Jump to content

Νέος στους Βασιλιάδες


pitsiovic

Recommended Posts

η βρύση σου πόσο έχει???

Εμένα τα πρόφιλτρα μου βγάζουν 264, η οσμοση 5 και το νερο της βρυσης 243. Λες να χρειάζεται καλιμπραρισμα το tds meter??? 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 233
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το νερό που μετράς είναι ολο από βρύση????για τις ρίζες μη χολοσκας μια χαρά είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω γεμίσει με νερό βρύσης για να βοηθήσει στο στρώσιμο.Τώρα στην αναπλήρωση έχω βάλει από ΑΟ για να πέσουν οι τιμές. Και στην μεγάλη αλλαγή που θα κάνω θέλω να το φέρω κοντά στις τιμές που θέλω...

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος pitsiovic έγραψε:

Η μέτρηση έγινε κατευθείαν από την ΑΟ. Η μία από την έξοδο με το καθαρό νερο και η άλλη από την αποχέτευση (το νερό που δεν περνάει από την μεμβράνη αλλά μόνο από τα πρόφιλτρα) .

Σήμερα έκανα μέτρηση από το ενυδρείο .;Eχει γεμίσει με νερό βρύσης και αυτή την εβδομάδα στην αναπλήρωση έχω βάλει νερό από ΑΟ για να πέσουν λίγο τιμές GH,KH ,TDS και PH.

Θέλω πριν μπουν τα ψάρια να έχω το PH στο 7,5 και το GH 7-8. (Εκεί κοντά είναι τα νερά των pet shop που θα πάρω τα ψάρια)

PH 8

Αμμωνία 0

ΝΟ2 0,5

ΝΟ3 5

GH 12

KH 10

TDS 270

Τοτε μαλλον ειναι αυτη η περιπτωση σου.....dont worry και άστη να τρεξει κάμποσο νερο.

Για το TDS στο ενυδρειο σου μην ανυσηχης ειναι φρεσκα ολα και εκτος οτι ηταν θαλλασινο πριν το ενυδρειο και μπορει να ειχε καποια αλατα κριμένα σε καποια σημεια ειναι και ο βυθος που ακομη ειναι αρκετα αλκαλικος και φρεσκαδουρα, αλλα θα στρωσει με τις αλλαγες νερου και την ωριμανση του.

 

Στην πρώτη λειτουργία μετα την εγκατάσταση είναι σημαντικό να αφήσουμε την όσμωση να λειτουργήσει για 30 λεπτά, χωρίς να χρησιμοποιήσουμε το παραγόμενο νερό , ώστε να ξεπλυθούν τα προφίλτρα και η μεμβράνη.Το ίδιο ισχύει και σε κάθε αλλαγή προφίλτρων και μεμβράνης.


http://www.waterwaves.gr/images/Manu...l_aquapure.pdf

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά Ric.... Δεν πήγε το μυαλό μου. Γι αυτό έχω μεγαλύτερο TDS από τα πρόφιλτρα.

Η αλήθεια είναι ότι είχα κανένα μήνα να την χρησιμοποιήσω (από την τελευταία αλλαγή νερού στο θαλασσινό) . Και με το που την ανοιξα για να γεμίσω τον κουβά της αναπλήρωσης έκανα και τις μετρήσεις. 

Πάνω σε αυτό ήθελα να ρωτήσω. Αν το νερό που εξατμίζετε από το ενυδρείο το αναπληρώνω με νερό AO θα πέσουν οι σκληρότητες ή όχι.?(Αφού το νερό που εξατμίζεται είναι καθαρό νερό) 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα πέσουν αλλά θα πρέπει να μετράς συνέχεια μέχρι να φτάσει εκεί που το θες.κ μετά να ξέρεις το ποσοστό που πρέπει να βάλεις στην αναπλήρωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με την εξατμηση απλα τα αλατα μενουν μεσα στο ενυδρειο. Θα πρεπει να αλλαξεις ενα ποσοστο νερου απο το ενυδρειο σου με νερο αο για να πεσουν ουσιαστικα οι σκληροτητες.

Έγινε επεξεργασία - Rik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες υπάρχει κανένα site με όλες τις ποικιλίες χρωμάτων και τις ονομασίες τους???

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

...τότε εμείς στον γραπτό λόγο δεν θα μπορέσουμε να συνεννοηθούμε καθότι κάνω λάθει μακράν πέραν του φιλολογικού. :) 

Η τελευταία πρόταση σου όμως έχει βαθύ νόημα και δεν ξέρω αν σου βγήκε κατά λάθος ή την σκέφτηκες καλά, αλλά αυτό που έγραψες είναι που δεν αφήνει το χόμπι να πάει μπροστά όχι στους δίσκους αλλά γενικά σε όλους τους τομής.

 

 

ΚΑΛΟ μήνα Χρήστο.

Όπως και εσύ γνωρίζεις καλά (μικρή διαφορά έχουμε ηλικιακά)... η ορθογραφία από τότε που πήγαμε σχολείο, έχει αλλάξει ήδη 2-3 φορές (τουλάχιστον). Προσωπικά να πω την αλήθεια... προβληματίζομαι όταν μου βγάζει κόκκινες γραμμές από κάτω, γιατί είμαι σίγουρος ότι το έχω γράψει σωστά.. αλλά δυστυχώς με διαψεύδει καθ' ότι το "μηχάνημα" είναι καλύτερα ενημερωμένο, για τις αλλαγές, που έχουν γίνει. Η δε εξοικείωση μου με τους υπολογιστές είναι "επιδερμική"... εν αντιθέση πιστεύω, με τα νεώτερα σε ηλικία μέλη. Θεωρώ λοιπόν δικαιολογημένη... την απορία μου. ;)

Θα συμφωνήσω μαζί σου. Η αιτία για το αποτέλεσμα... θα ήθελα να μου πεις όμως ποία θεωρείς ότι είναι;

Εγώ πάντως έχω καταλήξει σε ένα στίχο από τραγούδι του Γιάννη Μηλιώκα που λέει... "ο άσχετος το "παίζει" ειδικός".

Και κάτι ακόμα... κάποτε "εκδιώχθηκα" από το forum γιατί ήρθα σε "αντιπαράθεση" με ένα μέλος (και όχι μόνο), που ενώ είχε 15-20 μήνες ασχοληθεί με το ψάρι που ασχολούμαι 10ετίες... έγραφε κείμενα ως "σοφός" (μεταφράζοντας κείμενα... αλλά αγνοώντας την ορθότητα τους) . Αυτές τις "σοφίες"  κάποιοι τις ακολούθησαν... ΔΕΝ βλέπω όμως πουθενά, ούτε αυτόν (άλλαξε χόμπι απ' όσο γνωρίζω)... ούτε αυτούς.

Κουραστικό ΔΕΝ είναι να προσπαθείς να αποδείξεις ότι... ΔΕΝ είσαι ελέφαντας;

Κατά την γνώμη μου όμως το χόμπι (αναφερόμενος στους δίσκους)... έχει πάει ένα βήμα μπροστά. Στα τόσα χρόνια των "διαφωνιών" μου, έχω παρατηρήσει πλέον πως... για ελάχιστα 180-200λιτρα με 3-4 δίσκους (για να ΜΗΝ πω κανένα) διαβάζω και χαίρομαι γιατί πιστεύω ότι..έχω βάλει το "λιθαράκι" μου.-

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος pitsiovic έγραψε:

Ναι το έχω γεμίσει με νερό βρύσης για να βοηθήσει στο στρώσιμο.Τώρα στην αναπλήρωση έχω βάλει από ΑΟ για να πέσουν οι τιμές. Και στην μεγάλη αλλαγή που θα κάνω θέλω να το φέρω κοντά στις τιμές που θέλω...

 

 

ΚΑΚΩΣ βάζεις νερό από την Α.Ο.

Άφησε το νερό να "στρώσει" σε "ψηλό" ΡΗ... βάλε τα ψάρια στις ίδιες τιμές με το ενυδρείο που θα τα αγοράσεις (πιθανολογώ ότι θα έχετε το ίδιο)... και μετά κάνε το "κατέβασμα" που θέλεις (στα έχω ξαναγράψει... ΔΕΝ με προσέχεις).

Επίσης... επειδή με την διακοπή νερού που έγινε στην Θεσσαλονίκη, "τούμπαραν" ενυδρεία (όπως πληροφορήθηκα) λόγω του ότι αδιαφόρησαν για τα βασικά... πρόσεξε  λίγο τα προφίλτρα σου... ΜΗΝ έχουν λασπώσει/βουλώσει και πάθεις καμιά "νίλα".

Μέτρηση στο νερό της Α.Ο. ΔΕΝ κάνουμε (έτσι έγραψες νομίζω)... είναι πλασματική η ένδειξη.- 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Τοτε μαλλον ειναι αυτη η περιπτωση σου.....dont worry και άστη να τρεξει κάμποσο νερο.

Για το TDS στο ενυδρειο σου μην ανυσηχης ειναι φρεσκα ολα και εκτος οτι ηταν θαλλασινο πριν το ενυδρειο και μπορει να ειχε καποια αλατα κριμένα σε καποια σημεια ειναι και ο βυθος που ακομη ειναι αρκετα αλκαλικος και φρεσκαδουρα, αλλα θα στρωσει με τις αλλαγες νερου και την ωριμανση του.

 

Στην πρώτη λειτουργία μετα την εγκατάσταση είναι σημαντικό να αφήσουμε την όσμωση να λειτουργήσει για 30 λεπτά, χωρίς να χρησιμοποιήσουμε το παραγόμενο νερό , ώστε να ξεπλυθούν τα προφίλτρα και η μεμβράνη.Το ίδιο ισχύει και σε κάθε αλλαγή προφίλτρων και μεμβράνης.


http://www.waterwaves.gr/images/Manu...l_aquapure.pdf

 

 

Στην πρώτη ενεργοποίηση της Α.Ο. βγάζουμε "εκτός κυκλώματος" την μεμβράνη... αφήνουμε να τρέξει νερό μόνο από τα προφίλτρα μέχρι να φύγει η μαυρίλα από τους άνθρακες (10 λεπτά είναι καλά, κατά την άποψη μου)... και μετά αφού συνδέσουμε την μεμβράνη... αφήνουμε να "τρέξει" το "καθαρό" νερό για περίπου μια ώρα, πριν αρχίσουμε να μαζεύουμε το νερό της.

Σε κάθε αλλαγή προφίλτρων... αποσυνδέουμε την μεμβράνη και κάνουμε ξέπλυμα των προφίλτρων.

Πριν την συλλογή νερού και μετά την χρήση της Α.Ο. (μιλάω για το "καθαρό")... ξεπλένουμε (κάνουμε flash) την μεμβράνη για 2-3 λεπτά (έτσι αυξάνουμε, την διάρκεια ζωής της).-

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος pitsiovic έγραψε:

Παίδες υπάρχει κανένα site με όλες τις ποικιλίες χρωμάτων και τις ονομασίες τους???

 

 

Καλύτερα να ΜΗΝ ασχοληθείς... γιατί θα "τρελλαθείς".

Ο κάθε εκτροφέας δίνει δικό του όνομα, στις χρωματικές ποικιλίες που πουλάει. Άλλωστε ΔΕΝ θα τις βρεις όλες διαθέσιμες, στην Ελλάδα.-

Link to comment
Share on other sites

Περί ο άσχετος που το παίζει ειδικός είναι παλιό αυτό και για αυτό έγραψα ότι έγραψα στην υπογραφή μου.

Σίγουρα υπάρχουν κάποια πράγματα που τα φάγαμε με το κουτάλι εσύ πχ στους δίσκους εγώ στα σκαλάρια για αυτό καμιά φορά δεν σηκώνουμε κουβέντα για κάτι που ασχολούμαστε επί δεκαετίες. Αλλά θέλει προσοχή το χόμπι προχωρά και κάποια δεδομένα αλλάζουν και αν είμαστε κολλημένη στα παλιά τότε μπορεί να χάσουμε την μπάλα. εγώ θα σου πω ένα παράδειγμα για τα σκαλάρια. Παλιότερα δεν υπήρχαν πολλά διαφορετικά είδη, η να το πω αλλιώς ήταν ποιο αγνά και όχι μπασταρδεμένα με αυτήν την λογική το κάθε σκαλαρι ήθελε 50 λίτρα νερό αλλά έλα τώρα που βγάζουν σκαλάρια που γίνονται μισώ σε μέγεθός και εδώ τα δεδομένα αλλάζουν και τα 50 λίτρα μπορεί να κατέβουν και μαζί με αυτά τα νέα δεδομένα πρέπει να αλλάξω και εγώ.

και έρχομε στην πρόταση που έγραψες

 

''Όταν αναλαμβάνουν να "μοιράσουν" γνώση οι έμπειροι στο διάβασμα... εγώ πλέον απλά προτιμώ να κάθομαι την "άκρη" μου. Κάποιοι άλλοι βαρέθηκαν να κάνουν κι αυτό... και απομακρύνθηκαν τελείως.-''

 

 Υπάρχουν χομπιστες που απο το πολύ διάβασμα και απο το copy paste νομίζουν πως έγιναν ειδική και γκουρούδες, και απο την άλλη υπάρχουν αυτοί που πραγματικά γνωρίζουν και αυτοί οφείλουν να ξεστραβώσουν τα υπόλοιπα μέλη που διαβάζουν τους δήθεν γκουρούδες, οι γκουρούδες άστους, αυτοί δεν αλλάζουν.

Το να βαρεθούμε όμως και να απομακρυνθούμε τελείως  τότε θα επικρατήσουν οι δήθεν γκουρούδες και θα παγιωθούν τα λάθη και όταν ξαφνικά μπεις μετά απο καιρό να τους πεις ότι είναι λάθος θα σε κυνηγούν με της ντομάτες.

 

Για αυτό θα το γράψω όπως εσύ ΔΕΝ πρέπει να βαρεθούνε και να απομακρυνθούν οι γνώστες, ΔΕΝ πρέπει να σταματήσουν να πολεμούν για να βγάζουν το σωστό προς τα έξω. Δεν πρέπει να κάθεσαι στην άκρη.

Κατά την δικιά μου άποψη και ιδεολογία η απομάκρυνση και η σιωπή είναι ένα είδος απαξίωσης του τύπου ''έλα μωρέ εγώ θα τους ξεστραβώσω'' άσε που έχει και αρκετά ρινίσματα μέσα εγωισμού

Καταλαβαίνω ότι ούκ ολίγες φορές είναι κουραστικό να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας και σαν άνθρωπος αρκετές φορές τα παρατάς και λες ''...άλλο δεν ασχολούμαι.. '' αν το λες αυτό έ τότε  αυτό είναι το κατά φύση, αν δεν το λες ποτέ τότε μπράβο γιατί αυτό είναι το υπέρ φύση. Και αν απομακρυνθείς  σνομπάροντας τότε είσαι απλά υπο φύση.  Αν φύγεις γιατί κουράστηκες έ τότε απλά κουράστηκες:)

 

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
 
ΚΑΚΩΣ βάζεις νερό από την Α.Ο.
Άφησε το νερό να "στρώσει" σε "ψηλό" ΡΗ... βάλε τα ψάρια στις ίδιες τιμές με το ενυδρείο που θα τα αγοράσεις (πιθανολογώ ότι θα έχετε το ίδιο)... και μετά κάνε το "κατέβασμα" που θέλεις (στα έχω ξαναγράψει... ΔΕΝ με προσέχεις).
Επίσης... επειδή με την διακοπή νερού που έγινε στην Θεσσαλονίκη, "τούμπαραν" ενυδρεία (όπως πληροφορήθηκα) λόγω του ότι αδιαφόρησαν για τα βασικά... πρόσεξε  λίγο τα προφίλτρα σου... ΜΗΝ έχουν λασπώσει/βουλώσει και πάθεις καμιά "νίλα".
Μέτρηση στο νερό της Α.Ο. ΔΕΝ κάνουμε (έτσι έγραψες νομίζω)... είναι πλασματική η ένδειξη.- 
Discus αυτο που μου ειπατε εκανα.. Ρωτησα τα 2 μαγαζια που θα παρω τα ψαρια και μου ειπαν πως ειναι κοντα στο 7.5 ph και 8 Gh. Κανουν χρηση Α.Ο..
Το γεμισα με νερο βρυσης για το στρωσιμο και τωρα εβαλα Α.Ο. στο μπετονι αναπληρωσης. Αλλα και στην μεγαλη αλλαγη που θα κανω οταν στρωσει θελω να το φερω κοντα σε αυτες τις τιμες γιατι εχω πιο ανεβασμενες τωρα.

Στάλθηκε από το Elephone P8000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το θέμα με τους γνώστες.....Συμφωνώ με τον Χρήστο. Αυτοι που εκτός από γνώσεις έχουν και εμπειρία δεν πρέπει να μένουν απ έξω αλλά να βοηθούν τους νέους...(μόνο με αυτό τον τρόπο θα πάει μπροστά το hobby ) Ακόμα και με τον τρόπο του Discus Fan ,ο οποίος είναι απόλυτος και απότομος κάποιες φορές.Άλλωστε είναι λογικό μετά από τόσα χρόνια. Είναι όπως οι παπούδες που κάποια πράγματα είναι δεδομένα γι αυτούς και έχουν κουραστεί να τα λένε και να τα ξαναλένε...Αυτούς που εμείς οι μικρότεροι τους φωνάζουμε γεροπαράξενους!!!Discus fan χωρίς παρεξήγηση δεν θέλω να πω κάτι γαι την ηλικία σου, αλλά για τα χρόνια που ασχολείσαι με το συγκεκριμένο ψάρι.

Αλλά ακόμα και οι "διαβαστεροι" χωρίς εμπειρία χρειάζονται, απλά να ξέρουν τι και από που διαβάζουν!!! 

Σας ευχαριστώ για ακόμα μια φορά όλους για την βοήθεια!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα........ καλως ορισατε στο μπουρδισταν.

Να αρχισουμε τις αμπελοσοφιες του τυπου ποιος την εχει μεγαλυτερη........την γνωση!

Για τις δικες μου αξιες δεν παιζει κανενα ρολο το ποσα χρονια ασχολητε καποιος με ενα ζωντανο ή αν εχει καποια ηλικια ταδε.....

Το ποιος ειναι άσχετος και το "παίζει" ειδικός"  αυτο αφηστε το να το κρίνη ο κοσμος και οχι ο καθε ενας μας για την παρτη του!!

 

Γνωριζω πετσοπαδες που εχουν χρονια μαγαζια και στρωνουν ακομη τα ενυδρεια με χρυσοψαρα, εχουν μονομαχους σε κυπελακια και σου λενε χιλιες δυο μπουρδες για να σε φορτωσουν αχρηστο υλικο προς πωληση.......ΑΥΤΟ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΠΕΤΣΟΠΑ;;;;;

 

Να με συγχωρητε αλλα δεν θα παρω.......

 

Οσο αφορα για μενα και τα κειμενα που αναρτησα τουλαχιστον, ειναι απο μεγαλες εταιριες του χωρου και επαγγελματιες εκτροφης οπου δεινουν εμπεριστατωμενες πληροφοριες απο μικροβιολογους, ιχθυολογους, επιστημονες και μελετες που εχουν κανει για τον δισκο........και σιγουρα δεν θα καθησω να ακουσω την αποψη ενος χομπυστα οπου εμαθε καποια πραγματα πρακτικα και ακουγωντας το τη λεει ο ενας και ο αλλος!! Η μαλλον να το θεσω σωστα........θα καθισω να τον ακουσω αλλα θα κανω ταυτοχρονα την ερευνα μου για να το εξακριβωσω......αλλιως θα ειναι απλα μια αλλη αποψη στον αερα και αμφιλεγομενη.

 

Εχω θεση ερωτησεις οχι μονο σε αυτο το θεμα αλλα και αλλου και οι απαντησεις που πηρα ηταν παραφιλολογιες...... μην νομιζεις Νικο οτι εχουμε μεγαλη διαφορα στην ηλικια και προσωπικα ασχολουμε επισης πολλα χρονια με τα ενυδρεια...... οποτε οταν μιλας για ασχετους ελπιζω να μην αναφερεσε σε εμενα γιατι προσωπικα σου εχω δωσει και πολυ αξια, παρακαλωντας σε πολλες φορες για μια απαντηση σου που ποτε δεν πηρα ουσιαστικα!!!! Οποτε δεν ασχολουμε και παραπανω με την παρτη σου πια γιατι εχουμε αλλο κωδικα επικοινωνιας. Εγω δινω εσυ μονο κρινεις με τον τροπο σου και τις παραφιλοσοφιες και καθεσε και ασχολησε με την ορθογραφια σε ενα φορουμ που μιλαμε για οτιδηποτε αλλο εκτος της γραμματικης.

 

Φιλε Pits διαφωνω μα την αποψη σου και εχω μαλωσει σε εισαγωγικα και με αλλο επιτιμο μελος επειδη  λογω ηλικιας επρεπε να προσκυναμε σε καθε απολυτη αποψη του. Και αυτο εγινε οχι επειδη ηθελα απλα να του παω κοντρα αλλα γιατι ο σεβασμος πρωτον δεν εχει ηλικια και δευτερων το οτι καποιος εχει κολλησει σε καποιες ξεπερασμενες πρακτικες πρεπει καποια στιγμη καποιος να βρει το θαρρος και να αναβαθμιστουν και να παμε μπροστα και οχι να μενουμε στασιμοι η να πηγαινουμε πισω!

Εαν καποιος εχει κουραστει τοτε να μην γραφει..... γιατι εδω ειναι ενα φορουμ για να ανταλλασουμε αποψεις και εμπειριες και για να κανουμε διαλογο, και οχι για να ακολουθουμε καποιον απλα σαν ευαγγελιο. Αν ειναι ετσι τοτε παρτε καλυτερα ενα βιβλιο και βγαλτε τα συμπερασματα σας ο καθενας απο μονος του.

 

 

Και τωρα καθιστε να διορθωστε τα ορθογραφικα λαθη γιατι προσωπικα δεν θα ασχοληθω και με αυτα .............

Την καλημερα μου!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως οι διαχειριστές θα πρέπει να κάνουν κάτι, γι'αυτήν την σελίδα ,μιας κ αυτά που γράφτηκαν δεν έχουν καμία σχέση με το θέμα του παιδιού.Νομιζω μπορεί όποιος θέλει να ανοίξει ένα θέμα σ ανάλογη κατηγορία κ να θέσει το θέμα της ορθογραφίας  Η για τα στυλό ,Καλσόν τσιμπιδακια Η οτιδήποτε τον απασχολεί τελος παντων.Επισης άνθρωπος που για 5 σελίδες ,δεν έγραψε λεξη για το θεμα του παιδιου ,αλλά για την  άσχετη απορία πετάχτηκε αμέσως  κ μιλαει για σεβασμό.........ασχολίαστο  !!!!!!!Αν παλι το φορουμ το επιτρεπει αυτο ,συγνωμη αλλα δεν το ηξερα.Απλα επειδή γράφω από την αρχή κ μόνο για το θεμα του παιδιου θα ήθελα μια πληροφόρηση.

 

Link to comment
Share on other sites

Αστο ρε Δημητρη............. απλα αποχωρω εγω απο το θεμα για να μην ενοχλω κιoλας........

Οι συντονιστες μπορουν φυσικα να παρεμβουν και να σβησουν οποιοδηποτε ποστ μου φυσικα..... no problema.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Rik έγραψε:

Φιλε Pits διαφωνω μα την αποψη σου και εχω μαλωσει σε εισαγωγικα και με αλλο επιτιμο μελος επειδη  λογω ηλικιας επρεπε να προσκυναμε σε καθε απολυτη αποψη του. Και αυτο εγινε οχι επειδη ηθελα απλα να του παω κοντρα αλλα γιατι ο σεβασμος πρωτον δεν εχει ηλικια και δευτερων το οτι καποιος εχει κολλησει σε καποιες ξεπερασμενες πρακτικες πρεπει καποια στιγμη καποιος να βρει το θαρρος και να αναβαθμιστουν και να παμε μπροστα και οχι να μενουμε στασιμοι η να πηγαινουμε πισω!

Ric αυτό ακριβώς είπα... Πως δεν αναφέρομαι σε ηλικία αλλά στα χρόνια που είναι και έχει περάσει με αυτά τα ψάρια. Η άποψή μου είναι πως κάποιος που έχει τόσα χρόνια με τα ψάρια ακόμα και να μην διαβάζει καθόλου σίγουρα έχει εμπειρίες τις οποίες δεν θα μπορεί να αποκτήσει κάποιος μόνο με διάβασμα. 

Αλλά και το αντίθετο ισχύει και συμφωνω με αυτό που λες. πως εάν δεν υπάρχουν νέοι στον χώρο που διαβάζουν πολύ τότε δεν θα μπουν σε αυτόν νέες ιδέες και τεχνικές. 

Αυτό που εννοούσα είναι πως είναι χρήσιμοι όλοι για να πάει μπροστά το χόμπυ. 

όσο για την ορθογραφία είμαι ο τελεταίος που θα ασχοληθεί καθώς είμαι πολύ κακός στο κομμάτι αυτό!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Αστο ρε Δημητρη............. απλα αποχωρω εγω απο το θεμα για να μην ενοχλω κιoλας........

Οι συντονιστες μπορουν φυσικα να παρεμβουν και να σβησουν οποιοδηποτε ποστ μου φυσικα..... no problema.

Εάν θες να αποχωρήσεις και να μην ξανα ασχοληθείς εσύ ξέρεις...Εγώ πάντως θέλω να σε ευχαριστήσω πάρα πολύ για όλη την βοήθεια και να ξέρεις πως πραγματικά ήταν χρήσιμη.Εάν γινόταν δεν θα ήθελα να αποχωρήσεις ούτε εσύ ούτε κανείς .

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Αστο ρε Δημητρη............. απλα αποχωρω εγω απο το θεμα για να μην ενοχλω κιoλας........

Οι συντονιστες μπορουν φυσικα να παρεμβουν και να σβησουν οποιοδηποτε ποστ μου φυσικα..... no problema.

Να μην αποχωρήσεις ,εγώ με σενα διαφωνησαμε στα περισσότερα αλλά σχόλια Ο ένας για τον άλλον δεν καναμε .Το παλικαρι μπορει να επιλέξει κ πράξει οπως νομίζει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Να μην αποχωρήσεις ,εγώ με σενα διαφωνησαμε στα περισσότερα αλλά σχόλια Ο ένας για τον άλλον δεν καναμε .Το παλικαρι μπορει να επιλέξει κ πράξει οπως νομίζει.

+φωνώ και πάνω σε αυτό βασίζεται και η άποψη που έγραψα παραπάνω. Πρέπει να υπάρχουν πολλές απόψεις, ιδέες , επιλογές (παλιές,νέες,οπισθοδρομικές κτλ) και ο καθένας να επιλέγει αυτό που του ταιριάζει και λειτουργεί καλύτερα στην δική του περίπτωση. 

Για παράδειγμα η πρόταση πολλών που ήταν να μην βάλω για αρχή τίποτα , ούτε άμμο δεν λέω ότι δεν ήταν σωστή και πως δεν είχε βάση(και σίγουρα θα το έχω στην άκρη του μυαλού μου μελλοντικά ) αλλά στην δική μου περίπτωση δεν μπορεί να γίνει γιατί το ενυδρείο το έχω στο σαλόνι και καλώς ή κακός έχει άποψή και η γυναίκα του σπιτιού !!!! 

Σκέψου ric τι θα γινόταν εάν δεν υπήρχε κανείς στο θέμα να απαντήσει στις ερώτησεις μου.....Και σκέψου τώρα που υπάρχουν αρκετοί (μακάρι να ήταν περισσότεροι) 

Έγινε επεξεργασία - pitsiovic
Link to comment
Share on other sites

On 5/1/2018 at 12:25 AM, diskus fan said:

 

Καλά εσείς που γνωρίζεται ως νέοι τους υπολογιστές και  το διαδίκτυο... είναι δυνατόν να ΜΗΝ γνωρίζετε ότι υπάρχει ορθογραφία και και αυτόματη διόρθωση;

Για την έλλειψη συντακτικού, σημείων στίξεως κλπ. ας ΜΗΝ το κάνω "θέμα"... απλά θα συνεχίσω να αναρωτιέμαι... πως γράφετε, στις εξετάσεις.

ΝΑΙ... εγώ μπορώ να πω ότι είμαι δισκοπαθής... και μάλιστα αποδεδειγμένα. 

Όταν αναλαμβάνουν να "μοιράσουν" γνώση οι έμπειροι στο διάβασμα... εγώ πλέον απλά προτιμώ να κάθομαι την "άκρη" μου. Κάποιοι άλλοι βαρέθηκαν να κάνουν κι αυτό... και απομακρύνθηκαν τελείως.-  :)

Καλά είσαι σοβαρός; Με πιο δικαίωμα κρίνεις έναν άνθρωπο για τα ορθογραφικά του λάθη; Ο άνθρωπος μπορεί να είναι από άλλη χώρα ή δυσλεκτικος ή ακομα και να μην ξέρει καλή ορθογραφία. Πάει να πει κάτι αυτό; Η αρχική σου συνεισφορά επί του συγκεκριμένου θέματος ήταν να στήσεις έναν άνθρωπο στον τοίχο για τα ορθογραφικά του λάθη; Άσχετο εντελώς και από πανω ως κάτω αγενές! Δεν θέλεις να κάνεις "θέμα" την έλλειψη συντακτικού και σημείων ΣΤΙΞΗΣ (όχι στιξεως) και παρόλα αυτά το αναφέρεις, βαράτε με και ας κλαίω... Τα Bold, τα κοκκιναδια και τα πρασινάδια στην ιντερνετικη γραφή έχω να τα χρησιμοποιήσω από τότε που ήμουν 20 και έδινα εξετάσεις ECDL στο Word (ως γνωστό αποσυντονιζουν τον αναγνώστη και ΔΕΝ προσφέρουν τίποτα εκπαιδευτικό)... FYI: Δεν χρησιμοποιώ ούτε Τ9 ούτε Autocorrect. 

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

MOD NOTE 

 

Θα παρακαλούσα να μην συνεχιστεί αυτό το ύφος στο θέμα του φίλου pitsiovic που θέλει να μάθει πράγματα γιαυτό το όμορφο ζωντανό και ξαφνικά το θέμα μετατράπηκε στο πως γράφεται σωστά μία λέξη.

Προσωπικά δεν θα ανεχτώ ξανά να γίνει παρατήρηση σε μέλος για ορθογραφικά λάθη από άλλο μέλος.

Σταματάω εδώ την ανάπτυξη των σκέψεών μου και ελπίζω το θέμα να συνεχιστεί από εκεί που έμεινε στην προηγούμενη σελίδα που τα μέλη πρότειναν διάφορες ιδέες στον φίλο μας για το στήσιμο και τη διατήρηση ενός ενυδρείου που θα διατηρεί όμορφα, δ΄υσκολα και περίεργα ψάρια.

 

Φίλε pitsiovic με συγχωρείς αλλά δεν μπορώ να σε βοηθήσω διότι δεν ξερω απολύτως τίποτα για τους Βασιλιάδες όπως λέει και ο τίτλος.

Συνέχισε να ρωτάς...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...