Jump to content

αγορα τσιλερ


Recommended Posts

καλησπερα,εχω ενα ενυδρειο 450 λτ με μικρες φροντοζες (4εκ η καθε μια) κ εχω σκοπο να αγορασω ενα μεγαλυτερο του χρονου (max 600lt) και θελω να βαλω τσιλερ γιατι το καλοκαιρι η θερμοκρασια του νερου φτανει τους 31 βαθμους.  ποιο τσιλερ θα μου προτεινατε ως προς  την αξιοπιστια κ την καταναλωση του ρευματος (φανταζομαι οτι καταναλωνει αρκετο ρευμα). 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εγώ θα σου πρότεινα jba arctica.Διαλεξε απλά την ιπποδύναμη που θες.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Καλησπέρα εγώ θα σου πρότεινα jba arctica.Διαλεξε απλά την ιπποδύναμη που θες.

 

μηπως ξερεις ποιο μαγαζι το εισαγει?

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Corbil έγραψε:

 

 

οκ ευχαριστω,το ειχα δει εκει πριν πολλους μηνες αλλα δεν το θυμομουν. σε ευχαριστω.

εσυ το εχεις αυτο? να κοιταξω αυτο κατα κυριο λογο?απλα σκεφτομαι πως γινεται η συντηρηση του ,αν υπαρχουν ανταλλακτικα σε περιπτωση βλαβης κ την καταναλωση ρευματος .

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος george78 έγραψε:

 

 

οκ ευχαριστω,το ειχα δει εκει πριν πολλους μηνες αλλα δεν το θυμομουν. σε ευχαριστω.

εσυ το εχεις αυτο? να κοιταξω αυτο κατα κυριο λογο?απλα σκεφτομαι πως γινεται η συντηρηση του ,αν υπαρχουν ανταλλακτικα σε περιπτωση βλαβης κ την καταναλωση ρευματος .

καλημερα και απο μενα..το ξερω οτι το τσιλερ φανταζει καλυτερο σαν λυση αλλα νομιζω οτι με ανεμηστηρακια υπολογιστη κανεις εξησου καλη δουλεια πολυ πιο οικονομικη κ δεν θα πληρωνεις τα μαλια σου στην δεη!σε 600 λιτρα το καλοκαιρι που το σπιτι βραζει σε μενα κραταω 26-27 βαθμους :)

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω με αναπλήρωση νερού και ανεμιστιρακια θα κάνεις δουλειά. 

Όσο για τη συντήρηση του τσιλερ νομίζω δεν θέλει κάτι ιδιαίτερο. Κάποιες μάρκες πχ το τεκο έχει μια σιτα που την καθαρίζεις κάπου καπου από τη σκόνη 

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, george78 said:

 

 

οκ ευχαριστω,το ειχα δει εκει πριν πολλους μηνες αλλα δεν το θυμομουν. σε ευχαριστω.

εσυ το εχεις αυτο? να κοιταξω αυτο κατα κυριο λογο?απλα σκεφτομαι πως γινεται η συντηρηση του ,αν υπαρχουν ανταλλακτικα σε περιπτωση βλαβης κ την καταναλωση ρευματος .

οχι το έχει φίλος απο εδω μέσα όμως που είναι πολύ ευχαριστημένος και το έχει αρκετά χρόνια χωρίς να πάθει το παραμικρό. Εγω προσανατολίζομαι προς τα Teco. Με τα ανεμιστηράκια πέρυσι κουράστηκα και απο το θόρυβο αλλά και απο την εξάτμιση (σχεδόν έχανα 6 με 10 λίτρα καθημερινά) και λέω φέτος να το γυρίσω σε τσίλερ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος george78 έγραψε:

 

 

οκ ευχαριστω,το ειχα δει εκει πριν πολλους μηνες αλλα δεν το θυμομουν. σε ευχαριστω.

εσυ το εχεις αυτο? να κοιταξω αυτο κατα κυριο λογο?απλα σκεφτομαι πως γινεται η συντηρηση του ,αν υπαρχουν ανταλλακτικα σε περιπτωση βλαβης κ την καταναλωση ρευματος .

 

Το έχω και εγώ αυτό το chiller, σχεδόν 4 χρόνια τώρα, μέχρι στιγμής δεν έχει βγάλει καμία ζημιά, η απόδοσή του είναι πολύ καλή.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι υπέρ του chiller.

Το Teco μου είναι ενεργό εδώ 12 χρόνια. Δε μου ζήτησε ποτέ κάτι ούτε και κόλλωσε... Απροβλημάτιστο, λοιπόν, και αυτό και εγώ... αφού δε χρειάστηκα να έχω το νου μου ούτε σε εξάτμιση, ούτε σε θόρυβο (το έχω βγάλει στο μπαλκόνι). Πανάξια λύση, τα αξίζει τα λεφτά του.

Link to comment
Share on other sites

και στις 2 μάρκες θεωρώ ότι δεν θα χεις πρόβλημα σε οποιο κι αν επιλέξεις Είναι και τα 2 αθόρυβα σε σχέση με άλλες μάρκες  που έχω δει στο you tube, που όταν δουλέυουν παράγουν τόσο θόρυβο αρκετό για να χάσεις την ησυχία σου.

Το μόνο που θα με χάλαγε αν με χάλαγε κάτι στα JBJ είναι ότι γράφουν τη θερμοκρασία μόνο σε Fahrenheit και οχι σε βαθμούς Κελσίου. Κατα τ αλλα  είναι άψογο. Πάρε μόνο κάτι παραπάνω σε ίππους ώστε να μη χρειάζεται να δουλεύει όλη την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστή παρατήρηση.

Link to comment
Share on other sites

και στις 2 μάρκες θεωρώ ότι δεν θα χεις πρόβλημα σε οποιο κι αν επιλέξεις Είναι και τα 2 αθόρυβα σε σχέση με άλλες μάρκες  που έχω δει στο you tube, που όταν δουλέυουν παράγουν τόσο θόρυβο αρκετό για να χάσεις την ησυχία σου.
Το μόνο που θα με χάλαγε αν με χάλαγε κάτι στα JBJ είναι ότι γράφουν τη θερμοκρασία μόνο σε Fahrenheit και οχι σε βαθμούς Κελσίου. Κατα τ αλλα  είναι άψογο. Πάρε μόνο κάτι παραπάνω σε ίππους ώστε να μη χρειάζεται να δουλεύει όλη την ώρα.
Σε Κελσίου γράφει εμένα,

In search of incredible

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά Κώστα? Εχει ρυθμιση να αλλάζει απο Fh σε C και το αντίστροφο? Μαλλον έπεσα θύμα των Αμερικάνικων manual.....Είχα την εντύπωση οτι επειδή είναι ανάγλυφο το F πάνω στο καντράν νόμιζα ότι θα αναφερόταν μόνο σε F.5ac8ec8957923_.thumb.png.61e8fddc9a0ad281e8e0e97090e432e4.png

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Corbil έγραψε:

Σοβαρά Κώστα? Εχει ρυθμιση να αλλάζει απο Fh σε C και το αντίστροφο? Μαλλον έπεσα θύμα των Αμερικάνικων manual.....Είχα την εντύπωση οτι επειδή είναι ανάγλυφο το F πάνω στο καντράν νόμιζα ότι θα αναφερόταν μόνο σε F.5ac8ec8957923_.thumb.png.61e8fddc9a0ad281e8e0e97090e432e4.png

 

Εμένα είναι σε κελσίου, δεν θυμάμαι εάν έχει ρύθμιση ή είναι σε κελσίου από την αρχή αυτά που έρχονται εδώ.

Θυμάμαι ότι με τον κοντρόλλερ πήγαιναν μαζί, έχει να κάνεις ρύθμιση για να δείχνουν το ίδιο.

Απλά τα συγκεκριμένο chiller αυτό που κάνει είναι να κατεβάζει 1 βαθμό την θερμοκρασία του νερού στην ρύθμιση που θα το βάλει κάποιος και όχι μισό όπως ο κοντρόλλερ 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...