Jump to content

Νέος στους Βασιλιάδες


pitsiovic

Recommended Posts

πριν 12 ώρες, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Καλώς τα δεχτηκες!

+1!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 233
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όπως είπαμε την Παρασκευή μπήκαν και τα μικρότερα. Τελικά πήρα 5 και τώρα τ κοπάδι έκλεισε και στο σύνολο είναι 11 ψάρια.. Από την στιγμή που μπήκανε τα ψάρια είναι σαν να έγινε restart στο ενυδρείο. Σαν να μπήκαν όλα μαζί τώρα. Δηλαδή όλα τα ψάρια και καινούρια και παλιά έχουν αγκαλιάσει τις ρίζες και δεν κινούνται πολύ  σε όλο το ενυδρείο.Το θετικό όμως είναι πως τα καινούρια ψάρια μιας και είναι μικρότερα δείχνουν ενδιαφέρον , τσιμπάνε από το φαγητό που ρίχνω και παρασέρνουν σιγά σιγά και τα μεγάλα.. Πιστεύω σε 1-2 μέρες θα αρχίσουν να τρώνε όλα αν συνεχίσουν έτσι...Τα φώτα εχθές και προχθές δεν άναψαν καθόλου. Σήμερα θα τα ανάψω για 2 ώρες εάν κάνουν βόλτες θα βγάλω φώτο ή βίντεο και θα το ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Άντε φίλε με το καλό να τα χαρείς.περιμενουμε βιντεάκι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα ψάρια συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό.Φαγητό τρώνε μόνο τα 2 από τα 11. Τάισα κατεψυγμένη bloodworms ,αρτέμια , φυλλαράκι tetra pro menu και d-50plus , discus formula pellets και dannerle  discus soft. Η τροφή πέφτει πάνω τους κυριολεκτικά και αυτά κάθονται ακίνητα.Την ρίχνω και φεύγω πάω κρύβομαι μήπως φοβούνται εμένα αλλά τίποτα..

Επίσης όταν είμαι στο σαλόνι και υπάρχει κίνηση είναι πίσω από τις ρίζες πάλι κρυμμένα . Όταν κάθομαι στον καναπέ και δεν υπάρχει κίνηση κάνουν βόλτες σε όλο το ενυδρείο. 

Καταλαβαίνω πως ακόμα δεν έχουν προσαρμοστεί αλλά με τρομάζει ότι τα μεγάλα τα έχω 9 μέρες και δεν έχουν τσιμπήσει τίποτα? Υπάρχει περίπτωση να μην φάνε και να τα χάσω ή στο τέλος όταν θα πεινάσουν πολύ θα φάνε???

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ρώτησες τι τρώγανε από εκεί που τα πήρες????από που τα πήρες???τα Δευτέρα, τα πρώτα μας είπες.τι θερμοκρασία έχεις???βιντεάκι αν είναι εύκολο.κ τελευταίο δεν έχει καμία σημασία αν πέφτει πάνω τους Η δίπλα τους αν είναι να φανε κ απέναντι να την ρίχνεις αυτά τρέχουν. 

Link to comment
Share on other sites

Τα πρώτα που πήρα από χομπύστα έτρωγαν D-50 και αρτέμια. Από τα δεύτερα, τα 3 είναι  από κατάστημα της Αθήνας (δεν ξέρω εάν κάνει να πω) και τα 2 από (Ricky lim) μέσω καταστήματος της Θεσσαλονίκης . Αυτά από Αθήνα τρώγανε τα πάντα μου είπανε , και είναι αυτά που τρώνε . Τα άλλα 2 δεν ξέρω τι έτρωγαν καθώς δεν έμειναν καθόλου στο κατάστημα. Το ενυδρείο είναι στους 28...Άυριο έχω ρεπό οπότε θα τραβήξω ένα βιντεακι με ανοιχτά τα φώτα  και θα το ανεβάσω..

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην κανει να πεις?

Τα αλλα δυο ειναι απο Ricky Lim μεσω Βουλγαριας και ο Ricky Lim δεν το ξερεις καν οτι εχει δωσει ψαρια εκει...

Ανεβασε θερμοκρασια σταδιακα ενα βαθμο τη μερα με στοχο τους 32.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα 

 

Από το aquarium shop τα πήρα απλά μην θεωρηθεί διαφήμιση.

Δεν το γνωρίζω από που ήρθαν τα ψάρια.εμένα αυτό μου είπαν αυτό σας μεταφέρω.Συγκεκριμένα από petcumulus. Τώρα αφού τελειώσαμε από που και πως ήρθαν τα ψάρια, πάμε στο τι κάνουν στο ενυδρείο μου.

Ανέβασα μισό βαθμό το νερό στους 28.5 από εχθές το βράδυ. Δεν ξέρω εάν οφείλετε σε αυτό αλλά σήμερα το πρωί τα περισσότερα ψάρια ήταν πιο δραστήρια (έπεσε και λίγο ξύλο) αλλά και πάλι δεν έφαγαν τίποτα.Τα βίντεο που ζητήσατε με κλειστά τα φώτα 

1

2

3

Από την στιγμή που άναψαν τα φώτα εδώ και μισή ώρα τα ψάρια είναι κρυμμένα στις ρίζες όπως φαίνεται και στην φώτο

 

IMG_20180605_134701.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάνει να πεις δεν υπάρχει θέμα.τα ψάρια θέλουν ένα τρόπο κ υπομονή για να φανε αυτό που θέλουμε Εσύ αυτό το δυσκολεψες ακόμα περισσότερο μ το να πάρεις από 3 διαφορετικές πηγές.επισης σου είχα πει τον πρώτο καιρό να μην βάλεις ξύλα κ άμμο κ να το αφήσεις γυμνό.τωρα τρέχουμε.τα ψάρια κανανε ολόκληρο ταξίδι κ μπήκαν σ ένα περιβάλλον εντελώς ξένο γι'αυτά. Γιατί τα έχεις στους 28.τα μαγαζιά Η Ο Lin στους 28 τα έχει???? Πώς τους έκανες προσαρμογή???Κ ανέβασε ένα βιντεάκι σ παρακαλώ στο ζητάω 3 φορά.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους!!!!!Βρε τρελέ που κρυφτηκες για το τραβήξεις χαχαχαχα.απο εκεί που τα πήρες είχα πάει την προηγούμενη εβδομάδα για κάτι φυτά κ είδα τους δίσκους που είχε.οι περισσότεροι αν οχι Όλοι, ηταν ηλικιακά μεγάλοι κ μικροί στο σώμα μ λίγα λόγια, ψάρια που μείνανε πίσω.αυτα είναι που τρώνε???

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη αρχικά για τα ξύλα και την άμμο είχα πει πως είχατε δίκιο αλλά επειδή τ ενυδρείο είναι στο σαλόνι δεν θα μπορούσα να το έχω άδειο. Και μετά θα ήταν πιο δύσκολο και για μένα αλλά και για τα ψάρια να μπουν άμμο και ξύλα. Για την θερμοκρασία είναι κάτι που δεν ρώτησα πιστεύοντας πως στους 28 βαθμούς θα είναι μια χαρα. Τώρα που το λες είναι λογικό όλα αυτά να κάνουν τα ψάρια να προσαρμοστούν πιο αργά. Το θέμα είναι θα προσαρμοστούν για να φάνε ή υπάρχει περίπτωση να μην φάνε ποτέ???

Η αλήθεια είναι πως μου έστειλαν φωτογραφίες αλλά από φωτογραφίες ένας άπειρος σαν και μένα δεν θα μπορούσε να καταλάβει και πολλά. Μου άρεσε το χρώμα  και το σχήμα και τα τα διάλεξα. Αν και τα 2 από τα 3 δεν μπορώ να πω ότι έχουν μεγάλα μάτια για το σώμα τους. (Αυτό βέβαια θα μου το πείτε εσείς οι πιο έμπειροι όταν καταφέρω να βγάλω βίντεο ή φωτο με ανοιχτά φώτα). 

Τέλος έχεις δίκιο αυτά που τρώνε είναι αυτά από το aquariumshop. Επίσης έχω παρατηρήσει πως αυτά τα ψάρια αν και μικρότερα σε μέγεθος από τα πρώτα που έβαλα είναι πιο τσαμπουκάδες και τυχαίνει αρκετές φορές να κυνηγάν τα μεγαλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα να μείνει μόνιμα χωρίς ξύλα κ άμμο αλλά μόνο για αρχή κ υπήρχε λόγος.ναι υπάρχει περίπτωση μερικά, να μην φανε ποτέ.για το άπειρος που λες σ εχω γράψει κ τονίσει. Για το τελευταίο που έγραψες, είναι αναμενόμενο .ρωτα πριν πράξεις κ καμία ερώτηση δεν είναι χαζή.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε τώρα έτσι όπως έχουν τα πράγματα τι κάνω για να μειώσω τις πιθανότητες κάποια να μην φάνε ποτέ? Και μια χαζή ερώτηση γιατί είναι αναμενόμενο τα ψάρια που μπήκαν δεύτερα και είναι μικρότερα να είναι πιο τσαμπουκάδες???

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι χαζή.μπορει χίλια δυο.να είναι μεγαλύτερα ηλικιακά. Να είναι πολύ ήρεμα τα αλλα, επειδή αυτά τρώνε να μην αφήνουν τα αλλα να φανε(κιχλιδες, ποτε Δεν θα δεις φάτε εσεις οχι παρακαλώ εσεις)κα.πΠροσφατα έβαλα δυο 6ποντα στην καραντινα τις πρώτες 4 μέρες καθόλου φαγητό,δεν τρώγανε κ πήγαιναν σαν να ήταν κολλημένα.με το που έφαγε το πρώτο άκουγα το ξυλο στο σαλονι(το δικο μου ενυδρειο ειναι στο δωμάτιο).

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο γιατί έχω δει από καμιά φορά να ξύνονται στις ρίζες. Αυτό στο θαλασσινό σήμαινε παράσιτο -ick . Δεν βλέπω σημάδια από ick υπάρχει περίπτωση να έχουν κάτι και γι αυτό να μην τρώνε ή είναι φυσιολογικό που και που να ξύνονται στα ξύλα???Επίσης  γνωστός πήρε 2 ψάρια από τον χομπύστα που πήρα και γώ.Τα έβαλε κατευθείαν στο ενυδρείο με άλλους δίσκους και σαλάχια με άμμο φυτά και ρίζες ,στους 28 βαθμους και μου λέει πως την επόμενη μέρα έφαγαν...

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν άναψε τα φωτα κανονικά, δεν υπαρχει λογος να τα εχεις κλειστα.οχι το ξύσιμο δεν είναι καλό ούτε στα θαλασσινά ούτε στου γλυκού.βεβαια κοιτα ..το κάνουν όλα,δυο? κ πόσο συχνά.το ότι του γνωστου σου, φαγανε αμέσως σ ένα άλλο ενυδρείο ,εμένα προσωπικά δεν μ λέει τίποτα .επίσης ότι δεν τα πέρασε καραντινα κ τα έβαλε σ ενυδρειο που είχε ήδη δίσκους....ασχολίαστο. 

Link to comment
Share on other sites

τα έχω ανοιχτά τώρα τα φώτα Δημήτρη αλλά είναι όλα όπως στην φώτο κρυμμένα και ακίνητα. Δεν ξύνονται τόσο συχνά που να μπορώ να σου πω ότι ξύνονται όλα ή κάποια συγκεκριμένα. Απλά έχω παρατηρήσει να το κάνουν γι αυτό ρωτάω..Τες Πα θα κάνω μια αλλαγή νερού θα ανεβάσω και την θερμοκρασία και βλέπουμε. Ελπίζω να μην πεθάνουν τα μικρόψαρα τα καημένα

Link to comment
Share on other sites

Τώρα απόγευμα έριξα bloodworm. Όλα τα ψάρια δεν έδωσαν σημασία. Μετά από 1 λεπτό που η τροφή είχε κάτσει στον πάτο και τα 5 ψάρια τα μικρά τσυμπούσαν και έτρωγαν την τροφή από κάτω.Αλλά ακόμα κι αυτά έτρωγαν σαν να μην είχαν όρεξη. Τα μεγάλα τίποτα. Οπότε συνεχίζουμε να αυξάνουμε την θερμοκρασία για να δούμε....

 

Link to comment
Share on other sites

Η αύξηση θερμοκρασίας να γίνει πολύ ομαλά,το πολύ ένα βαθμό ανά ημέρα.

Δελέασέ τα με αρτέμια και αν βρείς την Super Shrimp της Ocean Nutrition ακόμα καλύτερα.

Έγινε επεξεργασία - Traxanoplagia
Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι λίγο πάνω από το 0,5 την ημέρα θα το πάω. Πάλι καλά έχω το κοντρόλερ οπότε δεν θα έχω θέμα. 

Αυτή έχω και επίσης bloodworm. μέχρι στιγμής τις φορές που τρώνε είναι με το σκουλήκι και όποια ξηρή την μουλιάζω με το νερό του...

Αλλά και πάλι όπως σας είπα δεν τρώνε ακριβώς , τσυμπολογάν απλά το απόγευμα παρατήρησα και 2 από τα μεγάλα να παίρνουν τροφή από την άμμο.

Πιστεύω με την αύξηση της θερμοκρασίας και με υπομονή θα φάνε που θα πάει?

Link to comment
Share on other sites

Οι δίσκοι αρέσκονται στο να τρώνε απο την άμμο.

Μην μουλιάζεις τις ξηρές τροφές σε ζουμί απο κατεψυγμένα αλλά με Garlic Guard ή βιταμίνες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά την αλλαγή νερού εχθές, την αύξηση της θερμοκρασίας στους 29 και κάτι και με την φωτοπερίοδο από εχθές στις 9 ώρες έχουμε και λέμε.

Τα ψάρια έμειναν τις περισσότερες ώρες και πάλι γύρω από τις ρίζες. Δεν κάνανε πολλές βόλτες.Από θέμα φαγητού όμως είχαμε εξέλιξη. Πλέον όταν πάω στην γωνία του ενυδρείου μπροστά στην ρίζα  για να ρίξω φαγητό και βάζω το χέρι μου μέσα στο νερό τα ψάρια δείχνουν αν μην τρομάζουν και να τρέχουν πανικόβλητα. Το ένα μάλιστα (από τα 3 του aquariumshop)  βγαίνει και προς τα έξω για να δει τι θα ρίξω. Επίσης αυτό είναι το μόνο που πλέον που τρώει την τροφή (φυλλαράκι ή κατεψυγμένη) πριν φτάσει στον πάτο. Από τα υπόλοιπα μόλις η τροφή κάτσει στον πάτο και περάσει κανένα λεπτό όλα τα μικρά ξεκινάν και βόσκουν . Και επιτέλους σήμερα από τα 6 πρώτα ψάρια είδα τα 3 να τρώνε τροφή από κάτω. Οπότε πλέον αυτά που δεν έχουν φάει τίποτα ακόμα είναι 3 ψάρια. Από τα οποία το ένα μάλιστα εκτός που δεν τρώει ρίχνει φάπες τα υπόλοιπα όταν τα βλέπει τσιμπάνε. Γενικά σήμερα παρατήρησα πως  όταν πέφτει τροφή γίνονται νευρικά και αρχίζει το ξύλο. Για το ξύσιμο σήμερα δεν είδα τίποτα.

Μετά από συζήτηση που είχα και με τον Δημήτρη τελικά πιστεύω πως ήμουν περισσότερο προσεκτικός απ ότι έπρεπε σε κάποια πράγματα γι αυτό έχουμε καθυστερήσει με την προσαρμογή.  Συνεχίζω να αυξάνω σιγά σιγά την θερμοκρασία ταΐζω με το χέρι και όχι από μακρυά με την τσιμπίδα όπως έκανα κρατάω καθαρό το νερό και κάνω υπομονή  (δεν βγάζω ακόμα την ρίζα, Δημήτρη)  .Πιστεύω πως παίρνουν σιγά σιγά τον δρόμο τους. Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια και τις συμβουλές... Θα σας κρατήσω ενήμερους. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

 

Ενημερώνω πως μετά την αυξηση της θερμοκρασίας όλα τα ψάρια τρώνε. Βέβαια ακόμα δεν έχουν εξοικιωθεί πλήρως δεν ορμάνε πάνω στην τροφή αλλά περιμένουν να πέσει στον βυθο και μετάαρχίζουν και βόσκουν. 2-3 ψάρια μόνο τρώνε καθώς κατεβαίνει η τροφή προς τον πάτο. 

Αφού ξεκίνησαν να τρώνε τώρα σιγά σιγά να κατεβάσω την θερμοκρασία ή να την αφήσω στους 31????Εγώ λέω να την αφήσω εκεί 1-2 μέρες και μετά σιγα΄σιγά να την ρίξω στους 28-29 για το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...