Jump to content

Πρόβλημα με Ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα την βοήθειά σας με ενα ενυδρείο HAILEA 60 λίτρων τριών χρόνων. παρατηρήσαμε ότι εξωτερικά στην βαση του ενυδρείου υπήρχε αρκετό νερό και είχε φουσκώσει το έπιπλο και αποφασίσαμε να το αδειάσουμε για να το σηκώσουμε για να δούμε αν στάζει...πήρα ένα τετράγωνο κουβά 80 λιτρων που είχα και μετέφερα το νερό του ενυδρείου μαζί με το δέντρο που είχα μέσα και τις πέτρες μαζί με τα ψάρια εβαλα το φίλτρο κανονικά μαζί και με τον θερμοστάτη......το χαλίκι με το χώμα που είχε το ενυδρείο το βαλαμε σε άλλον κουβά και τον ξεπλύναμε όπως είχαμε κάνει την πρώτη φορά και το αποθηκεύσαμε...Ξεπλύναμε καλά το ενυδρείο και του βάλαμε καθαρό νερό για να δώ απο που χανει αλλά μεχρι στιγμής δεν εχει πουθενα γύρω γύρω σταγόνα...Θα ήθελα να μου πεί καποιος αν ξέρει.....1) αν βαλω ετσι και αλλιώς εσωτερικά σιλικόνη γυρω γύρω πάνω απο την άλλη σιλικόνη που εχει υπάρχει πρόβλημα?? 2) τα ψαρια που τα μετέφερα θα αντέξουν στον πλαστικό κουβά??? και τέλος το χαλίκι που βγάλαμε με το χώμα που ξεπλύναμε όταν το βαλουμε ξανα στο ενυδρείο χρειαζεται κατι....το ξερω ότι σας ζαλισα αλλά η αλήθεια είναι ότι λυπάμαι τα ψαρια και τον κόπο μας τόσο καιρό...καθε βοήθεια ευπρόσδεκτη σας ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

πες μας σε παρακαλω αν μπορεις τι ψαρια διαθετεις και να σου πουμε αν μπορουν να αντεξουν ...αλλα μηπως ειναι ενταξει το ενυδρειο και ειχες απωλεια νερου απο κανενα φιλτρο για παραδειγμα??

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος iceman68 έγραψε:

Καλησπέρα θα ήθελα την βοήθειά σας με ενα ενυδρείο HAILEA 60 λίτρων τριών χρόνων. παρατηρήσαμε ότι εξωτερικά στην βαση του ενυδρείου υπήρχε αρκετό νερό και είχε φουσκώσει το έπιπλο και αποφασίσαμε να το αδειάσουμε για να το σηκώσουμε για να δούμε αν στάζει...πήρα ένα τετράγωνο κουβά 80 λιτρων που είχα και μετέφερα το νερό του ενυδρείου μαζί με το δέντρο που είχα μέσα και τις πέτρες μαζί με τα ψάρια εβαλα το φίλτρο κανονικά μαζί και με τον θερμοστάτη......το χαλίκι με το χώμα που είχε το ενυδρείο το βαλαμε σε άλλον κουβά και τον ξεπλύναμε όπως είχαμε κάνει την πρώτη φορά και το αποθηκεύσαμε...Ξεπλύναμε καλά το ενυδρείο και του βάλαμε καθαρό νερό για να δώ απο που χανει αλλά μεχρι στιγμής δεν εχει πουθενα γύρω γύρω σταγόνα...Θα ήθελα να μου πεί καποιος αν ξέρει.....1) αν βαλω ετσι και αλλιώς εσωτερικά σιλικόνη γυρω γύρω πάνω απο την άλλη σιλικόνη που εχει υπάρχει πρόβλημα?? 2) τα ψαρια που τα μετέφερα θα αντέξουν στον πλαστικό κουβά??? και τέλος το χαλίκι που βγάλαμε με το χώμα που ξεπλύναμε όταν το βαλουμε ξανα στο ενυδρείο χρειαζεται κατι....το ξερω ότι σας ζαλισα αλλά η αλήθεια είναι ότι λυπάμαι τα ψαρια και τον κόπο μας τόσο καιρό...καθε βοήθεια ευπρόσδεκτη σας ευχαριστώ. 

Η σιλικονη απ οσο ξερω δεν πιανει πανω απο αλλη.

Θα πρεπει να ξηλωσεις τις παλιες σιλικονες και να βαλεις καινουρια.

Τα ψαρια θα αντεξουν εφοσον εχεις βαλει το φιλτρο στον κουβα και το θερμοστατη.

Οταν λες χωμα εννοεις υποστρωμα για φυτα?

Αν ναι,δυστοιχως δεν μπορεις να το ξαναβαλεις το υποστρωμα.Θα πρεπει να το διαχωρισεις απο το χαλικι και να μπει απο κατω το υποστρωμα και απο το χαλικι,δεν γινεται να μπει αναμεικτο.Ειναι πολυ δυσκολο να το διαχωρισεις τωρα.

Αν αφησεις το υποστρωμα με το χαλικι οπως ειναι,πολυ πιθανον να εχεις προβλημα με αλγες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους, οχι δεν εχω Αεραντλία απο ψάρια εχω δύο Αγγελόψαρα μια χείρα εναν Αρλερκίνο εναν γλύφτη και άλλα δύο που δεν θυμαμαι.και σήμερα το πρωί που κοίταξα το ενυδρείο δεν έχει χάσει σταγόνα...και πάλι σας ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία - iceman68
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε!!

Αν χρειαστεί να κρατήσεις τα ζωντανά για μεγαλύτερο διάστημα στο κουβά πρέπει να προσθέσεις αεραντλία για να είσαι σίγουρος οτι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα..Το φίλτρο σου έχει και λαστιχάκι που τροφοδοτεί το νερό με οξυγόνο ή είναι φίλτρο που έιναι όλο μέσα στο νερό και δεν έχει καμια επαφή με την επιφάνεια του νερού?

Οταν γυρίσεις σπίτι παρατήρησε τις αναπνοές τους και δες αν είναι ήρεμες ή σου ζητάνε οξυγόνο..  ;)

Link to comment
Share on other sites

το φίλτρο πάνω εχει ενα μικρό ροοστάτη που βγαζει φυσαλίδες μαζί με το νερό. θα δω αν δεν εχει χασει μεχρι το μεσημέρι που θα πάω σπίτι θα πάρουμε χαλίκι και θα το βαλω πάλι σε ενεργεία.

Link to comment
Share on other sites

Απλα να ξερεις και εντελως ενημερωτικα οτι τα 60 λιτρα για τα αγγελοψαρα ειναι πολυ λιγα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχιζω και γινομαι και εγω εριστικος....ρασταμανιαζω...και ανησυχω))) Φιλε iceman ωραιο το χομπυ των ενυδρειων αλλα για να μεγαλωσει αυτο το ενδιαφερον....ΔΙΑΒΑΣΕ... Μαθε τι ειδη εχεις αν ταιριαζουν μεταξυ τους γλειφτης;;; ευτυχως που δεν ειναι καθαριστης....εαν ετρεξε το ενυδρειο λιιιιγο και τωρα δεν τρεχει που ειχες βαλει το ενυδρειο πριν;;;εαν ειχε κενο το επιπλο και τωρα δεν εχει......ψαξτο μπες στα βαθια και κολυμπα.Ωραια η επιφανεια( χαλαρωνεις) αλλα στο βυθο ειναι οι θησαυροι

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος elkaranasos έγραψε:

Αρχιζω και γινομαι και εγω εριστικος....ρασταμανιαζω...και ανησυχω))) Φιλε iceman ωραιο το χομπυ των ενυδρειων αλλα για να μεγαλωσει αυτο το ενδιαφερον....ΔΙΑΒΑΣΕ... Μαθε τι ειδη εχεις αν ταιριαζουν μεταξυ τους γλειφτης;;; ευτυχως που δεν ειναι καθαριστης....εαν ετρεξε το ενυδρειο λιιιιγο και τωρα δεν τρεχει που ειχες βαλει το ενυδρειο πριν;;;εαν ειχε κενο το επιπλο και τωρα δεν εχει......ψαξτο μπες στα βαθια και κολυμπα.Ωραια η επιφανεια( χαλαρωνεις) αλλα στο βυθο ειναι οι θησαυροι

Φιλος..αν θες σταματησε το αυτο..εγω εριστικος δεν ειμαι..παντα με αυτον τον τροπο εγραφα και ετσι θα γραφω..και να θυμασαι οτι οπως μου απαντουν απαντω και εγω..:)

Link to comment
Share on other sites

Ρασταμαν δεν το ειπα για να σε προσβαλω...συγνωμη αν το πηρες ετσι ...για μενα εισαι η φωνη του σωστου και τουαυτο ειναι...πολλοι μεσα και εγω προσπαθουμαι να βρουμε τροπους να εχουμε ενυδρειο εχθες ετοιμο... ευτυχως που υπαρχει καποιος που τα λεει ξεκαθαρα κι ας ποναει....η αληθεια ποναει απο μονη της...εμενα προσωπικα οταν μου ειπες οτι το ενυδρειο δεν παταει καλα...κατευθειαν ειπα τι λεει αυτος ρε φιλε.. αλλα οταν σκεφτηκα τα νερα να τρεχουν δλδ μια καταστροφη ειπα Λευτερακο τωρα αδειαζουμε...  και παλι αν το πηρες στραβα το παιρνω πισω

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος rastafarian έγραψε:

Απλα να ξερεις και εντελως ενημερωτικα οτι τα 60 λιτρα για τα αγγελοψαρα ειναι πολυ λιγα.

 πρίν αγοράσουμε ρωτάμε και δεν μας λένε κατι τετοιο τι να σου πω για να το λές δίκιο θα έχεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος elkaranasos έγραψε:

Αρχιζω και γινομαι και εγω εριστικος....ρασταμανιαζω...και ανησυχω))) Φιλε iceman ωραιο το χομπυ των ενυδρειων αλλα για να μεγαλωσει αυτο το ενδιαφερον....ΔΙΑΒΑΣΕ... Μαθε τι ειδη εχεις αν ταιριαζουν μεταξυ τους γλειφτης;;; ευτυχως που δεν ειναι καθαριστης....εαν ετρεξε το ενυδρειο λιιιιγο και τωρα δεν τρεχει που ειχες βαλει το ενυδρειο πριν;;;εαν ειχε κενο το επιπλο και τωρα δεν εχει......ψαξτο μπες στα βαθια και κολυμπα.Ωραια η επιφανεια( χαλαρωνεις) αλλα στο βυθο ειναι οι θησαυροι

 το τι ταιριάζουν ρωταμε απο εκεί που τα  αγοράζουμε δεν μπορούμε όλοι να τα ξέρουμε όλα και μη τι άλλο δείχνουμε στους πωλητές εμπιστοσύνη η βαση είναι της HAILEA για το συγκεκριμένο ενυδρείο  θα το κοιταξω αν δεν καθότανε καλά....

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος elkaranasos έγραψε:

Ρασταμαν δεν το ειπα για να σε προσβαλω...συγνωμη αν το πηρες ετσι ...για μενα εισαι η φωνη του σωστου και τουαυτο ειναι...πολλοι μεσα και εγω προσπαθουμαι να βρουμε τροπους να εχουμε ενυδρειο εχθες ετοιμο... ευτυχως που υπαρχει καποιος που τα λεει ξεκαθαρα κι ας ποναει....η αληθεια ποναει απο μονη της...εμενα προσωπικα οταν μου ειπες οτι το ενυδρειο δεν παταει καλα...κατευθειαν ειπα τι λεει αυτος ρε φιλε.. αλλα οταν σκεφτηκα τα νερα να τρεχουν δλδ μια καταστροφη ειπα Λευτερακο τωρα αδειαζουμε...  και παλι αν το πηρες στραβα το παιρνω πισω

Ολα καλα,δεν υπαρχει προβλημα κανενα και καμια παρεξηγηση :)

πριν 13 λεπτά, το μέλος iceman68 έγραψε:

 πρίν αγοράσουμε ρωτάμε και δεν μας λένε κατι τετοιο τι να σου πω για να το λές δίκιο θα έχεις.

Το ξερω και δυστοιχως ολοι οι νεοι στο χομπι ετσι την πατανε γιατι οι περισσοτεροι υπαλληλοι στα πετ σοπ ειναι ασχετοι και απλα θελουν να πουλησουν.Πολλοι λιγοι ειναι και χομπιστες.

Για μενα θα πρεπει να γυρισεις τα αγγελοψαρα πισω γιατι οπως σου ειπα ειναι πολυ μικρο το ενυδρειο γι αυτα.

Ριξε μια ματια και στο παρακατω.

 

Link to comment
Share on other sites

Το τι ταιριαζουν το ρωταμε σε ηδη κατεχοντες και εχοντες πειρα. Μου εχει τυχει προσωπικα σε γνωστη αλυσιδα πετ να μου πουλανε ξιφοφορο για κορυντορας και οταν ρωτησα το κορυντορας τι ψαρι ειναι μου ειπε ειναι κρατημενο.Κανεις δεν τα ξερει ολα...και οπως εχω πει διδασκον αει διδασκομενος. Σε καμια περιπτωση δεν θελω να το παιξω ξερολας.Αρχαριος ειμαι και παντα μου αρεσει η βοηθεια.Με βοηθησαν βοηθαω χαιρομαι οταν υπαρχουν νεοι αρχαριοι κραταει το χομπυ ζωντανο.Οσο για τον πωλητη σου εδωσε αγγελοψαρα χωρις να σε ρωτησει τα λιτρα....θα αποκτησεις και εσυ πειρα να κρινεις το σωστο πωλητη

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος rastafarian έγραψε:

Απλα να ξερεις και εντελως ενημερωτικα οτι τα 60 λιτρα για τα αγγελοψαρα ειναι πολυ λιγα.

Λάθος δεν είναι λίγα απλά είναι απαγορευτικά τα 60 λίτρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας, αυριο θα πάρω χαλίκι και χωμα για το ενυδρείο να τα βαλω ξανα μεσα και ο Θεός βοηθός....κατι τελευταίο το νερό να το αλλάξω όλο η να το μεταφέρω το υπάρχων??

Link to comment
Share on other sites

Να μεταφερεις σχεδον ολο.

Καντο σαν να κανεις μια αλλαγη νερου,βαλε δηλαδη το 30% του νερου φρεσκο και το υπολοιπο απο το παλιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά στους εορτάζοντες.

Θέλω να σας ευχαριστήσω για τις συμβουλές σας.

Γέμισα ξανα το ενυδρείο με καινούριο χώμα και βότσαλο αφού βέβαια τα ξέπλυνα καλά και βέβαια αφού πρώτα βεβαιώθηκα ότι δεν χάνει απο πουθενά....μαλλον απο τους εξαερωτήρες και δεν το είχαμε δει και είχε γεμίσει η βάση νερό....

τα ψαρια τα μετεφερα και μέχρι στιγμής όλα είναι μια χαρα...και πάλι ευχαριστώ όλους.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...