Jump to content

Νέος στους Βασιλιάδες


pitsiovic

Recommended Posts

On 14/4/2018 at 3:05 ΜΜ, το μέλος pitsiovic έγραψε:

Το ενυδρειο εχει καθαριστει με ξυδι και μλολικο νερο... Εβαλα και ηλεκτρικη για τον λιγοστο αραγωνιτη που δεν μπορουσα να αφαιρεσω αλλιως.. Ναι το μηκος με προβληματιζει και μενα αλλα οπως ειπα επειδη θελω να κανω προσπαθεια αναπαραγωγης θα υπαρχει γεννηστρα. Οποτε ενα ζευγαρι κατα την περιοδο αυτη που ειναι πιο επιθετικο θα απομακρυνεται απο το ενυδρειο μς αποτελεσμα να μην υπαρχει τοση ενταση...  Βεβαια βλεποντας και κανοντας.Μακαρι να ειχα καποιον δισκα να με βοηθουσε στην επιλογη.. Διαβασα το θεμα για την επιλογη αλλα ειναι διαφορετικη η θεωρια απο την πραξη.........

IMG_20180413_164801.jpg

 

Ποίος σου υποσχέθηκε ότι... θα είναι μόνο ένα το ζευγάρι; Στην περίπτωση πχ. 3-4 ζευγαριών... τι θα κάνεις;  :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 233
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σας

 

"Ανάλογα με την χώρα που έχουν εκτραφεί... υπάρχει μικρότερο ή μεγαλύτερο ρίσκο " Για τους εκτροφείς που έγραψα εγώ σε ποια σειρά θα τους έβαζες ???

Είμαι προετοιμασμένος πως εάν δημιουργηθούν πάνω από 2 ζευγάρια ότι ίσως χρειαστεί να τα σπάσω αλλάζοντας ψάρια..Ξέρω ότι το μήκος του ενυδρείου είναι προβληματικό και οριακό, οπότε είμαι έτοιμος να μπω σε αυτή την διαδικασία ,εάν χρειαστεί. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος diskus fan έγραψε:

 

Το κείμενο στα Αγγλικά... πρέπει να μου "πει" κάτι;  :rolleyes:

Αν μιλαμε συγκεκριμενα για Stendker γνωριζουμε καποιες παραμετρους:

 O   water chemistry data for keeping STENDKER Discus Fish:
 General hardness (GH) 15
 Carbonate hardness (KH) 8
    pH value 7
 Conductivity 800 μS
 Water temperature 28° – 30°Celsius / 82,4 – 86° Fahrenheit
Εαν μιλαμε γενικος για διαφορες χωρες καλο ειναι να γνωριζουμε απο ποιον συγκεκριμενο εκτροφεα προερχονται.... γιαυτο αναφερονται τιμες   απο ΡΗ 6 εως 8.....οπως και να εχει ομως αυτο που μπορουμε να κανουμε εμεις ειναι μια καλη προσαρμογη και να κανουμε τον σταυρο μας οτι τα ψαρια που πηραμε φτασανε στα χερια μας χωρις να εχουν ταλαιπωρηθει γενικος και οτι ειναι υγιης. Μιλαω για δισκους εκτροφης και το ξεχωριζω απο τους αγριους. Τωρα θα μου πεις οτι καποιοι τους εκτρεφουν και σε ποιο οξινα νερα η δεν ξερω τι...... περι του ΡΗ ειναι ενα θεμα αλλα οπως και να εχει η καθαριοτητα και οι αλλαγες νερου ειναι η βασικοτερη παραμετρος για εναν χομπυστα που διατηρει δισκους.
 
Οσο για το microbe lift αυτη την στιγμη το δοκιμαζω....οποτε για τις πρωτες εντυπωσεις εαν ειναι θα σας πω σε κανενα μηνα.
 
Link to comment
Share on other sites

Τι διαβάζουν τα ματάκια μου... ο Stendker πλέον προτείνει ΡΗ 7 για τους δίσκους του... αυτά είναι"" λέμε. B)

 

pitsiovic ... όταν λες για τους εκτροφείς... "με ποία σειρά θα τους έβαζες"... σε τι ακριβώς αναφέρεσαι; :unsure:

 

Rik... ΜΗΝ το "κουράζουμε" άλλο... άλλωστε έγραψα ήδη και την άποψή μου, για  το θέμα της προσαρμογής.- ;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος diskus fan έγραψε:

Τι διαβάζουν τα ματάκια μου... ο Stendker πλέον προτείνει ΡΗ 7 για τους δίσκους του... αυτά είναι"" λέμε. B)

 

pitsiovic ... όταν λες για τους εκτροφείς... "με ποία σειρά θα τους έβαζες"... σε τι ακριβώς αναφέρεσαι; :unsure:

 

Rik... ΜΗΝ το "κουράζουμε" άλλο... άλλωστε έγραψα ήδη και την άποψή μου, για  το θέμα της προσαρμογής.- ;)

 

 

Δεν εχω σκοπο να κουρασω τιποτε ..... ελπιζω απλα να απαντησα στα ερωτηματα σου.

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε ότι... " ΔΕΝ " απάντησες γιατί... το βρίσκεις και το τι διαβάζεις στο διαδίκτυο για τους δίσκους... προσωπικά ΔΕΝ έχει να μου "πει" κάτι.

ΜΗΝ το πάρεις "στραβά" ή ειρωνικά ή ... ΔΕΝ ξέρω πως αλλιώς... γιατί ΔΕΝ είναι "αιχμή" προς το πρόσωπο σου.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και το διαβαζω στο νετ......... οι πληροφοριες ειναι του συγκεκριμενου εκτροφεα.... απο που θα ειχα την αναλογη πληροφοριση;;

 

Αν αναφερεσε στο εαν εχω προσωπικη εμπειρια με τους δισκους, ναι ειχα στο παρελθον για κανενα χρονο.... ομως διεκοψα το ολο προτζεκτ για πολλους και διαφορους λογους  και για την ωρα συνεχιζω να τους μελεταω θεωριτικα επι του παρωντος...... 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος diskus fan έγραψε:

pitsiovic ... όταν λες για τους εκτροφείς... "με ποία σειρά θα τους έβαζες"... σε τι ακριβώς αναφέρεσαι; :unsure:

Αναφέρομαι στο θέμα ρίσκου που είπες. Δηλαδή πρώτος είναι αυτός που θα είχα λιγότερες πιθανότητες να χάσω τα ψάρια λόγο ασθένειας ή κακής ποιότητας συνθηκών διαβίωσης-διατροφής. και αν θες και έχεις άποψη πες μου και ποιος πιστεύεις ότι είναι πρώτος σε θέμα μορφολογίας ψαριών.  Πάντα αναφέρομαι σε αυτούς τους 3 που έχω επιλογή να πάρω ψάρια και τους ανέφερα παραπάνω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε Stendker δε θα πηγαινα. Ενω εχει πολυ ελκυστικο πακετο πληροφορησης-τιμης για καποιο λογο οτι ψαρι εχω δει καποιο θεμα ειχε. Συνηθως μορφολογικο.

Αυτα περι εκτροφεων Σιγκαπουρης Ταιλανδης Ζουαζιλανδης Τσεχιας Πρωσιας ειναι στην καλυτερη γενικολογιες. Το σωστο θα ηταν να λεμε το ψαρι ειναι του ταδε εκτροφεα. Μπαινεις στο site του, βλεπεις δειγματα της δουλειας του και συνθηκες. Δυστυχως στη Θεσνικη μονο ο Stendker διατιθεται στη συγκεκριμενη φαση που περιγραφω, και οπως ειπα δε θα τον επελεγα. Στειλε μου pm να σε πληροφορησω για μαγαζια γνωστα και αγνωστα εκει και να μιλησουμε για ποιοτητα, διοτι δημοσια στο φορουμ δε θα ηθελα να θιξω ουτε να διαφημισω. Θα ηταν χαρα μου να ερθω απο Καβαλα εκει για να σε βοηθησω στην επιλογη σου αν καταφερουμε να συντονιστουμε χρονικα.

Οσον αφορα οσμωση και συστηματα θα σου προτεινα ανεπιφυλακτα την Waterwaves που συνεργαζεται με το φορουμ. Υπαρχει εκει ενα παλικαρι που το ειχα βρει τυχαια πριν μπω στο φορουμ και ειναι ενυδρειοφιλος κ με εξυπηρετησε θαυμασια. Αν θεωρειται διαφημιση και δεν επιτρεπεται ζητω εκ των προτερων συγγνωμη, δεν εχω κανενα συμφερον να βοηθησω θελω!

Χαθηκε να ξεκινουσες ενα χρονο μετα... Πιστευω κ ελπιζω οτι θα μπορουσα να σου παρεχω δικα μου ψαρια!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Φυσικα και το διαβαζω στο νετ

Εγώ ένα από τα προβλήματα που έχω εντοπίσει είναι... η παραπληροφόρηση. Το ίδιο κείμενο με διαφορετική γραμματοσειρά (δημοσιευμένο από διαφορετικά πρόσωπα προφανώς) ούτε κι εγώ ξέρω πόσες φορές... και διαβάζει ο κόσμος που ψάχνει πληροφορίες... την "αρλούμπα" θεωρώντας την "ευαγγέλιο".

......... οι πληροφοριες ειναι του συγκεκριμενου εκτροφεα.... απο που θα ειχα την αναλογη πληροφοριση;;

Αν και γνωρίζω τον έναν εκ των δύο (είχε έρθει για σεμινάριο και όταν βγήκαμε για φαγητό, είπαμε αρκετά)... μόνο 2-3 φορές κατά τύχη έχω διαβάσει κάποια αποσπάσματα από τις οδηγίες που είχαν στην ιστοσελίδα τους... και θυμάμαι ότι... διαφωνούσα σε αρκετά από αυτά. Νεώτερα στοιχεία που πιθανώς έχουν γραφτεί ΔΕΝ έχω ψάξει... για να είμαι ειλικρινής.

 

Αν αναφερεσε στο εαν εχω προσωπικη εμπειρια με τους δισκους, ναι ειχα στο παρελθον για κανενα χρονο.... ομως διεκοψα το ολο προτζεκτ για πολλους και διαφορους λογους  και για την ωρα συνεχιζω να τους μελεταω θεωριτικα επι του παρωντος...... 

 

Η μελέτη είναι καλό πράγμα... έγραψα όμως πιο πάνω και μια παράμετρο, που είναι πολύ σημαντική.- ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος pitsiovic έγραψε:

Αναφέρομαι στο θέμα ρίσκου που είπες. Δηλαδή πρώτος είναι αυτός που θα είχα λιγότερες πιθανότητες να χάσω τα ψάρια λόγο ασθένειας ή κακής ποιότητας συνθηκών διαβίωσης-διατροφής. και αν θες και έχεις άποψη πες μου και ποιος πιστεύεις ότι είναι πρώτος σε θέμα μορφολογίας ψαριών.  Πάντα αναφέρομαι σε αυτούς τους 3 που έχω επιλογή να πάρω ψάρια και τους ανέφερα παραπάνω.

 

Ακόμα ΔΕΝ έμαθες... να βάζεις παράθεση;  :kookoo:

Το ΑΝ πάρεις άρρωστο ψάρι... θεωρείς ότι είναι ευθύνη του εκτροφέα;   

ΑΝ βρίσκεται σε κακές συνθήκες ή έχει πρόβλημα στο θέμα διατροφής (άραγε πως το εννοείς; ) και το αγοράσεις... πάλι αυτός έχει την ευθύνη;  

Εσύ... σε τι θα ευθύνεσαι;  :rolleyes:

Αυτά που ρωτάς... απλά ΔΕΝ υπάρχουν σαν ερωτήματα, για να σου απαντήσω.-  ;) 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος diskus fan έγραψε:

 

Η μελέτη είναι καλό πράγμα... έγραψα όμως πιο πάνω και μια παράμετρο, που είναι πολύ σημαντική.- ;)

Αγαπητε Νικο... εγω αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι στο συγκεκριμενο θεμα δεν εχει υποθει κατι το καινουργιο η κατι που δεν ξερω. Σαφως το νετ ειναι μια ατελιωτη εγκυκλοπαιδια αλλα και μια μεγαλη φουσκα ταυτοχρονος. Ασχολουμε με τις αμερικανες αρκετα χρονια και επετρεψε μου να σου πω πως εχω κριση και δεν πιστευω απλα στο τη γραφεις εσυ... εγω η ο καθε χομπυστας απλα. Εαν εχεις να πεις κατι χρησιμο περι του θεματος ειμαι ολος αυτια..... στο εχω ξαναπει αλλα απο οτι φαινετε δεν μιλας σταρατα περι οποιοδηποτε θεματος περι δισκου απλα αρκεισε στο να τραβας αυτια.... να πετας σποντες... και γενικος μια ομιχλη στις απαντησεις ερωτησεις σου. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ετσι δεν βοηθας πραγματικα και αν.... λεω αν βαριεσαι να απαντησεις ειλικρινα.... τοτε καλυτερα Αστο μην ασχολεισε και καθολου Καλυτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νικο επειδη αισθανομε τυψεις για το τελαιυταιο ποστ που εγραψα... οτι βαριεσε κλπ.... σου ζηταω συγνωμη και το περνω πισω αλλα δεν ξερω ρε φιλε μου αφηνεις πολλες φορες αυτη την εντυπωσει και δεν ξερω πως να στο εκφρασω. Την καλημερα μου σε ολους και παλι σορυ.

Link to comment
Share on other sites

Pitsiovic θα σου ελεγα πρωτα σπο ολα να καταληξεις πρωτα με ποιο ειδος δισκου θελεις να ασχοληθεις και μετα να μαζεψεις οσες ποιο πολλες πληροφοριες μπορεις για τον συγκεκριμενο ψαρι. Δευτερων να βρεις καποιον εμπιστο μεταπωλιτη εαν τους αγορασεις απο πετ σοπ οπου θα τους κρατησει σε καραντινα ετοιμαζωντας τα ψαρια σου για την μεταβαση στο ενυδρειο σου οπου θα πρεπει να ειναι καλα στρωμενο και με δυνατη φιλτρανση. Τριτων εφοσων τα παρεις μικρα συνηθως οι εκτροφης τα κρατανε σε ενα ΡΗ απο 7 με 7.5 για την καλυτερη αναπτυξη τους ενω αν μιλαμε για αναπαραγωγες τοτε παιζουν κοντα στο 6. Και τελος η τακτικη συντηρησεις ... ποιοτητα νερου...διατροφη.... θερμοκρασια και περιβαλλον ειναι το κλειδι της επιτυχιας οπου εκει ειναι και το αγγουρι σε εισαγωγικακαι θα πρεπει να εισαι τακτικος και αποφασισμενος οτι οι ρουτινες ειναι και η καλυτερη μεθοδος προληψης για να εχεις υγιης ψαρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας 

 

Ένυδρείο sump και εξοπλισμός είναι έτοιμος. Έχω περίπου 20 λίτρα βιολογικού υλικού για το sump. Να το βάλω με καλσόν θα κάνουν δουλειά ή θα πρέπει να αγοράσω αυτά τα ειδικά δυχτάκια??? Και επίσης έχω 2 θερμοστάτες 300watt θα παίξει ρόλο εάν τους βάλω σε στενό διαμέρισμα του sump που περνάει γρήγορα το νερό ή αν θα τους βάλω σε μεγαλύτερο διαμέρισμα ???

Link to comment
Share on other sites

Διχτακια πάρε Αυτά που βάζουμε στο πλυντήριο, κάποια ρούχα μέσα.(από jambo).4euro κ καθάρισες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερες........... Θα συμφωνησω με τον Δημητρη...... οσο για τους θερμοστατες δεν θα εχεις θεμα αρκει να περναει το νερο ανετα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σου πω εξ αρχής... Εκεί που ρωτούσες τι βάζουμε στο νερό. Χρησιμοποιώ stress protect της Aquavital που έχει αλοε βερα κ θεωρώ ότι έχει βοηθήσει αρκετά στην επούλωση πληγών κ τη διατήρηση του slime coat. Έχε το υπόψιν! 

Link to comment
Share on other sites

Τους θερμοστάτες να τους βάλεις σε μέρος με σταθερή στάθμη νερού στο σαμπ για να μην σου σπάσουν σε περίπτωση που μείνουν εκτός. Και θέλεις ισχυρή φίλτρανση δηλαδή όσο περισσότερο βιολογικό υλικό και μηχανική φιλτρανση αλλά χαμηλή ροή στο ενυδρείο. Το καλσόν έχει πολύ λεπτές τρύπες θέλεις κάτι που να περνάει πιο εύκολα το νερό έχει διάφορα διχτάκια όπως είπαν τα παιδιά παραπάνω. 

Την μεγαλύτερη σημασία έχουν οι αλλαγές νερού μέχρι να μεγαλώσουν θα σου πρότεινα τον πρώτο 1,5 χρόνο να κάνεις αλλαγές με παλαιωμένο νερό βρύσης περασμένο από προφίλτρα χωρίς όσμωση και αφού μεγαλώσουν με το καλό τα ψαράκια σου τότε να αρχίσεις σιγά σιγά να μαλακώνεις το νερό και να στήσεις το ενυδρείο σου. 

Έγινε επεξεργασία - Frog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Ξέχασα να σου πω εξ αρχής... Εκεί που ρωτούσες τι βάζουμε στο νερό. Χρησιμοποιώ stress protect της Aquavital που έχει αλοε βερα κ θεωρώ ότι έχει βοηθήσει αρκετά στην επούλωση πληγών κ τη διατήρηση του slime coat. Έχε το υπόψιν! 

Κωστη.... πληροφοριακα υπαρχει και το stress guard της seachem για την αναλογη δουλεια εαν σε ενδιαφερει.

Έγινε επεξεργασία - Rik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα .

Αρχικά ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας.

Λοιπόν είπα να σας παρουσιάσω όσο μπορώ το sump και να μου πείτε γνώμες.Δεν είναι όσο λειτουργικό θα το ήθελα λόγο του ότι φτιάχτηκε για το θαλασσινό και το Skimmer του.

Λοιπόν οι διαστάσεις του είναι 95*40. 

1ο  διαμέρισμα (30*40*30 Ύψος στήλης νερού ) είναι η είσοδος του νερού από το ενυδρείο στο Sump και συνεχίζει με υπερχείλιση. Η σωλήνα κατεβαίνει σχεδόν μέχρι κάτω.Όπως βλέπετε στην φώτο η σωλήνα περνάει μέσα από κάλτσα και είναι στην άκρη. Εδώ σκέφτομαι να φτιάξω μια βάση με τα κλασικά πλαστικά πλαίσια με τις τρύπες που βάζουμε συνήθως στον πάτο των sump. Κάτω από την βάση θα βάλω τον ένα θερμοστάτη και απ πάνω θα γεμίσω το διαμέρισμα με σφουγγάρια.

2ο διαμέρισμα  (8*40*30) και το νερό συνεχίζει στο 3ο από κάτω. Εδώ σκέφτομαι να βάλω βιολογικό υλικό (η να βάλω σφουγγάρι με μικρότερα "μάτια" )

3ο διαμέρισμα (10*40*30) και συνεχίζει στο τέταρτο με υπερχείλιση. Εδώ θα μπει σίγουρα βιολογικό υλικό.

4ο διαμέρισμα (5*40*30) και το νερό συνεχίζει στο επόμενο διαμέρισμα από κάτω.Εδώ πάλι βιολογικό υλικό όσο χωράει. 

5ο)Διαμέρισμα (8*40*25) και το νερό υπερχειλίζει στο επόμενο.Εδώ πάλι βιολογικό υλικό

6ο)Διαμέρισμα(23*40*25) και το νερό υπερχειλίζει επίσης στο τελευταίο διαμέρισμα. Εδώ θα μπεί κάτω ο δεύτερος θερμοστάτης από πάνω η πλαστική βάση όπως στο πρώτο. από πάνω βιολογικό υλικό.(εδώ σκέφτομαι εάν χωράει πάνω από το βιολογικό υλικό να έχω και κερατόφυλλο).

7ο)Διαμέρισμα (10*40*25) Εδώ θα είναι η αντλία επιστροφής.

** Τους θερμοστάτες σκέφτομαι να τους βάλω με αυτό τον τρόπο για να βοηθήσουν στην κυκλοφορία του νερού στα 2 συγκεκριμένα διαμερίσματα(ειδικά στο δεύτερο) καθώς το νερό έρχεται από πάνω και ξαναβγαίνει (από το διαμέρισμα) από την πάνω πλευρά.αν και είναι μικρό το ύψος του νερού φοβάμαι μήπως η ροή είναι κυρίως στην επιφάνεια και δεν περνάει από όλο το βιολογικό υλικό.Οπότε με αυτό το στήσιμο 1ον το νερό που θα ζεστάνει το θεσμοστάτης στον πάτο του διαμερίσματος θα ανεβαίνει προς τα πάνω και το νερό που θα έρχεται θα παίρνει την θέση του. Επίσης η θέση του βιολογικού υλικού θα είναι πιο κοντά στην επιφάνεια άρα και στην ροή που πιστεύω πως θα έχει το νερό.Αυτό που φοβάμαι και δεν ξέρω είναι μήπως έχει θέμα το γυαλί στον πάτο που θα  έχει επαφή με τον θερμοστάτη.(αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε θα μείνει ίδιο το στήσιμο και θα βάλω τον ένα στο 4ο διαμέρισμα και ένα στο τελευταίο με την αντλία).

Τώρα το βιολογικό υλικό είναι 20-25 λίτρα μακαρόνι, θα χρειαστώ κι άλλο λέτε . Όπως βλέπετε πήγα και πήρα τα δυχτάκια που μου είπατε, αλλά έπρεπε να πάρω κι άλλα.

Περιμένω παρατηρήσεις-προτάσεις βελτίωσης. 

 

IMG_20180419_235357 β.jpg

IMG_20180419_235413β.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 17/4/2018 at 11:42 ΜΜ, το μέλος Rik έγραψε:

Αγαπητε Νικο... εγω αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι στο συγκεκριμενο θεμα δεν εχει υποθει κατι το καινουργιο η κατι που δεν ξερω. Σαφως το νετ ειναι μια ατελιωτη εγκυκλοπαιδια αλλα και μια μεγαλη φουσκα ταυτοχρονος. Ασχολουμε με τις αμερικανες αρκετα χρονια και επετρεψε μου να σου πω πως εχω κριση και δεν πιστευω απλα στο τη γραφεις εσυ... εγω η ο καθε χομπυστας απλα. Εαν εχεις να πεις κατι χρησιμο περι του θεματος ειμαι ολος αυτια..... στο εχω ξαναπει αλλα απο οτι φαινετε δεν μιλας σταρατα περι οποιοδηποτε θεματος περι δισκου απλα αρκεισε στο να τραβας αυτια.... να πετας σποντες... και γενικος μια ομιχλη στις απαντησεις ερωτησεις σου. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ετσι δεν βοηθας πραγματικα και αν.... λεω αν βαριεσαι να απαντησεις ειλικρινα.... τοτε καλυτερα Αστο μην ασχολεισε και καθολου Καλυτερα.

 

Πόσο "τράβηγμα αυτιών" ή "ομίχλη"... θεωρείς ότι έχει η παρακάτω απάντηση;

"Σε γενικές γραμμές... ΑΝ δεις τα ψάρια στην γυάλα να συμπεριφέρονται ζωηρά, να είναι "τεντωμένα" και τρώνε... μειώνεται η πιθανότητα, να είναι προβληματικά. "

 

Έχουμε διαφορετική άποψη προφανώς... για το πως πρέπει να είναι ή πως δίνεται η βοήθεια. Διευκρινίζω όμως ότι... εγώ ΔΕΝ προτιμώ το "λυσάρι", αλλά τον προβληματισμό.

 

Ρίξε μια ματιά και στο #14... για να καταλάβεις ότι τις απαντήσεις, ΔΕΝ τις παίρνει μόνο από εδώ.-  

Link to comment
Share on other sites

Μια διόρθωση/παρατήρηση για να μιλάμε σωστά την "ενυδρειακή γλώσσα"... θερμαντήρας λέγεται... θερμοστάτης είναι ο μηχανισμός που ελέγχει το "άνοιγμα" και το "κλείσιμο" της αντίστασης.- 

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος pitsiovic έγραψε:

Καλησπέρα στην παρέα .

Αρχικά ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας.

Λοιπόν είπα να σας παρουσιάσω όσο μπορώ το sump και να μου πείτε γνώμες.Δεν είναι όσο λειτουργικό θα το ήθελα λόγο του ότι φτιάχτηκε για το θαλασσινό και το Skimmer του.

Λοιπόν οι διαστάσεις του είναι 95*40. 

1ο  διαμέρισμα (30*40*30 Ύψος στήλης νερού ) είναι η είσοδος του νερού από το ενυδρείο στο Sump και συνεχίζει με υπερχείλιση. Η σωλήνα κατεβαίνει σχεδόν μέχρι κάτω.Όπως βλέπετε στην φώτο η σωλήνα περνάει μέσα από κάλτσα και είναι στην άκρη. Εδώ σκέφτομαι να φτιάξω μια βάση με τα κλασικά πλαστικά πλαίσια με τις τρύπες που βάζουμε συνήθως στον πάτο των sump. Κάτω από την βάση θα βάλω τον ένα θερμοστάτη και απ πάνω θα γεμίσω το διαμέρισμα με σφουγγάρια.

2ο διαμέρισμα  (8*40*30) και το νερό συνεχίζει στο 3ο από κάτω. Εδώ σκέφτομαι να βάλω βιολογικό υλικό (η να βάλω σφουγγάρι με μικρότερα "μάτια" )

3ο διαμέρισμα (10*40*30) και συνεχίζει στο τέταρτο με υπερχείλιση. Εδώ θα μπει σίγουρα βιολογικό υλικό.

4ο διαμέρισμα (5*40*30) και το νερό συνεχίζει στο επόμενο διαμέρισμα από κάτω.Εδώ πάλι βιολογικό υλικό όσο χωράει. 

5ο)Διαμέρισμα (8*40*25) και το νερό υπερχειλίζει στο επόμενο.Εδώ πάλι βιολογικό υλικό

6ο)Διαμέρισμα(23*40*25) και το νερό υπερχειλίζει επίσης στο τελευταίο διαμέρισμα. Εδώ θα μπεί κάτω ο δεύτερος θερμοστάτης από πάνω η πλαστική βάση όπως στο πρώτο. από πάνω βιολογικό υλικό.(εδώ σκέφτομαι εάν χωράει πάνω από το βιολογικό υλικό να έχω και κερατόφυλλο).

7ο)Διαμέρισμα (10*40*25) Εδώ θα είναι η αντλία επιστροφής.

** Τους θερμοστάτες σκέφτομαι να τους βάλω με αυτό τον τρόπο για να βοηθήσουν στην κυκλοφορία του νερού στα 2 συγκεκριμένα διαμερίσματα(ειδικά στο δεύτερο) καθώς το νερό έρχεται από πάνω και ξαναβγαίνει (από το διαμέρισμα) από την πάνω πλευρά.αν και είναι μικρό το ύψος του νερού φοβάμαι μήπως η ροή είναι κυρίως στην επιφάνεια και δεν περνάει από όλο το βιολογικό υλικό.Οπότε με αυτό το στήσιμο 1ον το νερό που θα ζεστάνει το θεσμοστάτης στον πάτο του διαμερίσματος θα ανεβαίνει προς τα πάνω και το νερό που θα έρχεται θα παίρνει την θέση του. Επίσης η θέση του βιολογικού υλικού θα είναι πιο κοντά στην επιφάνεια άρα και στην ροή που πιστεύω πως θα έχει το νερό.Αυτό που φοβάμαι και δεν ξέρω είναι μήπως έχει θέμα το γυαλί στον πάτο που θα  έχει επαφή με τον θερμοστάτη.(αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε θα μείνει ίδιο το στήσιμο και θα βάλω τον ένα στο 4ο διαμέρισμα και ένα στο τελευταίο με την αντλία).

Τώρα το βιολογικό υλικό είναι 20-25 λίτρα μακαρόνι, θα χρειαστώ κι άλλο λέτε . Όπως βλέπετε πήγα και πήρα τα δυχτάκια που μου είπατε, αλλά έπρεπε να πάρω κι άλλα.

Περιμένω παρατηρήσεις-προτάσεις βελτίωσης. 

 

IMG_20180419_235357 β.jpg

IMG_20180419_235413β.jpg

Καλημερα pits!!

Στο Πρωτο μεγαλο διαμερισμα που εχεις τον θερμαντηρα...... οπως πολυ σωστα μας επισημανε ο Νικος.... το νερο περναει απο την πανω μερια στο επομενο διαμερισμα.... οποτε η ροη του νερου δεν θα περναει αναγκαστηκα απο τους θερμοστατες. Οποτε καλυτερα να τους βαλεις στο 2 διαμερισμα οπου θα περναει ολο το νερο για να παει στο τριτο.

Εαν καταλαβα καλα τη θελεις να κανεις αρχικα.......

 

 

 

 

Εαν εχεις ορεξη για μετατροπες......εγω εχω ενα sump παραλλαγη του Aqueon DIY με επιπλεων μηχανικη φιλτρανση με πολυ καλα αποτελεσματα.

Το συζηταμε εαν σε ενδιαφερει.

sump1.JPG

SUMP2.JPG

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταιο σχεδιο ειναι οπως εχω φτιαξει το δικο μου.....

Το καλο με αυτη την διαταξη ειναι πως ολη η λασπη μενει στον πατο του ενυδρειου και τα σφουγγαρια δεν μαζευουν πολυ πραμα.

Δευτερων το βιολογικο υλικο οξυγωνονεται καλυτερα και ξεπλενεται συνεχεια ταυτοχρονα με την βροχη πανω σε αυτα.

Τελος η βιοβατα ειναι ενα πολυ καλο υλικο. Ειναι σαν μαλλι σε συμπικνωμενη κατασκευη και δεν μαδαει ουτε μπουκωνει ευκολα οπως το κλασικο μαλλι.

image.jpeg.ca4f1cd945730c47269bb89ba2553bf5.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...