Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ η νεροχελωνιτσα μου εχει πρησμενα ματια


Recommended Posts

Για σας καλησπερα και χρονια πολλα η νεροχελωνα εδω και καποιες μερες εχει πρησμενα ματια εχω κολλυριο και της βαζω και εχω ακουσει κατι και για χαμομιλη ξερεις κανεις κατι αλλο που μπορω να κανω παραπανω επισης ειναι και μια αλλη χελωνιτσα στο ενυδρειο υπαρχει περιπτωση να κολλησει ? Σας παρακαλω αμα μπορειτε απαντηστε μου γρηγορα γιατι φοβαμαι επειδη η πρωτη μου χελωνα πεθανε απο αυτην την αρρωστια.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Ο.Σ.Φ.Π έγραψε:

Για σας καλησπερα και χρονια πολλα η νεροχελωνα εδω και καποιες μερες εχει πρησμενα ματια εχω κολλυριο και της βαζω και εχω ακουσει κατι και για χαμομιλη ξερεις κανεις κατι αλλο που μπορω να κανω παραπανω επισης ειναι και μια αλλη χελωνιτσα στο ενυδρειο υπαρχει περιπτωση να κολλησει ? Σας παρακαλω αμα μπορειτε απαντηστε μου γρηγορα γιατι φοβαμαι επειδη η πρωτη μου χελωνα πεθανε απο αυτην την αρρωστια.

Στείλε φωτό πρώτα

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλω γραψε πιο αναλυτικα τις συνθηκες που ζουνε οι χελωνες.Εχουν φιλτρο με βιολογικο υλικο,λαμπες uva-uvb,θερμαντηρα ?Καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου,το προετοιμαζεις?Συνηθως αυτη η ασθενεια των ματιων προερχεται απο κακη ποιοτητα νερου.Νομιζω οτι περισσοτερο απο το χαμομηλι θα βοηθησουν οι σταγονες που βαζεις,παντως συμπληρωματικα δοκιμασε το'κακο δεν θα της κανει. Αν θυμαμαι σωστα οι σταγονες λεγονται taberaqua η καπως ετσι?Απο εδω και μπρος πρεπει να εισαι πολυ σχολαστικος με την θεραπεια και την καθαριοτητα της.

Link to comment
Share on other sites

σημερα παρατηρησα οτι μια ανοιγει τα ματια της μια τα κλεινει επισης κανει κατι σαν να πνιγεται βγαζει μπουρμπουληθρες απτο στομα και μετα πηγαινει κατω επισης τεντωνει πολυ το κεφαλι της ξερετε τι ειναι?

πριν 13 ώρες, το μέλος rafael έγραψε:

Σε παρακαλω γραψε πιο αναλυτικα τις συνθηκες που ζουνε οι χελωνες.Εχουν φιλτρο με βιολογικο υλικο,λαμπες uva-uvb,θερμαντηρα ?Καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου,το προετοιμαζεις?Συνηθως αυτη η ασθενεια των ματιων προερχεται απο κακη ποιοτητα νερου.Νομιζω οτι περισσοτερο απο το χαμομηλι θα βοηθησουν οι σταγονες που βαζεις,παντως συμπληρωματικα δοκιμασε το'κακο δεν θα της κανει. Αν θυμαμαι σωστα οι σταγονες λεγονται taberaqua η καπως ετσι?Απο εδω και μπρος πρεπει να εισαι πολυ σχολαστικος με την θεραπεια και την καθαριοτητα της.

τα εχω ολα ανα δυο μερες βγαζω λιγο νερο και συμπληρωνω με αλλο στην ιδια θερμοκρασια και με αντιχλωριο και καθε σαββατο κανω γενικη καθαριοτητα

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος Ο.Σ.Φ.Π έγραψε:

σημερα παρατηρησα οτι μια ανοιγει τα ματια της μια τα κλεινει επισης κανει κατι σαν να πνιγεται βγαζει μπουρμπουληθρες απτο στομα και μετα πηγαινει κατω επισης τεντωνει πολυ το κεφαλι της ξερετε τι ειναι?

τα εχω ολα ανα δυο μερες βγαζω λιγο νερο και συμπληρωνω με αλλο στην ιδια θερμοκρασια και με αντιχλωριο και καθε σαββατο κανω γενικη καθαριοτητα

Τι ενυδρείο έχεις; Και πόσο νερό.... εμένα παλιά μου το έκαναν τον τους έβαζα πολύ νερό...τα μωρά δεν θέλουν να μπενουν απότομα στο βάθη νερό....έτσι το είχα δει και σε ένα φόρουμ πιο παλια

Link to comment
Share on other sites

δεν θυμαμαι διαστασεις αλλα ποτε δεν ειχαν προβλημα τωρα για καποιο λογο μου κανει νερα η μια χελωνα

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε

 

 

Έγινε επεξεργασία - Rik
  • Thanks 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Διαβασε εδω

Βλεπουμε και ΠΑΛΙ το ομολογουμενως πανεμορφο ενυδρειο σου!Και ερωτω...ποια η χρησιμοτητα της, κατα τα αλλα ωραιοτατης φωτο,:hysterical: στην περιπτωση του χελωνακιου?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Ο.Σ.Φ.Π έγραψε:

σημερα παρατηρησα οτι μια ανοιγει τα ματια της μια τα κλεινει επισης κανει κατι σαν να πνιγεται βγαζει μπουρμπουληθρες απτο στομα και μετα πηγαινει κατω επισης τεντωνει πολυ το κεφαλι της ξερετε τι ειναι?

τα εχω ολα ανα δυο μερες βγαζω λιγο νερο και συμπληρωνω με αλλο στην ιδια θερμοκρασια και με αντιχλωριο και καθε σαββατο κανω γενικη καθαριοτητα

Αυτα ειναι συμπτωματα και καποιων αναπνευστικων προβληματων.Το ενυδρειο εχει καπακι?Ειναι πολυ ευαισθητες στη διαφορα θερμοκρασιας του νερου και του αερα που αναπνεουν.Δεν ξερω ποσο μεγαλα ειναι τα χελωνακια.Καλο θα ηταν να απομονωσεις σε μια λεκανιτσα το αρρωστο χελωνακι και να εχει τοσο νερακι ωστε πατωντας στιον πατο να μπορει να βγαζει το κεφαλι του εξω.Αν μπορεις ανεβασε την θερμοκρασια του περιβαλλοντος της.Συνεχισε την θεραπεια για τα ματια του και νομιζω οτι θα ηταν φρονιμο να απευθυνθεις και σε εναν κτηνιατρο με εμπειρια στα ερπετα.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ τζαμπα εγραφα!:headonwall:Τα παντα κι ακομα περισσοτερα εμπεριεχονται στο αρθρο που σου προτεινε ο 

Rik!

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος rafael έγραψε:

Βλεπουμε και ΠΑΛΙ το ομολογουμενως πανεμορφο ενυδρειο σου!Και ερωτω...ποια η χρησιμοτητα της, κατα τα αλλα ωραιοτατης φωτο,:hysterical: στην περιπτωση του χελωνακιου?

:hehe:hehe:rasp:xaxaxaxa....εστειλα τον συνδεσμο απο το κινητο και ειχε αποθηκευμενο το ενυδρειο ακομη που σου ειχα στειλει...........

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/3/2018 at 6:05 ΜΜ, το μέλος rafael έγραψε:

Αυτα ειναι συμπτωματα και καποιων αναπνευστικων προβληματων.Το ενυδρειο εχει καπακι?Ειναι πολυ ευαισθητες στη διαφορα θερμοκρασιας του νερου και του αερα που αναπνεουν.Δεν ξερω ποσο μεγαλα ειναι τα χελωνακια.Καλο θα ηταν να απομονωσεις σε μια λεκανιτσα το αρρωστο χελωνακι και να εχει τοσο νερακι ωστε πατωντας στιον πατο να μπορει να βγαζει το κεφαλι του εξω.Αν μπορεις ανεβασε την θερμοκρασια του περιβαλλοντος της.Συνεχισε την θεραπεια για τα ματια του και νομιζω οτι θα ηταν φρονιμο να απευθυνθεις και σε εναν κτηνιατρο με εμπειρια στα ερπετα.

το ενυδρειο δεν εχει καπακι και η χελωνα ειναι μικρη 6μηνων μου φαινεται εχω ανεβασει την θερμοκρασια του περιβαλλοντος της και εχει αποτελεσμα σημερα παρατηρησα οτι πηγαινε να φαει αλλα δυσκολευοταν να πιασει το φαγητο ευτυχως οταν την εβαλα σε ποιο μικρη λεκανη εφαγε 2-3 αλλα με δυσκολοια.Επισης ξερεις κανεναν κτηνιατρο να που προτεινεις?

Link to comment
Share on other sites

Ωραια αφου φαινεται να την βοηθαει ανεβασε λιγο ακομα αν σε παιρνει.Σε τι θερμοκρασια ειναι τωρα?Μην την ανεβαζεις αποτομα αλλα σταδιακα.Δυσκολευεται να φαει γιατι λογω του οιδηματος στα ματια δεν βλεπει το φαγητο,γι'αυτο και σε προχωρημενες καταστασεις που τα ματια τους κλεινουν τελειως, πεθαινουν απο ασιτια.Σε ποια περιοχη μενεις να σου πω για κτηνιατρο?

Link to comment
Share on other sites

Σου απανταω εδω και για την διατροφη τους.Πρεπει και οι μικρες και οι μεγαλες να εχουν μια ποικιλια  απο αποξηραμενες και φρεσκες τροφες και να μην τρωνε μονο την κλασικη αποξηραμενη γαριδουλα.Οι μικρες πρεπει να τρωνε πολυ πρωτεινη και λιγα λαχανικα[για να τα συνηθιζουν σιγα σιγα]και οι μεγαλες το αναποδο.Μπορεις να τους δινεις ωμη σαρδελα,γαυρο,τονο κονσερβα[σε νερο και με ξεπλυμα πρωτα],κοτοπουλο καλα βρασμενο,ασπραδι αυγου,μαρουλακι,βρασμενο καροτο.Επισης μια ποικιλια απο πελετς στα οποια θα ριχνεις μερικες σταγονες απο βιταμινες.Οι μικρες χελωνες ταιζονται καθε μερα[2 φορες]και οι μεγαλες μερα παρα μερα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος rafael έγραψε:

Ωραια αφου φαινεται να την βοηθαει ανεβασε λιγο ακομα αν σε παιρνει.Σε τι θερμοκρασια ειναι τωρα?Μην την ανεβαζεις αποτομα αλλα σταδιακα.Δυσκολευεται να φαει γιατι λογω του οιδηματος στα ματια δεν βλεπει το φαγητο,γι'αυτο και σε προχωρημενες καταστασεις που τα ματια τους κλεινουν τελειως, πεθαινουν απο ασιτια.Σε ποια περιοχη μενεις να σου πω για κτηνιατρο?

το νερο το εχω στους 27 βαθμους δεν την ανεβασα αποτομα το ανεβασα απο 25 26 και μετα 27και  απο τοτε αρχισε να προσπαθει να πηγαινει προς το φαγητο  .Μενω καλλιθεα 

Link to comment
Share on other sites

για την διατροφη θα δω τι θα κανω θα αρχισω σιγα σιγα να τους δινω και αλλες τροφες απο τα πετ σοπ εκτος απο τις γαριδες και αν δω οτι παει καλα και τις τρωνε θα δοκιμασω να τους βαλω και φρεσκες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Ο.Σ.Φ.Π έγραψε:

το νερο το εχω στους 27 βαθμους δεν την ανεβασα αποτομα το ανεβασα απο 25 26 και μετα 27και  απο τοτε αρχισε να προσπαθει να πηγαινει προς το φαγητο  .Μενω καλλιθεα 

Οκ δηλαδη ανταποκρινεται θετικα.Συνεχισε τις σταγονες για τα ματια και ανεβασε την θερμοκρασια σταδιακα στους 29 βαθμους το νερο.Στο basking spot τι θερμοκρασια εχεις?Προσεξε ιδιαιτερα την καθαριοτητα του νερου.Ο κτηνιατρος βρισκεται πλατεια ν.κηφησιας ,οποτε θα ψαξω καποιον πιο κοντα σου.Η σειρα τροφων που σου προτεινε ο φιλος Rik ειναι πολυ καλη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Ο.Σ.Φ.Π έγραψε:

για την διατροφη θα δω τι θα κανω θα αρχισω σιγα σιγα να τους δινω και αλλες τροφες απο τα πετ σοπ εκτος απο τις γαριδες και αν δω οτι παει καλα και τις τρωνε θα δοκιμασω να τους βαλω και φρεσκες.

στου billia το αρθρο εχει τηλεφωνα γιατρων, τσεκαρε και εκει....απο τροφη παρε πελλετς και ριξε και καμια βιταμινη.....και οτι σου λεει ο Rafael κανε το.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχει δικιο ο corto maltese ,το τσεκαρα και εχει εναν και καλλιθεα

πριν 49 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

στου billia το αρθρο εχει τηλεφωνα γιατρων, τσεκαρε και εκει....απο τροφη παρε πελλετς και ριξε και καμια βιταμινη.....και οτι σου λεει ο Rafael κανε το.

 

Link to comment
Share on other sites

On 4/5/2018 at 12:20 ΜΜ, το μέλος rafael έγραψε:

Οκ δηλαδη ανταποκρινεται θετικα.Συνεχισε τις σταγονες για τα ματια και ανεβασε την θερμοκρασια σταδιακα στους 29 βαθμους το νερο.Στο basking spot τι θερμοκρασια εχεις?Προσεξε ιδιαιτερα την καθαριοτητα του νερου.Ο κτηνιατρος βρισκεται πλατεια ν.κηφησιας ,οποτε θα ψαξω καποιον πιο κοντα σου.Η σειρα τροφων που σου προτεινε ο φιλος Rik ειναι πολυ καλη.

 

μου φαινεται οτι δεν θα χρειαστει ουτε κτηνιατρος ουτε να ανεβασω την θερμοκρασια του νερου γιατι σημερα ηταν πολυ καλα και λαιμαργη και σταματησε να ανοιγοκλεινει τα ματια της τωρα δεν ξερω θα δω πως θα παει  και αν κανει παλι τα ιδια θα την παω σσε κτηνιατρο.Τις τροφες τις αγορασα και τις εφαγαν κατευθειαν  και επισης μου εδωσαν ενα βελτιωτικο νερου biotopol t ομως εχει ολες τισ γλωσσες εκτος απο ελληνικα και δεν ξερω πως να το χρησιμοποιησω μηπως το ξερει κανεις να μου πει τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι παρα πολυ.Την θερμοκρασια ειναι καλο να την ανεβασεις μεχρι να γινει εντελως καλα.Συνεχισε το κολλυριο μια φορα την ημερα για λιγες μερες ακομα.Βαζω φωτο απο τo biotopol.Αν ειναι αυτο 10ml ανα  40 λιτρα.

20180406_154053.jpg

Έγινε επεξεργασία - rafael
Link to comment
Share on other sites

οχι δυστυχως δεν ειναι αυτο θα το βρω στο ιντερνετ και θα στο δειξω 

Link to comment
Share on other sites

το βρηκα

 

Έγινε επεξεργασία - Ο.Σ.Φ.Π
Link to comment
Share on other sites

56577.png

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...