Jump to content

Νέος στους Βασιλιάδες


pitsiovic

Recommended Posts

πριν 9 ώρες, το μέλος diskus fan έγραψε:

 

Πόσο "τράβηγμα αυτιών" ή "ομίχλη"... θεωρείς ότι έχει η παρακάτω απάντηση;

"Σε γενικές γραμμές... ΑΝ δεις τα ψάρια στην γυάλα να συμπεριφέρονται ζωηρά, να είναι "τεντωμένα" και τρώνε... μειώνεται η πιθανότητα, να είναι προβληματικά. "

 

Έχουμε διαφορετική άποψη προφανώς... για το πως πρέπει να είναι ή πως δίνεται η βοήθεια. Διευκρινίζω όμως ότι... εγώ ΔΕΝ προτιμώ το "λυσάρι", αλλά τον προβληματισμό.

 

Ρίξε μια ματιά και στο #14... για να καταλάβεις ότι τις απαντήσεις, ΔΕΝ τις παίρνει μόνο από εδώ.-  

Καλημερα Νικο..... δεν υπαρχει λογος να συνεχισουμε αυτη την κουβεντα εδω μια που θα χαλασουμε το θεμα του φιλου.....

Οπως και να εχει δεν αναφερωμε  σε καποια συγκεκριμενη απαντηση σου αλλα γενικος σε διαφορες απαντησεις και σε πολλα αλλα θεματα.... οσο για την απαντηση σου στο14 οπως αναφερεις..... εσεις μπορει να τα ειπατε σε καποιο αλλο θεμα η μεσω πμ αλλα σε εμενα και στον καθε αναγνωστη δεν απαντησες για να καταλαβω το τη ακριβως θελεις να πεις.

Αν ειναι να διαβασω ολα τα θεματα οπου εχεις απαντησει για να βγαλω ακρη...... η αν βαριεσε να ξαναγραφεις πραγματα που εχουν υποθει καπου αλλου..... τοτε αστο.

Πχ η απαντηση σου για το microbe lift απλα οτι ειναι πεταμενα λεφτα...... για μενα ειναι σαν να μην απαντησες μια που δεν διευκρινιζεις τιποτα παραπανω..... τεσπα... προσωπικη μου αποψη..... ο καθενας εχει την προσωπικοτητα του και τον δικο του τροπο αναπτυξης  διαφορων θεματων. Οποτε peace and love and no hard feelings!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 233
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Rik 

Είσαι μακρυά. Δεν θα ήθελα να μπω σε διαδικασία αποστολής κτλ. Ευχαριστώ πάντως.

Εάν βάλω και τους 2 θερμαντήρες στο 4ο διαμέρισμα ?Απλά όπως θα δεις είναι στενό και θα είναι οι θεμαντήρες αρκετά κοντά στο τζάμια . Υπάρχει περίπτωση να σπάσουν??? 

Η βιοβατα είναι για μηχανικό ή για βιολογικό καθαρισμό?? και που μπορώ να την βρω??Φαίνεται πολύ καλό υλικό.

Link to comment
Share on other sites

Pitsiovic το sump μου δεν ειναι προς πωληση..... :) μαλλον δεν εκφραστικα σωστα.... εννοω εαν εισαι διατεθημενος να κανεις καποιες μετατροπες στο δικο σου sump...:usd:

Το 4 μου φαινεται ακομη ποιο στενο αλλα οπως και να εχει δεν θα εχεις προβλημα γενικος. Εαν θες τους βαζεις και με θηκη με βεντουζες. Η βιοβατα οπως σου εγραψα ειναι κυριως για μηχανικη φιλτρανση οπως το μαλλι ενα πραμα αλλα ειναι πολυ βολικο και οικονομικο υλικο.

 

http://www.igna.gr/biovata-90x30cm-yliko-filtroy

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το sump μου ειναι χωμενο το μισο μεταξυ δυο επιπλων ειναι δυσκολο να στο δειξω ολο. Εδω θα δεις την βιολογια και την βιοβατα με το τελικο διαμερισμα της αντλιας. Εαν παρατηρησης κατω απο το βιολογικο στον πατο θα δεις την βιολασπη που σου εγραψα πριν.

Link to comment
Share on other sites

Εδω ισως φαινεται καλυτερα.....

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος pitsiovic έγραψε:

Rik 

Είσαι μακρυά. Δεν θα ήθελα να μπω σε διαδικασία αποστολής κτλ. Ευχαριστώ πάντως.

Εάν βάλω και τους 2 θερμαντήρες στο 4ο διαμέρισμα ?Απλά όπως θα δεις είναι στενό και θα είναι οι θεμαντήρες αρκετά κοντά στο τζάμια . Υπάρχει περίπτωση να σπάσουν??? 

Η βιοβατα είναι για μηχανικό ή για βιολογικό καθαρισμό?? και που μπορώ να την βρω??Φαίνεται πολύ καλό υλικό.

Φίλε μου δεν πειράζει αν είναι κοντά στα τζάμια,δεν σπάει τίποτα. Εγώ στο δικό μου Σάμπ έχω κατασταλάξει στα εξής.1ον όλα τα μπλε σφουγγάρια ,ελαιοπανα κ παρομοια πηγαν περίπατο,δοκίμασα χωρίς τίποτα από αυτά κ διαπίστωσα μεγάλη μείωση νιτρικών.εκτος αν θες να πλενεις καθε εβδομαδα.Εβαλα στην άκρη του σωλήνα που έρχεται το νερό πιο πολύ ενυδρειακο βαμβάκι (συγκεκριμένα ενα μικρο κουτι με τρυπες γεματο με βαμβακι κ εκει μεσα τον σωληνα) αποτελεσμα ηταν να κανω 10 δευτερόλεπτα για να αλλάξω βαμβάκι κ να χρειάζεται ένα ψευτοκαθαρισμο το Σάμπ κάθε 2..3 μήνες.2ον στο βιολογικό υλικό το νερό να περνάει από κάτω προς τα πάνω κ οχι το αντίθετο κ προσοχή το υλικό να κάθεται πάνω σ μια σιτα Η κάτι τέτοιο,οχι όμως στον πατο.οταν το νερό έρχεται από πάνω προς τα κάτω,Όπως είπε κ ο rik ,πρέπει να βρέχεται δλδ το υλικό να ειναι εξω απο το νερο.3ον βλέπω ότι τιμήσες κ εσύ τα διχτακια με το αντρικό χρωμα φερμουαρ(το ιδιο εχω)λοιπόν Αυτά μην τα στουμπωνεις,όσο τα στουμπωνεις τόσο το νερό  ψάχνει πιο εύκολους δρόμους να διαφύγει.λιγο υλικό για να περνάει το νερό από μέσα του.

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Φίλε μου δεν πειράζει αν είναι κοντά στα τζάμια,δεν σπάει τίποτα. Εγώ στο δικό μου Σάμπ έχω κατασταλάξει στα εξής.1ον όλα τα μπλε σφουγγάρια ,ελαιοπανα κ παρομοια πηγαν περίπατο,δοκίμασα χωρίς τίποτα από αυτά κ διαπίστωσα μεγάλη μείωση νιτρικών.εκτος αν θες να πλενεις καθε εβδομαδα.

έτσι το είχα στο μυαλό μου. μια φορά την εβδομάδα πλύσιμο .

Εβαλα στην άκρη του σωλήνα που έρχεται το νερό πιο πολύ ενυδρειακο βαμβάκι (συγκεκριμένα ενα μικρο κουτι με τρυπες γεματο με βαμβακι κ εκει μεσα τον σωληνα) αποτελεσμα ηταν να κανω 10 δευτερόλεπτα για να αλλάξω βαμβάκι κ να χρειάζεται ένα ψευτοκαθαρισμο το Σάμπ κάθε 2..3 μήνες.

Το βιολογικό υλικό το καθαρίζεις όταν κάνεις αυτό το καθάρισμα?

2ον στο βιολογικό υλικό το νερό να περνάει από κάτω προς τα πάνω κ οχι το αντίθετο γιατί αυτό; κ προσοχή το υλικό να κάθεται πάνω σ μια σιτα Η κάτι τέτοιο,οχι όμως στον πατο.οταν το νερό έρχεται από πάνω προς τα κάτω,Όπως είπε κ ο rik ,πρέπει να βρέχεται δλδ το υλικό να ειναι εξω απο το νερο.3ον βλέπω ότι τιμήσες κ εσύ τα διχτακια με το αντρικό χρωμα φερμουαρ(το ιδιο εχω)λοιπόν Αυτά μην τα στουμπωνεις,όσο τα στουμπωνεις τόσο το νερό  ψάχνει πιο εύκολους δρόμους να διαφύγει.λιγο υλικό για να περνάει το νερό από μέσα του. 

Ναι σίτα πλαστική θα βάλω. Κάποιο τρόπο για να  είναι το υλικό έξω από το νερό δεν έχω. Τέλος τα δυχτάκια τα γέμισα λίγο λιγότερο από την μέση, πιστεύω πως έιναι καλά μέχρι εκει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να τα πλένεις ....παω πάσο. Το βιολογικό υλικό το καθαρίζω με καυτό νερό,ΑΛΛΆ το μισό όταν το κάνω αυτό,την αλλη φορά το άλλο μισό.εχω περίπου 40 λίτρα όποτε δεν εχω θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Με  καυτό νερό??? Οπότε τα σκοτώνεις όλα και πάλι από την αρχή η βιολογία. Αλλά γιατί να το κάνεις αυτό. Ουσιαστικά από detritus και μούργα δεν θες να τα καθαρίσεις ??

Link to comment
Share on other sites

Ναι ξανά από την αρχή (τα μισα).2 μέρες 2 πταίσματα λιγότερα κ οι μετρήσεις μετά είναι ίδιες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε βρίσκω λίγο υπερβολικό Μητσάρα :hehe:hehe καυτό νερό 

 

Με το νερό από αλλαγή νερού στο ενυδρείο μπορείς να ξεπλύνεις το βιολογικό που έχεις στα σακουλάκια σε έναν κουβά και τα ξαναβάζεις στην θέση τους 

Link to comment
Share on other sites

Έπαθα κ έμαθα ,ταιζω κ κρέας δικό μου που έχει μέσα ζελατίνη,αυτή φραζει τους πόρους του υλικού.μ καυτό νερό λιώνει.Ετσι έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας

 

Μετά από συζητήσεις και διάβασμα αλλάζουν λίγο τα πλάνα. Αρχικά λόγο του ότι το ενυδρείο είναι στο σαλόνι η άμμος είναι must!!! Φωνάζει και η γυναίκα :) !!! Οπότε επειδή απ ότι κατάλαβα τα μικρά θέλουν πολύ πολύ .... πάρα πολύ τάισμα και εμπειρία για το σωστό μεγάλωμα και επειδή η άμμος είναι δύσκολο να είναι καθαρή με τόσο πολύ τάισμα θα βάλω 7-8 μεγαλύτερα ψάρια.... Ξέρω πως πάλι θα είναι δύσκολο και θα θέλει καθάρισμα αλλά πιστέυω πως όχι τόσο όσο με τα μικρά. 

Επίσης το ενυδρείο έχει γεμίσει με νερό βρύσης από εχθές , έχω βάλει ένα κύβο κατεψυγμένης τροφής μέσα σε καλσόν και περιμένω............. θα ανεβάσω και φώτο μέσα στην ημέρα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Με το Σάμπ κατέληξες τελικά Πώς κ τι???τι ψάρια θα πάρεις???

Link to comment
Share on other sites

sump έβαλα τους θερμοστάτες στο μικρό διαμέρισμα. Στο πρώτο επειδή έχω κάλτσα σκέφτηκα αρχικά να μην βάλω σφουγγαρι . θα βάλω βιολογικό υλικό ακριβώς κάτω από την κάλτσα εκεί που θα πέφτει το νερό. και επίσης σε όλα τα υπόλοιπα διαμερίσματα. Αργότερα ίσως να βάλω και κερατόφυλλο με μια λάμπα στο προτελευταίο διαμέρισμα που το νερό έρχεται από πάνω και φέυγει από πάνω.(δεν έχει καλή ροή για βιολογικό υλικό). Χώρεσαν πάνω από 20 λίτρα. Από ψάρια επειδή θα ήθελα  χρώμα δεν έχω καταλήξει ακόμα... Σκέφτομαι να βάλω 4 και 4 από διαφορετικους χρωματισμούς. Το cheakboard μου αρέσει αρκετά και το brilliant blue...

Link to comment
Share on other sites

On 20/4/2018 at 7:20 ΜΜ, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Έπαθα κ έμαθα ,ταιζω κ κρέας δικό μου που έχει μέσα ζελατίνη,αυτή φραζει τους πόρους του υλικού.μ καυτό νερό λιώνει.Ετσι έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Χαρας το κουραγιο σου ρε Δημητρη!!

 

Ειστε τρελοι εσεις οι Αθηναιοι.......:hehe

 

Γιατι ταιζεις κρεας........ 

Προσωπικα δεν θα σου προτεινα κατεψυγμενα κρεατα θερμοαιμων ζωων και ας το προτεινουν αρκετοι του χωρου.

 

Η ισορροπημένη διατροφή με χρήση τροφων επιλεγμένες ειδικά για τις ανάγκες των ψαριών με υψηλό ποσοστό πολύτιμων ακόρεστων λιπαρών οξέων (ειδικότερα Ω) και την ιδανική περιεκτικότητα πρωτεϊνών μας βοηθουν σε μια υγιεις και λιγοτερο επικυνδηνη αναπτυξη.

Υπαρχουν τοσες τροφες που μπορουν να μας βοηθησουν χωρις υπερβολες γιατι καταλήγετε σε αναλογες πρακτικες;;

 

Τεσπα.... οπως και να εχει τα ψαρια σου ειναι πανεμορφα και δεν υπονοώ οτι δεν εχεις καλα αποτελεσματα..... αλλα το οτι ρισκαρης και περνας ενα μαρτυριο για την ολη συντηρηση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος pitsiovic έγραψε:

Καλημέρα σας

 

Μετά από συζητήσεις και διάβασμα αλλάζουν λίγο τα πλάνα. Αρχικά λόγο του ότι το ενυδρείο είναι στο σαλόνι η άμμος είναι must!!! Φωνάζει και η γυναίκα :) !!! Οπότε επειδή απ ότι κατάλαβα τα μικρά θέλουν πολύ πολύ .... πάρα πολύ τάισμα και εμπειρία για το σωστό μεγάλωμα και επειδή η άμμος είναι δύσκολο να είναι καθαρή με τόσο πολύ τάισμα θα βάλω 7-8 μεγαλύτερα ψάρια.... Ξέρω πως πάλι θα είναι δύσκολο και θα θέλει καθάρισμα αλλά πιστέυω πως όχι τόσο όσο με τα μικρά. 

Επίσης το ενυδρείο έχει γεμίσει με νερό βρύσης από εχθές , έχω βάλει ένα κύβο κατεψυγμένης τροφής μέσα σε καλσόν και περιμένω............. θα ανεβάσω και φώτο μέσα στην ημέρα.

 

 

Σε καταλαβαινω φιλε μου για την αμμο και δεν θελει να πει πως δεν μπορεις να βαλεις...... απλα θα σε γλυτωνες απο την ποιο δυσκολη καθαριοτητα. Μην βαλεις πολυ ομως .... ενα δυο δαχτυλα για να μην μαζευει ευκολα πολυ μπιχλα. Εαν πας σε μεγαλυτερα ψαρια ακομη καλυτερα μια που εχεις καλυτερες πιθανοτητες να γλιτωσεις απο διαφορες καταστασεις. Μην βαζεις ζωντανη τροφη για το στρωσιμο...... τρίψε μπολικο φυλλαρακι καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Χαρας το κουραγιο σου ρε Δημητρη!!

 

Ειστε τρελοι εσεις οι Αθηναιοι.......:hehe

 

Γιατι ταιζεις κρεας........ 

Προσωπικα δεν θα σου προτεινα κατεψυγμενα κρεατα θερμοαιμων ζωων και ας το προτεινουν αρκετοι του χωρου.

 

Η ισορροπημένη διατροφή με χρήση τροφων επιλεγμένες ειδικά για τις ανάγκες των ψαριών με υψηλό ποσοστό πολύτιμων ακόρεστων λιπαρών οξέων (ειδικότερα Ω) και την ιδανική περιεκτικότητα πρωτεϊνών μας βοηθουν σε μια υγιεις και λιγοτερο επικυνδηνη αναπτυξη.

Υπαρχουν τοσες τροφες που μπορουν να μας βοηθησουν χωρις υπερβολες γιατι καταλήγετε σε αναλογες πρακτικες;;

 

Τεσπα.... οπως και να εχει τα ψαρια σου ειναι πανεμορφα και δεν υπονοώ οτι δεν εχεις καλα αποτελεσματα..... αλλα το οτι ρισκαρης και περνας ενα μαρτυριο για την ολη συντηρηση.

Στην συνταγή του κρεατος έχει αρκετό Ω3 ,αλλα ταιζω λίγο κρέας ετσι κ αλλιώς.οσο για το πλύσιμο του υλικού.....περνούμε τα διχτακια.....Στην μπανιερα....καυτο νερο .....σ 5 λεπτά φεύγουν τα πάντα...τα ξαναβαζουμε στο σαμπ ....συνολο 10 λεπτα .καθε 3 μηνες τονιζω το ΜΙΣΟ υλικο.το άλλο 3μηνο το άλλο μισό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας

 

Βρήκα 2 ρίζες περιμένω να βρω κάποιες ακόμα. Για να τις προετοιμάσω τις έβαλα σε ένα μεγάλω κάδο με καυτο νερό να βράσουν για αρκετή ώρα. Σκέφτομαι να τις αφήσω εκεί για να μπορέσουν να κάτσουν κάτω. Ταυτόχρονα θα ξανα αλλάξω το νερό με καυτό 2-3 φορές. Χρειάζεται κάτι άλλο για να απολυμανθούν. Σκέφτηκα ξύδι ή χλωρίνη αλλά άν τραβήξουν μέσα μετά τι κάνουμε???

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται αυτό, με το καυτό νερό είσαι οκ.με την χλωρίνη ,αν πάρεις την κλασική την πράσινη, πάλι είσαι οκ, ξεπληνετες μ νεράκι .

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Στην συνταγή του κρεατος έχει αρκετό Ω3 ,αλλα ταιζω λίγο κρέας ετσι κ αλλιώς.οσο για το πλύσιμο του υλικού.....περνούμε τα διχτακια.....Στην μπανιερα....καυτο νερο .....σ 5 λεπτά φεύγουν τα πάντα...τα ξαναβαζουμε στο σαμπ ....συνολο 10 λεπτα .καθε 3 μηνες τονιζω το ΜΙΣΟ υλικο.το άλλο 3μηνο το άλλο μισό.

Καλησπερα στην παρεα!!

Δημητρη θα ηθελα να μου πεις περι διατροφης στα διαφορα σταδια..... οχι μονο απο εσενα αλλα και απο ολους οσους θελουν να συμμετέχουν φυσικα  στην ολη συζητηση για να καταλαβω απο τα χρονια ενασχολησης με τους δισκους σας σε τη τροφες καταληξατε και γιατι..... πιστευω θα ενδιεφερε και τον pitsiovic αλλωστε και σε τη συχνότητα αλλαγων νερου επισης. Γενικα οτι μπορουμε να μαθουμε περι διατηρησης δισκου και ρουτινες. Δεν σου κρυβω πως η τακτικη σου ειναι καπως στα αυτια μου..... αλλα απο την αλλη καταλαβαινω το θεμα περι ζελατινης .... ειδικα χωρις σφουγγαρια κιολας. Μπορει να μετρας οπως λες λιγοτερα νιτρικα ....ισως.... αλλα το θεμα ειναι πως που πηγαν αυτα τα νιτρικα και σε τη μεταμορφωθηκαν;;;

 

Φιλε pits απο την στιγμη που τα εβρασες τα ξυλα δεν βρισκω τον λογο για χλωρινες και δεν ξερω τη. Ασε που λογο του πορωδες του ξυλου μπορει να ρουφιξη χημικα και μετα θα παιδευεσε με κανα τονο αντιχλωρια. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα 

 

Φυσικά και με ενδιαφέρει. Όποιος θέλει ας γράψει για τροφές αν όχι σε 20-25 μέρες θα σας ρωτήσω έτσι κι αλλιώς. 

Λοιπόν ο κύκλος ξεκίνησε. Μέτρησα σήμερα αμμωνία είμαι στο 0,5mg/l. Επίσης μέτρησα το νερό της βρύσης και έχω τα εξής απότελέσματα

TDS 243

GH 12

KH 10

PH 8

Επίσης έκανα και κάποιες δοκιμές με την ρίζα. Δεν μου έκατσε ακριβώς όπως την ήθελα αλλά πιστεύω πως με τις άλλες θα δέσει. Θα ανεβάσω κάποιες φώτο να μου πείτε την γνώμη σας.  

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι ο τελευταίος που θα μιλήσει για τις τροφές,Δεν έχω δίσκους 20 κ 22 εκ.υπαρχουν παιδιά που λένε ότι εκεί φτάνουν κ έχουν στο ενυδρείο τους,καλύτερα να μιλήσουν αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος pitsiovic έγραψε:

Καλημέρα σας

 

Βρήκα 2 ρίζες περιμένω να βρω κάποιες ακόμα. Για να τις προετοιμάσω τις έβαλα σε ένα μεγάλω κάδο με καυτο νερό να βράσουν για αρκετή ώρα. Σκέφτομαι να τις αφήσω εκεί για να μπορέσουν να κάτσουν κάτω. Ταυτόχρονα θα ξανα αλλάξω το νερό με καυτό 2-3 φορές. Χρειάζεται κάτι άλλο για να απολυμανθούν. Σκέφτηκα ξύδι ή χλωρίνη αλλά άν τραβήξουν μέσα μετά τι κάνουμε???

Μια χαρά εισαι με το βράσιμο μονο. ΑΣΕ τα υπολοιπα. Σκέψου οτι τα ψάρια σου είναι απο τα πιο ευαίσθητα. Μην τα ζοριζεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...