Jump to content

καλλιεργεια Daphnia σε 20 λ


natateo

Recommended Posts

Υπαρχουν πολλα video στο internet πανω σ΄αυτο το θεμα, αλλα δειχνουν "πισινες" , βαρελια κ.α. καπου εξω απο το σπιτι  τους θερινους μηνες.

Τι να κανουμε το χειμονα; Και πως να ξεκινησουμε την καλλιεργεια;

1. Κανουμε παραγγελια στο http://aquariumshop.gr/shop/frontida/live-food-daphnia-90ml/

η ζηταμε απο τους συνχομπιστες μπολι.

2. Παιρνουμε ενα πλαστικο κουτι αποθηκευσης 20λ(30x20x30), διαλεγουμε ενα καλα φωτιζομενο σημειο (μπαλκονοπορτα) για το κουτι αυτο,  γεμιζουμε με νερο απο τη  βρυση και αφηνουμε 24 ωρες για να φυγει το χλωριο.

3. Προσθετουμε μπολι δαφνιας, καποια φυτα επιφανειας(riccia, wolffia,pistia κ.α- για να "ρουφανε" αμμωνια).

4. Ταιζουμε με ξερη μαγια, διαλυμενη στο νερο (στη μυτη του κουταλιου  μαγια +20-30μλ νερο) , πρωτα μερα παρα μερα, μετα και καθε μερα(μονο οταν εχουμε πολυ δαφνια).Ταιζουμε μονο πρωι.Το νερο πρεπει να αποκτα τη διαφανεια του μεσα σε 24 ωρες(αν οχι-χρεαζεται μερικη αλλαγη νερου)

Αλλαγες νερου καθε εβδομαδα- 30% + καθαριζουμε και τον βυθο απο τις νεκρες  δαφνιες  και τα αποβλητα (κακακια)τις.

5. Θερμοκρασια δωματιου(20 -24 C).

Καλη επιτυχια!

d-1.jpg.64f029b2c59a513e17decae1013b4da9.jpgd-2.jpg.55085a3de957e6c4c18efd532bc7dd0a.jpg

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο Ναταλία!!

Σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες, είναι ένας πολύ καλός οδηγος!! ;):D 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Οποιος χρεαζεται μπολι δαφνιας - εδω ειμαι:)

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Οποιος χρεαζεται μπολι δαφνιας - εδω ειμαι:)

Αλοιμονο!Παντα ντυμενη κι ετοιμη για το κτελ!!!Θα ψησεις με τους οδηγους φανταζομαι!:lolu:

  • Agree 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
Μία ώρα πριν, το μέλος Katrin έγραψε:

Θα χρειαστώ λίγο. Έχεις ακόμα? 

Θα παμε στην ταρατσα μου το ΣΚ να δουμε. Κατι ειχε πριν απο 2 εβδομαδες. Ειχαν παγωσει, ξεπαγωσει 🤣, το τι ετρωγαν ολο το χεινωνα ιδεα δεν εχω 🤣

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...