Jump to content

Recommended Posts

On 5/28/2019 at 9:42 PM, natateo said:

πανεμορφος!!!!!!!!!!!!

ξερεις τι ειδος ακριβώς ειναι? εχει μεινει στα 5cm εδώ και μηνες ενώ ο αλλος που εχω εχει φτασει κανονικά το μεγεθος των ansistrus....

Επίσης ποια η γνώμη σας για τις δοσομετρικές jebao dp4?? αξίζουν σαν μεταχειρισμένες ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

ξερεις τι ειδος ακριβώς ειναι? εχει μεινει στα 5cm εδώ και μηνες ενώ ο αλλος που εχω εχει φτασει κανονικά το μεγεθος των ansistrus....

Επίσης ποια η γνώμη σας για τις δοσομετρικές jebao dp4?? αξίζουν σαν μεταχειρισμένες ή οχι?

O @Husky_Jim ειναι expert για αυτα τα ψαρια.

Για δοσομετρικες ιδεα δεν εχω. Οι "αλμυροι" σιγουρα ξερουν κατι παραπανω.....

Link to comment
Share on other sites

Ancistrus cf. Cirrhosus είναι και τα δύο.Τωρα το γιατί έμεινε μικρό είναι άγνωστο.Πάντως είναι θηλυκό

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επιτέλους ελαφρώς προσεγμένο! 

67093321_391515158162902_484550041306923008_n.jpg

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Η rotalla wallichii έχει γίνει πανέμορφη, πολύ ωραίο το ροζάκι που έβγαλε, όντως δεν την χορταίνεις. 

Νομίζω πρέπει να μπει ψαλίδι στη Cuba, ποσό είναι τώρα 4cm? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 7/24/2019 at 2:26 PM, asplinnos said:

Η rotalla wallichii έχει γίνει πανέμορφη, πολύ ωραίο το ροζάκι που έβγαλε, όντως δεν την χορταίνεις. 

Νομίζω πρέπει να μπει ψαλίδι στη Cuba, ποσό είναι τώρα 4cm? 

Η cuba πονεμένη ιστορία... τη κοβω οσο μπορώ αλλά τελικά θα την αλλάξω. οσο για τη rotallia εχω θέμα. αυτό το χρώμα το παιρνει μονο πανω πανω στο νερό οχι πιο βαθια. σαν να μη φτάνει το σωστό φως κάτω αλλά απο πανω της ακριβώς εχω και μια Τ5 plant pro μαζι με τις εργοστασιακές λεντ του rio....

IMG_20190425_181933_HDR.jpg

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη, δεν μπορω να καταλαβω το τι βλεπω στην φωτοφραφια....

Αριστερα κατω cuba ειναι... Πανω στις μικρες πετρουλες τι ειναι; Μου θυμιζει μια κοκκινη αλγη γλυκου...

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, natateo said:

Δημητρη, δεν μπορω να καταλαβω το τι βλεπω στην φωτοφραφια....

Αριστερα κατω cuba ειναι... Πανω στις μικρες πετρουλες τι ειναι; Μου θυμιζει μια κοκκινη αλγη γλυκου...

Ξέχνα τη τελευταια φωτογραφία, απλά την έδειξα δεν αναφέρθηκα σε αυτήν στο κείμενο του ποστ. μη σε μπερδέυει,  αυτο που λέω για τη rotallia ισχύει.

Στη φωτογραφία παντως οντως βλεπεις μια αλγη σαν τουφα που μου αρεσει και την αφηνω χρόνια τωρα σε αυτο το ξύλο. δεν απλώνει παραπάνω.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

IMG_20190915_190557_HDR.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ωραίες οι   cherry σου.

Βάλε και καμιά φωτογραφία ακόμη. Με το σταγονόμετρο μας τις

δίνεις.:D

Link to comment
Share on other sites

Ντρέπομαι είναι μόνιμα ακλαδευτο και όταν κλαδεύω αναγκαστικά τα κόβω πολύ για να ξανά στρώσουν και δεν δείχνει ωραίο συνήθως. Θα ανεβάσω 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Ντρέπομαι είναι μόνιμα ακλαδευτο και όταν κλαδεύω αναγκαστικά τα κόβω πολύ για να ξανά στρώσουν και δεν δείχνει ωραίο συνήθως. Θα ανεβάσω 

Οι προηγούμενες φωτογραφίες είναι τέλειες. Οπότε μη κολλάς.:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

επειδή δεν υπήρχε περίπτωση να δώσω 50-70€ για δοχείο δοσομετρικής έφτιαξα ενα στα γρήγορα μόνος μου. εντάξει δεν βγήκε τόσο ωραίο σαν τα έτοιμα αλλά it aint stupid if it works!
Όχι δεν μπέρδεψα τα topic με ένα από τα θαλασσινά μου ενυδρεία, στο φυτεμένο θα μπει η δοσομετρική, να ηρεμήσω λίγο!

IMG_20191023_210027[1].jpg

IMG_20191023_210037[1].jpg

  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

όταν παρουσιάζουμε μια αυτοσχέδια κατασκευή επιβάλετε να συνοδεύεται απο κείμενά-φωτογραφίες όλων των βημάτων της κατασκευής ? αλλιώς ρε φίλε εμείς πως θα την φτιάξουμε;;; 

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι περιμενουμε αναλυτικό τρόπο κατασκευής με κάθε λεπτομέρεια! 

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις σιγά την κατασκευή ενα απόγευμα μου πηρε μονο. Αφού οι περισσότεροι εδώ μεσα φτιάχνετε διάφορα μόνοι σας. Γιαυτό δεν τράβηξα βίντεο αυτή τη φορά. Αλλά αν θέλετε να δείτε λιγο πως δουλεύεις το πλέξι (με τον δύσκολο τρόπο γιατι αντι για σέγα υπαρχει και κόφτης που εμενα δεν με βολέυει παντού) δείτε αν σας έχει ξεφύγει μεχρι τωρα πως έφτιαξα το pico reef πριν λίγο καιρό. εκεί τράβηξα βίντεο....

Σειρά εχει ενα καλό τακτοποιημα και οργάνωση στο ντουλάπι του ενυδρείου καθώς και η δημιουργία μιας κονσόλας ας την πούμε που θα ελέγχει όλες τις συσκευές. Γενικά εχω αρκετά project που τρέχω φέτος σχετικά με τα ενυδρεία και δεν μενει χρόνος (ηθελα & 2 θαλασσινά τρομάρα μου)
 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δοκιμές.....
 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 1/6/2018 at 2:07 ΜΜ, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Οπως το ειπες καρνάβαλος! Να φανταστείς παλιότερα στην αυλόπορτα για τα πρόβατα στο μαντρί είχα αφίσα του jurrasic park..... (με το δίκιο μου γιατι είχα και ενα κριάρι τότε που ήταν σαν δεινόσαυρος)!
Πάντως οταν έψαχνα ιδέες για να ντύσω τη μπουκάλα δεν βρήκα τίποτα. παραξενεύτηκα που κανένας δεν εχει ασχοληθεί. Μάλλον σε όλους αρέσει το κόκκινο της πυροσβεστικής.

Θα χαρώ να βρεθώ καποια στιγμή σε συνάντηση απλά δεν ξέρω ποτέ γιατί μένω εκτός αττικής και δεν είναι πάντα εύκολο...
 


Το Umbrella corporation καλύτερο πιστεύω.

ECEEA29B-C08B-4A29-8875-31691E1484F3.jpeg

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

89154340_1916934638439385_3627203192615337984_o.thumb.jpg.35f84382b878d6d34a1d68167e34025c.jpg.....

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

89154340_1916934638439385_3627203192615337984_o.thumb.jpg.35f84382b878d6d34a1d68167e34025c.jpg.....


Μιλάς με γρίφους γέροντα.

Κάτσε να δεις που θα μπριζωσει και εμάς τώρα?

 

Link to comment
Share on other sites

@asplinnos είναι  sonoff. έλεγχος λειτουργιών από το  κινητό των συσκευών που θα συνδέσεις στις εξόδους του κάθε module. ή αλλιώς πως να πετύχεις μερικά πράγματα από αυτά που μπορεί να κάνει ένα rasspery pi & andruino χωρίς να μπλέξεις με προγραμματισμό κτλπ.

Και επιτέλους λίγο τακτοποιημένο ντουλάπι. το λες και hi tech για φυτεμένο....

img_20200311_192908.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

ή αλλιώς πως να πετύχεις μερικά πράγματα από αυτά που μπορεί να κάνει ένα rasspery pi & andruino χωρίς να μπλέξεις με προγραμματισμό κτλπ.

Μιλας και κινεζικα;;;;;;;!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Καλα..... δεν καταλαβα τιποτα.... :D

πριν 19 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

το λες και hi tech για φυτεμένο....

Παρα ειναι hi tech!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Κινέζικα δεν μιλάω, αλλά με το κλάδεμα της Cuba πάλι τον Κινέζο έκανα και θα είναι η 3η  φορά που θα την βγάλω όλη και ξαναφυτεψω πριν μεταμορφωθεί σε ένα μεγάλο νούφαρο στην επιφάνεια του νερού!

 Προτάσεις για κάτι άλλο όσο πιο ίδιο μέ Cuba γίνεται αλλά να δένει λίγο καλύτερα η ρίζα του κάτω???

Έγινε επεξεργασία - Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Κινέζικα δεν μιλάω, αλλά με το κλάδεμα της Cuba πάλι τον Κινέζο έκανα και θα είναι η 3η  φορά που θα την βγάλω όλη και ξαναφυτεψω πριν μεταμορφωθεί σε ένα μεγάλο νούφαρο στην επιφάνεια του νερού!

 Προτάσεις για κάτι άλλο όσο πιο ίδιο μέ Cuba γίνεται αλλά να δένει λίγο καλύτερα η ρίζα του κάτω???

Μπορεις να δοκιμασεις glossostigma, αλλα σαν το Cuba δεν υπαρχει... Σ΄εμενα τουλαχιστον δεν μεταμορφωνεται σε νουφαρο... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...