εισαι ετοιμος.Αυτα απο μενα,να εισαι καλα.

 

σε ευχαριστώ για την απάντηση, πολύ χρήσιμα όλα αυτά. Για την βάση δεν είμαι σε θέση να το κάνω, οπότε επειδή στα πετ σοπ είναι αρκετά ακριβά, είναι προτιμότερο να κοιτάξω ένα έπιπλο με αυτά τα χαρακτηριστικά που μου λες?  αλλά από ότι έχω δει οι βάσεις για τα ενυδρεία έχουν και αποθηκευτικό χώρο τύπου ντουλαπάκια.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να σκεφτεις τις αναγκες σου.Τι ψαρια θελεις να βαλεις και αν οντως χρειαζεσαι αποθηκευτικους χωρους.Πολλες φορες ο χωρος απο κατω ειναι χωρος για σαμπ η για εξωτερικο φιλτρο.Επισης εκει μπορεις ν'αποθηκευσεις τροφες,αντιχλωρια κ.τ.λΣ'ενδιαφερει κατι τετοιο?εγω ολα αυτα τα εχω απλα σ'ενα ραφακι[τροφες κ.τ.λ το φιλτρο ειναι εσωτερικο]Σχεδιασε προσεκτικα στο μυαλο σου τι θελεις να φτιαξεις και υλοποιησε το με υπομονη για να μην δωσεις πεταμενα λεφτα.Προσωπικα π.χ θα προτιμουσα ν'αγορασω ενα καινουριο ενυδρειο και να το εχω στο πατωμα μεχρι να εξοικονομησω καποια χρηματα για βαση παρα ν'αγορασω ενυδρειο 15ετιας και μια καινουρια βαση.Ψαξε επισης για προσφορες σε ολα τα ενυδρειακα μαγαζια αλλα και στο φορουμ εδω.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, rafael said:

Πρεπει να σκεφτεις τις αναγκες σου.Τι ψαρια θελεις να βαλεις και αν οντως χρειαζεσαι αποθηκευτικους χωρους.Πολλες φορες ο χωρος απο κατω ειναι χωρος για σαμπ η για εξωτερικο φιλτρο.Επισης εκει μπορεις ν'αποθηκευσεις τροφες,αντιχλωρια κ.τ.λΣ'ενδιαφερει κατι τετοιο?εγω ολα αυτα τα εχω απλα σ'ενα ραφακι[τροφες κ.τ.λ το φιλτρο ειναι εσωτερικο]Σχεδιασε προσεκτικα στο μυαλο σου τι θελεις να φτιαξεις και υλοποιησε το με υπομονη για να μην δωσεις πεταμενα λεφτα.Προσωπικα π.χ θα προτιμουσα ν'αγορασω ενα καινουριο ενυδρειο και να το εχω στο πατωμα μεχρι να εξοικονομησω καποια χρηματα για βαση παρα ν'αγορασω ενυδρειο 15ετιας και μια καινουρια βαση.Ψαξε επισης για προσφορες σε ολα τα ενυδρειακα μαγαζια αλλα και στο φορουμ εδω.

 

Ναι έχεις δίκιο έτσι είναι, η αλήθεια είναι ότι μου άνοιξε την όρεξη για ένα καινούργιο να το φτιάξω από την αρχή, με μεράκι, δημιουργικότητα κλπ

 

αν έχεις κάποιο λινκ παρόλα αυτά από κάποιο topic για αγγελίες εδώ μέσα εύκαιρο θα χαρώ να το δω μιας και βλέπω έχει άπειρα θέματα και στην αναζήτηση στο "Αγγελίες" δεν μου βγάζει κάτι.

Έγινε επεξεργασία - dim1
Link to comment
Share on other sites

Πατα το αγγελιες ,ψαξε εκει γενικα και μετα ψαξε ξεχωριστα τις κατηγοριες γλυκου,θαλασσινου και εξοπλισμος.Δεν θελω να σου προτεινω κατι εγω για να μην υπαρξουν παρεξηγησεις με τους  συγχομπιστες μας:).Παντως υπαρχουν αυτη τη στιγμη κανα δυο καλες περιπτωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...