Jump to content

Recommended Posts

μετά και τα τελευταία συμβάντα, αποφασίστηκε η αγορά ενός νέου ενυδρείου οχι ακριβώς προς αντικατάσταση του παλιού (γιαυτό και ανοίγω νέο θέμα) καθώς το τελευταίο θα λυθεί και θα ξανακολληθει καποια στιγμή και μετά μάλλον θα γίνει θαλασσινό.

Στο θέμα μας ομως.  Το νεο ενυδρείο θα ειναι ενα rio125 led που θα φυτευτεί φουλ. θα μπει co2 φυσικά και ηδη πονοκεφαλιάζω για το αν οι δυο led λάμπες του  

Power 1x14 W DAY & 1x14 W NATURE
Kelvin 9000/6500
Lumen 3220

 
είναι αρκετές για απαιτητικά φυτά όπως αυτά που έχω ήδη ή θα πρέπει να προσθέσω και κάποιες από τις λάμπες που έχω ήδη στο παλιό ενυδρείο ( arcadia plant pro, arcadia freshwater pro &  grolux). σημειώνω πως το νέο ενυδρείο ειναι κατά 10cm ψηλότερο από το παλιό.

Link to comment
Share on other sites

τελικά τα υποστρώματα βγαίνουν μπόλικα λεφτά.....
Αφου εγώ θα βαλω τα φυτά που εχω ηδη εδώ και χρόνια στο αλλο ενυδρείο λετε να αρκει για υπόστρωμα μόνο το JBL MANADO  ?? γιατί αν το πάω κανονικά με "χώμα" θελω πάνω απο 50αρικο μόνο για αυτή τη δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

να σημειώσω οτι θα μεταφερθεί και ολο το νερό απο το παλιο ενυδρείο με ολα τα θρεπτικά που εχει ηδη στη στηλη, οπότε δεν ειναι οτι μπαινουν νέα φυτα σε ΄νέο ενυδρειο χωρις τα απαραιτητα στη στηλη του νερου κτλπ....  Στο παλιο ολα πανε τρένο παντως

Link to comment
Share on other sites

To manado δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε και δεν ξερω να σου πω ποσο καλο ειναι.

Ομως αυτο που γραφεις πιο πανω δεν ισχυει,επειδ δηλαδη θα βαλεις το νερο απο το παλιο ενυδρειο θα εισαι κομπλε.Ο βυθος θα ειναι φρεσκος και αστρωτος και τα φυτα θα φανε σοκ απο το ξεφυτεμα και το φυτεμα στο νεο ενυδρειο.

Συν οτι το φως σου θα ειναι διαφορετικο απο το παλιο σου ενυδρειο,αρα αλλες συνθικες.

Εγω θα σου ελεγα να κοιταξεις και το fluval stratum που μπαινει και αυτο σκετο.Εγω παντως που το εχω χργσιμοποιησει εχω μεινει πολυ ευχαρηστιμενος.

Link to comment
Share on other sites

καλά τα λές αλλά φαίνεται να μου βγαίνει ενα 50αρικο και αυτό.....   πάντως το υπόστρωμα που εχω τώρα μετράει 14 χρόνια (ναι τόσα). φυσικά βάζω ταμπλέτες που και που. Αλλά με βάση οτι φυτεύω σε αυτό τόσα χρόνια που είναι πρακτικά άχρηστο, σκέφτηκα και μήπως βάλω μονο αυτο που είπα + χαλίκι και ταμπλέτες. και πάλι πιο ενεργό βυθό θα εχω απο σήμερα νομίζω.

Οσο για τον φωτισμό με εχει βολέψει τόσο πολύ ο σημερινός μου συνδυασμός λαμπών που πραγματικά φοβάμαι να χρησιμοποιήσω τις led του ενυδρείου! Δεν σας κρύβω πως πιστεύω οτι θα γλιτώσω πολλούς μπελάδες αν βάλω τις παλιές. αλλά είναι λιγο κουλό να έχω λεντ και να μη τις αξιοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

καλά τα λές αλλά φαίνεται να μου βγαίνει ενα 50αρικο και αυτό.....   πάντως το υπόστρωμα που εχω τώρα μετράει 14 χρόνια (ναι τόσα). φυσικά βάζω ταμπλέτες που και που. Αλλά με βάση οτι φυτεύω σε αυτό τόσα χρόνια που είναι πρακτικά άχρηστο, σκέφτηκα και μήπως βάλω μονο αυτο που είπα + χαλίκι και ταμπλέτες. και πάλι πιο ενεργό βυθό θα εχω απο σήμερα νομίζω.

Οσο για τον φωτισμό με εχει βολέψει τόσο πολύ ο σημερινός μου συνδυασμός λαμπών που πραγματικά φοβάμαι να χρησιμοποιήσω τις led του ενυδρείου! Δεν σας κρύβω πως πιστεύω οτι θα γλιτώσω πολλούς μπελάδες αν βάλω τις παλιές. αλλά είναι λιγο κουλό να έχω λεντ και να μη τις αξιοποιώ.

 Δυστοιχως δεν ειναι ετσι οπως τα λες και αυτο γιατι μετα απο τοσα χρονια λειτουργιας του ενυδρειου και σκετη αμμο να ειχες θα ηταν πολυ ανωτερη απο καθε υποστρωμα και αυτο γιατι με τα οργανικα που εχει μαζεψει τοσα χρονια εχει γινει σουπερ υποστρωμα με τρελα θρεπτικα για τα φυτα,συν τα βακτηρια που εχουν αναπτυχθει εκει κατω.Οπωτε δεν εχει καμια σχεση το παλιο με το νεο υποστρωμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη διαφορά στη ποιότητα απο το προηγούμενο μάρκας μεκαψες pro .....  από αύριο αρχίζει η "μετακόμιση"!
Μονο που θα πρέπει να παρω μια απόφαση για το πώς θα δουλέψω τις λάμπες..... να αφησω τις λεντ οπως ειναι και να προσθέσω και μια grolux, να βγάλω τη λεντ την 6500κ και να προσθέσω μια grolux και μια arcadia plantpro..... και πανω που ειχα φτιάξει τοσο καλό φωτισμό που ούτε αλγες ειχα ουτε προβλήματα στην ανάπτυξη!

IMG_20180330_234813[1].jpg

Έγινε επεξεργασία - Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος
Link to comment
Share on other sites

  προσπαθώντας να διαλέξω τι χρώμα να έχει η τελευταία στρώση του βυθού..... αποφάσεις ζωής! (στη κυριολεξία, δεν αλλάζει μετά!)

IMG_20180331_192511_HDR[2].jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι έχεις βάλει μέχρι τώρα?

Link to comment
Share on other sites

29664876_10215949980773305_5521941214120624429_o.thumb.jpg.027c33b59571a8c0ccc76a96e3ab228b.jpgt

Link to comment
Share on other sites

μεταφύτεψα οσα θεώρησα οτι θα πιάσουν και μεσα στις επόμενες εβδομάδες θα αγοράσω 2-3 συγκεκριμένα φυτά  που εχω υπόψιν μου. κράτησα τις δυο LED του ενυδρείου και προσθεσα και μια arcadia plantpro 24w και ελπίζω να εκανα καλά.
Επίσης επι την ευκαιρία κράτησα μόνο καθαρόαιμες γαρίδες. ηταν αδύνατον εξάλλου να ψαρέψω ολες όσες είχα στο παλιό.

Link to comment
Share on other sites

29597640_10215971180383282_5941650378363134203_n.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

φυτέψαμε σήμερα...

https://youtu.be/JRRiszxG5J0

Έγινε επεξεργασία - Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος
Link to comment
Share on other sites

29983253_10215978613289100_4778047163549349886_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

είναι πολύ εκνευριστικό που με το παλιό ενυδρείο ειχα καταλήξει σε έναν συνδυασμό λαμπών και λίπανσης ο οποίος δούλευε υπέροχα χωρίς αλγες ακόμη και στο τζάμι και από όταν έστησα το καινούριο με τα LED (που απέφευγα μεχρι τώρα) να είμαι σε αυτό το σημείο....

για την ωρα κατηγορώ τον φωτισμό για το παραπάνω χάλι. μου ερχεται να ξηλώσω τα λεντ και να ξαναβάλω τις Τ5 που δούλευαν μια χαρα

SAM_0447.JPG

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

λίγες εβδομάδες αργότερα.... πλέον χωρίς αλγες (στο ξύλο έχει αλλά δεν μετράει γιατί  αυτό μου μάζευε πάντα)!
Η cuba έχει πάρει δρόμο ήδη αλλά ήθελα να τη περιορίσω να μην απλωθεί σε καποια σημεία. πως βάζουμε φράγμα? Εχετε δοκιμάσει καποια λύση??

31939601_10216226389443349_24608311475175424_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η cuba δεν περιορίζεται όταν αρχίσει και αναπτύσεται θα καβαλήσει ότι εμπόδιο κι αν της βάλεις.

Το ξύλο θα το έβγαζα από μέσα. Εχει πολύ άλγη επάνω του που μπορεί να την μεταφέρει και σε άλλα σημεία.:)

Link to comment
Share on other sites

ευτυχώς μενει στο άξυλο, και στο άλλο ετσι το ειχα για 10 χρόνια (σημ, η anubia αριστερά είναι 14 χρονών περίπου, και το αλλο το πλατύφυλλο στο κέντρο σίγουρα μετράει μια 10ετια και αρκετές μεταφυτέψεις).
 
Αμα δω τίποτα περίεργο βέβαια θα πάρει πόδι. (μερικές φορές το  έχω πλύνει  με οξυζενέ και καθαρίζει).
cuba δεν είχα ξαναβάλει (η συγκεκριμένη μεταφέρθηκε απο το άλλο ενυδρείο που μου έσπασε γιαυτό ειναι ετσι τούφα μαζεμένη). θα αφήσει κενό κάτω απο τα άλλα φυτά οταν τα φτάσει ή θα τα πνίξει χαμηλά?

Link to comment
Share on other sites

Είναι ικανή να φτάσει μέχρι τα άλλα φυτά (θέλει κάποιο χρονικό διάστημα βέβαια, και τη σχετική φροντίδα) αλλά εκεί θα δώσεις τη λύση εσύ με το ψαλιδάκι σου.:D

Γίνετε υπέροχο χαλί αν υπάρχει επαρκής φωτισμός, και θα κάνει τρομερή αντίθεση με τα κόκκινα φυτά σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κύριοι έμεινα από διοξείδιο και τώρα πάμε για τρίτη αναγκαστικά. 5 μέρες δηλαδή.... 

Τι προτείνετε, να βάλω τα φυτά σε αναστολή κόβοντας τα λιπάσματα ή συνεχίζω κανονικά και προσθέτω και εξέλ? 

Link to comment
Share on other sites

έχετε ντύσει κάπως τις δικές σας φιάλες να μη δείχνουν σαν πυροσβεστήρες?? 
Πήρα επιτέλους μεγαλύτερη φιάλη για το co2. Ειναι 2κιλη απο πυροσβεστήρα. Αυτή η κοκκινίλα όμως ειναι πολύ εκνευριστική..... δυστυχώς δεν έχω μέρος να τη βάλω μέσα για να μη φαίνεται.

SAM_0784.JPG

Link to comment
Share on other sites

τελικά έντυσα τη φιάλη με ένα αυτοκόλλητο που έφτιαξα εγώ για να σπάει λίγο η μονοτονία. Θα σας φανεί παράξενο αλλά ταιριάζει με τη διακόσμηση του σπιτιού μου γιατι είναι γεμάτο με τέτοιου είδους trollιες σε διάφορα σημεία. Έχω και ένα φίλο που είναι στο στρατό σώμα βιολογικού πολέμου και φρικάρει όταν το δει! 
(εχει και ενα ορθογραφικό λάθος που μου ξέφυγε θα το διορθώσω σύντομα)


 

33871324_10216391282125563_2398398884427595776_n.jpg

34028931_10216391284045611_6056580456378269696_n.jpg

  • Haha 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

τελικά έντυσα τη φιάλη με ένα αυτοκόλλητο που έφτιαξα εγώ για να σπάει λίγο η μονοτονία. Θα σας φανεί παράξενο αλλά ταιριάζει με τη διακόσμηση του σπιτιού μου γιατι είναι γεμάτο με τέτοιου είδους trollιες σε διάφορα σημεία. Έχω και ένα φίλο που είναι στο στρατό σώμα βιολογικού πολέμου και φρικάρει όταν το δει! 
(εχει και ενα ορθογραφικό λάθος που μου ξέφυγε θα το διορθώσω σύντομα)


 

 

34028931_10216391284045611_6056580456378269696_n.jpg

 

 

Μπράβο!Πολύ όμορφο γίνετε!

 

Όσο για τις τρολλιές πρέπει να είσαι μεγάλος καρνάβαλος!αχαχαχχαχαχα σε πάω!πρέπει να έρθεις από συνάντηση του άκουαζον θα σβήσουμε από το γέλιο.... :D

 

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Husky_Jim said:

 

 

Μπράβο!Πολύ όμορφο γίνετε!

 

Όσο για τις τρολλιές πρέπει να είσαι μεγάλος καρνάβαλος!αχαχαχχαχαχα σε πάω!πρέπει να έρθεις από συνάντηση του άκουαζον θα σβήσουμε από το γέλιο.... :D

 

Οπως το ειπες καρνάβαλος! Να φανταστείς παλιότερα στην αυλόπορτα για τα πρόβατα στο μαντρί είχα αφίσα του jurrasic park..... (με το δίκιο μου γιατι είχα και ενα κριάρι τότε που ήταν σαν δεινόσαυρος)!
Πάντως οταν έψαχνα ιδέες για να ντύσω τη μπουκάλα δεν βρήκα τίποτα. παραξενεύτηκα που κανένας δεν εχει ασχοληθεί. Μάλλον σε όλους αρέσει το κόκκινο της πυροσβεστικής.

Θα χαρώ να βρεθώ καποια στιγμή σε συνάντηση απλά δεν ξέρω ποτέ γιατί μένω εκτός αττικής και δεν είναι πάντα εύκολο...
 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/4/2018 at 8:04 ΜΜ, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

είναι πολύ εκνευριστικό που με το παλιό ενυδρείο ειχα καταλήξει σε έναν συνδυασμό λαμπών και λίπανσης ο οποίος δούλευε υπέροχα χωρίς αλγες ακόμη και στο τζάμι και από όταν έστησα το καινούριο με τα LED (που απέφευγα μεχρι τώρα) να είμαι σε αυτό το σημείο....

για την ωρα κατηγορώ τον φωτισμό για το παραπάνω χάλι. μου ερχεται να ξηλώσω τα λεντ και να ξαναβάλω τις Τ5 που δούλευαν μια χαρα

SAM_0447.JPG

Εισαι ΤΟ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ! Με καλη εννοια! Τωρα σοβαρα, πως παλεψες με τοσες αλγες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...